Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Zwolennik społeczeństwa obywatelskiego i demokracji oddolnej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Członek Rady Nieruchomości Noskowskiego I-X. Od urodzenia mieszkaniec Zabobrza.

Podziel się z innymi

| |

Czy wiesz na kogo głosujesz?

2010-10-17 17:50
Zbliżają się wybory, partie prześcigają się więc w wyborczych obiecankach. Każda obiecuje rzeczy , na które ani radny, ani prezydent miasta, zazwyczaj nie ma wpływu. Tradycyjnie liczą na to, że statystyczny wyborca skreśli pierwszego kandydata na liście, nie pytając, ani kim jest ta osoba, ani nie interesując się, czy w ogóle mieszka w naszej dzielnicy. A ten ostatni element jest niezwykle ważny, bo co np. mieszkaniec Zabobrza wie o problemach Sobieszowa?

Wyborca traktuje wybory jak darmowy los na loterii. Nic nie kosztuje, może przyniesie odmianę losu? Praktyka dowodzi, że nie przynosi. Z drugiej strony jest to jedyny moment, by pozbyć się nieudolnych radnych i wybrać innych, dających nadzieję poprawy. Jak jednak ich znaleźć?

Dobrą ideą jest ta zaproponowana przez JG24. Dzięki takim blogom, można poznać żywych ludzi, zadać im pytanie, czy wyrazić swoją opinię na ich temat (o ile opublikują niewygodny komentarz). Jest to zupełnie inna jakość niż w przypadku "radnych z plakatu", których widujemy jedynie na papierze, szczególnie, że ich zdjęcia są zwykle cyfrowo poprawiane lub wykonano je wiele lat temu. Pomimo małego zainteresowania Polaków polityką, jest to krok w dobrym kierunku: kto chce, może poznać poglądy swojego przyszłego radnego.

Mam nadzieję, że te wybory stworzą nową Radę. Taką, która będzie działać w interesie mieszkańców, a nie jedynie swoim własnym. Mam nadzieję, że nowy Prezydent zdoła wreszcie zbudować większościową, stabilną koalicję i sprawnie działać. Bo miasto umiera. Młodzi ludzie uciekają za granicę, lub do wielkich miast, przemysł pada, a jedynym pomysłem Władz jest budowa następnych sklepów. Panie i Panowie: taki handel to przekładanie pieniędzy z Waszych kieszeni do kieszeni anonimowego kapitału w Warszawie lub za granicą. Daje on niewielką ilość marnie opłacanych miejsc pracy i rujnuje lokalne firmy. Nie możemy się doczekać porządnych dróg, szybkiej linii kolejowej do Wrocławia - jak więc mamy się rozwijać??? Budujemy obwodnicę, ale pieniędzy starczy tylko na połowę. Co z drugą częścią? - nikt nie wie. Jaki turysta będzie się tłukł dziurawymi drogami, jaki inwestor zainwestuje w zapadłej dziurze na końcu świata? Mamy strefę ekonomiczną, ale nic się w niej nie dzieje. Mydli nam się oczy basenem, czy multikinem, które od lat nie mogą powstać. Ale basen nie da pracy bezrobotnym! Kino nie zbuduje dobrobytu jeleniogórzan! Co powstało w Jeleniej Górze za kadencji tej Rady i tego Prezydenta? Czy potraficie Państwo wskazać coś wartościowego?

Tą cyniczną manipulację trzeba przerwać. Ja wierzę, że to się uda. Wybór jest w Państwa rękach.

Komentarze

hmm @ 78.8.63.*

wysłany: 2010-10-17 22:09

Dobrze powiedziane. Kandydaci z jednej dzielnicy startują w innej, a niektórzy w ogóle mają lipne meldunki w Jelonce, bo mieszkają w domkach pod miastem.

Wyborca @ 78.8.232.*

wysłany: 2010-10-18 11:58

Taki Pan Tomera wieczny Radny . Mieszka w Jezowie zameldowany u syna na Zabobrzu i co go obchdzi Zabobrze . Teraz tylko darmowa dieta i pociech z naszgo Wiesia.!!!!Zreszta pierwsze miejsca to wieczni Radni .Ludzie czas na zmiany.

[Rafał: Amen :)]

odpowiedzialny @ 78.8.56.*

wysłany: 2010-10-18 13:42

zanim zagłosuję, to chciałbym poczytać programy. po co? ano po to, aby za lat kilka, podczas nowych wyborów, mieć co wypominać delikwentowi spadającemu ze stołka.

[Rafał: Większość programów piszą sztaby wyborcze tuż przed Wyborami. Bada się opinię publiczną i pisze taki program, który da najwięcej głosów. Program nie ma nic wspólnego z późniejszą polityką. Czysta manipulacja. Trzeba patrzeć na ludzi, nie programy.]

rosiu18 @ 95.178.85.*

wysłany: 2010-10-18 18:09

A jaki jest pański pomysł na zachęcenie inwestorów do lokowania inwestycji w Jeleniej Górze? Bo zakładam że nie miał pan na myśli budowy państwowych zakładów pracy. Czy może nie ma pan żadnych pomysłów a jedynie jest jednym z wielu krytykantów?

Ramolek @ 89.72.138.*

wysłany: 2010-10-18 21:28

To co Pan pisze to juz powiedziano 4 lata temu. A Pan co proponuje?

[Rafał: Rewolucję! :) Choć niestety w praktyce to Prezydent decyduje o losach Miasta... Najlepsi radni nie zdziałają nic przy mizernym prezydencie... Ale ja tutaj próbuję trochę podburzyć Wyborców, by zobaczyli, że to oni, nie politycy są tymi, którzy decydują. Mam nadzieję, że Państwo to widzicie...]

Ramolek @ 82.177.169.*

wysłany: 2010-10-20 17:24

Wobec powyzszego zaglosuje na tego radnego, ktory oglosi ze po wygraniu nie bedzie uczestniczyl w posiedzeniach (bo i po co skoro "w praktyce to Prezydent decyduje o losach Miasta") i zrezygnuje z diet (ktore w skali roku wynosza 700 tys zl). Bedzie wiecej pieniedzy na chodniki i sprzatanie. Bedzie rowniez jasne kto odpowiada za to co sie dzieje. A tak - kto jest winien ? Radni czy Prezydent? A tak przy okazji. A czy polskie prawo zezwala na zmniejszenie liczby radnych? W USA w duzych miastach jest tylko killku. A w malutkiej Jelonce cale stado wg. Pana Radnych Bezradnych.

DW @ 80.53.118.*

wysłany: 2010-10-22 03:48

Myślę, że Oni nie do końca są bezradni tylko im się nic nie chce. Są szczęśliwi, że po raz kolejny wygrali wybory bo jak zwykle startowali z 1 miejsc na liście i spoczywają na laurach. Ja Pana popieram, właśnie takich ludzi potrzeba, odważnych i z ja...mi. Reszta tylko podwija ogon pod siebie ze strachu co powie...

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: