Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Radny miejski z ramienia PiS. Przewodniczący Komisji Kultury, wiceprzewodniczący Komisji Statutowo-Organizacyjnej. Związkowiec NSZZ "Solidarność".

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Człowiek gór i zapalony spinningista.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Zwolennik społeczeństwa obywatelskiego i demokracji oddolnej.

Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Członek Rady Nieruchomości Noskowskiego I-X. Od urodzenia mieszkaniec Zabobrza.

Podziel się z innymi

| |

Rowerowa Stolica Polski????

2017-04-11 08:11
Ponad miesiąc temu pozbyłem się samochodu i przemierzam drogę z Zabobrza do Centrum rowerem, pieszo lub okazjonalnie - komunikacją miejską. Każdy, kto roweru używa nie tylko do weekendowej przejażdżki po górach, ale do codziennego dojazdu do pracy, czy szkoły zapewne potwierdzi, że cykliści w Jeleniej Górze nie mają lekko.

Jakiś czas temu władze Jeleniej Góry wpadły na pomysł, by uczynić z naszego miasta Rowerową Stolicę Polski. Wpływ na tę decyzję miały sukcesy pięknej jeleniogórzanki - Mai Włoszczowskiej. Niestety poza kilkoma imprezami rowerowymi i paroma ścieżkami nie poszły za tym żadne inne działania. Brakuje infrastruktury do bezpiecznego poruszania się rowerem. Ścieżki prowadzą donikąd zaś jazda w godzinach szczytu ulicami miasta graniczy z samobójstwem. Przepisy tymczasem zabraniają jazdy po chodnikach. Wystarczy przejechać się którąś z tras dla jednośladów, by od razu zobaczyć że nie były projektowane przez cyklistów. Są pełne dziur, ich kolor nie odróżnia się wyraźnie od koloru chodnika, nie pozwalają bezpiecznie dotrzeć do Urzędu Miasta, Ratusza, szkół, uczelni, teatrów, muzeów, czy domów kultury. Poprzegradzano je metalowymi bramkami, które uniemożliwiają przejazd rowerom ciągnącym przyczepkę z dzieckiem. Jadąc nieustanie musimy zsiadać i przeprowadzać rower przez jezdnie oraz podskakiwać na krawężnikach.

Brakuje miejsc do bezpiecznego pozostawienia jednośladu. Osoby dojeżdżające do pracy pociągami nie mają możliwości zostawienia na stacji roweru. Większość szkół i wyższych uczelni nie posiada rowerowni, podobnie, jak większość budynków mieszkalnych (ten, kto wnosi rower na czwarte piętro wie o czym mówię). Stojaki umieszczono za to tam, gdzie nie rowerem nie wolno jeździć np. w Parku Zdrojowym, czy pod Ratuszem. Autobusy komunikacji miejskiej nie są przygotowane do przewozu jednośladów, nie ma też innych zachęt do korzystania z roweru zamiast z samochodu.

Od lat Jelenia Góra boryka się z problemem smogu. Cieplicom grozi utrata statusu uzdrowiska, co byłoby katastrofą. Sposobem na zmniejszenie niskiej emisji - poza ograniczeniem udziału paliw kopalnych - jest promowanie zdrowego trybu życia, w tym używania roweru zamiast samochodu. Rowery są modne, nie są drogie i fajnie się nimi jeździ. Aby stały się masowe potrzebują jednak infrastruktury, która sprawi, że staną się tanim, szybkim i bezpiecznym środkiem transportu. Nie wystarczą do tego billboardy z roześmianą Mają Włoszczowską. Potrzeba sieci ścieżek rowerowych i single tracków wokół miasta. Potrzeba rowerów miejskich, które można wypożyczyć i pozostawić w pobliżu pracy, nie bojąc się o ich kradzież. I nie trzeba tu wyważać otwartych drzwi. Wystarczy wysiąść z urzędowej limuzyny, zapytać rowerzystów i skorzystać z doświadczeń takich krajów, jak Niemcy, czy Holandia. Ale póki co, "Rowerowa Stolica Polski" wygląda tak, jak w filmie poniżej.


Komentarze

Cyklista @ 94.140.120.*

wysłany: 2017-04-11 11:32

Brawa Panie Rafale! Wreszcie ktoś ma jakieś pomysły na nasze upadające miasto. Trzymam kciuki!

wu @ 5.172.255.*

wysłany: 2017-04-11 12:07

wspólnie z Leszczykiem umawialiście się na temat na blogach?
:)

[Rafał: Tak, instrukcja z Torunia :) Pozdrawiam.]

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2017-04-11 13:55

Panie Rafale, wspaniały tekst. Bardzo ładnie napisane. Na temat i merytorycznie. Nawet to, że pan jest radnym w JG daje panu prawo pisania takich rzeczy. Wszystko pięknie tylko, że pan nie jest wiarygodny w tym względzie. Przecież cykliści i wegetarianie to otwarcie deklarowany wróg pańskiej partii. Tzw. drugi sort. A prezes przecież ogłosił, że z takimi to będzie walczył do końca (co to oznacza nie wiadomo). Jeżeli jest to próba ocieplenia wizerunku obecnie rządzących i to jak pan napisał pochodząca aż od władzy z Torunia to może jednak nam używających rowery coś by dało. Niech pan do nich się zwróci o jakieś środki. W końcu szastają pieniędzmi to może nam coś by skapło i z funduszu krajowego czy wojewody na infrastrukturę dla rowerzystów by dali. Przecież dla większości jest obojętne kto rządzi. Opisuje pan stan rzeczy, wypadałoby napisać jak będzie jak porządzi PIS troszkę, no i realizować . Rządzi PIS już długo i nic dla rowerzystów nie robi. Ba, nawet planów pomocy rowerzystom nie przedstawia. A przydałoby się!!!! Takie "przez osiem lat..." z "Ucho Prezesa" to już nie działa.....

no no @ 83.27.156.*

wysłany: 2017-04-11 14:18

Panie Rafale ,napisz pan do Beaty aby nie forowała wydobycia węgla ,i wtedy ocalimy Cieplice.

Taka Prawda @ 159.205.96.*

wysłany: 2017-04-11 14:27

Panie autorze tego filmiku. Trzeba było jeszcze nagrać filmik w Cieplicach, gdzie nasza władza dała z siebie całkowity szczyt głupoty, nędzy i rozpaczy. Przed samą zimą ktoś wpadł na bardzo głupi pomysł by zrealizować i pomalować na skrzyżowaniach śluzy rowerowe. Ja osobiście popieram i jest to świetna sprawa zwłaszcza jadącym rowerem, tylko po jaki ciul było wydawać taki ogrom pieniędzy na farbę by malować pasy na zimę kiedy to 90% rowerzystów rowery chowa do garażu. Teraz jest bajkowa sytuacja by kierowca rowerzystę na tym skrzyżowaniu potrącił. Kompletnie nie widać tych śluz rowerowych, nie wiadomo jak rowerzysta ma się ustawić a jak się ustawi według tej śluzy i przejeżdżając bokiem z prawej wyminie wszystkie auta potem w poprzek ustawi się przed autem to kierowcy którzy nie oglądają się na znaki trąbią i wyzywają rowerzystę, bo nawet zabrakło znaków drogowych pokazujących ile jest pasów i że tam jest śluza. Mało tego jadąc samym autem dojeżdżając do skrzyżowania dochodzi do zabawnych sytuacji gdzie kierowcy kompletnie nie widać pasów pod koroną ustawiają się czasami trzema autami w poprzek co jest kompletnie sprzeczne a dzieje się tak że nowe co namalowane pasy zlewają się ze starymi.

[Rafał: Dziękuję za informację. Złożę interpelację w tej sprawie. Pozdrawiam.]

AS @ 77.253.64.*

wysłany: 2017-04-11 14:39

Jak tu nasycić rowerami złodziei? Oto jest pytanie!

Przerzutka @ 78.8.159.*

wysłany: 2017-04-11 18:43

Ja mam propozycję aby poprzez Pana uruchomić tzw "burzę mózgów". Najlepiej aby każdy mający jakąś sugestię dotyczącą usprawnienia ruchu rowerowego w mieście opisał to na tym forum.
Pan to zbierze do kupy i zaniesie do nowych władców dróg w Jeleniej Górze i mam nadzieję wywrze odpowiednią na nich presję aby cokolwiek z tych pomysłów po odpowiedniej obróbce przez specjalistów od inżynierii ruchu - wprowadzić w życie.

Moje uwagi na początek :
1. naprawić dziury na ul. Nadbrzeżnej aby można było bezstresowo rowerem pokonać tę "arterię"
2. wprowadzić na jednokierunkowej ul. Domeyki w Sobieszowie ruch rowerowy w obie strony podobnie jak to wprowadzono w końcu na ul. Mieszka przy Cmentarzu w Cieplicach
3. wydzielić ścieżkę wzdłuż ulicy Al. Wojska Polskiego, albo jednym z chodników albo pasem przy skraju jezdni a docelowo proponuję zlikwidować trawniki w chodnikach zwane "sralnikami dla psów" i poszerzyć jezdnie tej ulicy oraz wydzielić trasy dla rowerów
4. wespół z gminą Podgórzyn a może "drogami powiatowymi" wytyczyć i sfinansować budowę trasy rowerowej z Cieplic przy stawach do Podgórzyna i dalej do Sobieszowa
5. podobnie przydałaby się ścieżka rowerowa od ul Mickiewicza i osiedla Czarne do Staniszowa i dalej do Marczyc, do Sosnówki i Podgórzyna. Ze Staniszowa można już wrócić w miarę bezpiecznie do Cieplic przez nowo wykonaną drogę asfaltowa przy osiedlu na Słonecznej Dolinie
6. aż się prosi o utwardzenie lokalnej drogi ziemnej od ul. Wróblewskiego w Cieplicach do Marczyc

@Buniek @ 31.62.68.*

wysłany: 2017-04-12 07:33

"Rządzi PIS już długo i nic dla rowerzystów nie robi" - gdzie rządzi?
Władza centralna ma dbać o rewerzystow w JG?
Wlasnie b. dobrze, ze nie bylo polityki i tekstow typu co bedzie jak porządzi PIS.
Było merytorycznie bez politycznych wtrętow. Jak rzadko kiedy

@RPS @ 31.62.68.*

wysłany: 2017-04-12 08:55

apropos interpelacji
za sluzy na dwoch skrzyzowaniach zaplacono 20 tys
byla jedna oferta firmy z Karpacza i podpisal sie pod nia Cz. Wandzel

[Rafał: To może jeszcze jest gwarancja. Dziękuję za informację i pozdrawiam.]

bumcyk @ 83.26.123.*

wysłany: 2017-04-12 14:56

Panie Rafale po tym filmie widać jakich inżynierów mamy w Polsce i jak wszystko świetnie schrzanią. W czasach gdy modne stało się deprecjonowanie kierunków humanistycznych i społecznych i gloryfikowanie ścisłych i inżynierskich, faktem jest że nawet jeden słaby inżynier bardziej szkodzi niż wielu słabych humanistów. Uważam że na studiach technicznych trzeba zwiększyć ilość tzw. humanów by przyszli projektanci nie zapomnieli że tworzą dla ludzi nie szuflady.
Inna sprawa że Prezydent JG ostatnio nabyło dla urzędu, oczywiście, limuzynę za 150 tys. Wszędzie podjedzie za darmochę i to z kierowcą, nic dziwnego że nie przywiązuje wagi do komunikacji.

Temida @ 173.208.213.*

wysłany: 2017-04-12 15:00

Słowny z Pana facet, Panie Radny. Wczoraj obiecał Pan złożyć interpelację w sprawie śluz w Cieplicach - i widzę już dziś złożona. Brawa. Pańscy koledzy nie są tacy skorzy do pomagania...

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2017-04-12 18:42

Pyta mnie "biedny człowiek bez Nicka" czy władza centralna cos może dla rowerzystów w JG zrobić. Odpowiadam: oczywiście, że może. Swego czasu jeden premier "haratał w gałę" i znalazł kasę w centrali na to, by dzieciaki na "orlikach" też mogły "haratać". Gdyby obecny lubił rowerzystów to może tez by jakąś kasę tam wyskrobał na rowerzystów. 10 miliardów na górników i pewnie tyle samo na sukienkowych jest. A gdyby z tych pieniędzy dać na infrastrukturę dla rowerzystów? Niestety, sądzę, że ten nienawidzi rowerzystów. Czy kiedyś się ciepło wypowiedział o rowerzystach? Czy zaoponował jak jeden minister bredził o wegetarianach i cyklistach? Co prawda był jeden taki minister co jeździł rowerem ale tamten był z innej bajki i np chciał by Polska była w NATO i UE. Teraz inny minister w tym samym resorcie to nie tylko resortowe ale i prywatne samochody rozbija. Super bryka i zgraja ochroniarzy to środki transportu władz centralnych. Zostawmy premiera i ministrów. Może jakiś poseł by ustawę wymyślił zobowiązującą samorządy do wyznaczenia ścieżek rowerowych i opisującą wymagania trans - komunikacyjne gmin. Ścieżki rowerowe powinny być połączone, wspólne i zadbane. Może ktoś by zadbał zatem o normy określające wymagania traktów rowerowo-pieszych. Zamontowanie na nich zwalniaczy dla rowerzystów ma sens. Skoro nie ma ścieżek, to powinny być właśnie trakty rowerowo-piesze, ale zorganizowane tak, by piesi się czuli bezpieczniej. Na takich traktach, zamiast krawężników powinny być montowane łagodne zjazdy przy przejściach. Ustawowo powinien być nałożony na samorządy obowiązek projektowania i wykonywania ścieżek rowerowych gdy jest remontowana droga. Do każdego większego zakładu pracy, urzędu i sklepu powinien być wyznaczony taki trakt. Każdy obywatel powinien mieć prawo podania do sądu samorządu który nie wypełnia wymagań takich ustaw. Rząd powinien promować jazdę rowerem do pracy, na zakupy, itd. W szkołach każde dziecko powinno być uczone jazdy rowerem, itd... Niestety sprawa infrastruktury dla rowerzystów leży bo władze nie są rowerowe. Teraz się dowiadujemy, że będziemy mieć jednego radnego, który chce coś dla nas rowerzystów w mieście robić. Tylko się cieszyć. Na pewno rowerzystom się to spodoba. Szkoda, że będzie sam, a poza tym "..po owocach...". No bo czy np. panów Łojka czy Mroza ktoś widział na rowerze? Może posłankę Machałek?

kto szuka znajduje @ 94.254.241.*

wysłany: 2017-04-13 06:14

Bez jazdy rowerem znalazło się pańskie nazwisko i radnego Leszka w NGO.Kto daje
te granty na działania organizacji ?Jak pan nie wie to jest Fu ndacja Batorego.Macki
rozłożone by nas ubezwłasnowolnić nawet w myślach.Mamy robić tak by po nas
Polakach nic nie zostało.Jazda na rowerze jest również szkodliwa na kręgosłup
tak samo jak jazda autem czy siedzeniem przy biurku.Manipulowanie panem idzie
w "dobrym"kierunku! ????

@Buniek @ 31.62.68.*

wysłany: 2017-04-14 11:07

"biedny człowiek bez Nicka"
Bez jakiego Nicka? Nolte, Mason? Bo jesli chodzi o nicka to mam.
Jest to @Buniek, Lekko glupawy ale nie ja go wybieralem.
Jest tekst o problemach rowerzystow. Buniek robi wrzute polityczna.
O wladzy pochodzacej z Torunia, o braku planow pomocy rowerzystom itp
Czlowieku jestes chory, kazdy temat sprowadzasz do polityki.
Ciekawe czy np pozniejszy/wczesniejszy przylot bocianow to tez wina Kaczynskiego/Tuska?

Taki jeden @ 78.10.82.*

wysłany: 2017-04-14 23:13

Temat śluz jątrzycie a pojęcie macie jak każdy Polak...
Temat był z budżetu obywatelskiego i trzeba było to wykonać... niestety tak się złożyło, że w okresie zimowym.... niestety zarząd drogowy nie może nakazać poprawy w ramach gwarancji bo odgórne zapisy na teamt udzielania gwarancji na oznakowanie cienkowarstwowe (okres prowadzonych prac, które mogą zostać objęte gwarancją to czas od 01.04 do 30.11. Prace prowadzone po tym terminie są zwolnione z gwarancji).
Ktoś powie to po co to robiono w grudniu? Dobre pytanie i proponuje zadać je Panu Prezydentowi J.Ł.
Ktoś powie, że za drogo. No cóż, proponuję zapoznać się z cenami farb koloru czerwonego do malowania dróg.
Proponuję zapoznać się z wytycznymi do projektowania dla ruchu rowerów na terenie Miasta Jeleniej Góry, podpisane przez Prezydenta Zawiłę, a opracowane przez Pana Chojnackiego, gdzie wskazane skrzyżowania należało zrobić tak jak zostały zrobione... (skanalizowane skrzyżowanie)...
Jest w tym temacie wiele niedociągnięć. Ale dajcie już spokój z tym polowaniem na czarownice. To takie "Polskie" ukarać winnego. A ja uważam, że wreszcie powinniśmy zastanowić się gdzie w tym systemie tkwi błąd, dlaczego ktoś mógł popełnić taki błąd, a może tempo życia jakie sobie narzuciliśmy sprawia, że nawet najlepszy system jest kulawy.
Błedy wg mnie:
-wybrano trudne skrzyżowania do realizacji tematu śluz, pewnie pokazowe,
- wg wytycznych projektant nie mógł zrobić tego inaczej,
- termin wykonania - nie realny,
- brak zapisu dla wykonawcy, aby wykonał 2 malowanie w okresie "gwarancyjnym",
- brak kontynuacji dróg rowerowych za śluzami.
Panie Szymański, wg mnie należy temat potraktować jako coś co powinno nas skłonić do zastanowienia dlaczego ktoś zrobił to co zrobił, a nie za wszelką cenę szukać winnego. Zmieniajmy się ale na model zachodu a nie tkwimy w tym g*wnie, które sobie sami gotujemy.

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2017-04-16 23:01

Biedny człowiek bez Nicka napisał, że to ona/on/ono nie wybiera tego co pisze cyt.: "nie ja wybierałem". Można domniemywać, że ktoś mu każe pisać rzeczy których nie rozumie. Mały rozumek czy lenistwo intelektualne wyrobnika/sprzedajnego pióra? . Pytanie pozostaje: jakimi motywami się kieruje? Pieniądze czy może jakieś inne uczucie? Może takie jak miedzy innymi słynnymi panami naszej polityki? Ciekawe? Wyzywa "Człowieku jesteś chory" bo sprowadziłem rzecz krytyki wyrażonej przez radnego wobec z pewnością złych decyzji urzędników miejskich na poziom polityczny. Ale przecież wpis był czysto polityczny. Typowe wylewanie pomyj, czy obrzucanie błotem - bo coś się przyklei. Przecież napisał to radny. To jest polityka i dokonał jej zły radny bo tak napisał. To jest tzw. "leperiada". Krytykować i być mądrym po szkodzie to żadna sztuka. Rady jest po to by głupot nie popełniano. Jeżeli już popełniono należy zaproponować środki zaradcze. W tekście radnego nic takiego nie było. Być głównym mądrym po szkodzie to wstyd, a nie powód do dumy. W tej sprawie lepiej napisał "Taki jeden @ 78.10.82.*. Brawo. Polowanie na czarownice niszczy. Nas mieszkańców nie tylko interesuje co zrobiono źle ale jak zrobić by było dobrze. Nie powinno nas tez interesować kto krytykuje ale kto proponuje konkretne rozwiązania problemu. O takich co tylko krytykują powinniśmy zapomnieć. To źli ludzie. I znów brawo dla Taki jeden @ 78.10.82.* za " Zmieniajmy się ale na model zachodu a nie tkwimy w tym g*wnie, które sobie sami gotujemy."

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2017-04-18 17:42

Most w Dąbrowicy. W świecie państw kłopoty sąsiadów stanowią okazję do podbojów terytorialnych. Np. UE przejęło "demoludy" gdy gospodarka RWPG zbankrutowała. Pytanie do "pierwszego mądrego po szkodzie": Co by było gdyby JG ogłosiło chęć naprawy mostu gdy mieszkańcy Dąbrowicy zechcą się przyłączyć do JG? A co gdyby mieszkańcom Łomnicy ul. Poprzeczna obiecać chodnik i ulicę za to samo? Baza podatkowa by wzrosła, bo tam biedni nie mieszkają. Obie społeczności nie są podłączone do KSWiK więc z połączeniem infrastruktury nie byłoby problemów.

Widz @ 82.139.14.*

wysłany: 2017-04-19 11:25

Pytanie do " biednego człowieczka z nickiem Buniek ", co by było , gdyby JG zapytało obywateli JG, czy chcą , żeby przeznaczyć ich środki na budowę mostu w Dąbrowicy? W zamian za mityczne podatki, które wniosą jej mieszkańcy ... gdy się przyłączą do JG !
Biedny człowieczek z nickiem Buniek " lewituje w swojej teoretycznej " mądrości " i wypisuje " mądroty " jak np. we wpisie z wysłany: 2017-04-12 18:42, z którego wynika, że nie ma większych problemów społecznych niż ścieżki rowerowe i powinny być wpisane osobno do Konstytucji !

A co z jeżdżącymi i na wrotkach i rolkach ?

Zrobić równoległe do autostrad i ścieżek rowerowych, bezkolizyjne " rolkostrady" ?

A jakie siły polityczne reprezentują rolkarze ???

Widz @ 82.139.14.*

wysłany: 2017-04-19 11:53

Sorry , nie chciałem być złośliwy i powtarzać, za bardzo słusznym skądinąd wpisem @Buniek @ 31.62.68.*, który napisał tak : Jest to @Buniek, Lekko glupawy ale nie ja go wybieralem.

Dlaczego, nie tylko Nick jest lekko głupawy ?

Jak przeczytam taki „ pasztet „ przemyśleń Buńka , to zaczynam „ nie wątpić „ :

Pyta mnie "biedny człowiek bez Nicka" czy władza centralna cos może dla rowerzystów w JG zrobić. Odpowiadam: oczywiście, że może. Swego czasu jeden premier "haratał w gałę" i znalazł kasę w centrali na to, by dzieciaki na "orlikach" też mogły "haratać". Gdyby obecny lubił rowerzystów to może tez by jakąś kasę tam wyskrobał na rowerzystów. 10 miliardów na górników i pewnie tyle samo na sukienkowych jest. A gdyby z tych pieniędzy dać na infrastrukturę dla rowerzystów?

I dalej „ mądroty „apolityczne rzecz jasna, „ mądre same w sobie „ :
Przecież cykliści i wegetarianie to otwarcie deklarowany wróg pańskiej partii. Tzw. drugi sort. A prezes przecież ogłosił, że z takimi to będzie walczył do końca (co to oznacza nie wiadomo). Jeżeli jest to próba ocieplenia wizerunku obecnie rządzących i to jak pan napisał pochodząca aż od władzy z Torunia to może jednak nam używających rowery coś by dało. Niech pan do nich się zwróci o jakieś środki. W końcu szastają pieniędzmi to może coś by skapło i z funduszu krajowego czy wojewody na infrastrukturę dla rowerzystów by dali.

Czy czyta / czytał to lekarz określonej specjalności ?

I co Pan na to Panie doktorze ?

Czy są jakieś szanse na wyleczenie ???

bezpieczna @ 78.8.35.*

wysłany: 2017-04-20 09:00

Jak wygląda bezpieczeństwo w jelonce, nie tylko te komunikacyjne a także zagrożenia naturalne?

KONRAD @ 84.10.105.*

wysłany: 2017-05-23 13:37

lenia gura brak pasy rowerowe karpcza kowary mysakowcie brak pasy rowerowe

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: