Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Człowiek gór i zapalony spinningista. Związkowiec NSZZ "Solidarność".

Wychowany w tradycji patriotycznej. Zwolennik społeczeństwa obywatelskiego i demokracji oddolnej.

Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Członek Rady Nieruchomości Noskowskiego I-X. Od urodzenia mieszkaniec Zabobrza.

Podziel się z innymi

| |

Czas na zmianę.

2018-08-24 08:50
Dobra Zmiana rozwścieczyła opozycję nie tylko z powodu utraconych synekur, które od lat gwarantowały dostatnie życie partyjnym działaczom i ich rodzinom. PiS całkowicie przestawił model gospodarczy Polski - z neoliberalnego na socjalny. Bezrobocie stało się przeszłością, ba - występuje wręcz konieczność posiłkowania się pracownikami z Ukrainy. Nawet lewicowi publicyści - tacy jak Rafał Woś otwarcie apelują o wsparcie Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach. PiS przestawił zwrotnicę państwa i pomimo protestów pod sądami czy groteskowych kampanii billboardowych utrzymuje wysokie wyniki sondaży.

Chciałbym żeby zmiany, które następują w kraju dotknęły również mojego miasta. Żeby jeleniogórzanie mogli wreszcie wybrać swojego prezydenta spoza zaklętego kręgu PO-UW-SLD. Bo potrzeba nam zmian. Trzeba mieć oczy zaślepione propagandą, by nie dostrzec, że Jelenia Góra upada. Młodzi wyjeżdżają, starzy zrezygnowani machają ręką i mówią, że już tutaj umrą, że nie mają sił zaczynać od nowa. Wystarczy przejść się wieczorem po Starówce i popatrzeć na puste lokale, które zapełniają się jedynie latem, na sklepy w prestiżowych lokalizacjach, które od lat nie mogą znaleźć najemców. Nieprzemyślana budowa galerii i hipermarketów zniszczyła niepowtarzalny urok Jeleniej Góry, niedopilnowane inwestycje naraziły budżet na wielomilionowe straty. Przypomnijmy: walący się "Zameczek" na Zabobrzu, zniszczone nasadzenia w Parku Zdrojowym, opóźnione i dwukrotnie zapłacone Termy Cieplickie, zalany Stadion, "Wodnik" zabawiający się w kasę zapomogową dla nieudacznych developerów i pożyczający na "wieczne oddanie" 3,5 mln zł. Miejskie spółki od lat blokują dostęp do informacji o takich machlojach pomimo, że to my utrzymujemy ich prezesów i pokrywamy straty. Potrzebujemy więc transparentnej władzy - takiej, która nie boi się mówić o tym co robi i nie boi się pokazać rachunków.

Jesienna kampania w wykonaniu PO nie będzie walką na argumenty. Będzie robiona na zasadzie "Wszyscy Przeciw PiS". Zobaczymy więc raczej obrzucanie się błotem niż merytoryczne propozycje. Bo jakie propozycje może mieć dla miasta układ rządzący nieprzerwanie od czasów transformacji ustrojowej? Czasu było wystarczająco wiele, by zapewnić szybkie połączenie z Wrocławiem, miejsca pracy dla absolwentów czy mieszkania dla młodych ludzi. Lubię Jerzego Łużniaka i uważam, że z tria Zawiła-Czernow-Łużniak jest najlepszy. Ale nie podoba mi się model Putin-Miedwiediew, gdzie kandydaci jedynie zamieniają się stołkami, a w istocie nic się nie zmienia. Dlatego mam nadzieję, że w drugiej turze faworyt tych wyborów - senator Krzysztof Mróz spotka się z Hubertem Papajem, a mieszkańcy zdecydują czy chcą Dobrej Zmiany w Jeleniej Górze.

Komentarze

Mariusz @ 192.42.116.*

wysłany: 2018-08-24 10:24

Powinien Pan zostać szefem kampanii pana Mroza. On sam nie bardzo chce się nam pokazać - a pan potrafi go odpowiednio pokazać - tak, by stał się atrakcyjny dla wyborców. Ale zdaje się będzie pan twarzą PiS wyborów do Rady Miejskiej - bo poza panem nie będzie na kogo głosować.

Stefan nie od Stacha @ 37.47.163.*

wysłany: 2018-08-24 11:58

Ale Ty bzdury piszesz Rafalalku. Zdziwicie się wszyscy oj i to bardzo. Taka Wasza rola- stale być w opozycji- i tak będzie przez 5 kolejnych lat

Bezpartyjny @ 94.230.208.*

wysłany: 2018-08-24 13:15

Widziałem pisowski sondaż dotyczący drugiej tury wyborów. Wchodzą Mróz i Papaj. Łużniak poza pudłem.

marek @ 83.5.220.*

wysłany: 2018-08-24 13:19

no cóż to prawda że stare miasto opustoszało , dziś możemy tylko wspominać . Pan jako radny powinien wiedzieć , że najwięcej złego między innymi przez wyrażenie zgody na budowę galerii i marketów uczynili radni . Dziś zrzucanie odpowiedzialnosci na innych jest nieporozumieniem bez względu na polityczne przepychanki . Ze swej strony liczę że mieszkańcy wybiorą Prezydenta , który może pokazać , że posadził drzewo wybudował dom i spłodził syna .

[Rafał: Tym domem i synem zawęża Pan mieszkańcom wybór do jednego kandydata. Pozostali mieszkają nieco skromniej i mają córki :) Pozdrawiam.]

płacz @ 83.30.120.*

wysłany: 2018-08-24 13:34

Dlaczego padł?a Jelfa .Bo w czasie PIS kupili Możejki na Litwie i w ramach ugody ,sprzedali Jelfa biednym Litwinom.Zagłosuje na pana Mroza ,jak powie ,że nie będzie słuchał góry.Bo takie słuchanie to czy nie było za SLD.?

Były jeleniogórski włóczęga @ 176.114.239.*

wysłany: 2018-08-24 13:48

Wydaje mi się, że biorąc pod uwagę tradycje lokalne tu m.in. związki sporej części elektoratu z ludowyn wojskiem liczmie tu kiedyś stacjonującym, spadkobierców i beneficjentów dobrodziejstw ziem odzyskanych wierzących w przewodnią rolę partii itp. robicie Państwo poważny błąd nie dogadując się z Kukizem. Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Ja otwarcie przyznam, źe Frost ma mój głos. Co z tego kiedy mój kolega myślący, w sumie podobnie, zagłosuje na kukizowca. Tym sposobem koleżka complexa już wygrał. Szkoda

trrr @ 77.112.134.*

wysłany: 2018-08-24 14:26

no pewnie a kampania że "ONI wszystko cofną i zabiorą pinćstet plus " a my wam naobiecujemy że hoho
to jest ok prawda?majstrowanie przy konstytucji ordynacji i sądach tez jest ok bo to przeciez my teraz rządzim i dzielim wkońcu Ludzki Pan przy władzy,oj nie jestem zwolennikiem opozycji ale jak widzę to co PiS wyrabia to pójde na wybory i zagłosuje na kazdego tylko byle by nie był z Waszej partii wiekszośc moich znajomych tez tak zrobi mając na uwadze Wasze wyczyny i Waszego prezesa...

bumcyk @ 83.26.58.*

wysłany: 2018-08-25 17:48

Złote dzieci PO i SLD poczuły strach. Mogą stracić władzę i posady. A przecież pracować nie potrafią. Skończą się bankiety, ośmiorniczki wódeczka. Zacznie się zwykłe życie.

Pod rozwagę panie Szymański @ 83.30.164.*

wysłany: 2018-08-25 20:37

W listopadzie 2012 r. Puls Biznesu opublikował listy wstydu PSL i PO, pt. „POstawili na swoich”. Lista wstydu Platformy składała się z ponad 400 nazwisk – przykładów nepotyzmu. „Działacze opozycyjnego wówczas Prawa i Sprawiedliwości chętnie się wówczas powoływali na informacje PB i namiętnie krytykowali rządzącą koalicję. Mariusz Błaszczak obawiał się wręcz, że »takie teksty mogą się w przyszłości nie ukazywać«. Niepotrzebnie. Zaledwie rok po objęciu władzy przez PiS opublikowaliśmy listę 1000 działaczy tej partii, ich rodzin i znajomych żyjących na państwowym garnuszku”. Choć lista była dłuższa niż poprzednie, o komentarz ze strony PiS „było dużo trudniej” /cyt za Polityka/

Złote dzieci PiS @ 78.10.107.*

wysłany: 2018-08-27 14:18

To złote dzieci dobrej zmiany poczuły strach, bo jeśli się nie załapią to mają pełną świadomość końca swojego dobrobytu, a niektórzy nawet mogą mieć problemy prawne.

Kaczyński sprytnie zastosował tu mechanizm mafijny - po to by zyskać absolutną lojalność kandydata na nowego członka zmusza się go, by w imieniu szefa, popełnił jakiś czyn karalny albo "komuś podpadł lub dobrowolnie się podłożył".

Panie Rafale po co Pan takie dyrdymały wypisuje, skoro każdy rozsądny człowiek widzi jak PiS swoim daje zarobić
, jak korumpuje ludzi, jak upartyjnia nawet stanowiska sprzątaczek, jak swoim rozdaje pieniądze podatników.
Po co, przecież, jako człowiek z pewnym wykształceniem sam w te brednie nie wierzy. Komu Pan to wmawia? Bumcykom, Wieńczysławom?

zBIGs @ 109.241.187.*

wysłany: 2018-08-27 15:35

"Kilka słów o mnie"- a może by nie ukrywać w tym swoistym CV o informacje z czego Pan Radny żyje i w ilu Radach Nadzorczych i jakich spółek jest członkiem? Co za "skromność"!!! A może hipokryzja?

[Rafał: Proszę mnie poinformować w ilu radach i ilu spółkach zasiadam.]

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2018-08-28 07:44

Do ;Złote dzieci PiS; a ten układ który został zbudowany i istnieje w Twoim mieście to z nieba spadł?
Ktoś musi przeciąć ten węzeł znajomków.
Nie sprawdziła się ewolucja musi nastąpić rewolucja.

czekam na propozycje @ 78.10.107.*

wysłany: 2018-08-28 10:07

Wyliczył Pan sprawnie "błędy" dotychczasowych prezydentów JG. Są to fakty i ma sensu się o nie spierać.
Jednak by ich nie popełniać należy - jak w leczeniu choroby - ustalić ich źródło, znaleźć przyczynę i z rozpocząć z nimi walkę.
Czekam na taką diagnozę i propozycje dróg wyjścia, a wówczas macie mój głos.

Zacznijmy zachowywać się jak profesjonalni politycy i skończmy z takim nieokreślonym obiecywactwem. Kampania w stylu: jak ja wygram, to będzie lepiej - nie jest kampanią, to jest tylko licytacja na jakieś tam oderwane od rzeczywistości obietnice.

Czekam na konkrety poparte obliczeniami i wskazaniem źródeł finansowania - Pan, jako ekonomista powinien być w stanie coś takiego przygotować.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: