Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Radny miejski z ramienia PiS. Przewodniczący Komisji Kultury, wiceprzewodniczący Komisji Statutowo-Organizacyjnej. Związkowiec NSZZ "Solidarność".

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Człowiek gór i zapalony spinningista.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Zwolennik społeczeństwa obywatelskiego i demokracji oddolnej.

Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Członek Rady Nieruchomości Noskowskiego I-X. Od urodzenia mieszkaniec Zabobrza.

Podziel się z innymi

| |

Zameczek - czyli budżetowe obiecanki.

2018-01-11 08:39
Od siedmiu lat Prezydent Marcin Zawiła czaruje radnych i mieszkańców wizją przywrócenia świetności willi Maxa Erfurta, czyli popularnego Zameczku na Zabobrzu. Kłopot w tym, że jak to zwykle u naszego Prezydenta bywa, jest prawda czasu i prawda ekranu. Prawda ekranu to okrągłe słowa do kamery, prawda czasu to inwestycje, które istnieją jedynie na papierze i nigdy nie powstaną.

Zameczek to cudowne miejsce należące niegdyś do Politechniki Wrocławskiej. Od czasu przejęcia przez Miasto w 2011 roku niszczeje opuszczony. Obiekt jest nieogrzany, dopiero w 2014 roku zabezpieczono cieknący dach. Sama ochrona kosztuje majątek. Według Marcina Zawiły Zameczek powinien stać się domem kultury. Kłopot w tym, że nowoczesny dom kultury musi być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiadać salę widowiskową i wygodny parking. Zameczek nie spełnia żadnej z tych funkcji. Jako obiekt zabytkowy wymaga zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na jakiekolwiek przeróbki. Podobnie jest z parkiem otaczającym nieruchomość. W 2015 roku parkowe drzewo zwaliło się na sąsiadujący z posesją Zameczku parking i zmiażdżyło samochód. Cudem nie doszło do tragedii. Zrobienie porządku ze spróchniałymi i zagrażającymi życiu drzewami jednak również wymaga zgody konserwatora...

Zarówno Komisja Kultury, jak i Przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski wielokrotnie krytykowali koncepcję uczynienia z Zameczku domu kultury. Zaplanowana w przyszłorocznym budżecie i kosztująca 12,4 mln zł inwestycja to pieniądze wyrzucone w błoto. Można za nie wybudować nowoczesny i w pełni funkcjonalny dom kultury na działce Szkoły Podstawowej nr 11 (modernizacja Muzeum Karkonoskiego kosztowała 10 mln zł). Dodatkowo można by go połączyć z Książnicą Karkonoską, która od lat rozważa koncepcję jednej, dużej, osiedlowej biblioteki. Lokalizacja wydaje się być idealna: bliskość prestiżowej szkoły, dostępność miejsc parkingowych, centrum Zabobrza.

Wykreślenie Zameczku z budżetu i przeznaczenie zaoszczędzonych środków na budowę nowoczesnego domu kultury na Zabobrzu to jeden z postulatów radnych, którzy zablokowali uchwalenie budżetu. Prezydent mówi jednak, że Zameczku nie odpuści, gdyż ma obiecane pieniądze z Ministerstwa. Postanowiłem sprawdzić Marcina Zawiłę.

Miasto Jelenia Góra starało się o dofinansowanie już pięć razy. Raz z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dwa razy z programów Polska-Saksonia, dwa razy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za każdym razem bezskutecznie. I tym razem, choć Marcin Zawiła twierdzi, że otrzyma pieniądze, pomysł przepadł. Z informacji uzyskanych przeze mnie w Ministerstwie, projekt po odwołaniu uzyskał wprawdzie wymaganą ilość punktów, by być przedmiotem oceny, jednakże w kasie nie ma już środków. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko dysponuje ostatnimi 3 mln zł, a na biurku w Ministerstwie leży już zatwierdzony projekt za 19 mln zł. Jelenia Góra nie ma więc żadnych szans na pieniądze, a Marcin Zawiła, delikatnie mówiąc, dalece mija się z prawdą.

Panie Prezydencie, zamiast mydlić oczy radnym i mieszkańcom zacznijmy działać. Zameczek, podobnie jak Pawilon Norweski w Cieplicach, sprzedajmy. Niech ten piękny obiekt przejmie ktoś, kto ma pieniądze, wizję i umiejętności, zanim doszczętnie zgnije. Część z 1,6 mln zł zabezpieczonych w budżecie przeznaczmy na projekt nowoczesnego domu kultury na Zabobrzu, a reszta środków niech pokryje niezbędne Miastu inwestycje. Siedem lat to wystarczająco długo, by przekonać się, że Pana pomysł jest do niczego i żadna z instytucji finansujących nie wyłoży na niego złamanego grosza. Proszę choć raz posłuchać opozycji i swoją porażkę zamienić w sukces. Niech dobro mieszkańców nie będzie elementem politycznych przepychanek, ale naszą wspólna troską.

Z ostatniej chwili: Komisja Kultury złożyła wniosek formalny o wykreślenie z budżetu zadania "Renowacja zabytkowego XIX-wiecznego zespołu parkowo-pałacowego w Jeleniej Górze i jego adaptacja na Centrum Kultury".


Komentarze

Don @ 62.210.129.*

wysłany: 2018-01-11 11:16

Zawiła znowu kłamie. Dobrze, że Pan to sprawdził.

Maria @ 209.141.43.*

wysłany: 2018-01-11 11:17

To był od początku chory pomysł. Ta nieruchomość zupełnie nie nadaje się na dom kultury.

Mariusz Zabobrze @ 93.174.93.*

wysłany: 2018-01-11 11:20

Doprowadzono do zawilgocenia i dewastacji budynku. Jako dziecko chodziłem tam do biblioteki - tam są piękne, drewniane wnętrza. Teraz pewnie wszystko zgniło - woda lała się tam latami Rozważam zawiadomienie prokuratury.

KOLO @ 78.10.132.*

wysłany: 2018-01-11 11:37

Jelenia Góra nie ma szczęścia do ludzi władzy. Przykładem tego Zawiła, który nie jest ani wizjonerem, ani przedsiębiorcą, ani menadżerem. Zameczek to tylko przykład tego, że niektórzy przynoszą więcej pożytku, kiedy nic nie robią i zdają się na pomysły innych. Niestety i tu jest problem, ponieważ nie potrafi On ani słuchać, ani współpracować z innymi, nawet we własnym środowisku partyjnym. Przekonało się o tym wielu. Jelenia żyje siłą rozpędu, a sukcesy władzy to wydawanie pieniędzy które dostają na tacy. Przykładem wymiana oświetlenia ulic na ledowe. Wałbrzych kilka lat temu to zrobił z 80% dotacji, a Jelenia dziś się budzi, ale robi to za swoje. Przespane tematy można by mnożyć, ale po co. Niestety PiS nie daje nadziei na zmianę. Akcja z budżetem 2018 sklecona na kolanie jedynie ośmiesza opozycję. Gdyby ta partia mając potężne zaplecze rzuciła na stół profesjonalne, nowe opracowanie powodując ugięcie nóg władzy byłby sukces. A tak, te kilkanaście punktów bez ich wyceny, bez wskazania źródeł finansowania, to wielki obciach. I kogo pis zaproponuje na Prezydenta? Kubickiego? Łojka? A może autora tego felietonu Szymańskiego? Zamienił stryjek siekierkę na kijek. Pokażcie człowieka godnego, niech on pokaże jak będzie zmieniał to miasto i co za nim stoi. Niech uwiarygodni realność programu w cyfrach, rozpisane jak w scenariuszu filmowym. Nie ma i NIE BĘDZIE, bo jesteście takimi samymi CIENIASAMI. Amatorka czystej wody. Nie potraficie punktować przeciwnika, nie potraficie nic zaproponować. Dom kultury, imprezy, muzea? A ku*wa dla kogo? Dla tych 50 tys. emerytów, co zostaną w tym mieście za kilka lat? A może potrzeba zacząć ściągać tu najpierw ludzi? Do tego co jest! Ludzi wolnych zawodów, informatyków znużonych życiem w molochach, młodzież z okolic, polonię chcącą wrócić, ludzi starszych z dużych ośrodków. Byłych mieszkańców tego miasta. Tutaj trzeba wydawać pieniądze! Tutaj trzeba tworzyć zachęty podatkowe, udostępniać nieruchomości, pokazywać projekty dla inwestorów. Co Wy jako opozycja zaproponowaliście temu miastu poza przesunięciem pieniędzy z jednej głupoty na inną? Co zrobić chcecie, żeby przesunąć to miasto choć o centymetr do przodu? Jesienne wybory znowu będą plebiscytem, gdzie naprzeciwko siebie równie dobrze może wystąpić małpa z plakietką PO i szympans z plakietką PiS. Bo nikt nie edukuje społeczeństwa, bo dla wszystkich lud żyjący jak roboty jest wygodny. W efekcie te same "elity" miąchają kijem w tym garnku z kaszanką od wielu lat. Ci sami zajmują intratne posady dzielone wg zasług i głębokości wejścia w tyłek. Nie ma więc Panie Szymański co się jarać, bo prawda czasu i prawda ekranu to ta sama prawda - ich i wasza. Gó*no prawda.

Buniek @ 178.43.200.*

wysłany: 2018-01-11 15:04

Brawo KOLO. Najbardziej mi się podoba opis rzeczywistości "naprzeciwko siebie ..wystąpi. małpa z plakietką PO i szympans z plakietką PiS." Smutne i prawdziwe. A co ciekawe gdyby ktoś inny próbował to musi się obawiać.

Inżynier @ 188.146.97.*

wysłany: 2018-01-11 19:12

Szkoda tego pięknego pałacyku. Póki miała go Politechnika - jakoś funkcjonował. Teraz doprowadzono go do ruiny. Przykro patrzeć.

Rap @ 77.254.185.*

wysłany: 2018-01-11 20:39

Brawo Koło. Szkoda że normalni nie potrafią się poukładać i znaleźć liderów spośród siebie. Jelenia to zbyt duża wioska aby to zrobić. Ludzie się nie znają, są wobec siebie obojętni więc nigdy sie nie "policza" i beda wierzyc w narracje ludzi spod znaku PO czy PiS etc., bo te osoby są uczone manipulacji ludźmi oraz mają na to srodki finansowe. Fascynujące jest to że polityka państwa czy polityka lokalna sobie a ludzie sobie i dzięki temu Polska się rozwija wbrew pozorom Jelenia też. Może kiedyś też dorobimy się realnych elit lokalnych zwiazanych jedynie z oczekiwaniami mieszkańców małej ojczyzny. Ale jedno trzeba Zawiłe oddać dzielnica przemysłowa na Spółdzielczej wygląda imponująco. Może kiedyś przyjdzie czas na budowę tam również przemysłu nowych technologii i może nasze dzieci będą miały tam szansę na godne życie i dochody. Ja w to wierzę w końcu Jelenia 20 lat temu wyglądała bardziej szaro więc może za 20 lat... A co do zameczku mimo że jestem lewicowy to moim zdaniem jedyna szansa to prywatyzacja im szybciej tym lepiej dla obiektu

Inżynierek @ 83.22.250.*

wysłany: 2018-01-12 10:37

Duże centrum kultury na Zadu.. przepraszam Zabobrzu? A dlaczego niby tam? Bo Radny R.Sz. akurat tam ma okręg wyborczy?
Bliskość prestiżowego gimnazjum? Halo w jednym zdaniu dwa kłamstwa po pierwsze to Pana partia własnie zlikwidowała gimnazja, pod drugie jakie prestiżowe, dyrektor trzyma się tylko po znajomości, inwestycje "załatwia" z budżetu obywatelskiego rozdając dzieciom kartki z prikazem by załatwiły 5-głosów w rodzinie ( widziałam na własne oczy taką kartkę i wysłuchiwałam tłumaczeń że jak nie załatwimy tego w ten sposób to inaczej się nie da), a sukcesy sportowe... Mój syn nie chce jeździć na za wody sportowe podstawówek bo jak mówi ( i jego nauczyciel też) 11-tka oszukuje.
z jednym się zgadzam miasta nie stać na ten zameczek i powinno go sprzedać

[Rafał: Dlatego, że Osiedlowy Dom Kultury w Blaszaku się sypie i nie mieści. Rozumiem, że gdyby dom kultury miał się mieścić w Zameczku wątpliwości by pani już nie miała?]

brrr @ 94.254.255.*

wysłany: 2018-01-12 12:47

wybór polityka na "zarządzającego" miastem jest z założenia błędem; obecni prezydenci są tego najlepszym przykładem (jeden "przejechał" się na próbach prowadzenia prywatnej działalności, drugi wysiadywał miesiącami z papierosem pod Muzeum Walki i Pracy); jeśli nie polityka to życie na zasiłku;
potem z powodu braku kompetencji, rządzą "starzy" urzędnicy; dobrym przykładem jest "chwilowa utrata węchu politycznego MZ" i zatrudnienie na "dyrektora dróg" (poprzedni, po kilkudziesięciu latach -kiedy nic nie można było zmienić, odszedł na emeryturę) nowego człowieka z poza urzędu (a nie jak zawsze - zastępcy) ; gdyby chociaż MZ zabronił mu działać do czasu wyborów; a tak okazało się, że wszystkie odrzucane wcześniej wnioski i monity dot. zmian organizacji ruchu da się zrealizować;
a co do pięknych wizji wyborczych MZ - wielka przebudowa Śródmieścia z poprzedniej kampanii - skonkretyzowała się na najdroższym śmietniku w Polsce (na ładnym placu) - chyba niezgodnym z tymi, wcale nie tanimi projektami;

jerzy @ 78.9.3.*

wysłany: 2018-01-12 16:43

Jak zwykle propagandowy bełkot przedwyborczy. Trzeba było skorzystać ze spotkania z wyborcami na temat projektu budżetu i przedstawić propozycje własnych zmian, a tak wszystko co napisał KOLO to szczera prawda.

Błazen @ 185.220.101.*

wysłany: 2018-01-12 19:26

Bawi mnie, jak ratuszowe pieski ujadają na jedynego radnego z konstruktywnymi pomysłami. Nie przypominam sobie by jakieś innowacyjne propozycje zgłaszało SLD, Platforma czy ekipa Zawiły. Krytykować zawsze łatwo, ale to, że przez siedem lat nie potrafiono nic zrobić z Zameczkiem, mało tego - dymano mieszkańców mówiąc im, że będzie kasa - to was nie rusza. Żal mi was, klakierzy...

ad @ 87.205.233.*

wysłany: 2018-01-12 20:08

ja rzuciłem Jelonke kilka lat temu,bo już mnie ".....",mieszkam gdzie indziej i jest super z pracą,sprawami codziennymi itp-----w Jelonce będzie coraz gorzej pokazują to różne badania,prosty przykład za P.Kusiaka wydatki stałe budżetu miasta były chyba koło 65 %,za P.Zawiły doszły pod 97%,po prostu miasto nie ma rosnących wpływów,a grupy nauczycielskie,urzędnicze itp.chcą dalej zarabiać i nic nie robić,....w sumie to jestem zadowolony z tej historii bo już nie mogłem słuchać bełkotu że w Jelonce jest 5 % bezrobocie,także wszystkim życzę zacisnąć zwieracze będzie coraz gorzej,amen

Je @ 82.28.115.*

wysłany: 2018-01-12 23:36

Wystarczy posprzątać i postawić ławki w parku bo brakuje miejsc na spacery z dziećmi

Inżynierek @ 77.254.62.*

wysłany: 2018-01-13 00:37

Panie radny trudności z czytaniem ze zrozumieniem?. Napisałam że dom kultury w zameczku to zły pomysł tylko czemu na Zadu Zabobrzu jeden nowy a reszta miasta to pies? Blaszak się sypie acha a DK na Skłodowskiej to ganc nówka nie? Muflon i JCK na 1-maja luzik też wczoraj remontowane?

[Rafał: JCK - po remoncie, najnowocześniejszy i największy dom kultury w mieście, Muflon - po remoncie. Trzecia największa dzielnica to Zabobrze. Osiedlowy Dom Kultury organizuje duże i prestiżowe imprezy, MDK zajmuje się głównie działalnością podstawową, a poza tym ma być przeniesiony do jednej ze szkół - podlega wszak pod oświatę, ale tego pani pewnie nie wie.]

bumcyk @ 83.26.67.*

wysłany: 2018-01-13 00:50

Do Błazen, widać radny RPS trafił w sedno i to ich zabolało.

PK @ 78.10.133.*

wysłany: 2018-01-13 13:16

No i rzeczowe argumenty, jasne stanowisko i teraz można dyskutować.
Panie Radny, brzmi rozsądnie, ale diabeł tkwi w szczegółach, a tych nie znam.

[Rafał: To nie jest polityczny temat tylko zdroworozsądkowy. Jestem pewny, Panie Pawle, że Pan jako przedsiębiorca i hotelarz potrafiłby znaleźć pomysł na taki obiekt.]

tubylec @ 94.254.248.*

wysłany: 2018-01-14 20:25

Jak ratlerek szarpiący nogawkę.

zBIGs @ 109.241.187.*

wysłany: 2018-01-14 21:14

Nikt nam tyle nie da, ile oni nam naobiecają(przed wyborami)– Politycy to mistrzowie obietnic. Pan radny chyba już dwie kadencje, a dopiero teraz, po koniec drugiej odkrył ODK w fatalnym stanie. Wcześniej niedomykających się starych okien i drzwi jakoś nie widział. Pytanie dlaczego? Bo użytkownicy tegoż, to nie jego elektorat. Jakoś nigdy tam go nie zauważyłem. Ale cóż idą wybory i ciemny naród to kupi?

PK @ 78.10.133.*

wysłany: 2018-01-15 14:27

Szanowny Panie Radny, przez lata prosiłem, apelowałem, błagałem, ale PO nie dało rady. Jedyna nadzieja
teraz w Panu i posłach, senatorach, wojewodzie. Wy jesteście przy władzy, więc zajmijcie się tym problemem.

Apeluję więc o rzecz małą, ale jakże dla atrakcyjności turystycznej JG istotną. Mianowicie o jeden drogowskaz.
Może dwa. Chodzi o skrzyżowanie A4 z autostradową obwodnicą Wrocławia. Tam musi pojawić się widoczny drogowskaz na Jelenią Górę. Jest Strzegom, jest Kudowa, są Jędrzychowice (które nikomu nic nie mówią) -
brak Jeleniej Góry. Proszę, w imieniu wszystkich mieszkańców zainteresowanych turystycznym rozwojem
naszego miasta (mam nadzieję, że Pana do tej grupy również można zaliczyć), o spowodowanie by taki
drogowskaz się tam pojawił.

Pozdrawiam

[Rafał: Bardzo dobry pomysł.]

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: