Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Radny miejski z ramienia PiS. Przewodniczący Komisji Kultury, wiceprzewodniczący Komisji Statutowo-Organizacyjnej. Związkowiec NSZZ "Solidarność".

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Człowiek gór i zapalony spinningista.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Zwolennik społeczeństwa obywatelskiego i demokracji oddolnej.

Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Członek Rady Nieruchomości Noskowskiego I-X. Od urodzenia mieszkaniec Zabobrza.

Podziel się z innymi

| |

Dlaczego przepłacamy za wodę?

2016-09-07 09:14
Prezes "Wodnika" niczym telewizyjna wróżka Cassandra wieści, że w Jeleniej Górze woda podrożeje o 20%. Oczywiście jest to wina PiS-u, podobnie jak mokre lato, plaga stonki i wymarcie dinozaurów. Prezes mówi - prezes wie. Okazuje się, że o kilku rzeczach prezes jednak nie chce mówić.

Wiosną tego roku otrzymałem informację, że PWiK "Wodnik" zleca spółce córce Jeleniogórskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego - "Taniemu Mieszkaniu" - prace budowlane. Przypomnijmy, że wcześniej "Wodnik" pożyczył JTBS 3,5 mln zł na realizację "programu budownictwa w systemie developerskim". Powołano w tym celu spółkę "Tanie Mieszkanie", która obecnie znajduje się na granicy upadłości, albowiem wybudowane przez nią lokale są zbyt drogie i nie znajdują nabywców. Aby ją ratować JTBS zwrócił się do Prezydenta Marcina Zawiły o kolejną pożyczkę wysokości 2 mln zł. Jako, że istniało duże prawdopodobieństwo, że Rada Miejska nie udzieli zgody na takie posuniecie, musiano znaleźć inny sposób inny sposób na utrzymanie tonącego bankruta - "Wodnik" zaczął zlecać spółce "Tanie Mieszkanie" prace budowlane.

Aby potwierdzić zasłyszane rewelacje zwróciłem się z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w postaci kopii dokumentów/umów związanych ze współpracą Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji "Wodnik" ze spółką "Tanie Mieszkanie" w zakresie wszelkich robót budowlanych. W odpowiedzi prezes Wojciech Jastrzębski poinformował mnie, że: "Tanie Mieszkanie Sp. z o.o. nie zgodziła się na przekazanie kopii zawartych ze Spółką umów na wykonanie robót budowlanych." Mając cichą nadzieję, że panowie prezesi nie wpadną na to, by wcześniej ustalić ze sobą jedną wersję, złożyłem wniosek analogicznej treści do spółki "Tanie Mieszkanie". Jej prezes - Marek Wojnarowski poinformował mnie, że "Z uwagi na tajemnicę przedsiębiorcy - tj, spółki pod firmą Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji "Wodnik" Sp. z o.o. nie jest możliwe udostępnienie Panu kserokopii dokumentów." Czyli "Wodnik" nie może odpowiedzieć - bo nie pozwala mu "Tanie Mieszkanie", a "Tanie Mieszkanie" nie może, bo nie pozwala mu "Wodnik". Nie ma chyba lepszego dowodu na to, że cała sprawa służy ukryciu niewygodnych faktów, pomimo, że obie spółki są spółkami miejskimi, a wyrok II SA/Wa 171/14 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w analogicznej sprawie wyraźnie nakazuje ujawnienie sposobu dysponowania środkami publicznymi.

Pomimo, że nie poznałem kwot, które "Wodnik" zapłacił "Taniemu Mieszkaniu", dowiedziałem się jednak, jakie prace zostały wykonane. Są to:

1. Adaptacja części pomieszczeń maszynowni na terenie bazy przy ul. Ceglanej w Jeleniej Górze na warsztaty TSW i TSWO
2. Przebudowa z rozbiórką części budynku filtrów na terenie ZUW Sosnówka.
3. Adaptacja garaży na warsztaty oraz wykonanie boksów na terenie bazy przy ul. Ceglanej w Jeleniej Górze

Pytam - w jakim trybie został wyłoniony wykonawca tych prac? Czy został rozpisany przetarg? Czy wpłynęły inne oferty? Czy prace wykonywało "Tanie Mieszkanie", czy też opłacani przez nią podwykonawcy?

Zapytam również Państwa: Czy naprawdę wierzycie, że horrendalnie droga woda w Jeleniej Górze to robota Kaczyńskiego? A może to efekt zabawiania się przedsiębiorstwa, którego zadaniem jest dostarczenie Wam wody, w kasę pożyczkową dla prominentnych działaczy Platformy Obywatelskiej i fundusz ratunkowy dla bankrutujących developerów? Dlaczego "Wodnik" zarabia na wodzie, choć powinien nam mą dostarczyć możliwie najtaniej? Może powinniśmy wszyscy zapytać o to pana Prezydenta?

Komentarze

Wyborca PO @ 163.172.38.*

wysłany: 2016-09-07 10:41

To jest skandal i ktoś powinien się tym wreszcie zająć. Dlaczego mamy płacić za partyjnych kumpli Zawiły???

Marcin @ 176.114.232.*

wysłany: 2016-09-07 11:30

Wyjaśnieniem tego o czym Pan pisze powinna niezwłocznie zająć się prokuratura.

Prokuratura @ 31.0.38.*

wysłany: 2016-09-07 13:47

Jeleniogórska? :D

Mieszkaniec @ 37.47.187.*

wysłany: 2016-09-07 14:21

8 lat zwalnia na PiS to mało. Zwalmy coś jeszcze .Wczoraj HGW w Warszawie również podkreśliła ze za wszystko odpowiedzialny był Śp Lech Kaczyński. Oni nie mają honoru.

michal @ 46.169.113.*

wysłany: 2016-09-07 16:28

Proponuje sprawe naglosnic. Gospodarowanie srodkami publicxnymi to w naszym kraju dziki zachod. Komus nienwyszedl biznes rozkrecony dzieki srodkom miejskim i teraz znowu podatnicy maja za to placic ? Brskuje w tym blogu opcji udostepnienia na fb. Trzymam za Pana kciuki za dalsze drazenie tej sprawy. W wyborach ma Pan moj glos - prosze dalej byc wierny ossaniu dla miasta i tradycji. Juz kiedys spodobsl mi sie wpis o nowej galerii. Wszyscy wiedxa ze to inwestycja - strzal w kolano. Miasto niszczy drobnych kupcow a w dodatku swiatla z kazdej strony paralizuje ruch w miescie!! Znajomi z warszawy nie mogli uwierzyc ze tak swoatla ss umiexczone w centrum w tk

[Rafał: Po lewej stronie ma Pan ikonki do udostępniania w mediach społecznościowych. Pozdrawiam serdecznie.]

Buniek @ 176.111.152.*

wysłany: 2016-09-07 20:57

Pomimo,że pan napisał że PIS nie ma z tym nic wspólnego, to i tak w nie wierzę. Banda Czworga (SLD, PSL, PIS, PO) tworzą w Polsce prawo od zawsze. Biuletyny Informacji Publicznych (BIP) Spółek Komunalnych powinny zawierać dane których pan radny się domaga i powinny być dostępne dla wszystkich. PIS ustawy pisze i przyjmuje w ciągu 24 godzin. Czy takiej prostej, ujawniającej te dane nie może? Skoro nie, to znaczy, że też PIS-owi z tym dobrze (chociaż nie koniecznie Panu) . PIS-PO jedno zło! No i rada: zawsze może pan żądać innego liczenia amortyzacji (podobno wtedy opłaty za wodę i ścieki spadną) jest to patent sąsiedniej gminy. Czy działa, nie wiem ale wyrok NSA w tej sprawie czytałem.

Wyborca PO @ 92.40.248.*

wysłany: 2016-09-07 23:27

Działki są w Cenie , dilerzy w Warszawie , sprzedali najdroszą w Polsce zarobili na niej 159 milionów , a producenci w J .G zabrali przez urząd .US. 100 hektarów poprzez sądy , 3 władzę nietykalną która obarcza , Ustawodawczą , Władzę , jeszcze żyje i moge podać świadków i dowody .

Tomasz Żukiewicz @ 37.47.164.*

wysłany: 2016-09-08 09:04

Podoba mi się Twoja, Rafale, krzyżowa kontrola. Trzymasz rękę na pulsie. Ale to jednak nie wystarczy. Podpowiadałem już możliwość złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa działania na szkodę spółki (spółek). Skoro dowody są niezbite kolejnym ruchem musi być powiadomienie prokuratury. Dla polityków to temat do podgrzewania wyborców, a dla mnie jest to temat do możliwie szybkiego załatwienia. Często piszę o "Wodniku". Pisanie to jednak za mało. Dlatego wszystko w Twoich rękach. Służę pomocą.

Widz @ 109.241.187.*

wysłany: 2016-09-08 15:32

Panowie Rafale i Tomaszu : 10/10 !

Nie odpuszczajcie tematu !

To jest działanie nie tylko na szkodę spółek , ale na szkodę mieszkańców Jeleniej Góry !

Ale skoro można z paragrafu dotyczącego spółek , to ...

aborygen @ 37.248.153.*

wysłany: 2016-09-08 20:41

No i czemu się człowieku dziwisz ,kiedyś była wina Tuska teraz jest pisu ,taka jest cena dorwania się do koryta.

Dzidek @ 78.88.137.*

wysłany: 2016-09-08 22:15

Prokuraturę w JG raczej omijać.

Mam pismo, że nie będą wszczynali "dochodzenia", a na identyczne pismo (ale we Wrocławiu złożone) Wojewoda uzyskał korzystny wyrok. Nawet apelacji nie było, gdyż sprawa tak oczywista.
Podłączyłem Wyrok do Prokuratury okręgowej (jako nadzorcy nad rejonową) o wyjaśnienie kwestii (rejonowej, że oślepła) i otrzymałem z PO (tak się ją czytało wtedy), bym spadał, bo przecież mam wyrok.

gochaha @ 94.254.240.*

wysłany: 2016-09-08 22:19

Proponuję wystąpić z pozwem zbiorowym mieszkańców miasta.

nowowiejski @ 188.33.82.*

wysłany: 2016-09-09 00:18

Trudno się nie zgodzić z Panem Tomaszem ,jak ktoś jest czegoś pewien ,ma czarno na białym ,ma możliwości i środki (wszak radnym Pan jest) to faktycznie chyba czas złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, tym bardziej że i inni oferują się z pomocą.No chyba że drżą łydki serce pęka ,ale wtedy szkoda czasu na czcze pisanie.pozdrawiam

Buniek @ 176.111.152.*

wysłany: 2016-09-09 10:03

Do nowowiejski @ 188.33.82.* warto czytać co napisał Dzidek @ 78.88.137. Gdzie tu sprawa dla prokuratora? Zarządy i prezesi maja prawo zarządzać powierzonym im mieniem i funduszami. Przecież nie przelali pieniędzy na swoje konto ani nie stali się właścicielami jakiegoś mienia. Zatem, to nie przestępstwo. Robią coś co się radnemu nie podoba i zgodnie z prawem (uchwalonym m.in. przez PIS) nie muszą o tym informować publicznie. To właśnie to prawo do skrytego działania jest problemem. Jeszcze Wodnik coś tam w BIPie ujawnia (w końcu coś tam pan radny wie) ale inne spółki komunalne kotliny to już całkiem tajemne biznesy mają. Czasami pan Szymański coś wyciągnie na wierzch. A co mają myśleć mieszkańcy okolicznych gmin. Tam dopiero sprawy tajemne się dzieją. Jelenia to w okolicy wzór przejrzystości. Cóż takie prawo.

alek @ 159.205.112.*

wysłany: 2016-09-10 20:40

Komisja Maciarewicza też marnotrawi nasz pieniądze i jakoś cisza. O pieniądzach wywalonych na propagandowy film Smoleński nie wspomnę. 500 plus to już rozpusta w biały dzień. Znam kilku gości co se auta na kredyt pokupili i śmieją się w głos. A można było z części tych pieniędzy ludziom dopłaty do wody zrobić. Co do cen wody kalkulacja uwzględnia koszty i plany inwestycyjne. A ludzie też tam chcą zarabiać godziwie. Ratuje się nierentowne kopalnie, to czemu tu ma być gorzej. Wodnik musi przedstawić kalkulację kosztów. A tak to jest gdybanie a w kraju rząd rozdaje kasę i ma gdzieś dług publiczny.

wilk @ 159.205.112.*

wysłany: 2016-09-11 07:52

Podrożała benzyna, towary w sklepach, opłaty bankowe co Pan radny na to ?

mietek gawryjołek @ 188.33.42.*

wysłany: 2016-09-11 09:07

Proszę jeszcze napisać dlaczego przepłacamy za usługi komunalne typu utrzymanie cmentarzy ,dróg,zieleni ,proszę napisać dlaczego rada zgodziła się na monopol jednej firmy,która wykonuje te usługi.

ktos @ 83.30.115.*

wysłany: 2016-09-14 17:42

a PIS robi bardziej kontrowesyjne rzeczy i co i nic. wy nie chcecie nic wyjaśniać tylko wszystkich pod ścianę a woda jest droga ,ale nie najdroższa w naszym rejonie -zapytajcie Karpacz czy Kowary lub Mysłakowice ile oni płacą?

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: