Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Człowiek gór i zapalony spinningista. Związkowiec NSZZ "Solidarność".

Wychowany w tradycji patriotycznej. Zwolennik społeczeństwa obywatelskiego i demokracji oddolnej.

Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Członek Rady Nieruchomości Noskowskiego I-X. Od urodzenia mieszkaniec Zabobrza.

Podziel się z innymi

| |

Ratusz na Zabobrze.

2018-09-26 10:07
Rozmawiałem ostatnio z senatorem Krzysztofem Mrozem - pretendentem do fotela Prezydenta Jeleniej Góry. Był ciepły wieczór, a my staliśmy przed Ratuszem żartując sobie, że związani z Platformą Obywatelską politycy wynoszą meble, by zrobić miejsce dla kandydata Dobrej Zmiany. Senator w pewnym momencie popatrzył na budynek i stwierdził, że urząd miasta w tym miejscu to już relikt przeszłości i należałoby poszukać bardziej funkcjonalnych i przyjaznych mieszkańcom rozwiązań.

Lubię Ratusz, lubię jeleniogórski Rynek i czuję dumę, że przypadł mi zaszczyt bycia jednym z rajców tego pięknego miasta. Jednak po ośmiu latach spędzonych na sesjach Rady Miejskiej zdaję sobie w pełni sprawę, że Krzysztof Mróz ma rację. Budynek jest nieprzystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Gdyby kiedykolwiek człowiek na wózku inwalidzkim został radnym, musielibyśmy go wnosić na drugie piętro, gdyż brakuje windy i podjazdów dla niepełnosprawnych. Brakuje również tak ważnej rzeczy jak parking. Przed Ratuszem mogą parkować jedynie osoby ze specjalnymi zezwoleniami. Mieszkańcy są całkowicie pozbawieni możliwości zaparkowania samochodu i szybkiego załatwienia sprawy. Problem miejsc parkingowych występuje zresztą również na ulicy Sudeckiej. Kolejną kwestą jest przebijanie się przez zakorkowane centrum.

Urząd Miejski powinien zostać przeniesiony. Najlepiej tam, gdzie można łatwo dojechać omijając korki. Musi skupiać wszystkie wydziały, być siedzibą prezydenta i jego zastępców, mieścić biuro Rady Miejskiej i salę obrad rajców. Powinien posiadać pomieszczenia nie mniejsze niż 200 m2, nadające się na archiwum i składnicę akt, o odpowiednio wytrzymałym stropie. Musi mieć duży parking, na którym bez problemu można znaleźć wolne miejsce i którego nie będą wykorzystywać mieszkańcy okolicznych budynków. No i oczywiście musi być przyjazny dla osób starszych i niepełnosprawnych. Całość powinna leżeć poza terenem zalewowym, co w praktyce eliminuje pomysł lokalizacji urzędu w opuszczonej galerii handlowej zbudowanej przez spółkę Ariadne.

Idealną lokalizacją byłaby okolica Urzędu Skarbowego na Zabobrzu - z łatwym dojazdem od strony Wrocławia, z pięknym widokiem na panoramę Karkonoszy, na niezabudowanym terenie, gdzie można ulokować wielki parking. Budowa nowego biurowca to tańsza opcja niż przerabianie na urząd galerii handlowej lub starego budynku. A co z budynkiem Ratusza? Zróbmy w nim salę ślubów, ulokujmy informację turystyczną, stwórzmy muzeum miejskie pokazujące historię miasta. Niech Ratusz stanie się miejscem pamięci o tych, którzy byli tu przed nami i o tych, którzy przybyli po wojnie, by na Ziemiach Zachodnich znaleźć swój nowy dom i tworzyć nową, małą ojczyznę.

Komentarze

ja to ja @ 87.105.83.*

wysłany: 2018-09-26 12:05

Kupcie niedoszłą galerię i parking na podwalu. Najtaniej będzie, najszybciej, a jak poszukacie, to może i przejście podziemne do ratusza się znajdzie. Resztę sprzedać lub rozliczyć w kosztach z obecnym właścicielem. Przypomnę, że w UM na Sudeckiej był kiedyś hotel.

Robert Prystrom @ 5.146.248.*

wysłany: 2018-09-26 12:07

Szanowny Panie Rafale, zlokalizowanie Urzedu Miasta na peryferiach miasta i jego duzej dzielnicy mieszkaniowej byloby rozwiazaniem niezwyklym i bardzo oryginalnym:):):) Jelenia Gora bylaby jedynym miastem na swiecie z siedziba urzedu miasta z dala od jego Centrum. Czy to byloby wygodne, logiczne, miastotworcze etc, etc, etc??? Powaznie watpie. Chcecie Panstwo "udroznic" sprawy urzedowe dla mieszkancow, no to moze utworzyc w poszczegolnych dzielnicach oddzialy UM, gdzie mieszkaniec Jagniatkowa, Sobieszowa, Cieplic, Zabobrza, Maciejowej, czy Goduszyna zaplaci podatki, bedzie mogl zlozyc podania w Biurze Obslugi Klienta, etc., bez "wycieczki na pol dnia na drugi koniec miasta". A co do siedziby glownej, skoro chcecie wydawac pieniadze na UM to jest fajna lokalizacja na Pijarskiej - mozna odkupic od zbankrutowanego developera Ariadne sp. z o.o. - niedoszla galerie handlowa Centrum vel Gorska, ktora od lat straszy pustymi tysiacami m2? Przy galerii jest juz wielopietrowy parking strzezony, a i przenosiny mebli z Ratusza i przybudowki, czy z Sudeckiej, Ptasiej i Wojska Polskiego nie za dalekie:) A tak na marginesie, czy nie sadzi Pan, ze sa znacznie wieksze i pilne potrzeby mieszkancow w Jeleniej Gorze jak topienie dziesiatek milionow zlotych w nowe siedziby UM??? Strasznie jestem ciekawy debaty kandydatow na prezydenta na ten temat. Pozdrowienia.

[Rafał: Sporo miast poszło tą drogą, a wiem że i niektóre okoliczne samorządy przymierzają się do podobnych przeprowadzek. Pomysł z opustoszałą galerią nie jest zły choć przypuszczam, że cena będzie zabójcza i taniej będzie postawić kolejny biurowiec przy ulicy Thebesiusa.]

Hornbauer @ 31.3.224.*

wysłany: 2018-09-26 12:42

Tak i wydajmy kolejne dziesiątki milionów na nowy budynek, gdy w mieście są setki nieużytków i ruin, których miasto nawet nie potrafi się pozbyć przekazując w jedyne przedsiębiorcze, czyli PRYWATNE ręce.

[Rafał: Po pierwsze nie ma wolnego obiektu spełniającego opisane powyżej wymagania, po drugie przebudowanie ruiny na w pełni funkcjonalny obiekt jest kilkakrotnie droższe niż budowa nowego budynku.]

Remex @ 37.47.172.*

wysłany: 2018-09-26 13:23

Proponuję plac po byłej cegielni na ul Wolności .Miejsce dostępne dla mieszkańców nie tylko Zabobrza ,ale i Cieplic ,Sobieszowa czy Jagniątkowa. Właściwie w tym rejonie planowano dzielnicę Centralną.....

marek @ 83.26.121.*

wysłany: 2018-09-26 13:40

Sam Pan sobie mówi nie . Czytałem o pustostanach w centum (lokale handlowe) braku propozycji na ożywienie starówki , a teraz chce Pan pogłębienia marazmu , chyba o to nie chodzi.R Prystrom ma rację , ja dołożę jeszcze tzw Dom Dziecka a będziemy mieli w czym wybierać . Ps inne miasta nie mają takiego potencjału co my.

koń rafał @ 217.97.99.*

wysłany: 2018-09-26 14:01

Mróz niedługo zagości na dłużej w Jeleniej Górze - na szczeście tylko na termometrach

obawa @ 83.30.131.*

wysłany: 2018-09-26 14:06

Jak pan prezes dowie się ,ze pan Mróz chce opuścić ratusz,to kłopoty pewne.Bo niby jak to się ma do polityki historycznej.Wszak ratusz to w całej naszej i światowej historii ,to miejsce święte dla władzy.Pan Mróz strzelil w kolano ,bo co jeszcze wymyśli to fizjologowie nie wiedżą.A śmiechu będzie jak u Monty Phytona./?

Lulu @ 185.25.122.*

wysłany: 2018-09-26 18:51

Nie można narzekać że centrum miasta umiera i samemu się stamtąd wyprowadzać! Obok stoi kolejna nieczynna galeria grodzka. Blisko ratusza, podziemny parking, dużo miejsca. Tak samo rażą pomysły na mieszkanie+ gdy mamy tyle pustostanów. Wiadomo że koszty dużo większe ale jak wyprowadzamy miszkańców na peryferia, do Jeżowa itp to nie ma się co dziwić że pustki w centrum :(

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2018-09-26 20:38

No, z tego co pan napisał wynika, że panowie na poważnie chcą zniszczyć nasze miasto. Na całym świecie buduje się parkingi (zresztą w Jeleniej też) w okolicy "starego miasta" i dba się o to by miasto żyło. Rynek zwykle jest najlepiej skomunikowany i nie tylko dla tego, władza administracyjna tam powinna pozostać. Dla niektórych ludzi tradycja jest też ważna, ale co na temat wartości tradycyjnych mogą wiedzieć barbarzyńcy. Barbarzyńcy zwykle wszystko niszczą.

Robert Prystrom @ 5.146.248.*

wysłany: 2018-09-26 21:03

Ja bardzo przepraszam, ale p. Rafale kto wymyślił takiego patrona ulicy Thebesiusa?????? Czy naprawdę nie mamy żadnych zacnych polskich patronów których WSZYSCY znają, szanują i łatwo kojarzą. Dlaczego nie Stanisława Barei, czy Alternatywy 4, a może kogoś z postaci lokalnych jak Stanisław Korzekwa, czy inny zasluzonyona jeleniogorzanin
ka? A co do ceny galerii to można Projekt realizować w ramach PPP, czy leasingu. Nie koniecznie trzeba kłaść gotówkę na stół.

[Rafał: Nazwę wymyślił nasz wspólny ulubieniec - Prezydent Zawiła. Zapewne ku utrapieniu urzędników Skarbówki. Komisja Statutowa, której jestem wiceprzewodniczącym, zaproponowała zmianę nazwy ulicy na "Niemena" - nawiązującą do nazw ulic na Zabobrzu i nie komplikującą pracy urzędów.]

Kiepski @ 77.252.60.*

wysłany: 2018-09-26 21:55

Lepiej do Dziwiszowa !!
Pan Leszek teren ogarnie.

Stefan112 @ 94.254.244.*

wysłany: 2018-09-27 08:03

"..na Zabobrzu... z pięknym widokiem na panoramę Karkonoszy..." Serio ?!! Super argument dla mieszkańców Cieplic, Sobieszowa czy Jagniątkowa którzy jadą do urzędu właśnie po to by oglądać panoramę Karkonoszy.... UM to nie tylko ratusz, co z budynkami przy Sudeckiej, Ptasiej czy Okrzei ? Czekam na kolejne fascynujące pomysły Pana i Kandydata

kazimierzp @ 83.26.139.*

wysłany: 2018-09-27 10:18

Ratusz jako historyczna budowla rzeczywiście nie bardzo jest przystosowany do współczesnych wymogów. Wrocław w starym ratuszu ma muzeum, Prezydent urzeduje w Sukiennicach a merytoryczne wydziały są rozrzucone po mieście co też jest uciążliwe dla mieszkańców. Gdyby Jelenia Góra z powrotem wróciła do starych granic bez Cieplic, Sobieszowa, Jagniątkowa, Goduszyna i Maciejowej to pomysł urzędu na Zabobrzu nie byłby bez sensu, w końcu mieszka tu większość mieszkańców, ale jesteśmy od Jagniątkowa i do Maciejowej jednym miastem i powinniśmy raczej rozważać inne rozwiązanie. Ktoś w tej dyskusji rzucił nieskończoną galerię przy Pijarskie - niegłupi pomysł. Drugą ewentualnie lokalizacją mogłaby być galeria przy Jasnej/Grodzkiej. Prezydent z niektórymi wydziałami w ratuszu, a wszystkie inne wydziały w tej galerii leżącej blisko ratusza. Jest to podziemny parking, nie ma barier architektonicznych dla niepełnosprawnych... Przypuszczam, że pan Muller właściciel galeri z takiego czegoś by się ucieszył, ale kto pójdzie czy się zgodzi na taki krok? Każda ewentualna opozycja miałaby używanie.

[Rafał: Dlatego tańszą opcją jest budowa biurowca w okolicach Skarbówki. Płaski teren, dogodny dojazd, możliwość wybudowania dużego parkingu.]

kazimierzp @ 83.26.169.*

wysłany: 2018-09-27 14:18

Niektóre instytucje służące wszystkim mieszkańcom miasta powinny skupiać, łączyć, przyciągać do... Budowa urzędu miasta na obrzeżu miasta tej funkcji nie spełni i w dodatku generowałaby dodatkowy ruch samochodowy z całego miasta do ulicy Ogińskiego którą w niektórych porach dnia już i tak trudno przejechać. Za czasów komuny planowano główne miejskie instytucje na osiedlu centralnym pomiędzy Cieplicami a Jelenia Górą. Była też śmierdząca i trująca Wiskoza + problemy z odprowadzeniem ścieków i doprowadzeniem wody spowodowały że ówcześni decydenci podjęli idiotyczną decyzję budowy dużego osiedla na obrzeżach miasta. Mam nadzieję że dzisiejsi będą podejmować bardziej racjonalne i długofalowe decyzje!

[Rafał: Mieszkam na tym osiedlu od urodzenia i nie wybieram się nigdzie indziej. Zabobrze jest OK! :) Pozdrawiam.]

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: