Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Człowiek gór i zapalony spinningista. Związkowiec NSZZ "Solidarność".

Wychowany w tradycji patriotycznej. Zwolennik społeczeństwa obywatelskiego i demokracji oddolnej.

Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Członek Rady Nieruchomości Noskowskiego I-X. Od urodzenia mieszkaniec Zabobrza.

Podziel się z innymi

| |

Zmienić to miasto.

2018-09-18 13:58
Jelenia Góra jest miastem, w którym spędziłem całe swoje życie. Dorastałem w bloku na Karłowicza i na Zabobrzu mieszkam do dziś. Dlatego zalewa mnie krew, gdy widzę, jak moje miasto pustoszeje, powoli stając się ruiną. I nie zmienią tego puhukiwania Prezydenta Zawiły o galeriach pełnych wszelakiego dobra czy wspaniałych fabrykach, w których każdy młody człowiek może realizować swoje pasje wkręcając śrubki na trzy zmiany.

Trudno mi patrzeć na polityków z ustami pełnymi frazesów, których jedyną zasługą jest to, że zapisali się do Platformy Obywatelskiej. "Poznasz drzewo po owocach" - mawiał pewien cieśla, którego niezwykle cenię. Owocem rządów układu UW-SLD-PO jest opustoszałe centrum, sklepy "wszystko po 2 złote" na niegdyś prestiżowym deptaku i inwestycje, na których straciliśmy miliony złotych, za które nikt nigdy nie poniósł żadnej odpowiedzialności. Przypomnijmy: Termy Cieplickie, za które zapłaciliśmy dwa razy, Park w Cieplicach, w którym zgniły wszystkie nasadzenia, Stadion, na którym stała woda, jak w Łabędzim Jeziorze, Spółka "Wodnik" pożyczająca na wieczne oddanie 3,5 miliona złotych nieudacznym developerom. Wszystko czego tknęli się eksperci z Ratusza stawało się z miejsca katastrofą. Nic dziwnego, że Prezydent Zawiła wymykał się z sesji Rady Miejskiej i marzył jedynie o tym, by jakoś doczekać końca kadencji. Zostawił zapuszczoną Jelenią Górę i poszedł sprawdzać się na innym "odpowiedzialnym odcinku".

Tym razem mamy realną szansę na zmianę. Możemy wybrać prezydenta, który zagwarantuje Jeleniej Górze rozwój i zawróci ją ze straceńczej ścieżki. Dla mnie najlepszym kandydatem tych wyborów jest mój partyjny kolega - Senator Krzysztof Mróz - ekonomista, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Finansów i Budżetu, doświadczony samorządowiec. Krzysztof Mróz, w przeciwieństwie do swoich konkurentów, gwarantuje Jeleniej Górze dostęp do środków na inwestycje i włączenie jej do państwowych programów rozwoju. Ale nawet jeżeli nie chcecie głosować na Dobrą Zmianę nie musicie oddawać głosu na Platformę Obywatelską. Jest kilka centrowych komitetów z dobrym programem i przygotowanymi merytorycznie kandydatami. Oczywiście naturalnym liderem liberałów jest Hubert Papaj, ale jest również Paweł Gluza - społecznik, animator ruchów miejskich, który od gadających głów i partii różnych maści jest jak najdalej. Ludzie rządzący Jelenią Górą mieli wystarczająco wiele czasu, by pokazać na co ich stać. W nadchodzących wyborach dajmy szanse innym.

Ci, którzy czytają mego bloga wiedzą, że szanuję ludzi niezależnie od ich poglądów. Z wieloma zdarza mi się ostro polemizować, z wieloma całkowicie się nie zgadzam. Ale wiem, że podobnie jak ja próbują zmieniać świat wokół siebie na lepszy: pomagają ludziom, piszą interpelacje w imieniu mieszkańców, nie wciskają bezmyślnie guzika podczas głosowań, bo taki był rozkaz z centrali. Dajcie im szansę. Nie chłopcom z plakatu, dla których znaczycie tyle, co krzyżyk na karcie do głosowania, ale tym, którzy chcą uczynić Jelenią Górę lepszym miejscem. Może im się nie uda, może popełnią błędy, ale na pewno będą próbowali. Nie zmarnujcie swojego głosu. Nie pozwólcie, by Jelenia Góra stała się miastem ludzi, którzy nie mieli już sił, ani środków, by z niej wyjechać.


Komentarze

Mikael @ 195.176.3.*

wysłany: 2018-09-18 14:51

W punkt panie radny! PS Padłem oglądając filmik pod Pana felietonem :)

mhm @ 178.37.151.*

wysłany: 2018-09-18 15:19

Szkoda, że Pan nie startuje! Nie rozumiem czemu PiS wystawia kogoś, kto do młodych nie trafia.

marek @ 83.26.155.*

wysłany: 2018-09-18 15:22

Panie Rafale ale czy nie widzi Pan także swojej winy przecież jest Pan radnym . Radę wybierają mieszkańcy aby strzegła interesów mieszkańców. A mieszkańcy na pewno nie chcą pustych lokali jeziora na stadionie i tak dalej. Natomiast chcą aby miasto zrobiło porządek z tzw pustostanem na ul Kilińskiego halą na terenie kąpieliska przy ul Sudeckiej , parkingami nie tylko w centrum , drogami , ale przede wszystkim ściągnięciem do miasta firm które dadzą pracę lepiej wykształconym mieszkańcom naszego miasta. Pozdrawiam Ps W sieci jest również inny film o Zielonej Górze , już nie taki słodki .

[Rafał: Radni stanowią prawo miejscowe i to jest ich główne zadanie. Bieżące zarządzanie, inwestycje i strategie - to domena Prezydenta. Dlatego tak ważne jest na kogo głosujemy. Pozdrawiam serdecznie.]

Tomasz Ausländer @ 84.178.75.*

wysłany: 2018-09-18 15:33

Ufff... Jak dobrze, że nie musimy głosować na K.Mroza. Jak zagłosuję na H.Papaja to Mróz będzie wiceprezydentem. Wybór jak między dżumą a cholerą. To co piszesz może i przekonaloby i mnie, gdybyś nie był z PISu. Jak członek tej samej partii może namawiać do glosowania na innego kandydata ? Po prostu wszyscy wiemy jakie on ma walory (zady i walety). Wiesz i Ty więc zostaje tylko wyborcze mieszanie w bębnie maszyny losującej.

[Rafał: Krzysztof Mróz walczy o fotel Prezydenta, a nie o drugie miejsce. Nie sądzę, by jako senator był zainteresowany wiceprezydenturą.]

Ula @ 79.187.102.*

wysłany: 2018-09-18 15:53

To jest coś, co zawsze w Panu ceniłam - pomimo swoich poglądów potrafi Pan uczciwie mówić o innych kandydatach. I dobrze. Ja nie zagłosuję na PiS, ale nie oddam też głosu na "układ" SLD_UW_PO. Nie dlatego, że mam coś przeciw, ale dlatego, że się w naszym mieście nie sprawdzili. A za Pana trzymam kciuki - bo taki "pisior" jak Pan jest właściwą osobą w radzie miejskiej. Pozdrawiam.

Swój @ 77.115.91.*

wysłany: 2018-09-19 17:53

Zastanawia mnie dlaczego kandydat PIS-u jest podobny do Lenina ?

Pl @ 37.47.159.*

wysłany: 2018-09-20 07:18

Ja cały czas mam wrażenie, że w JG nie mamy wogule kandydata na prezydenta. Ta czerwona dolina pozostanei tu na dlugie lata Przykre.

anonimous @ 78.9.129.*

wysłany: 2018-09-20 11:15

Wybory idą, Pan radny Szymański sie uaktywnił !

bumcyk @ 83.26.120.*

wysłany: 2018-09-20 15:35

Oby wreszcie władze się zmieniły, jeśli ten układ zostanie na kolejne lata to miasto umrze.

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2018-09-21 06:57

Szanowny Panie, kandydat jest z PISu i wszystko mu zawdzięcza czyli będzie zależny od tej czwórcy z W-wy.
Zostanie zegarmistrzem ,będzie jeździł po wskazówki do jara.
Fakt ,ten układ trzeba zburzyć .Młodzi ,zdolni nie mogą się przebić ,firmy zakładają na obrzeżach miasta.
Musi nastąpić epokowa zmiana ,stare wygi z mentalnością "psa ogrodnika" i wspomnieniami zza Buga.
Chyba prezesi Spółek czują że Ich dni są policzone bo położyli lagę na wszystko, taka cisza przed burzą.

Pan miał szansę ,co takiego zaszkodziło w karierze? Może ludzie zapomną i za 5 lat?

kontestator @ 131.228.32.*

wysłany: 2018-09-25 12:06

innyc portal pisze o Liderach z list PO !!! jacy to liderzy chyba chyba dojenia jeleniogórzan na wodzie, czynszch i braku aktywnosci . Wystarczy sie rozejrzec po jeleniej a widac obraz nedzy i rozpaczy np ulice Matejki i Piłsudskiego : dwie ruiny zakonserwowane na lata, teren z którym nikt nic nie robi od lat, zapadnieta ulica, pustostany i zawalenia smieciami ( pseudo sotrowanie) nawet kubłow nie chciało im sie prawidłow oznaczyć.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: