Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Radny miejski z ramienia PiS. Przewodniczący Komisji Kultury, wiceprzewodniczący Komisji Statutowo-Organizacyjnej. Związkowiec NSZZ "Solidarność".

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Człowiek gór i zapalony spinningista.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Zwolennik społeczeństwa obywatelskiego i demokracji oddolnej.

Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Członek Rady Nieruchomości Noskowskiego I-X. Od urodzenia mieszkaniec Zabobrza.

Podziel się z innymi

| |

Wypalony.

2017-05-22 11:22
Jelenia Góra handlowała kiedyś woalami z całym światem. Jej kupcy byli bardziej bogaci i wpływowi niż arystokracja. Miała lotnisko i samolot pasażerski kursujący trzy razy w tygodniu na trasie Berlin-Jelenia Góra-Wrocław. Miała gorzelnię, browary, pełen gwiazd sceny teatr, szkołę oficerską i dwie jednostki wojskowe. Miała też prawie 100 tysięcy mieszkańców. Teraz ma dwie galerie handlowe, 65 tysięcy mieszkańców, wymarłe centrum i wypalonego prezydenta.

Moja rodzina przyjechała do Jeleniej Góry w 1946 roku. Dziadek - ciężko ranny Żołnierz Września - odnalazł tutaj nowy dom w miejsce obróconej w zgliszcza Warszawy. Z rodzinnych opowieści i własnych doświadczeń wiem, jakim to miasto było tuż po wojnie, jakim w mrokach stalinowskich, jakie były czasy Gierka, Stanu Wojennego, końca komunizmu. Mam świadomość, że zmieniają się preferencje, trendy i epoki. Mimo tego, wciąż nie mogę się pozbyć wrażenia, że temu urokliwemu miastu nie pozostało już nic poza wspomnieniami dawnej świetności.

Prezydent Marcin Zawiła jest inteligentnym i błyskotliwym facetem. Świetnie sprawdza się w mowach z sejmowej trybuny, czy wywiadach dla przyjaznych mu mediów. Nie jest jednak managerem. Nie rozumie biznesu i pulsu dzisiejszego świata. Nie ma go na Twitterze ani Facebooku. Nie spotkamy go na rowerowej ścieżce, na rybach, w górach ani na zlocie miłośników Gwiezdnych Wojen. Jego życie to polityka i mroczny świat pełnych papierosowego dymu gabinetów, gdzie układa się kariery jednym i łamie innym.

Od kilku lat na tym obliczu wytrawnego gracza pojawia się jednak rysa. Nie chodzi chyba o wiek, bo jak na polityka Marcin Zawiła jest jeszcze w szczycie formy. Może to liczba ran odniesionych w bojach o utrzymanie pozycji samca alfa? Może świadomość własnych braków i totalnej ruiny tego, czemu poświęciło się ostatnie kilka lat życia? Może rozpaczliwa próba przetrwania do emerytury i zajęcia się wreszcie rodziną, ogródkiem i własnym zdrowiem? Nie wiem. Wiem jedynie, że wypalony, pozbawiony pomysłów i woli życia prezydent pogrąża nie tylko siebie. Jego porażka jest jednocześnie porażką tysięcy młodych ludzi zmuszonych szukać szczęścia w innym mieście i porażką starych, którzy nie mają już ani sił, ani środków żeby uciec.

Przyszłoroczne wybory będą ostatnim bojem. Albo ostatecznie scementują rządzący w Jeleniej Górze od lat 90-tych układ UW-SLD i ostatecznie pogrzebią nadzieje wszystkich społeczników i reformatorów albo będą nowym otwarciem. I nie ma znaczenia, czy Prometeuszem będzie polityk PiS, Nowoczesnej, czy odstawiony przez Układ do schowka na szczotki były PO-wiec. Ważne, czy będzie umiał kreatywnie myśleć o mieście, budować ścieżki rowerowe, przyciągać inwestorów, wspierać kulturę. Czy będzie tylko urzędnikiem z pieczątką, czy facetem, do którego podchodzi się na ulicy, mówi po imieniu i spotyka w Biedronce. To Wy podejmiecie decyzję. To Wy wyciągniecie kciuki w górę albo obrócicie je w dół skazując Perłę Karkonoszy na los setek miast podobnej wielkości, które polaryzacyjno-dyfuzyjna polityka Platformy wydrenowała z kapitału, ludzi i nadziei. Mam nadzieję, że wybierzecie dobrze.

Komentarze

von Mordke @ 185.29.8.*

wysłany: 2017-05-22 13:37

Zaje*isty tekst, Panie Rafale! Dokładnie w punkt. Ostatnia szansa na zmianę albo wszyscy jesteśmy w czarnej du*ie.

Tomasz Żukiewicz @ 37.47.170.*

wysłany: 2017-05-22 14:50

Bardzo podoba mi się ten felieton. Szanuję prezydenta, ale rzeczywiście, Twoje spostrzeżenia są trafne. Pytanie, KTO będzie tym Prometeuszem? Obawiam się, że nie ma chętnego i zdeterminowanego, żeby rzucić rekawicę i skutecznie walczyć o prezydenturę.

brawo @ 83.30.127.*

wysłany: 2017-05-22 14:57

Pamiętamy co po wygraniu powiedział Clinton-gospodarka durniu.A co pan Marcin-?W praktyce skansen i muzea -maądralo.Ale zaŁożenie ,że prezydentem ma zostać członek partii ,jest pana błędem .Członek partii ,prezydent ,to jeździec bez głowy.i Szukajmy ,menadżera ,bezpartyjnego ,ustawionego materialnie i patrioty miasta.Jeżeli panu pozwoli prezes na takie rozwiązanie ,pomogę szukać.?

[Rafał: To fajna i miła dla ucha teoria. W praktyce człowiek bez zaplecza ani nie zrobi skutecznej kampanii, ani nie zbuduje koalicji w Radzie Miasta. A bez tego nie da się rządzić. Pozdrawiam.]

do Tomasz Żukiewicz @ 178.17.171.*

wysłany: 2017-05-22 14:57

Jest. Zofia Czernow :)

Tomasz Żukiewicz @ 37.47.170.*

wysłany: 2017-05-22 15:05

Zofia Czernow... Rzeczywiście, świetna kandydatka do rajdów emerytów ;).

Realista @ 77.253.69.*

wysłany: 2017-05-22 15:06

Dla mnie tekst numer jeden. Kapitalnie wypunktowany Zawiła bez niepotrzebnych emocji i wyzwisk. Musi być Pan bardzo fajnym człowiekiem.

brawo @ 83.30.127.*

wysłany: 2017-05-22 16:10

No to sprowadżmy takiego Biedronia ,bez zaplecza .W Słupsku przesiedleńcy i u nas .Była praktyka panie Rafale.Rozumiem ,że pan tkwi w partii ,ale potwierdzam swoje odkrycie.Największymi skandalami wszechświata są -czas ,śmierć i partie polityczne.

[Rafał: Robert Biedroń zaczynał jako poseł Ruchu Palikota, nieprawdaż? A to przecież partia zarejestrowana 1 czerwca 2011. Biedroń był w jej władzach (wiceprzewodniczący). Pozdrawiam.]

kazimierzp @ 83.7.240.*

wysłany: 2017-05-22 16:27

Rafał! Jest takie polskie przysłowie: dobrymi chęciami piekło wybrukowane! Masz świetne teorie, byłeś jednym z najzdolniejszych studentów na AE, tyle że sam nie potrafisz niczego w praktyce wprowadzić. Nie wymyśliłeś dla siebie konstruktywnego sposobu na życie, nie potrafiłeś ożywić lokalu który masz po rodzicach. Cóż, gdyby PiS które stało się twoją partią po Unii Wolności wytypowało cię na kandydata na prezydenta miasta to nie głosowałbym na ciebie! Bo się po prostu byś się nie sprawdził! Z tego co wiem Marcin Zawiła nie będzie startował po raz czwarty, choć jak do tej pory robił to zawsze skutecznie, na prezydenta. Zobaczymy na kogo będzie warto postawić jak się karty odsłonią. Patrząc co wyczynia PiS w Polsce nikt z tej partii namaszczenia nie jest wart mojego głosu i moich bliskich. Serdecznie pozdrawiam!

[Rafał: Pamiętam, jak dwie kadencje temu prorokowałeś, że nie mam najmniejszych szans, żeby wygrać z liderem listy Wojtkiem Leszczykiem i wejść do Rady Miejskiej. Mimo to od siedmiu lat jestem radnym. Szczęśliwie to wyborcy nas oceniają, a nie znajomi z opozycji ;) Pozdrawiam.]

brawo @ 83.30.127.*

wysłany: 2017-05-22 18:09

Panie Rafale.To metoda pana kolegów partyjnych.Albo przemilczeć ,albo skłamać .Biedroń ,gdyby startował z Listy Palikota ,nie wygrałby .A wtedy nie był partyjnym.Przepraszam.NO i oczekuje ruchu ,który zrobił Biedroń ze skompromitowana partia Januszka.Pan ze swoją uczciwością ,jest białą różaą u pisowskiego kożucha.Nie ma pan szans na pójście w górę .Chyba do pana Dudy.Jak to zrobił obecny Jego rzecznik prasowy.

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2017-05-23 08:17

Przeczytałem ten tekst dwa razy. Moim zdaniem jego tezą było : Nienawidzę Marcina Zawiły. Podobna teza była zawarta w poprzednim wpisie. Napisał pan też, że pański dziadek był Żołnierzem. Odniosłem wrażenie, że z tego właśnie powodu oczekuje pan, by mieszkańcy JG wybrali pana na jakieś stanowisko. Moim zdaniem posiadanie dziadka nie jest niczym nadzwyczajnym, ba, nawet takiego, który był żołnierzem (takich ludzi jest mnóstwo). Panie Rafale niech pan przestanie iść tą drogą i nie wprowadza do JG metody PIS - Podzielić i Skłócić. Nam teraz potrzebni są ludzie, którzy coś nowego proponują i dają nadzieję, a przede wszystkim łączą, a nie dzielą. Mam nadzieję, że język kampanii wyborczej w JG nie będzie językiem nienawiści, pełnym ataków personalnych ale językiem konkretów i pragmatyzmu.

WiN @ 185.100.87.*

wysłany: 2017-05-23 08:51

Jeden miał dziadka w AK, drugi w UB. Dziadek UB-ek patrioty nie wychowa.

Darek.M @ 95.50.82.*

wysłany: 2017-05-23 09:24

Jest wiele rzeczy,które w tej prezydenturze też mnie drażnią. Lecz ważne jest to że coś zostanie w naszym mieście po Panu Marcinie. Nie jestem człowiekiem, który nie wychodzi z muzeum ale to ważne miejsca i dobrze,że są . Nie biegam do galerii ale są ludzie, którzy czekali na nowe czasy w handlu. Nie wydaje mi się że poddając takie tematy krytyce jest to ok. Powiedz Rafale czego nie mamy i da się to zrobić z korzyścią dla mieszkańców. Jak dla mnie brakuje nowoczesnej hali widowiskowo sportowej. Zły jestem, że termy stadion,hotel i hala nie powstały w jednym miejscu. Park Norweski nie został zielonymi płucami miasta dla zwykłych ludzi kort do tenisa, piłka siatkowa plażowa, boisko dla dzieci, piękny plac zabawa a nie ten w ruinie, siłownia z prawdziwego zdarzenia na powietrzu i kino plenerowe w sezonie letnim. Miejsc pracy nam dzisiaj nie brakuje samolot handlowy startuje nadal z Jeleniej Góry. a z dotarciem do Berlina nie ma większych problemów.

[Rafał: Miejsca pracy mamy głównie w marketach i fabrykach. Jestem związkowcem więc wiem, jak i za ile się tam pracuje. Siłę miasta budują ludzie wykształceni - wykorzystujący swój potencjał, a nie marnujący go na skręcanie śrubek na taśmie produkcyjnej. Czynnik rozwoju miasta to przedsiębiorcy - wystarczy przejść po centrum, by zobaczyć, jak to wygląda. Dlatego, podobnie jak wielu mieszkańców, uważam, że zmierzamy donikąd. Pozdrawiam.]

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2017-05-23 10:23

Do WiN @ 185.100.87.* Potencjalnych dziadków z AK na pewno było więcej niż z UB ale tych z Wermachtu było 380 tysięcy, a więc na pewno więcej niż AK i UB razem wziętych. Warto o tym pamiętać. Mój dziadek wojował w armii CK w jakimś Galicyjskim czymś tam ale co z tego ma wynikać nie wiem. Dlaczego wnuki tzw. UB-eków nie mogą być patriotami? Czy planowane są jakieś przepisy segregacyjne dla takich osób? Może zakaz przyjmowania do pracy albo inne zakazy?

Kiedy PiS weźmie sie do roboty? @ 83.27.164.*

wysłany: 2017-05-23 11:29

Panie Szymański. Fatalnie pojmuje pan swoją rolę jako radnego. Dla przypomnienia min do zadań radnego należy: "reprezentowanie wyborców w radzie i w innych instytucjach samorządowych oraz troszczenie się o ich sprawy". Niech pan przedstawi nam wykaz swoich sukcesów. Przy okazji: co panu udało sie załatwić w sprawie skomunikowania naszego miasta z budowaną trasą S3 i budowy obwodnic Pasiecznika i Chmielenia na drodze do Zgorzelca? Czy zainteresował się pan fatalnym stanem ogrodzenia przy torach kolejowych od strony ul W Pola? PiS- pańska partia teraz rządzi, czy PiS zamierza odbudować linię kolejową do Karpacza i Lwówka. Jako wyborca jestem zbulwersowany postawą radnych i parlamentarzystów PiS.

[Rafał: Jako człowiek oczytany w ustawach zapewne wie Pan, że Rada Miejska Jeleniej Góry nie wytycza dróg krajowych i nie buduje obwodnic Pasiecznika i Chmielenia ani linii kolejowych - które od kilkudziesięciu lat są w rękach prywatnych bądź samorządów województwa. Polecam kontakt z parlamentarzystami i radnymi Sejmiku.]

dodo @ 199.249.223.*

wysłany: 2017-05-23 12:38

Zaraz kolejny niedouk napisze Panu, czemu nie powstrzymał Pan zagłady dinozaurów :)

Jeleniogórzanin @ 94.254.241.*

wysłany: 2017-05-23 12:43

Bardzo dobry tekst, aż lokalne komuchy zapiekło.

bumcyk @ 83.26.68.*

wysłany: 2017-05-23 14:49

Blog Rafała Szymańskiego kwitnie, czego nie można powiedzieć o blogu Pawła Kucharskiego, który zdaje się zamierać.
Gdyby Pan jeszcze częściej coś zamieszczał, było by super.

Ja@a @ 78.9.157.*

wysłany: 2017-05-23 17:05

Dawno nic Pan nie pisał ,a lubię czytać pańskie artykuły na tym blogu i zawsze będę Pana popierał....

Marian @ 31.11.216.*

wysłany: 2017-05-23 18:35

Drogi Bumcyku!!! Chyba słoneczko lekko za mocno przygrzało... Mamy rok 2017 - Pan Paweł - 14 felietonów, Pan Rafał - 3. Chyba, że mamy różne kryteria rozwoju...
Panie Rafale, pomimo dużej niechęci do Pana ojczystej partii, z dużym zaciekawieniem przeczytałem Pana artykuł, brakuje mi w nim tylko jednej rzeczy: jeżeli nawet uznamy, że rozwój Jeleniej Góry powinien być na zdecydowaniem wyższym poziomie (z czy się zgadzam, bo chcę się tu zestarzeć :) ) to kogo Pan proponuje jako kandydata na prezydenta w miejsca Pana Zawiły? Bo bez tego to jest jeszcze jeden kolejny tekst o typowym polskim narzekaniu...Chętnie się przyjrzę Pana kandydatowi :) Pozdrawiam.

[Rafał: W każdym z wymienionych przeze mnie ugrupowań znajdzie się kilka osób, które są w stanie zaproponować sensowną alternatywę dla Jeleniej Góry. Pytanie, czy otrzymają nominację swoich partii do kandydowania. Pozdrawiam.]

Grzegorz @ 109.241.47.*

wysłany: 2017-05-24 11:34

A TAKI BYŁ PROGRAM WYBORCZY PANA ZAWIŁY:

Marcin Zawiła przedstawił swój program
Strona główna » Nowiny » Wybory 2014
Marcin Zawiła przedstawił swój
program
ROB | 16 PAŹDZIERNIKA, 2014 ­ 09:26
Tworzenie  dodatkowych  miejsc  pracy,  poprawa  komunikacji  miejskiej,
budowa nowej hali sportowej, remont Teatru Norwida – to tylko niektóre z
najważniejszych  punktów  programu  wyborczego  Komitetu  Wyborczego
Wyborców  Zmieniamy  Jelenią  Górę,  którego  liderem  jest  urzędujący
prezydent Marcin Zawiła.
­ Postanowiliśmy nadać tej kampanii merytoryczny kształt. Koniec z dyskusją o osobach
X,  Y,  szukaniem  haków.  Jako  pierwsi  chcemy  mieszkańcom  powiedzieć  o  programie  –
powiedział  kandydat  Zmieniamy  Jelenią  Górę  i  zarazem  urzędujący  prezydent  Marcin
Zawiła.  –  Podstawą  naszego  programu  wyborczego  jest  świeżo  opracowana  strategia
rozwoju  miasta  Jeleniej  Góry.  Jest  ona  dokumentem,  który  powstał  w  wyniku  bardzo
szerokich konsultacji z mieszkańcami.
Powiedział o kluczowych rzeczach, które zamierza zrealizować w najbliższych czterech latach.
– Większość jeleniogórzan stawia sprawę racjonalnie: bez miejsc pracy nie będziemy w stanie rozwijać miasta. Stabilność młodych
ludzi jest najważniejsza. Utrzymanie tempa rozwoju miasta, ściąganie inwestorów, powstawanie nowych zakładów i w dalszym ciągu
obniżanie bezrobocia – to zadanie numer jeden – mówił M. Zawiła. – Oprócz dzielnicy przemysłowej, chcemy zbudować dodatkową
nogę  gospodarczą  miasta  –  rozwój  turystyki.  Cieplice,  Sobieszów,  Jagniątków­  to  są  miejsca,  gdzie  powstaną  nowe  hotele,
pensjonaty, domy wypoczynkowe. Będą to miejsca pracy dla mieszkańców, którzy chcą się zajmować turystyką.
Zapowiedział  też  poprawę  komunikacji  w  mieście  i  na  zewnątrz.  Tu  sztandarowym  posunięciem  ma  być  budowa  obwodnicy
Maciejowej, ale i remonty wielu drobnych ulic w mieście.
–  Kolejną  dziedziną  jest  oświata.  Dobra  oświata  to  zadowolenie  mieszkańców  i  dobry  interes  miasta.  Dobry  poziom  oświaty  to
czynnik nakręcający gospodarcze miasto – powiedział.
W zakresie działań sportowych wymienił dwa zadania. – Stoimy przed problemem budowy wielofunkcyjnej hali sportowej. Jesteśmy
zdecydowani ją budować w dyskusji z mieszkańcami co do lokalizacji i wielkości – mówi M. Zawiła. – Chcemy zrobić halę na nasze
potrzeby, ale nie za dużą, żeby nie było jak ze stadionami na Euro, które teraz stoją niewykorzystane.
Druga  rzecz  to  dalsza  modernizacja  stadionu  przy  ul.  Złotniczej.  W  planach  jest  dobudowanie  drugiej  płyty  boiska  ze  sztuczną
nawierzchnią i oświetleniem.
– Zaczęliśmy remont zameczku na Zabobrzu, chcemy to dokończyć. Wielkim wyzwaniem będzie remont Teatru Norwida. Ma się on
stać supernowoczesnym teatrem – powiedział.
W  zakresie  ekologii  podkreślił  działania  na  rzecz  zmniejszenia  zanieczyszczenia  powietrza.  –  Stawiamy  na  programy
termomodernizacyjne,  oferujące  wsparcie  finansowe,  ale  tylko  w  sytuacji,  gdy  ludzie  będą  rezygnowali  z  ogrzewania  tradycyjnym
węglem  –  mówi  kandydat  na  prezydenta.  –  W  planach  jest  też  dalsza  rozbudowa  sieci  kanalizacyjnej  miasta.  Oprócz  drobnych
odcinków z centrum, zostały nam do skanalizowania dwie duże miejscowości: Jagniątków i Goduszyn.
Co ze sztandarowym pomysłem sprzed czterech lat – budową Szybkiej Kolei Miejskiej – pytali dziennikarze zaznaczając, że dotąd
nie powstała.
Zastępca prezydenta Jerzy Łużniak powiedział, że temat jest nadal aktualny. – W ramach prac, jakie będą prowadziły Polskie Linie
Kolejowe na liniach nr 311 i 274 w kierunku Zgorzelca, będą budowane nowe przystanki kolejowe. Taki przystanek powstanie m.in.
przy  estakadzie  na  Zabobrzu,  przy  ul.  Kubsza,  przy  ul.  Podchorążych  ­  wymienia.  –  Będzie  to  realizowane  w  nowej  perspektywie
finansowej. Pieniądze są zagwarantowane w ramach ZIT­u jeleniogórskiego. Piłka jest po stronie PLK. Wcześniej też mieliśmy dla
nich zarezerwowane pieniądze, ale nie skorzystali z tego. Teraz będą w pewnym sensie przymuszeni, bo są to środki unijne.
Zaznaczył,  że  nie  będzie  to  szybka  kolej,  ale  kolej  miejska.  –  Dołożymy  przystanków,  zatem  czas  przejazdu  się  zwiększy.

bumcyk @ 83.26.69.*

wysłany: 2017-05-25 00:25

Drogi Marianie, wystarczy czytać ze zrozumieniem, sam wyraźnie napisałem"Gdyby Pan jeszcze częściej coś zamieszczał, było by super."
Nie idzie tylko o to ile tych felietonów jest, sam bym wolał by było ich więcej, ale i o treść i ilość komentarzy. Ostatnio Pan Paweł dostał ich 5 znaczy, że zainteresowanie i polemika jest coraz mniejsza. Sam też zaprzestaję czytania blogu Pawła Kucharskiego, gdyż staje się nudny, jednostronny i mało merytoryczny. Kiedyś było On osobą zaangażowaną w lokalne problemy, rozwój Jeleniej Góry, zwłaszcza turystyki. Teraz mamy tylko polityczne marudzenie. RPS pisze o sprawach jeleniogórskich, tych co nas dotyczą, dalekich od wielkiej polityki.
Powodzenia Panie Radny!

Pl @ 37.47.190.*

wysłany: 2017-05-25 13:20

Fajnie by było gdyby jakiś radny wyremontował boisko w Maciejowej . Co podanie to nie ma na to środków . To pytam co młodzi ludzie mają robić na takich osiedlach jak Maciejowa Czarne ?

Widz @ 82.139.14.*

wysłany: 2017-05-27 22:35

Panie Rafale, u Pana sąsiada blogowego, Pana PK , przeczytałem żale kogoś o dziwnym Nicku „ Lokalny pisiorek „ . Nie wiem czy chodziło mu o PiS czy chciał być taki bardziej genitalny. A dlaczego wtedy Lokalny ???

W każdym razie, skarżył się Panu Pk i nam wszystkim, że Pan mu czegoś nie opublikował.

A Pan PK mu opublikował . Przypadek ??? :)

Chciałbym więc dzielić bul z tym pisiorkiem i powiedzieć mu, że naten przykład mi Pan PK nie publikuje średnio 5 / pięciu / wpisów na odcinek.

Jest na to rada.

Nie pisać wcale lub polubić cenzurę.

Bo cenzura u Pana PK na ten przykład chroni, jak on to sam mówi , ludność JG i reszty Polski przed zepsuciem i demoralizacją, cokolwiek te słowa znaczą !

Pozdrawiam.

Widz @ 82.139.14.*

wysłany: 2017-06-01 07:58

A teraz chciałbym w kwestii lekcji poglądowej dla wszystkich Lokalnych, Ogólnokrajowych i Międzygalaktycznych pisiorków – tak wygląda cenzura u Pana PK, czołowego bojownika o demokrację w Polsce, bo na świecie już tą demokrację wywalczył.

Teraz jest na „misji” w Polsce.

Napisałem ripostę do jego tekstu, który to tekst brzmi tak :

PK.: po pierwsze pan Pudzian nie jest dla mnie żadnym autorytetem.
Po drugie często bywam z moją żoną w Niemczech i nie tylko w Görlitz i nie tylko z żoną, ale i z synową i z innymi starszymi i młodszymi kobietami ale zjawiska opisanego przez Pana nie udało mi się stwierdzić. To choroba, która toczy Pańską żonę (i należy to leczyć), która wszędzie widzi zagrożenie. Strasznie mi jej żal jednak nie zmniejsza tego żalu link do rasistowskiej publikacji.

Moja riposta nie poszła, drugie podejście po kilku godzinach – toże niet :
Podejście do publikacji drugie : godz. 19: 48

PK.: po pierwsze pan Pudzian nie jest dla mnie żadnym autorytetem.
Po drugie często bywam z moją żoną w Niemczech i nie tylko w Görlitz i nie tylko z żoną, ale i z synową i z innymi starszymi i młodszymi kobietami ale zjawiska opisanego przez Pana nie udało mi się stwierdzić.

Czy Pan naprawdę nie czuje, że tego typu argumenty, odnoszące się do Pana osobistego jednostkowego doświadczenia są „ mało poważne”, żeby już nie powiedzieć żałosne ?
A dlaczego niby one są prawdziwsze niż odczucia żony internauty i to jego żona a nie Pan powinien się leczyć ???

Czy zatem prawdziwe będzie moje twierdzenie, że wszystkie samobójcze zamachy, to kłamstwo, bo ja będąc wielokrotnie w różnych krajach Europy nigdy nie widziałem, żeby ktoś się przy mnie wysadzał ???

Widz @ 82.139.14.*

wysłany: 2017-06-04 13:36

Ponieważ Pan PK, najlepszy ekonomista wśród propandzistów lub odwrotnie , zakończył swój komentarz takowym zdaniem :

Jeśli tamtych tabelek Pan nie zrozumiał, choć polecałem taką pod tytułem "Zadłużenie Skarbu Państwa", ale - widać - tylko pobieżnie je Pan przeleciał, zobaczył, że rośnie (ale to zadłużenie rośnie) i walnął odpowiedź (zamiast najpierw poczytać co rośnie, jak szybko rośnie i kiedy rośnie), mam tu kolejne. Tylko zanim Pan zacznie komentować, polecam uważną lekturę! Bez analizy można wyjść na głupka!
to ja nie chcąc wyjść na głupka, dokonałem analizy i ...przesłałem jej wyniki Panu PK.

Ale on ich , tradycyjnie gdy są " trudne ", nie opublikował .

Ponieważ czekanie od wczoraj nie poskutkowało a dał już komentarz z dzisiaj, to pozwolę sobie poddać ocenie nie tylko ekonomistów, kto nie przeanalizował i kto na kogo wyszedł ?

Oto ten " inkryminowany " mój komentarz :

Przeczytałem, podobnie jak pierwszy link, z google’a, którego RZEKOMO nie zrozumiałem .

TO PAN NIC NIESTETY NIE ROZUMIE !!!!

W pierwszym czytam o spadku zadłużenia SP.

Czy to żle dla kogoś oprócz Pana i tzw. opozycji totalnej ???
Zadłużenie Skarbu Państwa
Aktualizacja: 2017.05.22 15:00
Zadłużenie Skarbu Państwa (SP) na koniec marca 2017 r. wyniosło 941.428,3 mln zł, co oznaczało spadek o 3.722,7 mln zł (0,4%) w porównaniu z końcem lutego 2017 r.
Pierwsze zdanie drugiego tekstu brzmi : Dług Polski przekroczył właśnie bilion złotych - wynika z wyliczeń Forum Obywatelskiego Rozwoju/ …/

A czytał Pan pozostałe zdania tego artykułu, czy Poprzestał na tym jednym , alarmistycznym ???

A raczył Pan przeczytać, te zdania :

- Bilion złotych to niebagatelna kwota, ale w porównaniu do innych krajów jesteśmy bezpieczni / … /
Polska jest jednym z niewielu krajów, które spełniają wymogi Unii Europejskiej w zakresie długu do PKB. Dopuszczalnym progiem jest zadłużenie na poziomie 60 proc. Wskaźnik dla naszego kraju wynosi 53,8 proc. Dla porównania, będąca dla nas często wzorem, niemiecka gospodarka jest zadłużona na ponad 70 proc. W Wielkiej Brytanii wskaźnik oscyluje w okolicach 90 proc., podobnie jak średnia w całej strefie euro. W Stanach Zjednoczonych, we Włoszech czy Japonii już od dawna liczby są trzycyfrowe.

Warto dla dwóch zdań , PODPIERAJĄCYCH założoną, propagandową wyłącznie tezę, pokazywać, że jest się Nikiforem ekonomii, tylko i wyłącznie PROPAGANDYSTĄ ???

To drugie zdanie , sformułowane przez FOR , brzmi : Bilion to dużo? Dług ukryty jest trzykrotnie większy.
Brzmi sensacyjnie, ale …

FOR to organizacja prof. Balcerowicza, która operuje w mniejszym stopniu na oficjalnie publikowanych danych i głownie , na własnych, niesprawdzalnych szacunkach i prognozach. A z szacunkami FOR , to z całym tzw,. szacunkiem, Balcerowicz to nie jest i nigdy nie był ekonomistą ani człowiekiem wiarygodnym w żadnym aspekcie !!!

To syndyk masy upadłościowej PRL i jego likwidator oraz całkowicie nieudany polityk.

Czy trzeba być profesorem w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR, żeby sprzedać za bezcen majątek ???

Dam Panu przykład.

Otóż przychodzi Pan z dumą do żony i mówi z dumą :” Kochanie, chciałaś, żebym sprzedał Villa Nova i właśnie ją sprzedałem „

A za ile - pyta żona ?

Za 5 złotych, bo nasłuchałem się Balcerowicza, że tyle coś jest warte, ile ktoś chce zapłacić !

On jest Pana bohaterem i tzw. establishmentu III RP a Pan też byłby żony ???

Bo mechanizm działania jest dokładnie ten sam !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Naprawdę, bezpieczniej będzie, jak Pan się skoncentruje na celebrytach , którzy tego, nnnno ….tego …. i ….tamtego !

13:34

DIABLOJG @ 83.30.145.*

wysłany: 2017-11-14 22:03

Trzeba sobie zdać sprawę z jednego, nie nauczyciel z UE, nie bibliotekarz czy muzealnik i nie ktokolwiek kto nie prowadził w życiu własnego biznesu ,a nawet więcej nie zarządzał z sukcesem dużą firmą nie będzie dobrym prezydentem.Bo miasto jest jak duża firma trzeba wiedzieć gdzie zyski gdzie straty ,a gdzie doby interes dla miasta.A tego nie uczą w partiach bo nie od tego jest partia jak by ona nie była.Wiec zagłosuję tylko na kogoś kto wie jak zrobić dobry interes , jak zadbać o miast , aby centrum znowu tętniło życiem.
Skoro można na jarmark Staroci i osobliwości ściągnąć tłumy do JG to można mniejsze ściągać na inne zdarzenia, których teraz nie ma bo nikomu na tym nie zależy...A zarobili by hotelarze, gastronomia itp itd..
Skoro nie sprawdzają się partyjne układy mus , aby w ratuszu nikogo takiego nie było.
Tyle lat zarząd dróg nie umiał sekundników zainstalowac , pojawił sie pan Łukaniuk, mamy sekundniki, ronda ruch idzie płynniej dało się? Dało.Trzeba było tylko pozbyć się emeryta ze stanowiska rodem z PRL.
Nadchodzi czas dobrej zmiany... wybierzmy dobrego gospodarza.Tylko czy będzie z kogo wybierać.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: