Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Urodzony jeleniogórzanin, mieszkaniec Zabobrza. Żonaty, tata Konstancji.

Podziel się z innymi

| |

Czy można wygrać z PiS?

2021-01-25 19:26
Wiele lat temu, jeszcze jako członek Prawa i Sprawiedliwości, zadawałem sobie to pytanie w stosunku do Platformy Obywatelskiej: Czy można wygrać z Platformą? Każde kolejne wybory pokazywały, że jest to niemożliwe. Platforma była totalnie teflonowa - nie szkodziły jej afery, nie szkodziły wpadki prezydenta Komorowskiego, ani nawet dziadek z Wehrmachtu. Przegrywaliśmy wybory za wyborami, a bycie członkiem PiS było symbolem obciachu. Wewnątrz partii po cichu krytykowano Kaczyńskiego, że nie ma pomysłu, jak wygrać z Tuskiem. Część działaczy uznała, że to zbytnia prawicowość jest przyczyną porażki i utworzyła ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza. Inni uważali, że PiS jest za mało radykalny - ci stworzyli Solidarną Polskę. Jedni i drudzy przegrali uzyskując w wyborach marne kilka procent. Pierwsi wylądowali w Platformie Obywatelskiej tworząc jej prawe skrzydło, drudzy na kolanach wrócili do PiS.

Niedawno żona jednego z działaczy PO w rozmowie ze mną żaliła się, że wyborcy bez refleksji oddają swoje głosy na Prawo i Sprawiedliwość. Zapytałem ją jakie propozycje ma Platforma dla mieszkańców wsi i małych miast? Poprosiłem o chociaż jeden przykład. Zapadła głucha cisza. PO zatrzymała się na etapie "anty PiS". Wciąż śni sen o dawnych czasach kiedy głosowanie na tę partię było symbolem nowoczesności i europejskości. Młodzi, wykształceni, z wielkich miast zajmowali wszystkie stanowiska i poklepywali się z celebrytami. Dziś ta strategia nie działa. Nie wystarczy być fajnym, by wygrać wybory. PiS pociągnął do urn tych, którym zmiana ustrojowa nie przyniosła korzyści: najniżej zarabiających, mieszkańców wsi i małych miasteczek, emerytów. Program 500+ nie podniósł wprawdzie dzietności, ale nakręcił koniunkturę i pozwolił wielu polskim rodzinom pierwszy raz w życiu pojechać nad morze. Prawo i Sprawiedliwość przejęło elektorat PSL i lewicy, a jego antyelitarny program pozwolił zagnać do urn tych, którzy zwykle swą aktywność ograniczali się do klęcia na rząd, prywaciarzy i innych "złodziei".

Trudno odmówić talentu Jarosławowi Kaczyńskiemu. Sprytnie zmienił on swoje poglądy z centrowych - wszak był twórcą Porozumienia Centrum - i pożarł konkurencję na prawicy. Na prawo od PiS jest już tylko ściana. Cały czas badając nastroje społeczne postawił na tych, którym w życiu poszło gorzej, słusznie zakładając, że sukces jest domeną nielicznych. Niestety antyelitaryzm i państwo robotniczo-chłopskie to coś, co Polska już przerabiała za czasów PRL, doprowadzając się do gospodarczej katastrofy. By się rozwijać nie potrzebujemy kolejnych osób na zasiłku, ale zdolnych, przedsiębiorczych, pracowitych i uczciwych. Te cnoty najlepiej mogą się rozwijać w otwartym społeczeństwie i w nieskrępowanej przez urzędników gospodarce. Centralne planowanie zabija innowacyjność, a kolejne zakazy sprawiają, że zdolni wyjeżdżają, a przedsiębiorcy zamykają swoje biznesy. Szczucie Polaków na Polaków spowodowało, że zaczynamy się wzajemnie nienawidzić, a w narodzie i rodzinach powstają podziały, których zasypanie potrwa lata. Dlatego pomimo paru dobrych pomysłów PiS pozostaje destrukcyjną formacją, która dzieląc Polaków i próbując oderwać nas od Zachodu nie działa w interesie polskiej racji stanu, a jest mimowolnym wykonawcą polityki Putina. Bo Polska skłócona i rozdarta wewnętrznie jest łatwym kąskiem dla sąsiada ze wschodu...

Czy można wygrać z PiS? Można. Ale nie wystarczy mówić, że my jesteśmy fajniejsi. Trzeba dać alternatywę nie tylko dobrze zarabiającym i wykształconym, ale też mieszkańcom wsi i małych miast. Opozycja musi mówić jednym językiem. Pomimo, że będą różnice, Polacy muszą wiedzieć, że mają do wyboru albo powolne dryfowanie w kierunku Wschodu i dyktatury, albo otwarte społeczeństwo i pozostanie częścią Zachodu. Nie oznacza to automatycznie odrzucenia tradycji, zniszczenia Kościoła czy sprowadzenia miliona uchodźców z Afryki. Musimy zrozumieć, że Polska jest domem i wierzących i ateistów, i gejów i hetero, i konserwatystów i liberałów. Możemy szanować adwersarzy niekoniecznie zgadzając się z ich poglądami. Opozycja ma w swoich szeregach wielu mądrych ludzi. Są oni gwarantem zbudowania sprawnie działającego państwa. Ale wcześniej musi zapytać sama siebie: co możemy zaproponować Polakom i dlaczego to nam powinni zaufać? Bo polityka jest służbą społeczeństwu, a nie sposobem na nabicie kabzy. Tylko wychodząc z tej pozycji jest szansa na przekonanie Polaków.


Komentarze

Olo @ 37.47.153.*

wysłany: 2021-01-25 21:39

Dobre. Do Hołowni się Pan zapisz.

[Rafał: Bardzo dobrze mi tu, gdzie jestem. Wreszcie mogę pisać to co myślę, a nie to co powinienem myśleć. Pozdrawiam serdecznie.]

Snowden @ 193.56.254.*

wysłany: 2021-01-25 21:43

Przykład Wałbrzycha pokazuje, że chodzi tylko o koryto. PiS niczym się nie różni od PO i komuchów. Nie dziwię się, że miał Pan dość tej obłudy.

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2021-01-26 04:04

PIS wygrał wybory nie dzięki programowi i obietnicami tylko zawartym paktem z tubą propagandową Rydzyka.Aby wygrać wybory i miarę stabilnie rządzić musi być odebrana koncesja na nadawanie polityki przez TVTrwam i Radiomaryja. Mogą tylko na okrągło klepać swoje zdrowaśki .PIS trwa za płacony haracz Rydzykowi. Druga sprawa to chronienie przestępców pedofili w kRK .Poprzez usunięcie zdeprawowanych biskupów ze stanowisk PIS nie będzie miał poparci i przegra.

Musi nastąpić rozliczenie i SKAZANIE wszystkich aferzystów ekonomiczny i politycznych .Lista jest długa .Tylko totalna Katharsis .
Moc PISu to KŁAMSTWO .

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2021-01-26 04:22

Dziś jako opozycja Ruchu Polska 2050.Przypomina mi rok upadku dyktatury w Iranie i objęcia władzy przez Chomeiniego ,Hołownia też może nas poprowadzić w takim samym kierunku. Opętanie i szowinizm religijny dobrze trafia do " ciemnego luda".

"Program 500+ nie podniósł wprawdzie dzietności," Dzietność można podnieść tylko przez budownictwo nowych mieszkań ,płodzić dzieci w aucie pod namiotem można tylko gdzie wychowywać .Płodzić niedołężne dzieci i następnie je zostawiać lub mordować w reklamówce i na wysypisko ?

To co się dziś dzieje z Narodem złego nie będzie tak łatwo posprzątać a i sprzątającego nie ma nie widzę

[Rafał: Szymon Hołownia prezentuje raczej umiarkowany katolicyzm - wszak ksiądz odmówił mu komunii... Pytanie czy zdoła funkcjonować do wyborów bez struktur i aktywnych polityków? Przykłady Janusza Palikota, Pawła Kukiza i Nowoczesnej pokazują, że nowym ruchom politycznym ciężko jest przetrwać w dłuższym okresie. Ale na pewno jest ciekawą nowością na polskiej scenie.]

B+ @ 83.27.28.*

wysłany: 2021-01-26 09:43

Co tam Panie radny miejski w mieście słychać? Dalej nic się nie dzieje, nic godnego uwagi czym mógłby pan się zainteresować, o czym mógłby napisać na swoim blogu? W sumie, np. ulice Wojska Polskiego i Ogińskiego, których termin remontu minął już ponad półtora miesiąca temu dalej rozkopane, a postępów prac nie widać. I w ogóle i w szczególe, nuuuuda w mieście!? Nieprawdaż?

[Rafał: Chciałby Pan, aby lać asfalt podczas opadów śniegu? Proszę Premierowi pomysł podpowiedzieć. Jeszcze więcej autostrad nam zbudują :))))))))))))))]

tak @ 188.146.162.*

wysłany: 2021-01-26 09:54

Najgorsze jest to, że władza wmawia ludziom to, jak bardzo są prawicowi. A wcale nie są. Np. wprowadzanie co rusz nowych podatków i podnoszenie istniejących wcale nie jest prawicowe. Propaganda "13 i 14" emerytur nie jest prawicowa, przecież oni oddają pieniądze zabrane wcześniej z opodatkowania emerytur. Socjalizm pełną parą. Do tego kult siły i wykorzystywanie milicji do własnych celów, nieprzestrzeganie własnych obostrzeń. Gdzieś już to widziałem. Nie wystarczy być ulubieńcem Kościoła, żeby nazywać się prawym. Tuba partyjna nie dopuszcza nikogo na prawo od siebie, dlatego deprecjonuje Konfederację, która nie ma jak dotrzeć do starszych, a to w końcu jest największa grupa wyborców.

[Rafał: Konfederacja zostanie zniszczona tak, jak wcześniej Samoobrona. Już zbierane są "haki" na czołowych działaczy. A potem albo głosujecie tak, jak wam każemy, albo puka do was prokurator. Kaczyński nie dopuści, by jakieś inne ugrupowanie odbierało mu głosy.]

Fizjoterapeuta @ 193.56.254.*

wysłany: 2021-01-26 11:08

Rząd nie zaszczepił jeszcze grupy 0, a już chwali się, że szczepi emerytów. Ja i wielu moich kolegów nie doczekaliśmy się szczepienia choć jesteśmy w tych grupach, które mogą zarażać pacjentów. Przychodnie dostają po 30 szczepionek na 2500 chętnych. Przecież to wszystko jeden wielki burd*el!!!

Człowiek koń @ 83.10.40.*

wysłany: 2021-01-26 11:47

Co dostajemy od narodowych socjalistow PiSbolszewików?...Kolejki i..."kamienne zmęczenie". -"Bądź jak kamień, stój, wytrzymaj. Kiedyś te kamienie drgną i polecą jak lawina przez NOC, przez NOC".

Rafał przeproś za narodowy socjalizm PiSbolszewizm.

B+ @ 83.27.28.*

wysłany: 2021-01-26 12:00

A podczas opadów deszczu można lać asfalt? Przypomnę, że terminem zakończenia remontów tych dróg był 10 grudnia 2020, a rozpoczęto je późnym latem i jesienią. Kto wyznacza takie terminy? Zakończenia prac na Wojska Polskiego i Ogińskiego przesunięto na marzec. Czyli zimowe warunki spowodują kolejne przesunięcie terminów? Czy w Jeleniej Górze jakikolwiek remont ulicy może odbyć się bez opóźnień w pierwotnym zawartym w umowie terminie?

mks @ 46.76.27.*

wysłany: 2021-01-26 12:36

To kto ma przejac stery jak mozna wiedziec drogi panie Rafale

[Rafał: Myślę, że jeśli PiS przegra następne wybory - co wcale nie jest przesądzone - kolejny rząd będzie koalicyjny. Prawdopodobnie na bazie PO, bo w tej chwili to partia opozycyjna, która ma szanse na największą ilość mandatów.]

mks @ 31.1.210.*

wysłany: 2021-01-26 15:04

Oni juz byli 8 lat i starczy. Bilion zadluzenia,kradziez Vat 500 mld,kradziez pieniedzy zbieranych przez obywateli na OFE 153mld. Afery amber gold i wiele innych. Podwyzszenie wieku emerytalnego bez zgody obywateli to chyba nie jest malo .

pinokio @ 82.139.15.*

wysłany: 2021-01-27 12:58

Panie Rafale, prawie zawsze się z Panem nie zgadzałem (odpuściłem sobie też Pańskie felietony) ale gdy się do Pańskiej wypowiedzi dołoży łamanie Konstytucji, przetrącenie kręgosłupa Sądownictwu, tvpis zniszczenie trójki i hodowli w Janowie, zapędy autorytarne i inne grzechy to wyjście z PiS, staje się uzasadnione także moralnie. Niestety następcy mają bardzo trudne zadanie - podziały pozostaną z nami na lata

pewnik @ 78.88.139.*

wysłany: 2021-01-27 16:32

Jest w nas potencjał wielkości i jest potencjał małości. To wynika z tego, że istnieją, tuż obok siebie, dwie Polski - a jeśli istnieją dwie Polski, to muszą też istnieć dwa narody Polaków. Te narody oddzieliły się od siebie i zaczęły wieść życie osobne kilkaset lat temu. Jeden to naród patriotów, drugi - naród kolaborantów. W narodzie patriotów marzenie i wielkości Polski jest wciąż żywe"
"Naród kolaborantów jest ogarnięty i obezwładniony obsesją swoje małości, nędzy, podłości, znikczemnienia. Co oczywiście nie przeszkadza i nigdy nie przeszkadzało polskim kolaborantom twierdzić, że kolaborują z przyczyn patriotycznych. (...) Naród kolaborantów jest przekonany, że w interesie kolaborantów jest poddanie się obcej sile, zewnętrznej potencji, że to jest jedyne wyjście w fatalnej polskiej sytuacji. Taka sama argumentacja była używana w epoce rozbiorów i w epoce komunizmu. I dziś też się uważa, że poddanie się wspólnoeuropejskiej potencji to jest jakieś wyjście"

[Rafał: Pan rozumiem patriota? Tyle, że w moim mniemaniu pisowski "patriotyzm" pcha nas w łapy Rosji. Jako dowód podam przykład Węgier, które pomimo historycznych ran coraz ściślej współpracują z Putinem. Oczywista oczywistość - jak nie UE to Rosja - gdzieś trzeba sprzedawać towar.]

niepewnik ? @ 78.88.139.*

wysłany: 2021-01-27 18:25

Szanowny Pan jest zapewne zwolennikiem ojkofobii ????

[Rafał: Pan zajrzy to mojego biogramu to zobaczy Pan z jakiej rodziny pochodzę i w jakich wartościach mnie wychowano. Kaczyński 13 grudnia, jak sam mówi, spał smacznie do południa, podczas gdy ci, których nazywa zdrajcami: Michnik, Kuroń, Lis, Frasyniuk, Borusewicz, Onyszkiewicz, Geremek byli wywlekani z domów przez milicję. Żyję wystarczająco długo, by pamiętać, kto wtedy walczył z komuną. O panach Kaczyńskich w latach 80-tych i podczas Stanu Wojennego nikt nie słyszał... Więc ani Jarosław, ani Lech - choć go lubię i cenię - legendami podziemia nie byli i nie będą.]

B+ @ 83.7.29.*

wysłany: 2021-01-27 19:22

"...coraz ściślej współpracują z Putinem". Za to np. takie Niemcy czy Francja z Putinem nie współpracują, nieee, wcale, w ogóle, ani trochę.

[Rafał: Rozumiem, że Pan jest zwolennikiem "opcji wschodniej"? Cóż, ja jednak wolę wybór polskich królów czyli Zachód, a nie islam i prawosławie... Chociaż islam to już chyba z obu stron do nas zmierza.]

xy @ 37.30.20.*

wysłany: 2021-01-27 20:52

Może i Kaczyński spał.
A co wtedy robił Tusk?
Chlał i 13 - tego obudził się "wczorajszy".
Też nie był i nie będzie legendą podziemia.
Nie będzie też bohaterem dni obecnych.
Kilka miesięcy przed objęciem fuchy w UE zarzekał się , że nigdzie się nie wybiera, bo bycie premierem RP to najwyższy honor.
Chyba jednak " honor", bo co on może wiedzieć o honorze?

[Rafał: Tusk chyba nigdy nie pretendował do roli "legendy podziemia". A Mateusz Morawiecki - choć jest w moim wieku - przedstawia się jako działacz opozycyjny :))))))))))))) ]

xy @ 37.30.20.*

wysłany: 2021-01-27 21:25

Chyba jednak nie jest Pan synem lidera Solidarności Walczącej i esbecja nie porywała Pana, grożąc Pana ojcu zabójstwem Pana, jeżeli nie zaprzestanie działalności?

Chyba, że czegoś o Panu nie wiemy?

Dzieciaki, które nosiły i rozrzucały ulotki to nie opozycjoniści, bo nie dostały, tak jak Bolek, Nobla?

[Rafał: Z tego, co pamiętam, to Kornel Morawiecki był w Solidarności Walczącej, nie Mateusz. Grzegorz Schetyna też w niej był, uwierzy Pan? Piękną i momentami zabawną historię walki z komuną ma też przewodniczący Regionu Jeleniogórskiego NSZZ "Solidarność" Franciszek Kopeć. Materiał na książkę.]

B+ @ 83.7.29.*

wysłany: 2021-01-28 14:18

Pan woli zachód. Właśnie, jaki zachód? Ten zachód, który współpracuje z Putinem na całego (prominentni politycy UE mówili i mówią o Putinie nasz przyjaciel), a nas i inne kraje Europy środkowej karci za to. Zachód, gdzie likwiduje się kościoły, a meczety powstają jak grzyby po deszczu.

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2021-01-28 17:38

Be krzyżyk; kościoły nie likwiduje się lecz przerabia na mieszkania lub galerie wystawowe.
Meczetów przybywa bo przybywa wyznawców Allacha, proste.
Za 10-15 lat będzie podobnie u nas czy chcesz czy nie .Ocieplenie klimaty spowodowało że poziom mórz się podnosi i zalewa niżej położone tereny. ONZ szacuje że około 250 milionów ludzi musi uciekać ,przemieścić się. Do tego dochodzi susza i przekroczenie granicznej temperatury 50 stopni.
Wędrówka ludzi już się stała faktem ,lepiej taka powolna niż militarna .

Wiernych w KRK w Polsce też ubywa bo wierni widzą i czują że byli oszukiwani ,mamieni,straszeni mękami piekielnymi a wierchuszka używała doczesnego życia.

B+ @ 83.7.29.*

wysłany: 2021-01-29 15:54

Towarzysz soclib ma wyraźne kuku na muniu na punkcie wiary i kościoła. Na różnych jeleniogórskich portalach nawet pod artykułami o przysłowiowej d... Maryni potrafi dodać nie związany z tematem komentarz o wierze, "złym" kościele, klerze. A tak jeszcze dla przypomnienia towarzyszowi soclibowi, to w latach 70. ubiegłego wieku "eksperci", "naukowcy" związani z ONZ również, wieszczyli, że w ciągu mniej więcej 50 lat stopią się niemal wszystkie lodowce na ziemi i poziom oceanów i mórz podniesie się nawet o kilka metrów. No towarzyszu soclib, właśnie czas tych mijających 50 lat mamy obecnie. I co, lodowce się stopiły, poziom oceanów się podniósł?

B+ @ 83.7.29.*

wysłany: 2021-01-30 10:59

Jak tam panie radny w sprawach lokalnych, dalej nie ciekawego? Podobno na najbliższej sesji rady miasta ma po raz kolejny być głosowana uchwała w sprawie podwyżek opłat za wywóz śmieci!? Widać włodarze PO/KO nie mają zamiaru odpuszczać mi o uchylenia poprzedniej uchwały przez RIO. Co za zawziętość , naprawdę godna jakiejś lepszej sprawy. Znowu zagłosuje pan za uszczęśliwiając jeleniogórzan w obecnych trudnych czasach podwyżkami i umacniając Jelenią Górę w ścisłej krajowej czołówce drożyzny?

[Rafał: Szczęśliwie nie jestem już w PiS i nie muszę już być populistą: rozdawać nowych mieszkań za 1% czy sprzedawać usług komunalnych poniżej kosztów. Jak dla mnie to super, że Prezydent dał się przekonać do odejścia od przeliczania opłaty za śmieci według stawki za wodę. To tylko dobrze o nim świadczy, że słucha mieszkańców. Ps Przez Wasz donosik do Wojewody Jelenia Góra straciła pół miliona złotych. Gratuluję.]

B- @ 46.204.19.*

wysłany: 2021-01-31 12:38

Miasto straciło pół miliona? A może raczej pół miliona zostało w kieszeniach jeleniogórzan!? Może trzeba było za pierwszym razem przygotować nie bubel tylko porządnie uchwałę tak by RIO nie miało podstaw jej uchylać!? Czyli po raz kolejny zagłosuje pan za podwyżkami opłat mieszkańcom miasta w tym trudnym pandemicznym czasie? Sprzedawanie usług komunalnych poniżej kosztów? A może po prostu coś z zarządzaniem jest nie tak, skoro gdzie indziej można taniej, a Jelenia Góra jest w niechlubnej czołówce najdroższych i najszybciej wyludniających się miast w Polsce? Jakie kolejne podwyżki o 30% po biletach MZK i śmieciach są w planach? Za wodę i odprowadzane ścieki? Jeszcze co do strat miasta, to liczył pan kiedyś, ile miasto traci przez nagminne opóźnienia terminów, sięgające czasem nawet kilku miesięcy zakończenia np. remontów dróg, ale także innych, jak to było w przypadku remontu teatru?

[Rafał: Pan może nie wie, ale autobusy mogą wozić połowę pasażerów. Czyli trzeba dwóch kursów, by obsłużyć dotychczasową ilość pasażerów. To nie wymysł Platformy Obywatelskiej, ani Unii Europejskiej - ale rządowy nakaz. Sądzi Pan, że to nic nie kosztuje? A cena składowania odpadów? Jest cały czas tak sama? Czy też może musimy konkurować z odpadami z Niemiec, które polski rząd ochoczo w puszcza do naszego kraju (tak na marginesie, co senator Mróz zrobił w temacie Rębiszowa poza zrobieniem sobie zdjęcia)? Nieśmiało jeszcze przypomnę, że poprzednik Prezydenta Łużniaka przez wiele lat nie bilansował kosztów spółek podwyżkami, w efekcie usługi były sprzedawane poniżej kosztów. To co teraz się dzieje to dostosowanie poziomu cen do realiów ekonomicznych.]

B- @ 46.204.19.*

wysłany: 2021-02-01 00:02

To co teraz się dzieje to dostosowanie poziomu cen do realiów ekonomicznych? Pan tak na poważnie? Czyli Jelenia Góra, która już obecnie ma jedne z najwyższych opłat w Polsce wśród ponad 300 miast powiatowych po "dostosowaniu cen do realiów ekonomicznych" stanie się jeszcze droższa i być może osiągnie nawet podium krajowej drożyzny!? A co powoduje, że na tle kilkuset innych miast powiatowych jeleniogórskie spółki miejskie są aż tak drogie? No i nie odpowiedział Pan czy i ewentualnie jakie straty ponosi miasto na skutek kilkumiesięcznych nagminnych opóźnień terminów zakończenia remontów ulic i innych inwestycji. Prowadzone są w ogóle takie szacunki strat w mieście czy nie?

Grzesiek @ 109.241.118.*

wysłany: 2021-02-01 01:35

Zajmij się Pan może remontem ulicy Wojska Polskiego. Kosztami tego remontu i terminami.

panna ewa @ 5.173.236.*

wysłany: 2021-03-01 17:10

Jak widać ,nie można.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: