Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Radny miejski z ramienia PiS. Przewodniczący Komisji Kultury, wiceprzewodniczący Komisji Statutowo-Organizacyjnej. Związkowiec NSZZ "Solidarność".

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Człowiek gór i zapalony spinningista.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Zwolennik społeczeństwa obywatelskiego i demokracji oddolnej.

Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Członek Rady Nieruchomości Noskowskiego I-X. Od urodzenia mieszkaniec Zabobrza.

Podziel się z innymi

| |

Jarmark adwentowy w Jeleniej Górze.

2016-12-05 09:03
Gdy nadchodzi czas Adwentu moi przyjaciele ze Śląska rezerwują hotel i jadą przez kilka dni rozkoszować się przedświąteczną atmosferą wrocławskiego Rynku. Bardziej zamożni wyruszają do swoich ulubionych miast i miasteczek w Niemczech i Austrii, by uczestniczyć w Christkindlmarkt - tradycyjnym bożonarodzeniowym jarmarku. Zastanawiam się dlaczego tej pięknej tradycji, którą z powodzeniem od lat realizuje Wrocław, a blisko nas choćby Pałac Łomnica, nie można urzeczywistnić w Jeleniej Górze? Wystarczy przecież zezwolić na ustawienie straganów, podłączyć prąd, postawić toalety i brać pieniądze.

Wiele rzeczy, które można by zrobić w Jeleniej Górze nie wymaga wielkich nakładów. Wymaga jedynie odrobiny dobrej woli. Tak jest chociażby z jarmarkiem bożonarodzeniowym, który z powodzeniem da się zorganizować na jeleniogórskim rynku. Nie z plastikowymi potworkami i chińską tandetą, ale z ekologiczną żywnością, regionalnymi produktami, rękodziełem i sztuką. Niech restauratorzy wystawią się z grzanym winem, kiełbaskami i gorącymi przekąskami. Postawmy podgrzewany namiot, gdzie siedząc przy biesiadnych ławach można napić się lwóweckiego lub czeskiego piwa.

Atutem Jeleniej Góry jest Rynek, który łącznie z podcieniami kamienic już za czasów niemieckich służył celom handlowym. Nadaje się on do tego lepiej niż wąskie, strome uliczki górskich kurortów. Opłaty powinny być ustalone na minimalnym poziomie, wtedy bowiem będziemy mogli przebierać w ofertach wystawców i oferować mieszkańcom rzeczy ładne, zdrowe i nietuzinkowe, zamiast towaru jaki znajdziemy na każdym prowincjonalnym targowisku. Do tego szczypta promocji, by ściągnąć turystów i mamy gotowy przepis na jeleniogórską Starówkę i padający w Centrum handel.

To można i powinno się zrobić. Jeżeli znowu usłyszę od Prezydenta "nie da się", utwierdzę się tylko w przekonaniu, że tak naprawdę w polityce Ratusza nie chodzi o przyszłość Miasta i dobro jego mieszkańców, ale o interes właścicieli galerii i wielkopowierzchniowych obiektów. Może to właśnie tam powinniście zostawiać swoje pieniądze, zamiast w kieszeniach producentów regionalnych przysmaków, artystów i restauratorów? Jednak żeby Jelenia Góra była piękna i bogata, jak niegdyś, pieniądze muszą zostać tutaj. I trzeba znaleźć sposób, by tak się stało.

Komentarze

Realista @ 159.205.7.*

wysłany: 2016-12-05 10:33

Ale proszę Pana naprawdę się nie da. Bo po co miałoby się dawać, gdy jak się nie da to nic się nie stanie? A tak trzeba by było coś robić i wtedy nie daj Boże coś by się dało i potem co roku wszyscy by truli o jarmark. Wygodniej jest jak się nie da. A już najlepiej to mieć w kiju całe miasto i jego szarych mieszkańców. Wtedy zamiast skowytu i miauczenia słychać bulgot.

Nom @ 5.172.255.*

wysłany: 2016-12-05 10:56

Taki jarmark to bylaby super sprawa.

popieram @ 78.8.138.*

wysłany: 2016-12-05 11:58

Rzeczywiście jak napisano na wstępie Pan Prezydent powinien a wręcz musi wyrazić zgodę na postawienie straganów, ogrzewanego namiotu i pobieranie opłaty od rzemieślników i artystów. Aż się dziwię, że na liczne wnioski przedsiębiorców którzy chcieli organizować jarmark odpowiadał dotychczas negatywnie. Chyba że... Nie to raczej niemożliwe żeby taki jarmark na Rynku w Jeleniej Górze był kompletnie nieopłacalny dla organizatora?

kazimierzp @ 83.7.219.*

wysłany: 2016-12-05 12:45

Rynek jeleniogórski zwany u nas placem Ratuszowym (taka kalka z niemieckiego Rathausplatz) mógłby tętnić życie, ale z kilku powodów jest to ograniczone. Po pierwsze w latach sześćdziesiątych po wyburzeniu starych domów i postawieniu nowych nie wróciły usługi jakie tu były (hotele, restauracje, domy towarowe) ale zrobiono typowe mieszkania komunalne gdzie dzisiaj w większości mieszkają starzy ludzi i chcą spokoju. Paręnaście lat temu była próba wprowadzenia na stałe handlu na placu, rozpisano konkurs, wybrano zwycięską pracę, ale radni stwierdzili iż ten plac nie może być miejscem handlu i inicjatywę u*upili. Obecnie regularnie KARR organizuje na nim różne targi i jarmarki i nic chyba by nie stało na przeszkodzie gdyby i w okresie przedświątecznym taki jarmark się odbył, ale to trzeba apelować do szefa KARR radnego Piotra Miedzińskiego który od początku tej kadencji (tak jak i ty Rafale) jest w opozycji do obecnego prezydenta (KARR podlega marszałkowi województwa a nie miastu!). Może tu leży istota sprawy!?!?

ooo @ 94.254.251.*

wysłany: 2016-12-05 14:03

wpis Kazimierza jest niesamowity; taka argumentacja pisowska - nie na temat; winny Tusk; zaczęła Platforma; odwagi Panie Kazimierzu - świadczenia emerytalnego Panu nie zabiorą

bumcyk @ 83.26.42.*

wysłany: 2016-12-05 15:17

W zeszły łykend przyjechali znajomi z Wrocławia, koło 18 poszliśmy do centrum, była sobota w sumie andrzejkowa bo 30 wypadał w środku tygodnia. Pogoda taka sobie ale trudno pod koniec listopada spodziewać się czegoś lepszego. Niestety w Jeleniej Górze pustki totalne, pojedynczy ludzie lub czasem małe grupki gdzieś się przemykające, ewentualnie ludzie wychodzący z kościoła św. Krzyża lub Pankracego. W lokalach też różnie w niektórych było trochę osób, ale to nie była reguła. W sumie to nawet dobrze, nie było problemów z miejscami, gorzej że miasto prezentowało się jak wymarłe. Wrocławianie pytali się czy coś się stało że tak pusto.
Jeżeli jest jakaś metoda by ożywić centrum to należy ją poprzeć.
Nie tylko wielkie miasta ja Wrocław żyją, wystarczy pojechać na winobranie do Zielonej Góry, miasta tak często mylonego z Jelenią. Owszem pora inna i cieplej ale tamto miasto żyje w tym czasie, a przecież nie jest dużo większe.

marex @ 83.30.133.*

wysłany: 2016-12-05 16:22

Najlepiej mieć pretensje,z tego co wiem jest Pan młodym energicznym obywatelem Jeleniej Góry, i nic nie stoi na przeszkodzie aby zorganizował Pan taki Jarmark . Ostatnie słowo- na swój koszt i na własne ryzyko.

[Rafał: Naturalnie. Chętnie zastąpię Prezydenta także w innych sprawach. Niech sobie posiedzi w domu z rodziną.]

kazimierzp @ 83.7.219.*

wysłany: 2016-12-05 18:44

On ma z kim posiedzieć! A ty biedaku?!?

CBA @ 195.154.122.*

wysłany: 2016-12-05 19:01

Z tego, co oglądam to raczej politycy PO mają szanse na to by posiedzieć...

Widz @ 109.241.187.*

wysłany: 2016-12-05 20:04

kazimierzp @ 83.7.219.* :


On ma z kim posiedzieć! A ty biedaku?!?


Ooooooo Panie Kazimierzu , od kiedy to tylko żona jest rodziną.

Nie ma Pan nikogo poza żoną , biedaku ? :)

zBIGs @ 78.88.136.*

wysłany: 2016-12-06 15:59

Czy może Pan udokumentować swoje zapytanie do P.Prezydenta i jego odpowiedź ws tego jarmarku?

[Rafał: W BIP miasta ma Pan interpelacje radnych i odpowiedzi na nie.]

soclib @ 37.248.155.*

wysłany: 2016-12-07 09:05

Jarmarki świąteczne to tradycja zachodnia .Wieńce Adwentowe to tradycja ewangelików.
Mieszkańcy Jeleniej to przybysze ze wschodu ,im bliżej do kutii .

Widz @ 109.241.187.*

wysłany: 2016-12-07 15:38

Panie Rafale , przepraszam , że Panu to też przesyłam , ale …
Proszę przeczytać mój wpis u Pana PK Widz @ 109.241.187.*, wysłany: 2016-12-06 23:36 , będący ripostą do jego triumfalistcznej lub triumfalistycznej informacji o raporcie niemieckiej policji i jego komentarz pod tym wpisem .

Ale następnego mojego wpisu , z godz 12,35 nie opublikował , są publikowane z godz 13,26 , wić …nie ma zamiaru .

Ponieważ stosuje bezwzględnie metodę , którą już sformułowałem /
Taki typowy „ aparatczyk „ propagandy, który stosuje zasadę „ ja piszę wszystko co chcę a to co dla mnie niewygodne - cenzuruję „ !/ toteż proszę mój tekst przeczytać i zadecydować , czy zwycięstwo odniesie „ spryt” propagandzisty czy dyskusja ?

Oto ten tekst a póżniej też następny nieopublikowany, o prawdopodobnej manipulacji Pana PK :

Zacznijmy od uprzejmości .
Napisał Pan : „ PK.: złość Panu oczy i rozum zalała”
Ponieważ zauważył Pan uprzejmie , że oprócz zalanych oczu , mam zalany wprawdzie roum , to ja też / proszę uprzejmie zauważyć , że ja też napisałem „ rozum „ w Pana kontekście !!!/ :
Co Panu oczy i rozum zalało ???
Ale proszę mnie przekonać bez złości i zacietrzewienia ideologicznego , na podstawie tylko Pana WIARY , że Pana źródełko jest „ krynicą prawdy „ a te podane w moim wpisie są , cytuję : Tyle fakty,/ czyli Pana źródełko „faktów „, reszta to tylko prawicowa i rasistowska propaganda.
Już uprzejmie pominę fakt , iż w pierwszym wpisie, podał Pan w tonie entuzjastycznym , że policja podała …, gdzie podała wyszło dopiero po dopytaniu .

Proszę więć mnie przekonać , że powinienem podzielać Pana niewzruszoną WIARĘ , że teraz ta sama policja , która , jak Pan to ujął poprzednio dała d..y, co jest OFICJALNIE potwierdzone, teraz nie daje d..y w ZDF , o którym czytam w źródle wiedzy poprzedniego na szczęście prezydenta , czyli w Wikipedii :
/ … / Nad ZDF stoi Rada Telewizyjna, która zatwierdza zarząd, budżet i wybiera dyrektorów. Stanowiska są zajmowane przez delegatów partyjnych proporcjonalnie do ich liczebności w Bundestagu, co w ostatnich latach wydaje się być dość kontrowersyjne.
Dlaczego w tej sytuacji / oprócz Pana głębokiej WIARY , że oni kłamią i są w dodatku rasistami / , nie mam wierzyć Bildowi , który dotarł do tajnego raportu policji .

Może dotarcie do raportu było na rękę policjantom , którzy czują się bezbronni wobec migrantów i nie są wspierani dostatecznie przez władze państwowe ?
W imię politpoprawności , nie chcę napisać lewackiej , to skrajnie ideologicznie lewicowej ?
https://pl.gatestoneinstitute.org/7574/niemcy-migrantow-przestepstwo
Według tajnego raportu policyjnego, który przeciekł do niemieckiej gazety „Bild”, migranci popełnili w 2015 roku 208 344 przestępstwa..-informuje Soeren Kern.
Ponadto, raport – „Przestępczość w kontekście imigracji” ( Kriminalität im Kontext von Zuwanderung) – zawiera dane pochodzące tylko z 13 z 16 krajów związkowych Niemiec.
W raporcie nie uwzględniono danych z Nadrenii Północnej-Westfalii, najbardziej zaludnionego kraju związkowego w Niemczech, a także regionu o największej liczbie migrantów. Największym miastem Nadrenii Północnej-Westfalii jest Kolonia, gdzie w Sylwestra migranci dokonali napaści seksualnych na setkach niemieckich kobiet. Nie jest jeszcze jasne, dlaczego przestępstwa te nie zostały włączone do raportu.
W raporcie brakuje też danych z Hamburga, drugiego co do wielkości miasta w Niemczech, a także z Bremy, drugiego najbardziej zaludnionego miasta w Północnych Niemczech.
Ponadto, wiele przestępstw nie jest po prostu zgłaszanych lub celowo pominiętych: przywódcy polityczni w Niemczech wydali nakaz, aby policja przymykała oczy na przestępstwa popełniane przez migrantów, najwyraźniej w celu uniknięcia podsycania nastrojów antyimigracyjnych.

Według raportu, większość przestępstw została popełniona przez migrantów z Syrii (24%), Albanii (17%), Kosowa (14%), Serbii (11%), Afganistanu (11%), Iraku (9%), Erytrei (4%), Macedonii (4%), Pakistanu (4%) i Nigerii (2%).
Zgłoszono też 1688 napaści seksualnych wobec kobiet i dzieci, włączając w to 458 gwałtów lub wymuszeń seksualnych (Vergewaltigungen oder sexuelle Nötigungshandlungen).
Raport pozostawia więcej pytań niż dostarcza odpowiedzi. Na przykład, nadal pozostaje niewyjaśnione, jak niemiecka policja definiuje pojęcie „migranta” (Zuwanderer) zbierając dane statystyczne odnośnie przestępczości. Czy termin ten odnosi się tylko do migrantów, którzy przybyli do Niemiec w 2015 roku, czy do każdej osoby ze środowiska migrantów?
Ponadto, bez podania przyczyny, w raporcie pominięto przestępstwa popełnione przez migrantów z Afryki Północnej, o których od dawna było wiadomo, że są odpowiedzialni za wzrost przestępczości w miastach i miasteczkach niemieckich.
„W Dreźnie migranci z Algierii, Maroka i Tunezji praktycznie przejęli kontrolę nad słynnym Wiener Platz, ogromnym placem przed główną stacją kolejową”
Podczas aresztowania, stawiają opór i atakują [funkcjonariuszy policji]. Nieletni nie okazują szacunku wobec instytucji państwowych.”

Władze niemieckie są wielokrotnie oskarżane o niedoinformowanie społeczeństwa odnośnie prawdziwego zakresu kwestii przestępczości w kraju.
Na przykład, prawie 90% przestępstw na tle seksualnym, popełnionych w Niemczech w 2014 roku, nie widnieje w oficjalnych statystykach, jak twierdzi szef Związku Policji Kryminalnej (Bund Deutscher Kriminalbeamter, BDK), André Schultz. Powiedział on:
„Od lat prowadzi się politykę utrzymywania [niemieckiej] ludności w niewiedzy odnośnie rzeczywistej sytuacji związanej z przestępczością. (…) Obywateli traktuje się jak głupców. Zamiast powiedzieć prawdę, oni [przedstawiciele rządu] unikają odpowiedzialności i obwiniają obywateli i policję.”
1 stycznia Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) opublikował szacunki, według których w latach 2016 i 2017 na terytorium Unii Europejskiej ma wkroczyć 1,3 miliona azylantów.
W wywiadzie dla „Bild” minister do spraw rozwoju Gerd Müller ostrzegł, że do Europy jeszcze nie nadeszła największa fala uchodźców. Powiedział on, że do tej pory do Europy dotarło 10% migrantów uciekających przed chaosem panującym w Iraku i Syrii: „W drodze jest nadal od ośmiu do dziesięciu milionów migrantów.”(…)
Soeren Kern
12,35
Pan tak „ ni gruchy ni pietruchy „ o Tusku , to ja też :
Przypomnijmy, że po Martinie Schulzu zwalnia się stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Grupa socjalistów i demokratów zadeklarowała już ustami Gianni Pittella, że nie zgodzą się, by jego miejsce zajął kandydat wysunięty przez prawicę. Tym samym prawdopodobnie zerwą niepisaną umowę o podziale kadencji szefa PE, zawartą pomiędzy S&D i Europejską Partią Ludową oraz liberałami z ALDE.
Zakładała ona podział unijnych stanowisk pomiędzy frakcjami tak, aby zachować równowagę partyjną. O tym dziennik już nie pisze, ale jest to zwyczaj zaczerpnięty z doświadczeń demokracji brytyjskiej i możemy tylko ubolewać nad faktem, że jest kompletnie nieznany nad Wisłą.
W tej chwili przedstawiciele chadeków mają w swoich rękach stanowisko szefa Komisji Europejskiej w osobie Jean-Clauda Junckera oraz Rady Europejskiej, której szefuje inny chadek - Donald Tusk. Zatem rozwiązania mogą być dwa: albo stanowisko przewodniczącego PE otrzyma socjalista (oficjalnie wybiera go większość parlamentarna), albo socjalista zastąpi na zwalnianym stanowisku kolejnego chadeka, czyli Donalda Tuska (kadencja Junckera zakończy się dopiero w 2019 roku).
I teraz dopiero będzie Pana cytat :
Jednak odejścia Donalda Tuska nikt szczególnie nie chce, jak twierdzi w swoim artykule Anna Słojewska. … i Pan za nią …

Dlaczego Pan jednak nie zacytował tego , co ja na wstępie , z tego samego artykułu „ Rz „ ?

To nie jest taka dyskretna manipulacja aby ?
12,46

tato @ 77.113.3.*

wysłany: 2016-12-08 12:56

Mysle ze bylbby to komkurencja dla galerii ,ktore nie pozwola na to. Skoro swiatla od moatowej do podwala moga paralizowac ruch w centrum - oznacza to ze sila oddzialywania galerii na politykow w jg jest olbrzymia

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: