Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Człowiek gór i zapalony spinningista. Związkowiec NSZZ "Solidarność".

Wychowany w tradycji patriotycznej. Zwolennik społeczeństwa obywatelskiego i demokracji oddolnej.

Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Członek Rady Nieruchomości Noskowskiego I-X. Od urodzenia mieszkaniec Zabobrza.

Podziel się z innymi

| |

Wyborcza ściema geotermalna.

2017-11-08 10:52
Władze Jeleniej Góry w obawie przed konsekwencjami coraz większego smogu w naszym mieście poinformowały o rozpoczęciu prac nad odwiertami geotermalnymi w Cieplicach. Kłopot w tym, że taka inwestycja nie dość, że niczego nie zmieni to jeszcze może przynieść więcej kłopotu niż pożytku.

Już wykonane odwierty termalne w Cieplicach znajdują się we władaniu Uzdrowiska Cieplice Sp. z o.o. i to Spółka posiada wyłączne prawa do eksploatacji wód termalnych. Odwierty miejskie mają zostać wykonane poza granicami koncesji. Niestety badania skazują na to, że najprawdopodobniej spowoduje to spadek poziomu wód i zmniejszy parametry eksploatacyjne otworów wydobywczych w Uzdrowisku Cieplice. Tak było w przypadku wszystkich dotychczasowych prac górniczych tam prowadzonych. Nagle okazać się może, że Uzdrowiska Cieplice ani Term Cieplickich nie można już zasilać wodą termalną. Proponowane przez Miasto rozwiązanie jest również bezsensowne z ekonomicznego punktu widzenia. Na podstawie dzisiejszego wypływu można ocenić, że będzie w stanie ogrzać co najwyżej kilka hoteli, a to na na pewno nie rozwiąże problemu smogu. Nikt nie mówi też ani słowa o tym, co zrobić z ciepłą wodą użytkową latem, kiedy nie jest potrzebna do ogrzewania. Prawdopodobne niewykorzystana zostanie zatłoczona z powrotem pod ziemię...

Rozwiązaniem dla Jeleniej Góry nie jest wyborcza ściema Władz Miasta, ale tzw. głęboka geotermia HDR (hot dry rock). Opiera się ona nie na wodach termalnych, ale na temperaturze skał. Wodę o zatłacza się kilka kilometrów pod ziemię po czym ogrzaną wypompowuje drugim otworem. Na powierzchni jest ona wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Wychłodzoną do temperatury 70°C zatłacza się z powrotem pod ziemię. Jest to rozwiązanie ekologiczne, wydajne i starczające na wiele lat. Skala i koszt inwestycji nakazuje powiązanie jej z terenem możliwym do zbudowania strefy przemysłowej, która wykorzysta ciepłą wodę użytkową latem. Zimą natomiast winna zasilić miejską sieć ciepłowniczą. Powyższe uwarunkowania wskazują jednoznacznie, że lokalizacja taka jest niemożliwa w Cieplicach lub Sobieszowie ze względu na zachodnie wiatry, które będą pchać przemysłowe wyziewy nas miasto. Jedyna możliwa lokalizacja to płaskie tereny na wylocie z Jeleniej Góry w kierunku Wrocławia.

Okolice Jeleniej Góry to jedne z najlepszych miejsc w Polsce na taką inwestycję. Wiemy, że na południowy wschód od Jeleniej Góry - w okolicy Kowar i Karpacza gradient geotermiczny wynosi ok. 4°C/100 m, czyli że na każde 100 metrów głębokości temperatura skał rośnie o 4 stopnie. Na głębokości 3500 m temperatura sięga 145°C, a na głębokości 4000 m ok. 165°C. Jednostkowa moc elektryczna brutto możliwa do wygenerowania w tych warunkach termicznych wynosi odpowiednio 9,5-10 kW/(m3/h) i 12-13 kW/(m3/h). Moc elektryczna brutto przykładowej elektrowni binarnej w warunkach stałej eksploatacji wód z głębokości ok. 4,5 km z wydajnością 100 m3/h, o stabilnej temperaturze około 165°C i przy zatłaczaniu wody powrotnej o temperaturze 70°C może wynieść 1,2-1,3 MW brutto (cieplna może być ośmiokrotnie większa).

Proponowane przez Miasto rozwiązanie to więc jak zwykle tylko pusta gadanina i zamki na piasku. Tak było z Szybką Koleją Miejską, betonowym pasem startowym na Lotnisku, Obwodnicą Południową i innymi hasłami z ulotek wyborczych PO. Nie rozwiązują one żadnych problemów pozwalają jedynie kolejny raz wygrać wybory. Może powstanie jakaś spółka, w której zarządzie zasiądzie paru polityków PO, może zostanie wykonany jeden lub dwa otwory badawcze. Tymczasem geotermia głęboka może realnie rozwiązać kwestię smogu i pozwolić na budowę zasilanej z tego źródła strefy przemysłowej. Jeleniogórskie wyższe uczelnie mogą stworzyć wydziały kształcące specjalistów z dziedziny przemysłowego wykorzystania energii Ziemi, którzy na miejscu będą mogli zapoznać się z funkcjonowaniem i eksploatacją instalacji geotermalnych oraz głębokimi wierceniami. Możemy zacząć organizować konferencje naukowe z dziedziny wykorzystania zielonej energii i sprawić, by "Czerwona Kotlina" zmieniła się w "Zieloną Kotlinę". Potrzebujemy jednak nie konferencji prasowych polityków, ale realnych działań, które dadzą Jeleniej Górze impuls rozwojowy, a mieszkańcom czyste powietrze i dobrze płatne miejsca pracy.

Komentarze

AGH @ 137.74.169.*

wysłany: 2017-11-08 12:49

Chyba teraz wszystkim Pana krytykom szczęki opadły. Widzę, że zna Pan temat i studia geologiczne i praca w ciepłownictwie na coś się przydały. Pozdrawiam i trzymam kciuki!

mzdim @ 94.254.253.*

wysłany: 2017-11-08 13:19

przez cały rok, także poza sezonem grzewczym, w Śródmieściu i szczególnie na Zabobrzu -gdzie mieszka kilkadziesiąt tysięcy ludzi - są podwyższone stężenia szkodliwych pyłów (a stacja pomiarowa jest daleko od głównych dróg) ; nie wspomnę o przekroczonych poziomach hałasu; dlaczego "prezydentostwo" skraca, za duże miliony, czas przejazdu wzdłuż Maciejowej o jedną minutę a nie walczy o kontynuację obwodnicy południowej, która wg wyliczeń miała przejąć połowę ruchu z "najludniejszych" dzielnic w mieście? wtedy tylko pogorszy się odrobinę standard życia kilkuset mieszkańców Czarnego;

po PO @ 159.205.4.*

wysłany: 2017-11-08 13:57

PiS ma władzę i pieniądze. Dlaczego Pan i Pana koleżanka oraz koledzy nie pokażecie w czynach jak i co? Jeśli przedstawi Pan odpowiednie uchwały poparte wyliczeniami i zaprosi na sesję np przedstawicieli waszego ministerstwa środowiska, energii to nikt się planom nie sprzeciwi, a mieszkańcy będą zdrowsi. No chyba, że chodzi tylko o to aby wykazać że PO to zło, a PiS to dobro. Bo jak przyjdzie PiS, to ani takiej ani śmakiejj geotermii nie będzie. RZĄDZI PiS! Mniej gadania więcej roboty! Co z Was mają mieszkańcy regionu? NIC.

[Rafał: Chyba Pan nie rozumie, jak działa Miasto. W naszym rządzi PO poprzez Prezydenta Marcina Zawiłę i to on podejmuje decyzje, nie Minister Środowiska. W Radzie Miejskiej większość ma koalicja PO-SLD. Na rządy PiS w mieście musimy poczekać do kolejnych wyborów samorządowych.]

halo, ładnie to manipulować? nie boi się w katolickim piekle smażyć? @ 185.25.122.*

wysłany: 2017-11-08 19:41

co do skm, to jest już przetarg na nowe przystanki pkp i modernizację kilku innych na trasie jg-sobieszów. jako członek pisowładzyabsolutnej chyba powinieneś pan o tym wiedzieć? rozpoczęcia budowy II etapu obwodnicy południowej w maciejowej też pan nie zauważyłeś, czy po prostu bezczelnie sugerujesz, że obwodnica południowa "to ściema"? a może czas na dobrą zmianę - lepszy okular niech pan sobie sprawi, by świat bardziej realny się odwzorował? aha, no i opublikuj pan nie widzimisieier****rdu a konkretnego linka do "badań, które 'skazują' na to, że nowe odwierty spowodują spadek poziomu wód itd ...." spoko, niech to będzie choćby analiza 'eksperta' z geotermii toruńskiej od rydzyka zrobiona za państwową dotację od państwowej spółki.. chyba że pan ściemniasz, i takich "badań" najzwyczajniej nie ma, a pan uprawia propagandę, byle przypomnieć o swoim istnieniu na rok przed wyborami? ... oczywiście nie wierzę, że dobrze ułożony młody człowiek mógłby dopuścić się takiej niestosowności...
a zupełnie na marginesie - zaszczekaj coś pan na temat podziemi na chełmońskiego - chwaliłeś się pan tym wszem i wobec jako promotor pomysłu i od roku powinna już to być megaatrakcjaturystyczna... coś mnie ominęło, czy faktycznie tam nadal hu.j****kamienikupa - zupełnie jak za tuska - i oczywiście to wina zawiły?

Albowiem @ 78.10.209.*

wysłany: 2017-11-08 19:47

Albowiem nie ma już w JG skoncentrowanych terenów przemysłowych a tak zwana dzielnica przemysłowa nie istnieje. Obniżenie ciśnienia spowoduje jedynie zmniejszenie samowypływu wody z ujęcia i wymusi załączenie pompy do pompowania wody termalnej, która na tym odwiercie się znajduje. Oprócz tego super rozwiązaniem dla JG jest gradient w okolicach Karpacza i Kowar, z którego samorząd jeleniogórski powinien natychmiast skorzystać. Oprócz tego wszystko się zgadza. Proszę jeszcze napisać dlaczego Uzdrowisku tak bardzo zależy, żeby storpedować pozyskanie przez miasto inwestora na nowy obiekt napędzany geotermią w Sobieszowie? Czyżby zarząd bał się, że prywatny inwestor zrobi lepsze obiekty niż obecne?

[Rafał: Cóż, Miasto nic nie mówiło o pozyskanym inwestorze zainteresowanym geotermią. Władze cały czas mówią, jak martwi ich smog i nasze zdrowie. Ale widzę, że jest Pan świetnie zorientowany i że wcale nie chodzi o zdrowie mieszkańców...]

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2017-11-08 23:03

Panie Rafale, przeczytałem ten tekst i nie rozumiem "o co się panu rozchodzi". Rozumiem, że z Warszawy idą polecenia by tych co u nas w mieście teraz rządzą krytykować ale niech pan jak pisze, to i czyta to co pan pisze. Napisał pan, że geotermia w wykonaniu obecnych władz to ściema i proponuje geotermię która tą ściemą nie ma być, bo dodaje pan do tego jakiś termin po angielsku. Słusznie "po PO @ 159.205.4.*" napisał, że jak pan już zaczął z tymi niby eksperckimi wynurzeniami to warto kontynuować i konkrety pisać, Niech pan nam wskaże ile będą kosztować takie dziury w ziemi, kto to wywierci, bo to chyba nie jest proste i kto dostarczy te kilometry rur, kto wybuduje tą "elektrownię binarną", itd. Jako radny powinien pan opracować i zgłosić projekt stosownej uchwały oczywiście wraz z informacją na temat finansowania. Chętnie przeczytam tu na łamach jg24 taki projekt. Warto coś takiego zrobić bo teraz mieszkańcy JG są świadomi, że geotermia to jest super rzecz ale droga. Opłaca się to najbardziej gdy budżet z Warszawy dołoży się. Np Oj. Dyrektor dwadzieścia kilka milionów dostał i ciepełko płynie i ekologicznie jest. Zapewniam, że mieszkańcy jak pan u Prezesa te kilkadziesiąt dużych baniek załatwi to rozważą głosowanie na pana jako dobroczyńcy. Poza tym, decyzję co do finansowania w zakresie wielu milionów podejmuje nie prezydent ale Rada Miejska i pan o tym jako radny dobrze wie.

PiS=PRL bis @ 109.241.187.*

wysłany: 2017-11-08 23:29

O. Rydzyk dostał kasę od Ministra Szyszki na klasyczną geotermię i co ? I nic. A to "zatłacza" powalające.

Realista @ 178.37.180.*

wysłany: 2017-11-09 10:22

Niesamowite, jak lewaków boli żydź, kiedy ktoś z prawej strony napisze coś sensownego. Jakby mogli to by się potruli tylko po to, aby udowodnić, że moja racja jest najmojsza. Żenada.

Wieńczysław @ 176.58.22.*

wysłany: 2017-11-09 13:51

Panie Rafale, nie wiem czy na pewno ma Pan rację, ale Pana wpis brzmi dość sensownie, zarówno co do krytyki pomysłów PO, jak i proponowanych rozwiązań. Założę się jednak, że za chwilę pojawią się tzw. "antypopuliści", którzy będą krzyczeć: "a gdzie są wyliczenia?!", "a gdzie są uchwały?!", "demagogia!", "nie ma projektów" i tak dalej. Ci sami "antypopuliści" mają za to wspaniałe i oczywiście absolutnie niepopulistyczne pomysły na rozwiązanie wszelkich problemów naszego kraju i regionu. Na przykład: jak naprawić służbę zdrowia? - ano, pogonić "mafię lekarską". Jak pozbyć się smogu? A no, niech ludziska piece wymieniają, a jak ich nie stać, to niech zarobią! Jak zapewnić rozwój turystyki w regionie? A no, drogę pobudować do Berlina! Już, natychmiast! Jak dostarczyć więcej czystej, taniej energii? A no, kupić od niemieckich firm panele fotowoltaiczne! Itd., itp.

bumcyk @ 83.26.169.*

wysłany: 2017-11-09 21:02

Panie Rafale czemu tak rzadko Pan pisze?

dalokoodszosy @ 83.27.158.*

wysłany: 2017-11-10 00:06

Boże daj rozum, choć na chwilę Panu R.P. Szymańskiemu.

jim @ 78.10.243.*

wysłany: 2017-11-10 18:45

Moim zdaniem głównym problemem jest niska emisja czyli to co jest spalane w piecach , wystarczy popatrzeć co wydobywa się np z kominów na ulicy Paderewskiego. Osiedle Zabobrze jest właściwie całe zasilane z ciepłowni ,brak tam pieców a i tak problem ze smogiem jest znaczny.O ile mi wiadomo w JG brak jest dużych obiektów posiadających kotłownie węglowe ( z wyjątkiem ECO ale oni przynajmniej stosują filtry i paliwo dobrej jakości) a to oznacza że głównymi dostarczycielami smogu są piece i tyle. Miasto powinno rozwijać w dalszym ciągu programy zmiany ogrzewania z tego co się orientuję to poprzedni program został wykorzystany w całości a i tak sporo osób się nie załapało.
Widać że wybory za pasem, aktywność UM wzrosła , za pomocą 200 litrów farby i kilkudziesięciu tyś zł rozwiązano problemy komunikacyjne miasta .JG nie miała szczęścia do prezydentów albo teoretycy albo muzealnicy .Pewnie młodzi ludzie zostaną a przyciągną ich Filharmonia i Książnica ( notabene fajna). No to teraz czekamy na trasy rowerowe w okolicy Chojnika te obiecane, ale po oddaniu terenów dla KPN można o nich zapomnieć . No to albo wybierzemy jakieś władze miasta dynamiczne z pomysłami albo będzie tak jak do tej pory .

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: