Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Urodzony jeleniogórzanin, mieszkaniec Zabobrza. Żonaty, tata Konstancji.

Podziel się z innymi

| |

"Cnoty niewieście" zamiast antykoncepcji.

2021-07-13 08:40
Minister edukacji Przemysław Czarnek zatwierdził w piątek nowe kierunki polityki oświatowej na rok szkolny 2021/2022. Koncentrują się one na wspomaganiu roli rodziny oraz na kształtowaniu właściwych postaw. Doradca ministra, dr Paweł Skrzydlewski, objaśniając dokument mówi o "właściwym wychowaniu kobiet, a mianowicie ugruntowaniu dziewcząt do cnót niewieścich". Edukacja seksualna ma zostać zamieniona na "ucnotowienie człowieka". "Dziś obserwujemy w kulturze bardzo niebezpieczne zjawisko moralne, także religijne, pewnego zepsucia duchowego kobiety polegającego na rozbudzeniu w kobiecie pychy, która się przejawia próżnością, zainteresowaniem wyłącznie sobą, egotyzmem, zwalczaniem obiektywnego porządku na rzecz widzenia siebie" - powiedział doradca ministra Naszemu Dziennikowi.

Nie zdziwiłbym się, gdyby te słowa padły z ust muzułmańskiego mułły lub pochodziły ze średniowiecznego kodeksu. Cnota (łac. virtus, gr. ἀρετή - areté) to ugruntowana, stała etyczna dyspozycja człowieka gotowego posługiwać się swoimi władzami moralnymi - rozumem, wolą i zmysłami - do postaw i konkretnych czynów zgodnych z dobrem etycznym. Cnota - jako przymiot ducha - to piękna rzecz, świadcząca o sile charakteru i prawości. Dziś jednak w dobie seksu 12-latków, dopalaczy i rozpadu rodziny na rzecz związków patchworkowych i nieformalnych, pomysły ministra Czarnka to bełkot taliba.

https://wiadomosci.wp.pl/minister-czarnek-przygotowal-priorytety-na-nowy-rok-szkolny-jego-doradca-mowi-o-cnotach-niewiescich-6660524126505504a

Czy oznacza to, że należy pójść proponowaną przez lewicę drogą gender, redefinicji płci i negacji rodziny? - ależ skąd! 85% Polaków uważa, że rodzina jest niezbędnym warunkiem szczęścia. Uczmy więc młodych Polaków szacunku dla partnera, uczciwości i świadomego macierzyństwa. Antykoncepcja to mniej niechcianych ciąż i aborcji. Pokażmy młodym ludziom, że miłość to nie tylko motylki w brzuchu, ale akceptacja wad partnera, szacunek i dbanie o drugą stronę bardziej niż o siebie. Że małżeństwo nie chińska zupka do zjedzenia na szybko i próbowanie co chwilę nowych smaków. To szlachetne wino, które charakteru nabiera dopiero z czasem.

https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/cnoty-niewiescie-doradca-czarnka-wyjasnia-co-mial-na-mysli/61vthpk

Nie wiem czy da się odwrócić trend upadku naszej cywilizacji. Cywilizacji, która utonęła w konsupcjonizmie, która nie chce mieć dzieci, która nie widzi sensu w trwaniu przy boku jednego partnera. Trzeba jednak próbować. Dawać pozytywny wzorzec. Szkoła powinna wychowywać - tu minister Czarnek ma rację - ale powinna wychowywać mądrze i stosownie do czasów, w których żyjemy. Odwołanie się do kodeksów rodem ze średniowiecza zamiast uczyć budować długoterminowe relacje - ośmieszy rodzinę.

Posłuchajcie dominikanina - ojca Adama Szustaka, który mówi o tym, jak budować trwały związek.


Komentarze

doto @ 176.114.238.*

wysłany: 2021-07-13 09:25

W punkt!

Widz @ 37.30.101.*

wysłany: 2021-07-13 10:29

RPS : " Czy oznacza to, że należy pójść proponowaną przez lewicę drogą gender, redefinicji płci i negacji rodziny? - ależ skąd! 85% Polaków uważa, że rodzina jest niezbędnym warunkiem szczęścia. Uczmy więc młodych Polaków szacunku dla partnera, uczciwości i świadomego macierzyństwa. Antykoncepcja to mniej niechcianych ciąż i aborcji. Pokażmy młodym ludziom, że miłość to nie tylko motylki w brzuchu, ale akceptacja wad partnera, szacunek i dbanie o drugą stronę bardziej niż o siebie. Że małżeństwo nie chińska zupka do zjedzenia na szybko i próbowania za chwilę nowych smaków. To szlachetne wino, które charakteru nabiera dopiero z czasem.

Nie wiem czy da się odwrócić trend upadku naszej cywilizacji. Cywilizacji, która utonęła w konsupcjonizmie, która nie chce mieć dzieci, która nie widzi sensu w trwaniu przy boku jednego partnera. Trzeba jednak próbować. Dawać pozytywny wzorzec. Szkoła powinna wychowywać - tu minister Czarnek ma rację - ale powinna wychowywać mądrze i stosownie do czasów, w których żyjemy. Odwołanie się do kodeksów rodem ze średniowiecza zamiast uczyć budować długoterminowe relacje - ośmieszy rodzinę."

A co Pan proponuje, żeby ...było skutecznie i nie ... ośmieszyło ?

Jak ???

Konkretnie !!!

Bo, tak, jak " na razie", to są stwierdzenia z kategorii: " Lepiej jest być bogatym i zdrowym, niż chorym i biednym".

Pustosłowie !!!

Thompson @ 31.60.93.*

wysłany: 2021-07-13 10:47

Dla Widza felietony Pana Rafała są chyba za trudne, choć stara się pisać prostym językiem. Czego nie rozumiesz człowieku? Nie umiesz czytać ze zrozumieniem czy umiesz tylko jak papuga powtarzać papkę z TVP? Bez odbioru - nie będę się z tobą wykłócał spamerze.

Widz @ 37.30.118.*

wysłany: 2021-07-13 11:24

Thompson @ 31.60.93.*, lemingu, " o co się tobie rozchodzi?

Nie rozumiem tylko takich jak ty, fanatyków opozycji!

Ale pewnie jesteś za pluralizmem i tolerancją ???

No to " pojadę " tobą :

Nie umiesz czytać ze zrozumieniem czy umiesz tylko jak papugoleming powtarzać papkę medialną zadawaną przez GW i TVN 24?

Bez odbioru, szkoda mi czasu na takich troglodytów , jak ty!

soclib @ 77.113.39.*

wysłany: 2021-07-13 11:40

Dziś zatwardziały wyznawca katolik i członek PIS zwierzył mi się że nie przypuszczał że będzie tęsknił bezpieczeństwem PRRu.
Dodam że się znacie z dawnych czasów Panie Rafale.
Do reszty podniosę się wieczorem po pracy.

[Rafał: Ja nie przypuszczałem, że większość sensownych, konserwatywnych pisowców wyląduje w Platformie, z którą walczyli: Paweł Zalewski, Paweł Poncyliusz, Paweł Kowal, Radek Sikorski, Kazimierz Ujazdowski, Misiek Kamiński (dziś na wygnaniu w PSL). Jeżeli Tusk zacznie iść w kierunku prawicy i centrum zapewne będzie ich więcej.]

pytanko @ 5.172.237.*

wysłany: 2021-07-13 13:47

A kto zadba o cnotę pedofili sukienkowych ,wasali Watykanu.?Tak, o to katolib ,zamiast pomagąć czarnym , dołuje.

AS @ 109.241.118.*

wysłany: 2021-07-13 19:32

Edukacja seksualna ma zostać zamieniona na "ucnotowienie człowieka".
Cnota zamiast antykoncepcji.
Antykoncepcja zamiast cnoty.
Jak tylko zbyt szybko rozbudzona dziewoja poczuje "Wolę Bożą".
Jest antykoncepcja?
Jest!
Niech więc się ryćka z kim chce.
Wszystko OK!
Tylko pytanie co służy do czego
i w jakich okolicznościach powinno być użyte.
To, że w kimś rozbudziła się nieopanowana żądza kleptomańskich kradzieży...
Itd.
Chcemy coś wiedzieć na temat popędu seksualnego
i jego roli w życiu człowieka, czy nie?

"Dziś jednak w dobie seksu 12-latków, dopalaczy i rozpadu rodziny na rzecz związków patchworkowych i nieformalnych, pomysły ministra Czarnka to bełkot taliba."

Ponieważ nie może być normalnie więc nie dążmy do normalności!

"Szkoła powinna wychowywać "
Tu pan RPS ma rację.
Tylko trzeba coś jeszcze na ten temat wiedzieć.

"Posłuchajcie dominikanina - ojca Adama Szustaka"
o tym jak opowiada co przeżył w temacie "grzech nieczystości"
Jak tam te wszystkie panienki dziś się mają.
(może się nie mylę, może nie o chłopców chodzi)

J23 @ 77.111.247.*

wysłany: 2021-07-13 22:22

Baby do garów, dzieciory rodzić, a chłopy na procesję, a potem z piwem pod sklep. Inteligjentów się rozgoni, urzędasów zwolni, a zamiast sędziów będą sami prokuratorzy - tak ma wyglądać nasz kraj wg PiS. A wały i nepotyzm? - tamci też kradli.

anonimous @ 81.219.5.*

wysłany: 2021-07-14 09:33

Tym pachnie.... https://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwo_w_III_Rzeszy

ewa @ 5.173.251.*

wysłany: 2021-07-14 10:26

Chłapy do garów, dzieci rodzić (może są ludźmi z macicami) ....

AS @ 109.241.118.*

wysłany: 2021-07-14 12:14

Uzupełniając:
"„cnoty niewieście”, podobnie jak „cnoty męskie” i w konsekwencji „cnoty człowiecze”, pozostają jedyną drogą do zachowania odwiecznego naturalnego ładu, który rozmaici fanatycy usiłują postawić na głowie. Współczesny świat ma wiele cech charakterystycznych, jednak naczelną jest płytkość zmierzająca do wtórnego analfabetyzm. Ideologie wypierają słowa i całe frazy, nadają im zupełnie inne znaczenia i to się dzieje u podstaw języka. Mężczyzna i kobieta to w tej chwili słowa niemal zakazane, a budowanie idiotycznych „synonimów”, to nie tylko zbrodnia na języku, ale na człowieku. Zdecydowanie mniej się boje archaicznego języka, niż „postępowych” reformatorów „niebinarnych”."

I jeszcze:
W encyklopedii PWN istnieje definicja cnoty i brzmi tak:
ZBIÓR ZALET CHARAKTERU, POSTAWA LUB SIŁA MORALNA WYRAŻAJĄCA SIĘ W DĄŻENIU DO DOSKONAŁOŚCI I W PRZESTRZEGANIU ZASAD BUDZĄCYCH SZACUNEK

Brakuje mądrych ludzi.
A w oświacie?
"Takie będą Rzeczypospolite,
jakie ich młodzieży chowanie."

AS @ 109.241.118.*

wysłany: 2021-07-14 12:17

Może jeszcze i to z Internetu,
bo chłop ma łeb:
"klamar 14 lipca 2021 At 12:01
Czarnek jest niestety kolejnym głębokim rozczarowaniem. Miałem(-śmy?) nadzieję (słabą. ale jednak), że Czarnek będzie miał “cojones” i przynajmniej spróbuje przywrócić w szkołach tak zwana normalność (mnie nie trzeba objaśniać na czym ma ona polegać). Niestety Czarnek okazał się kolejnym kiepskim funkcjonariuszem PiS, ślepo wykonującym polecenia Morawieckiego i Kaczyńskiego. Zero własnej inwencji, zero pragmatyzmu, zero poszanowania naturalnych potrzeb dzieci i młodzieży. Co gorzej – zero skuteczności. Dlatego – lasciate ogni speranza. Czarnek niczego pozytywnego nie dokona. A ja się cieszę, że moje Dzieci już dawno pokończyły szkoły, więc mnie to nie dotyczy (taka mała osobista schadenfreude)."

Widz @ 37.30.118.*

wysłany: 2021-07-14 20:15

Może jeszcze i to z internetu ... ten to miał łeb!

W 1995 roku pod Wrocławiem doszło do wypadku samochodowego. Sprawcą incydentu był całkiem pijany Tadeusz S. Mężczyzna miał we krwi aż 14,8 promila. Badanie jego upojenia daje tak wysoki wynik, że badanie było przeprowadzane pięciokrotnie. Mężczyzna umiera kilkanaście dni później w wyniku odniesionych w wypadku obrażeń. Jego “wynik” można uznać za oficjalny rekord Polski (przeżył).

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2021-07-14 20:21

Bardzo sobie cenię wpisy Wielce Szanownego Pana AS za to, że zaistniały i Gospodarza nie obraża. Niestety w dziedzinie szkół najczęściej decydują niekompetentni decydenci. Kompetentny to ten co „wie i chce”. Jak wiadomo rodzice dla swoich dzieci chcą dobrze. Jak wiadomo nauczyciele, jako twórcy, można powiedzieć artyści w tworzeniu właśnie opisanych encyklopedycznie cnót swoich wychowanków, też chcą dla dzieci dobrze. Władze lokalne też chcą dobrze. Ba, nawet dzieci chodzące do szkoły chcą być dobrymi uczniami w dobrych szkołach. Pedagogiką zajmują się też naukowcy. Na ten temat napisano wiele opasłych dzieł. Zatem, tu na dole, czyli w szkołach, wsiach i miastach ludzie wiedzą jak dzieci uczyć i wychowywać!!!
Niestety, tym się też zajmują politycy. Jak wiadomo: „politycy to największe g… no w mieście". Otóż politycy nie dbają o dobro dzieci. Politycy dbają tylko o to, by, albo dorwać się do koryta, albo utrzymać przy korycie.
Pewnie ktoś napisze: „Ależ się pan wymądrza. To co robić?”. Zabrać politykom z Warszawy władzę nad naszymi dziećmi w szkołach! Złodzieje mają podatki i niech sobie „Współbiesiadują” ale wara im od naszych dzieci. Jak to zrobić? Dać więcej władzy rodzicom! Pieniądze idą za dzieckiem, a JST tworzy i organizuje. Takie miasto jak JG ma potężne możliwości organizacyjne by konflikty światopoglądowe rozwiązać.
Ale tak się nie dzieje, bo politycy na górze tworzą konflikt. Zaczyna się od przedszkola. Religia w przedszkolu! Dla mnie to absurd. Dzieciaki rodziców niereligijnych są poniewierane. Już są mniejszością siedzącą w kącie gdy resztą grupy ktoś się zajmuje. Walczą i w kolejnych latach edukacji na ich stronę przechodzi większość dzieci. Ludzie naturalnie przechodzą na stronę krzywdzonych.
A teraz przychodzi Czarnek. Jeżeli chce rzeczywiście wprowadzić wartości fundamentalistyczne katotalibanu to musi mieć poparcie nauczycieli. Tu się zdziwi. Nauczyciele chcą albo kasy za robotę, której nienawidzą (no może kilku oszołomów) albo uznania ich wolności artysty w dziedzinie kształtowania osobowości dzieci. On ani tego ani tego drugiego im nie da. Przecież standardy katotaliba ma ,tworzyć minister!
Jednostki samorządowe czyli radni, wójtowie, burmistrzowie, itd. są różni. Czarnek chce jednolitości. Na dole są wojny i wojenki koterii i obca nawet Czarnkowa dłoń ich nie przekreśli. Konflikty, kosztem dzieci, jeżeli są, to się zaognią.
Władze oświatowe, które za kasę mają niby stać się Czarnkowe mają przechlapane. Wielu z nich ma wiedzę pedagogiczną i głupa umie palić, by dzieci przed reformatorami chronić. Zatem piach w tryby.
Rodzice, jedni za, drudzy przeciw ale większość zdecydowanie przeciw, bo kochają swoje dzieci i rozumieją bunt młodzieńczy. W końcu lepiej być w jednej drużynie ze swoimi dziećmi i ich klasowymi przyjaciółmi niż z jakimś ministrem.
Kiedyś był taki minister co go młodzież do wora za mundurki pakowała. „Giertych do wora, wór do jeziora”. Mundurki rzecz słuszna i większość rodziców była za, ale było za dużo polityki, a za mało PEDAGOGIKI. Tak samo jest teraz.
Niemniej jednak, jest różnica. Giertych to patriota i chciał dobrze dla Polski. Obecne władze dbają o interes Putina. Czyli im gorzej dla nas obywateli i naszych dzieci tym lepiej dla władz na górze i Putina.
I, zasmażka….

Wieńczysław @ 5.173.250.*

wysłany: 2021-07-14 21:15

Zawsze przy takich okazjach zastanawiam się, co by Leszek Kołakowski powiedział na ten temat? I tak się składa, że natrafiłem na ten tekst:

https://dorzeczy.pl/opinie/191418/robaczewski-zdekonstruowane-cnoty-niewiescie.html

w którym wypowiedź prof. Kołakowskiego jest zacytowana:

"Słowo "cnota", przyznajmy, nieco zostało ośmieszone w polskim języku, tak często i tak natarczywie było używane w jednym kontekście, mianowicie dla określenia seksualnej niewinności, głównie młodych kobiet; mówiło się "cnota dziewicza", "ona cnotę straciła", "on na jej cnoty dybał", "ta panienka nie jest sławna ze swej cnoty" itp. Tak już chyba na serio nie mówimy, ale nasz cyniczny wiek jakąś aurę śmieszności wokół słowa zbudował. Nie wiem, skąd się wzięło to ograniczenie, którego bodaj nie ma w innych językach. Nie mamy jednak chyba innego słowa na łączne oznaczenie wszystkich sprawności, które są moralnie wartościowane i które lepszymi czynią zarówno człowieka pojedynczego, jak i wszystkie związki między ludźmi. Nie ma przecież niczego ośmieszającego w wyrażeniach takich, jak "cnoty obywatelskie", "cnoty militarne", "cnoty intelektualne", "cnoty kupieckie". Wolno nam starać się o to, by słowu "cnota" cnotę przywrócić"

No i cóż można więcej dodać?

Widz @ 37.30.112.*

wysłany: 2021-07-14 22:06

No to może coś nie z internetu, ale też trzeba mieć łeb, żeby coś takiego wymyślić .

I się tego nie wstydzić.

Kafar …. 14 lipca

Nowy kierownik wydziału w naszej fabryce jest kolejnym głębokim rozczarowaniem. Miałem(-śmy?) nadzieję (słabą. ale jednak), że ten nowy

kierownik będzie miał “cojones” i przynajmniej spróbuje zwolnić dyrektora i przywrócić dotychczasowe układy na wydziale. ). Niestety okazał

się kolejnym kiepskim funkcjonariuszem dyrekcji fabryki, ślepo wykonującym polecenia dyrektora. Zero własnej inwencji, zero pragmatyzmu,

zero poszanowania naturalnych potrzeb pracowników do nieprzestrzegania regulaminu pracy.

Nie można np. , wzorem Rady Miasta w JG, nie przyjść do roboty bez zwolnienia i jeszcze dostać za tą nieobecność wypłatę dniówki.

Ten nowy kierownik już niczego nie dokona, nie zmieni ani dyrekcji, ani Rady Nadzorczej, bo nie ma " cojones".

ja się cieszę, bo moje dzieci dawno skończyły szkoły, wyprowadziły się do siebie i tylko ja zostałem sam z takimi dziecinnymi, infantylnymi

wyobrażeniami o funkcjonowaniu świata.

AS @ 109.241.118.*

wysłany: 2021-07-15 11:06

Pan Buniek:
"Niestety w dziedzinie szkół najczęściej decydują niekompetentni decydenci"
Odkąd pamiętam.

"Jak wiadomo: „politycy to największe g… no w mieście" Otóż politycy nie dbają o dobro dzieci. Politycy dbają tylko o to, by, albo dorwać się do koryta, albo utrzymać przy korycie."

Bardzo chciałbym zaprzeczyć! Co do koryta - pełna zgoda.
Ale może są wyjątki?

"Giertych to patriota i chciał dobrze dla Polski."
Były patriota?
Ale chyba nawet to nie.

Liczyłem na Pana Wieńczysława i się nie przeliczyłem!

Jeszcze cnota jako niewieści "wianek".
A to już nawet anatomia jest.
Po co? natura wie. jeśli Boga nie ma.
Gdyby tak chłopak i dziewczyna dobrze się spotkali,
i się pobrali i się kochali i mieli tylko siebie i dzieci...
Było by normalnie.

A Widz?
Widz to Widz!
Jak mawiał Roch Kowalski.

Widz @ 37.30.102.*

wysłany: 2021-07-15 14:50

A Widz?
" Widz to Widz!
Jak mawiał Roch Kowalski".

BUHAHAHAHAHA

Ja myślałem, że tak mawia AS.

Do rzeczy nie potrafi.

Znowu niepotrzebny nikomu ornament na firmamencie pseudopoetyckiego pustosłowia.

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2021-07-15 18:56

Wielce Szanowny Pan AS napisał Widz to Widz. Niczego nie wyjaśniając. Moim zdaniem WIDZ to inaczej Wyzwiska Insynuacje Dezinformacja Zdrada. O setkach wyzwisk tu użytych i obrzydliwych insynuacjach względem wielu osób nie pisząc, przypomnę o obrzydliwej dezinformacji jakiej się ostatnio dopuścił. Otóż napisał, że pomoc Grecji w ramach UE to jest coś złego. Według Współbiesiadnika Szwecja to teraz, po udzieleniu innemu krajowi unijnemu pomocy, stała się krajem upadłym. Wg jego tekstów hordy islamistów zajęły miasta i wsie. Kobiety są gwałcone na ulicach, a terror i bieda tam straszna. To jest to co spotkało ten kraj unijny za bycie w UE. Oczywisty zamiar Współbiesiadnika to wesprzeć obecne władze krajowe w powszechnej akcji obrzydzania naszej obecności w UE. To dezinformacja!!! Moim zdaniem Współbiesiadnik „w d... był i g…. widział”(jak powszechnie tu wiadomo d.. to jego obsesja).
Korzystając z okazji informuję, że jesienią spotkałem kolegę, który dorabia na budowach w Szwecji. Otóż on nic takiego nie zauważył. Wg niego jest spokojnie jak zwykle. Ja mu wierzę. Pewnie jakieś tam zadymy mają ale u nas też takich nie brakuje. Sprawdziłem na stronie rządowej Szwecji o przestępstwach. Faktycznie uznają, że emigranci powoduję wzrost przestępczości ale w skali kraju nie stanowi to dla nich problemów. Ilość gwałtów u nich jest liczona inaczej i dlatego wskaźniki są wyższe. Rząd Szwecji jest tego świadom i o tym informuje. Wg naszych kobiecych portali gdyby przyjąć szwedzkie prawo to liczba gwałtów wynosiłaby ponad 30 000 ofiar rocznie, a wiadomo, że tylko przyjmowanych jest 1000-2000 zgłoszeń. Co ciekawe, na Współbiesiadniku 400 POLSKICH dzieci zgwałconych rzez panów w sukienkach robi mniejsze wrażenie niż jedno Szwedzkie dziecko. Te 2000 Polskich kobiet to też nic w porównaniu ze jakimiś gwałconymi Szwedkami. To, że o tym prasa tam pisze wynika z trwającej kampanii wyborczej.
Pani Karolina Lewicka napisała tak: „ PiS opanował do perfekcji dzielenie Polaków podług przebiegających w narodzie linii. W 2005 roku Polsce solidarnej (wspólnotowość) przeciwstawiano Polskę liberalną (indywidualizm). Tą drugą straszono jak złym wilkiem, Lech Kaczyński, kandydat PiS-u na prezydenta przekonywał, że liberałowie „chcą przeprowadzić w Polsce pewnego rodzaju eksperymenty, których efektem będzie poprawa sytuacji życiowej najbogatszych”. Tę strategię kontynuowano u władzy.

Kiedy PiS przegrał wybory w 2007 roku, Tusk zastosował wobec przegranych tzw. „politykę miłości”.
Tak czy owak Tusk chciał wyhamować z procesem polaryzacji, a PiS wracał do niego z całą mocą, upatrując w nim jednej jedynej szansy na mobilizację swojego elektoratu i ponowne zwycięstwo. Maksymalnie w tym celu została wykorzystana katastrofa smoleńska, od tego momentu PiS grał już wyłącznie na delegitymizację rządzących. Tusk miał „krew na rękach”, pospołu z Władimirem Putinem zamordował Lecha Kaczyńskiego - taka była narracja.

Nowa polaryzacyjna jakość zapukała do naszych drzwi po wyborach w 2015 roku, bo PiS zaczął atakować nie tylko przeciwników politycznych, ale także ich wyborców, co wcześniej się w Polsce nie zdarzało. Ci, którzy głosowali na PiS, zostali uznani za sól naszej ziemi i prawdziwych patriotów, cała zaś reszta - tu rozwiązał się worek z inwektywami - została sklasyfikowana jako zdrajcy, postkomuniści, potomkowie Gestapo. Całe sześcioletnie rządy Kaczyńskiego to podsycanie walki dwóch wrogich plemion i systemowa mowa nienawiści: wykluczająca, stygmatyzująca, etykietująca.
Niektórzy z polityków oburzyli się, że wraz z powrotem Tuska wojna przybierze na sile - ale to nie wina byłego premiera, że TVP aktualnie nie zajmuje się niczym innym, jak tylko szczuciem, podobnież politycy Zjednoczonej Prawicy: sami już nie wiedzą, czym by tu Tuska obrazić, jak go sponiewierać.
To PiS odmawia połowie narodu prawa do bycia szanowanym, to też PiS połowę narodu obraża i się z nią nie liczy. To PiS przejął kraj na swoją własność, a murów, które między nami pobudował, ani już obejść, ani przeskoczyć. Naprawdę, używając wyświechtanej już frazy, to nie jest wina Tuska. Podobnie jak pandemia, brak deszczu na pustyni i ostatnie gradobicie w Krakowie.”
Zatem, ostatnie słowo czyli „Zdrada” oznacza współpracę z Putinem w dziele dzielenia Polaków i narodów UE dla osiągnięcia celów imperialnej Rosji.
Taki poziom chamstwa i kłamstwa jaki nam wyborcom serwuje obecna władza krajowa nie może być nazywany inaczej. Proszę wskazać choćby minimalny poziom szukania kompromisów i uznawania obiektywnej rzeczywistości.

AS @ 109.241.118.*

wysłany: 2021-07-16 08:54

"Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2021-07-15 18:56

Wielce Szanowny Pan AS napisał Widz to Widz. Niczego nie wyjaśniając. Moim zdaniem WIDZ to inaczej Wyzwiska Insynuacje Dezinformacja Zdrada."

Ten cyrk z jednym Widzem trwał bardzo długo
na blogu u Pana Jacka Jakubca,
aż Pan Jacek...
Ale co tam.
Ile przeciętny widz może milczeć.
Jak śpiewał Jonasz Kofta:
"Bo gdy się milczy, milczy, milczy,
to apetyt rośnie wilczy na poezję,
co być może drzemie w nas"
Być może. Miejmy nadzieję.

Widz to Widz!
Patrzy.
A czy coś widzi?

Ja patrzę na codzienne teksty Piotra Wielguckiego, czytam uważnie
i słucham cotygodniowych vlogów Witolda Gadowskiego.
Co jeszcze warto?
"B jedno co warto, to upić się warto..."
No.

Widz @ 37.30.101.*

wysłany: 2021-07-16 09:17

Ponieważ BARDZO UNIKALNY NIESPOTYKANY IDIOTA EWIDENTNY KRETYN, w skrócie Buniek dalen nic nie rozumie, to ja tym razem

dosadnie, tak żeby ten Idiota miał szansę zrozumieć.

Czy nie zauważyłeś Idioto, Kretynie, że nie reaguję na twoje ( celowo z małej, jako oznaka szacunku dla ciebie - Idioto), że nie komentuję i

" Nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

O ile nie popisujesz się prymitywie, równie co ty prymitywnymi " dowcipasami " o PiS i Wspóbiesiadnikach.

Kiedy Idioto zrozumiesz to, co już kilkudziesięciokrotnie ci ( celowo z małej ....)tłumaczyłem, że ja ciebie Idioto nie zaczepiam i tą prawdę, że

jesteś Bardzo Unikalnym Niespotykania Idiotą Ewidentnym Kretynem, przypominam wyłącznie w odpowiedzi na twoje ( celowo z małej...)

debilne, jak to u debila,zaczepki.

Jesteś Idiotą i to w dodatku upierdliwym Idiotą!

Widz @ 37.30.101.*

wysłany: 2021-07-16 09:38

Żeby dla wszystkich było jasne, dlaczego z B...U...N...IDOTĄ E...Kretynem nie wdaję się w dyskusję, przytoczę fragment jego debilnego wpisu:

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2021-07-15 18:56

Wielce Szanowny Pan AS napisał Widz to Widz. Niczego nie wyjaśniając. Moim zdaniem WIDZ to inaczej Wyzwiska Insynuacje Dezinformacja Zdrada. O setkach wyzwisk tu użytych i obrzydliwych insynuacjach względem wielu osób nie pisząc, przypomnę o obrzydliwej dezinformacji jakiej się ostatnio dopuścił. Otóż napisał, że pomoc Grecji w ramach UE to jest coś złego. Według Współbiesiadnika Szwecja ...

Ja się według tego Idioty dopuściłem " obrzydliwej dezinformacji ", bo .... zacytowałem, wkleiłem info o tym , jak sami Szwedzi postrzegają

swoją sytuację , w kontekście napływu imigrantów do Szwecji.

Ten B ... U...N...Idiota E...Kretyn pisze natomiast taki debilizm:

" To dezinformacja!!! Moim zdaniem Współbiesiadnik „w d... był i g…. widział”(jak powszechnie tu wiadomo d.. to jego obsesja).
Korzystając z okazji informuję, że jesienią spotkałem kolegę, który dorabia na budowach w Szwecji.Otóż on nic takiego nie zauważył."

Jesienią spotkał kolegę, KTÓRY DORABIA na budowach w Szwecji i NIC NIE ZAUWAŻYŁ!!!

A ja spotkałem Antka szwagra z pracy siostry syna, który zna takiego jednego, który dorabia ...

I on twierdzi, że zauważył, że taki jeden Buniek, jest tak " inteligentny inaczej", że nie można tego wytłumaczyć samą nienawiścią do PiS-u.

Że oprócz psychiatry, stanowi problem dla skuteczności oświaty.

PS. Możesz już tego papierosa z d...wyciągnąć.

Śmierdzi już za bardzo tobą.

AS @ 109.241.118.*

wysłany: 2021-07-16 11:25

O! To mi się podoba:


Widz:
"Że oprócz psychiatry, stanowi problem dla skuteczności oświaty.

PS. Możesz już tego papierosa z d...wyciągnąć.

Śmierdzi już za bardzo tobą."

A!
Czy ja mam tu bana?
Bo jeśli tak, to w kontekście wpisów Widza - słusznie.

Widz @ 37.30.121.*

wysłany: 2021-07-16 12:58

" Ten cyrk z jednym Widzem trwał bardzo długo
na blogu u Pana Jacka Jakubca,
aż Pan Jacek...
Ale co tam.
Ile przeciętny widz może milczeć.".

A następnie, zupełnie od czapy, znęcanie się w postaci cytatu, nad śp. Jonaszem Koftą.

Kolejny niepotrzebny ornament na firmamencie nikomu niepotrzebnych pseudointeligenckich ...

To mi się szczególnie podoba:

" Brakuje mądrych ludzi.
A w oświacie?
"Takie będą Rzeczypospolite,
jakie ich młodzieży chowanie."

Napisał to, przynajmniej tak się zadeklarował, były pracownik oświaty, podobno nawet były nauczyciel.


AS, daj już sobie spokój.

Zajmij się oświatą i nauką.

Zacznij od siebie.

AS @ 109.241.118.*, wysłany: 2021-07-15 11:06

To jest jednak wyczyn, w jednym wpisie dwa błędy.

1. „Było by normalnie.”

A poprawnie : „ byłoby”.

- byłby, byłaby, byłoby

Wielki słownik ortograficzny PWN

2. Zdanie „Liczyłem na Pana Wieńczysława i się nie przeliczyłem!”.

Byłoby ( RAZEM !) to zdanie poprawne, gdyby brzmiało tak:

a. „ Liczyłem na Pana , Panie Wieńczysławie i się nie przeliczyłem”

Użycie dużej litery w zwrocie Pan , jest uzasadnione bezpośrednim zwróceniem się do …. pana Wieńczysława.

b. Dlatego zwrot , który nie jest kierowany personalnie do kogoś, nie wymaga użycia dużej litery i dlatego zdanie to poprawnie wygląda

tak:

„Liczyłem na pana Wieńczysława i się nie przeliczyłem!”.

Nie ma za co.

AS @ 109.241.118.*

wysłany: 2021-07-16 18:52

Zawiadamiam, że nie komentuję tego:
Widz @ 37.30.121.*
wysłany: 2021-07-16 12:58

Następnych "widzeń" też nie będę komentował.
A nawet czytał.
To tak dla porządku.

pinky @ 37.7.185.*

wysłany: 2021-07-19 17:30

"Dziś jednak w dobie seksu 12-latków, dopalaczy i rozpadu rodziny na rzecz związków patchworkowych i nieformalnych" - tak można pisać, gdyby było to przeważające zachowanie społeczeństwa, na szczęście to na razie nieliczne wyjątki. I należy walczyć o to, by te patologie były właśnie wyjątkami a nie normą, nie bardzo tylko rozumiem, dlaczego Panu Rafałowi tak to nie w smak?

[Rafał: Myślę, że internetowa influencerka Marta Rentel, która właśnie sprzedała swą "cyfrową miłość" wraz z DNA za milion złotych może nie zrozumieć narracji ministra Czarnka o "cnotach niewieścich". On chyba też nie rozumie świata, w którym żyje... https://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl/news-co-trzeba-zrobic-zeby-zostac-milionerem-kompletnie-nic,nId,5367940#iwa_source=worthsee]

B+ @ 83.23.250.*

wysłany: 2021-07-19 19:23

Jak tam panie radny pański stosunek do szczepień przeciwko SARS CoV-2? Dalej sceptyczny czy już entuzjastyczny po tym jak postępowa, jaśnie oświecona, wolna i nieomylna "Europa zachodnia" wielkimi krokami zmierza do nakazu szczepień i wciela w życie pomysły takie jak paszporty covidowe. Również pomysły postępowego i jaśnie oświeconego prezydenta Francj Macrona wcielane w życie takie jak, wstęp do restauracji i centrów handlowych tylko dla zaszczepionych czy pomysły premiera Grecji( na razie teoretyczne), żeby niezaszczepionym wstrzymywać wypłatę pensji.

[Rafał: Jestem przeciwny wszelkiej dyskryminacji. Kto chce - niech się szczepi. Nawet 10 razy.]

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2021-07-20 18:28

W związku z tym, że teraz na blogu pana Radnego wymieniamy się spostrzeżeniami dotyczącymi bieżącej sytuacji, proszę Wielce Szanownego Pana AS o komentarz do takiego tekstu:
D.Tusk: „Nikt tak bardzo nie doprowadził do upadku kościoła jak PiS, komuniści przez 40 lat nie dali radę, PiS zrobił to w 6 lat. Ukradli wierzącym prawdziwy kościół, upodlili instytucję broniącą niegdyś demokrację”
Może Wspólbiesiadnik - Szwedolog parę wyzwisk rzuci, bo dawno nie wyzywał?

Widz @ 37.30.119.*

wysłany: 2021-07-20 20:46

Buniek @ 176.111.153.*, wysłany: 2021-07-20 18:28

" Może Wspólbiesiadnik - Szwedolog parę wyzwisk rzuci, bo dawno nie wyzywał?"

Nie rzucę, szkoda mi czasu na IDIOTĘ!

Widz @ 37.30.119.*

wysłany: 2021-07-20 21:01

AS @ 109.241.118.*, wysłany: 2021-07-16 18:52

"Zawiadamiam, że nie komentuję tego:
Widz @ 37.30.121.*
wysłany: 2021-07-16 12:58

Następnych "widzeń" też nie będę komentował.
A nawet czytał."
To tak dla porządku.

BUHAHAHAHAHA

" Co jeszcze warto?
"B jedno co warto, to upić się warto..."
No."

BUHAHAHAHAHA.

No, idę się napić, bo na trzeźwo nie da się tego czytać, jak się ma " zajady".

No.

Wieńczysław @ 5.173.250.*

wysłany: 2021-07-20 22:01

To jeszcze raz, wyjaśnijmy, czym są właściwie te "cnoty niewieście"? Otóż są to pewne cechy kobiet, polegające na tym, że kobieta uprawia seks tylko wtedy, gdy jest to właściwe, tzn. np. w małżeństwie albo wtedy tylko, gdy chce tego mężczyzna. Ugruntowywanie w kobietach tych cnót często było elementem podporządkowania kobiet mężczyznom, które określa się nieraz jako "patriarchat".

Dzisiaj tego typu cnoty istnieją tylko teoretycznie, tzn. w książkach sprzed 100 lat, a w praktyce nie istnieją. Już od dość dawna traktujemy kobiety jako jednostki na tyle autonomiczne, że nie mamy zamiaru na siłę niczego w nich ugruntowywać, co zanadto ingerowałby w ich własne wyobrażenia o tym, jak chciałyby realizować się w tej prywatnej sferze.

Nigdy nie uważałem, że konserwatyzm polegać powinien na reanimowaniu zjawisk, które wyginęły. Prof. Jacek Bartyzel stwierdził kiedyś, że przywrócenie stanu sprzed rewolucji jest tak samo sensowne, jak próba przelania Jeziora Genewskiego do butelek. Równie zresztą niemądre jest uważać konserwatyzm za dążenie do konserwacji tego stanu, który jest obecnie, bo oznaczałoby to pogodzenie się z bylejakością i marnością naszych czasów. Konserwatyzm powinien polegać na dwóch rzeczach: na próbie ocalenia pewnych odwiecznych wartości, zasad, które wg naszej oceny zawsze się sprawdzały, choć w różny sposób mogą się przejawiać, oraz na roztropności. Konserwatysta nie jest z założenia przeciwny zmianom, ale chce tylko, by nie były one wprowadzane nagle i w sposób radykalny. Każda zmiana społeczna wymaga przemyślenia i ostrożności. Czasami jest to trudne, kiedy chodzi np. o zapobieżenie katastrofie klimatycznej, ale nawet taki konserwatysta jak prof. Roger Scruton w swojej "Zielonej filozofii" zawarł alternatywną, czyli nielewicową wizję podejścia do kwestii ekologicznych.

A wracając do cnót niewieścich: wbrew temu co mówi lewica, a w zasadzie krzyczy, bo lewica zwykle krzyczy, nie było to "złe wtedy i teraz", bo zarówno wtedy, i jak i dzisiaj, pewne normy kulturowe miały i mają swoje wady i zalety, pozytywne i negatywne skutki.

Nie będę tego wątku rozwijał, ale zwrócę tylko uwagę na to, że o ile chyba każdy zgodzi się co do generalnego równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz co do tego, że słusznie uznajemy wolność i autonomię każdej osoby, to z drugiej strony spójrzmy też, jak świetnie rozwijają się dzisiaj zjawiska takie jak np. sponsoring czy prostytucja, które - tak mnie się przynajmniej wydaje - są pewną kolejną odsłoną, nie wiem czy nie gorszą, tej samej tendencji, jaką było owe patriarchalne podporządkowanie.

Albo takie przykłady, jakie podrzucił Pan Szymański - internetowy handel swoją intymnością czy emocjami - czy to jest przejaw postępu? Śmiem wątpić. Dlatego uważam, że sama idea "cnót" w jakimś obszarze nadal pozostaje aktualna, ale należałoby się zastanowić, jakiego języka tutaj użyć i czemu miałoby to służyć, tak by nie wylać po raz kolejny dziecka z kąpielą, jak to zwykły czynić ruchy lewicowe, które w imię zbawiania świata od zła idą po trupach do celu.

AS @ 109.241.118.*

wysłany: 2021-07-21 06:38

Buniek:
"...proszę Wielce Szanownego Pana AS o komentarz..."

D. Tusk? Nie znam człowieka. Nie słyszałem.

soclib @ 77.112.125.*

wysłany: 2021-07-21 09:56

Co szczepień to się Pan myli ma być obowiązek,mogą być wyłączeni szczególnie chorzy .Nie szczepieniu są zagrożeniem dla reszty.

Czy lot PAD do Tokio jest etyczny po wycofaniu zawodników?

Onet dziś opisuje aferę że Stalową Wolą, ja to czułem od początku.

[Rafał: Elektorat PiS tylko w 60% popiera szczepienia. W pisowskich okręgach wyborczych na Wschodzie jeszcze mniej. Nie zaryzykują utraty głosów.]

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2021-07-22 08:26

Panie Soclib towarzystwo tutaj jest odporne na takie informacje. To, że znajomy Morawieckiego jest przyczyną przekrętu na DWIEŚCIE MILIONÓW z BUDŻETU do nich nie dotrze. To się odbije jak piłeczka pingpongowa. To nazwisko to zarówno klucz do pieniędzy budżetowych jak i serc tych, którzy wdychali „haluny smoleńskie” oraz gwarancja bezkarności w obliczu "zero-prawa". Gdyby pan napisał, że znajomy Tuska był zamieszany w aferę za PIĘĆ złotych to to byłaby dla nich afera. Pluli i Szczuli by tekstami po 1000 słów.
Choroba źdźbłobelkowa jest znana od zawsze. Problem u nas w tym, że z relacji JA-TY przeniesiono ją na MY – ONI. Te pokłady nienawiści spowodowały zgłupienie. O ile współbiesiadników, mających z tego kasę można zrozumieć, bo kasa dla swoich płynie strumieniem, to zupełnie nie rozumiem innych zwolenników systemu selektywnej sprawiedliwości. Wiedzą, że takich afer jest sporo. Wiedzą, że wielki „umorzyciel” umorzy. Wiedzą, że to bezpośrednio wpłynie na ich życie, bo przecież gdzieś zabraknie. Wiedzą to wszystko ale szczerze nienawidzą i dlatego na złość tym znienawidzonym dadzą się okradać w szczytnym w ich mniemaniu celu. Paranoja i Schizofrenia.

Widz @ 37.30.101.*

wysłany: 2021-07-22 15:18

https://niezalezna.pl/humor/6289-klasyka-obietnic-tuska

https://niezalezna.pl/humor/6277-kredens

https://niezalezna.pl/humor/6274-tusk-kontra-prezes

AS @ 109.241.118.*

wysłany: 2021-07-22 19:44

U Pana Wieńczysława przeczytałem o roztropności.

Przypomniało mi to cnoty kardynalne (w kościele katolickim) którymi są:
roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie, męstwo.

W Wikipedii można przeczytać:

Roztropność – cnota moralna, która wyraża się umiejętnością dobierania właściwych środków prowadzących do celu. Jest zasadą doskonalenia postępowania człowieka.

Sprawiedliwość – "uczciwe, prawe postępowanie". Jedno z podstawowych pojęć etycznych i prawnych, oznaczające cechę przypisywaną jednostkom, działaniom czy instytucjom społecznym, wiązaną najczęściej z odpowiednim rozdziałem dóbr lub bezstronnością.

Umiarkowanie – cnota moralna, która polega na używaniu rozumu dla panowania nad własnymi instynktami i potrzebami. Oznacza umiejętność korzystania z dóbr materialnych zgodnie z ich celem. Zapewnia panowanie woli nad popędami. Stawia pragnieniom pewne granice.

Męstwo – cnota moralna, która polega na umiejętności podjęcia dobrej decyzji mimo niesprzyjających uwarunkowań, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Cnota męstwa czyni zdolnym do stawienia czoła próbom i narażenia się na nieprzyjemne konsekwencje, w imię wyższych wartości.
Można wyróżnić męstwo fizyczne, uzdalniające do stawienia czoła cierpieniu czy niebezpieczeństwa śmierci, a także męstwo moralne, którym można wykazać się wobec możliwości hańby, zgorszenia czy zniewag.

Czy dziś młode pokolenia uczą się tego typu definicji na pamięć?

Z Księgi Mądrości (Biblia, ST) rozdział 8, wers 5-7:

"5. Jeśli w życiu bogactwo jest dobrem pożądanym - cóż cenniejszego niż Mądrość, która wszystko sprawia? 6. Jeśli rozwaga jest twórcza - któreż ze stworzeń bardziej twórcze niż Mądrość? 7. I jeśli kto miłuje sprawiedliwość - jej to dziełem są cnoty: uczy bowiem umiarkowania i roztropności, sprawiedliwości i męstwa, od których nie ma dla ludzi nic lepszego w życiu"

No ba.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: