Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Urodzony jeleniogórzanin, mieszkaniec Zabobrza. Żonaty, tata Konstancji.

Podziel się z innymi

| |

Komuna wraca.

2022-01-10 11:02
Dziś o poranku w piekarni człowiek przede mną zapytał czy starczy mu na chleb, bo ma tylko sześć złotych. Rząd chwali się rozlicznymi programami, hojnie zrzuca swoim wyborcom pieniądze z helikoptera, ale zapomniał, że rozbuchana konsumpcja ma swoją cenę - inflację. Oczywiście ciemny lud kupi bajkę, że odpowiada za nią Rosja, Unia Europejska albo Platforma. Lud mniej ciemny zaś przypomni sobie Trybunę Ludu, kłamstwa, że puste półki, bo Amerykanie stonkę zrzucają, a spekulanci wszystko wykupili tak, że tylko ocet został.

Rząd każe nam się przygotowywać na wypadek wyłączeń prądu, Rosja to nasz wróg największy, a Putin z Tuskiem zabili Lecha Kaczyńskiego. Tymczasem zamknęliśmy polskie kopalnie, a 74% węgla sprowadzamy z... Rosji. W 2020 roku było to 12,82 miliona ton! Gdzie tu to obiecywane "bezpieczeństwo energetyczne"? Gdzie sens i logika??? Zaprzyjaźnione małe firmy dostały podwyżki cen gazu o 10 tysięcy złotych! Co mogą zrobić? Rząd na swoich stronach proponuje, by zainwestowały w termomodernizację i wymieniły okna. Tymczasem biznes odpowie na wzrost kosztów działalności tylko w jeden możliwy sposób - podwyżką cen. My jako konsumenci mamy wybór: zapłacimy drożej - a więc nakręcimy inflację lub przestaniemy kupować - przez co spowodujemy bezrobocie i zapaść gospodarczą. Tak to działa. Oczywista oczywistość.

https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/wegiel-import-wegla-do-polski-w-2020-roku-rosja-na-szczycie-listy-5078787

Rząd ma jednak rozwiązanie - ceny regulowane. Prezes po prostu powie, że chleb ma kosztować złotówkę a mieszkanie 50 tysięcy. Że się go za tyle nie da wybudować - to nic. Jaki będzie skutek - oczywiście przedsiębiorcy nie będą produkować poniżej kosztów ekonomicznej opłacalności, co spowoduje, że za chwilę zabraknie chleba i nikt nie będzie budował mieszkań. Tę samą strategię zastosował Hitler w początkach swoich rządów regulując czynsze i ceny produktów spożywczych, mamy więc historyczne potwierdzenie skutków takiej polityki. Uczy się tego studentów ekonomii na pierwszym roku. Ale Jarosław Kaczyński, jako pilny uczeń socjalisty Jana Józefa Lipskiego nie wierzy w prawo popytu i podaży. Wierzy w nietzscheańską wolę mocy - sprawczą moc nadczłowieka, który co umyśli to uczyni. Tak jak i inny nadczłowiek - generał Wojciech Jaruzelski, który poradził sobie z demokracją, rynkiem i problemami z zaopatrzeniem. PiS tak jak on może wprowadzić kartki i reglamentować niezbędne do życia dobra. Dostaniemy kostkę margaryny, 20 dag salcesonu, wódkę, paczkę fajek i będzie haraszo. A posłuszni może i talon na Dacię. Prezes skromnie żyje więc i wy możecie.

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/posel-pis-chce-cen-regulowanych-na-chleb-cukier-make-kolejny-krok-to-pewnie-kartki/16d0df8

Ten felieton jest prześmiewczy, ale nie jest mi do śmiechu. Banda dyletantów doprowadziła mój kraj do katastrofy. Inflacja w styczniu wynosi prawie 10% i według zapowiedzi ekonomistów będzie rosła. Wyroki wydawane przez powołanych z naruszeniem prawa sędziów będzie można podważyć, gdy władza się zmieni. I nie da się tego mądrze rozwiązać nie pogłębiając chaosu. Naród jest podzielony, nie potrafimy już ze sobą normalnie rozmawiać. Nawet jeżeli PiS przegra wybory - na co się nie zanosi, bo opozycja jak na razie nie ma żadnej oferty dla mieszkańców wsi i małych miasteczek - postawienie na nogi gospodarki, przywrócenie konkurencyjności, poprawa relacji z sąsiednimi krajami, pogodzenie ze sobą Polaków - potrwa latami. Tego, co robi PiS nie można zrzucić na niedouctwo. Mateusz Morawiecki doskonale rozumie konsekwencje swoich działań i katastrofalne skutki jakie niosą. By utrzymać się na stołku spełni jednak wszystkie życzenia demiurga z łupieżem na marynarce. Czemu to robi - mając kieszenie wypchane pieniędzmi - nie wiem. Podobnie, jak nie wiem czemu playboy i miliarder Donald Trump dokonał niemal zamachu stanu, by utrzymać się na stołku po przegranych wyborach, za co resztę życia może spędzić w więzieniu zamiast w ramionach pięknej Melanii.

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/inflacja-blisko-10-proc-juz-w-styczniu-tarcza-nie-pomoze/yd5jped

Żyjemy w ciężkich czasach. Dziwna pandemia, rząd, który śni o dyktaturze, kryzys, który za chwile może zabrać Polakom resztę oszczędności i resztę wolności. Pamiętam to wszystko z dzieciństwa: butnych towarzyszy, władzę, która nie liczyła się z prawem, puste półki w sklepach, za które odpowiadał nie rząd, ale zawsze ktoś inny: Ronald Reagan, CIA, syjoniści. Dziś słyszę tę samą, fałszywą nutę, graną już nie z Moskwy, ale z Nowogrodzkiej w Warszawie. Cóż z tego, kiedy brzmi jak ta z Moskwy...


Komentarze

Olo @ 176.114.238.*

wysłany: 2022-01-10 11:58

Jak zwykle świetny tekst, Panie Rafale! Pozdrawiam noworocznie!

[Rafał: Pozdrawiam serdecznie, wszystkiego najlepszego!]

grafo-AS @ 82.139.16.*

wysłany: 2022-01-10 13:12

Panie Gospodarzu!
Tym razem przeczytałem tekst BARDZO DOKŁADNIE.

Oto dowód:
"PiS tak jak on może wprowadzić karki
i reglamentować niezbędne do życia dobra."

KARKI!
Czy tylko litrówka? ( kartki, literówka, of course)

Karki to może nie, ale ktoś przecież pałować tluszczę musi,
jak ta, nie daj Boże (albo DAJ BOŻE),
wyleje się na ulice polskich miast.
Czy się wyleje?
Zobaczymy. Poczekamy. Napiszemy.
Co tam z moją emeryturą bo ja wyższa klasa średnia jestem
według nowych ustaleń naszej władzy.
Dwudziestego dostanę.

"Prezes skromnie żyje więc i wy możecie."

Władysław Gomułka,
gdzieś na wyjeździe, pokój z drugim towarzyszem dzielił,
i tamten rano mówi, że nie ma maszynki do golenia.
Towarzysz Wiesław na to:
- Weź moją bo ja się golę tylko jedną stroną żyletki!
Druga jest nieużywana!

"Banda dyletantów doprowadziła mój kraj do katastrofy."

Na to wychodzi, ale w zapasie mamy tuski, inne jahiry itd.
Czekam na światełko w tunelu.

"Naród jest podzielony, nie potrafimy już ze sobą normalnie rozmawiać."

U mnie w rodzinie wszyscy są po jednej stronie. CUD.

"Tego, co robi PiS nie można zrzucić na niedouctwo. Mateusz Morawiecki..."

"niedouctwo" - chyba neologizm jakiściś.

A Mateusz Morawiecki - doradca Tuska.
Były?
Nie mniemam.
- Pani Krysiu! Miska ryżu raz!

"Żyjemy w ciężkich czasach. Dziwna pandemia, rząd, który śni o dyktaturze, kryzys, który za chwile może zabrać Polakom resztę oszczędności
i resztę wolności."

Bądźmy na bieżąco!
Choćby codziennie!
Dyskusja się ożywi i będzie ciekawie!
Przynajmniej TU!

"Dziś słyszę tę samą, fałszywą nutę..."

Tak...
Cóż...
Idzie nowe.
Zdziadziejemy?
Ale jak nam się pióro wyostrzy!
Że to ha!

[Rafał: Hahahaha :))) Dziękuję za zwrócenie uwagi. Ale wprowadzenie karków to też fajny postulat programowy :) Pozdrawiam noworocznie.]

I sekretarz grajdoła @ 78.88.139.*

wysłany: 2022-01-10 14:29

Jak czytam te Pańskie brednie to nie wiem czy to miłość ale od razu rzygać mi się chce !!!!!!

mks @ 77.114.62.*

wysłany: 2022-01-10 16:14

Rafalku cala Europa jest pograzona nie tylko w zielonej rewolucji. Jest pograzona przede wszystkim w chaosie. Jeden wielki kryzys ekonomiczy, poityczny, etyczny, klimatyczny, energetyczny, religijny migracyjny itd.... Za rok wszyscy ktorzy tak zachwalaja UE zobacza co to znaczy drozyzna gdy Zielony Lad wejdzie w zycie w calosci.

Marian @ 78.88.136.*

wysłany: 2022-01-10 16:27

Panie Rafale, fajny tekst :) No i Wszystkiego Dobrego w Roku 2022!!
Na Polskim Wale stracą wszyscy - bo albo poprzez fakt, ze stawki zdrowotnej już nie można odliczyć stracą wszyscy , którzy zarabiają powyżej określonej kwoty, a jak ktoś zarabiał poniżej to straci bo go inflacja zabije.... rządzący popełnili całą masę błędów i nie dostrzegli wielu drobnych elementów mogących wpływać na inflację (np. wprowadzenie podatku katastralnego itp) i teraz wszyscy mamy przerąbane. Mi najbardziej szkoda tych przedsiębiorców, którzy musza zamknąć swoje biznesy ( w 2021 roku zbankrutowało ponad 18tys firm) , osobiście nie wierzę, że twardy elektorat pisowski zmieni zdanie na wybory od strony ideologicznej ale już drożyzna może się im dać we znaki i to może spowodować , że pis przegra najbliższe wybory (oby :)) , pozdrawiam serdecznie

[Rafał: Dziękuję i pozdrawiam noworocznie :) ]

kazimierzp @ 83.4.230.*

wysłany: 2022-01-10 18:24

Kartki na cukier wprowadził Gierek w 1976 roku, a nie Jaruzelski! Masz prawo nie pamiętać!;-)

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2022-01-10 21:25

Gnida Putina wprowadził na blogi JG24 nazywanie merytorycznych dyskutantów „śmieciem”. Ot normalka w czasach Podłości i Skundlenia. Na JG24 można nie pisywać swoich grafomańskich tekstów. Ale za pieniądze podatnika zamiana Telewizji Polskiej w szambo to już grubo szyta sprawka ‘putinistów”. Otwarcie wywołują wojnę domową poprzez sianie czystej niczym nie uzasadnionej nienawiści. Przez wiele lat szczuli „kłamstwem Smoleńskim” teraz wymyślili nowe.
„Poranny program #Jedziemy w TVP Info rozpoczął się od tematu cen energii. Za obecne kłopoty na tej płaszczyźnie eksperci TVP oraz prowadzący Michał Rachoń przypisali oczywiście Donaldowi Tuskowi i Platformie Obywatelskiej. – Diabeł ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni – stwierdził Rachoń, przed oddaniem głosu Marianowi Kowalskiemu.
– Ja tu filozofię, którą nie wiadomo dlaczego nazywa się liberalną, szkoła Balcerowicza i Tuska, nazywam po prostu klasyczną „szkołą menelskiej rodziny”, która po prostu wynosi sprzęty z domu i sprzedaje na wódkę. I tak to wyglądało za Balcerowicza. Co się da, to „opędzlować” za byle co i byle do następnej flaszki. Tak postępował Donald Tusk, gdy był premierem. Wszystko na sprzedaż – mówił Kowalski.
Ekspert TVP Info obecną krytykę rządu ze strony polityków PO nazwał „hipokryzją”. – Byłem pełen obrzydzenia, jak widziałem kolejnych polityków Platformy broniących polskich piekarzy. Kto wyprowadził centra miast do galerii handlowych? Kto nastawiał przed tymi piekarniami zakazów parkowania samochodów? Kto wprowadzał drastyczne opłaty lokalne? – pytał. – Teraz te su***syny bronią polskich przedsiębiorców. To po prostu obrzydliwe – dodał na koniec.
Ani prowadzący program #Jedziemy Michał Rachoń, ani żaden z jego gości nie odnieśli się do wulgaryzmu, którym posłużył się Kowalski.”

Pan Piotr Bukartyk napisał tekst piosenki:
I ja mam żal, niejeden raz
Że nie jest tak, jak byśmy chcieli
Czy nie wystarczy to, że tyle różni nas
Czy jeszcze musi dzielić.

Bo choć jedno nad nami niebo
Każdy co innego widzi w nim.
I z tylu chmur ponad głową
Czarną Ty, a ja różową
Wybrałbym.

Rządowa szczujnia używa pojęcia „podatek Tuska”. Moim zdaniem putiniści odeszli od zwykłych wyzwisk typu kanalie, lewacy, itd. bo już chyba nie działają. Tymczasem Internet oferuje proste wyjaśnienie nowych cen gazu:
1. Do 2019 Polska płaciła za rosyjski gaz ceny uśrednione.
2. W 2020 PiS doprowadził do zmiany cen kontraktu na bieżące.
3. W 2021 Putin zmniejszył dostawy gazu do Europy i podbił jego ceny bieżące.
4. Około 60 % gazu Polska importuje z Rosji na podstawie kontraktu jamalskiego (1996-2022)
5. Ceny gazu jamalskiego były ustalane na podstawie kilkumiesięcznych średnich cen produktów ropopochodnych.
6. Średnia zapewniała złagodzenie bieżących wahań giełdowych cen gazu.
7. W 2016 PiS podał rosyjski Gazprom do Trybunał Arbitrażowego w Sztokholmie żądając zmiany cen gazu na formułę z cenami bieżącymi.
8. W 2020 Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cen gazu zgodnie z żądaniem PiS.
9. Jacek Sasin uznał to za olbrzymi sukces.
10. W lipcu 2020 Gazprom przelał na konto PGNiG 1,6 mld dolarów za nadpłacone przez Polskę ceny gazu w czasie sporu.
11. PiS nie dokonał zabezpieczeń instrumentami pochodnymi ewentualnej podwyżki bieżących cen gazu na giełdzie.
12. PiS przejadł 1,6 mld dolarów od Gazpromu.
13. W 2021 Putin ograniczył dostawy gazu do Europy.
14. Giełdowe ceny bieżące gazu w Europie drastycznie wzrosły.
15. Zgodnie z nową PiSowską formułą na ceny gazu jamalskiego drastycznie wzrosła cena importowanego gazu.
16. PiS przerzuca podwyższone ceny importowanego gazu na konsumentów, a przede wszystkim na przedsiębiorców (podwyżki kilkukrotne).
17. Putin odbija właśnie sobie z nawiązką 1,6 mld dolarów zapłacone PGNiG w 2020.
Więc podziękujmy PiSowi za to, że mamy tak drogi gaz, bo tego można się było spodziewać i należało od[owiednio się przygotować.

grafo-AS @ 82.139.16.*

wysłany: 2022-01-11 09:47

Przeczytałem wywiad z Jarosławem Kaczyńskim w tygodniku SIECI.
Najdłuższym chyba jak dotychczas.
Ani słowa o ministrze zdrowia i o tym co on wyrabia.
Było nawet kilka zdań o sylwestrze marzeń.
Reszta?
Łatwo się czyta.
Ale po co?
Nie wiem.

Czekamy na przełomy.
Albo na efekt skrzydeł motyla.

grafo-AS @ 82.139.16.*

wysłany: 2022-01-11 10:00

Buniek @ 176.111.153.* wysłany: 2022-01-10 21:25

"Gnida Putina wprowadził na blogi JG24 nazywanie merytorycznych dyskutantów „śmieciem”."

Nie zgadzam się na żadne wyzwiska tu!

"Kto wyprowadził centra miast do galerii handlowych?"

No kto?
Kto zniszczył w Polsce wszystko, co się dało?
Nie wiem.

Rozmyślam też o emerytowanych polskich złodziejach,
co to na "jumę" udawali się do Niemiec.
I ten dowcip:
"Obywatelu niemiecki! Jedź do Polski! Twój samochód już tam jest!"

Reparacje za IIWŚ?
szkoda gadać.

A co obywatele Trzeciej Rzeszy Niemieckiej
wywieźli z Polski i do dziś nie oddają, choć mogliby?
Samych dzieł sztuki bez liku!
I co?
I NIC!

Polacy -naród zniewieściałych Elojów?
Nie do uwierzenia.

A ja? Co ja?
Kaspara Hausera ktoś zna?
To odrobinę ja.
Za dużo o tę odrobinę.

Widz @ 37.30.116.*

wysłany: 2022-01-11 10:54

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2022-01-10 21:25

" Gnida Putina wprowadził na blogi JG24 nazywanie merytorycznych dyskutantów „śmieciem”. Ot normalka w czasach Podłości i Skundlenia."


To do ciebie, Buniek, śmieciu:

/ ... /

Nie powiem nawet pies cię je6ał,

bo to mezalians byłby dla psa.

grafo-AS @ 82.139.16.*

wysłany: 2022-01-11 12:48

Kaczor w wiekopomnym wywiadzie dla SIECI
ni słowa nie pisnął o ministrze zdrowia.

Naród polski uzupełnia tę lukę w komentarzach pod artykułem:

https://wpolityce.pl/polityka/581243-szef-mz-o-sprawie-nowak-czarnek-bierze-odpowiedzialnosc

Miłej lektury!

grafo-AS @ 82.139.16.*

wysłany: 2022-01-11 12:57

Dwa niezależne od siebie źródła
na temat tego samego osobnika
chyba wystarczą.

A więc drugie:

"...trudno pisać o człowieku,
który odpowiada za największą tragedię
od czasów II Wojny Światowej,"
Matka Kurka/Piotr Wielgucki
Tu:

https://www.kontrowersje.net/niedzielski-desperacko-walczy-o-stolek-a-do-walki-wciagnal-kaczynskiego-i-rade-medyczna/

O sławnych na cały kraj postaciach,
sławniejszych, niż emerytowany zbawca narodu polskiego,
wypada coś wiedzieć!

Skandal @ 31.60.71.*

wysłany: 2022-01-12 09:26

Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt zezwalający pracodawcy na dostęp do danych medycznych pracownika. Odrzucono poprawkę posłanki Anny Marii Siarkowskiej (PiS), by z obowiązku szczepień zwolniono osoby, u których wykryto obecność przeciwciał. Czyli nie chodzi o odporność na koronawirusa, ale tylko o przyjęcie szczepionki - które odporność nie zawsze daje - jak trafnie zauważył Autor tego bloga w skardze do Rzecznika Praw Obywatelskich. Komu służycie, judasze???

grafo-AS @ 82.139.16.*

wysłany: 2022-01-12 11:03

Skandal?
To za delikatnie.

Eksperyment "medyczny" na światową skalę?

Kolejne dawki i końca nie widać!

Jeśli osłabiają naturalny system odpornościowy organizmu,
to po nas!

Najważniejsze jest odnotowywać przypadki nagłej śmierci
po którejś tam z kolei iniekcji.
Ktoś to robi?

Wśród sportowców na ten przykład...

Wracają czasy medycyny ludowej
z dodatkiem informacji od autorytetów wiarygodnych.

Wrzucę tu taki spis specyfików za jakiś czas.
Może ktoś coś jeszcze dołoży
i się nazbiera.

Ostatnio spotkałem się z grupą nieznanych mi osób,
było ich około siedemdziesięciu.
Na korytarzu prawie wszyscy wynamordnikowani,
czekali na wejście do dużej sali.
Tam dwie osoby namordników nie zdjęły,
chociaż było to bez sensu,
bo ludzie spotkali się tam po to,
aby wydać odgłos paszczowo.

Czyli na korytarzu wirus atakował no i nie było dystansu,
a w sali wirus nie atakował, chociaż też nie było dystansu.
Bo nie mogło być.

Telewizory zamiast głowy?

grafo-AS @ 82.139.16.*

wysłany: 2022-01-13 10:26

Panie Rafale!
Nie mogłem się powstrzymać.
To bis
bo najpierw wpisałem pod poprzednim Pana wpisem
jako numer 151.

Ale to takie aktualne! :-)

"Panie Rafale!
Jeszcze PO maluchu!
:-) :-) :-)

A nawet PO czech! I butka! Duża! :-) :-) :-)
bótka, vutka, wudka... no nie wiem.
Ale bez spodni to była najlepsza.

Moje najnowsze arcydzieło w trzech wersjach:

Wnuk Noblisty na pustyni patrzy,
a to grupa posłów!
Wnuk mówi:
- Panowie wybaczą, ale uchlałem się jak gnój!
To znaczy jak antylopa gnój. Gnu.
Na to stado gazel w garniakach:
- Nie ma sprawy! My to znamy! Też se czasem chlamy!
Ze lawamy! Ze senatu!

Wersja II:
Wnuk Noblisty widzi stado żyraf i mówi:
- Panowie wybaczą, ale uchlałem się jak gnój!
To znaczy jak antylopa gnój. Gnu.
A hipopotamy:
- Nie ma sprawy! My to znamy! Też se czasem chlamy!
Ze lawamy!Wersja III
- Budka! Pszyjasssieluuu,
Gdzie jest droga na Walne?
Bo rower zgubiłem. Albo mi ukradli.

Żarty żartami,
ale.
Kto czytał Marka Nowakowskiego, ten wie."

Cytaty pochodzą z grafo-AS-a

Widz @ 37.30.112.*

wysłany: 2022-01-13 13:29

Dekalog początkującego grafomana:

1. Jesteś poetą. To kwestia decyzji, wyboru, postanowienia. Po prostu w pewnym momencie zostajesz poetą i wreszcie wiesz, kim jesteś. Jesteś poetą, a Twoje wiersze są poezją.

2. Czytelnik musi. Autor ma prawo wymagać od czytelnika wiele, czytelnik od autora – nic. Jeśli czytelnikowi coś się nie podoba, to powinien tak długo starać się spojrzeć z punktu widzenia autora, aż w końcu mu się spodoba. Wiersz grafomana nie ma wad i błędów. Wady i błędy ma czytelnik. Czytelnik oceniając wiersz powinien się kierować zdaniem autora.

3. Nie przyjmuj krytyki. Nie ważne, że jedni skrytykowali Twój wiersz. Ważne, że inni go pochwalili. A zwłaszcza pochwalił go pan X i pani Y, więc na pewno jest dobry, bo oni się znają. W ogóle wszyscy wielcy artyści byli zaszczuci, więc jeśli Cię krytykują, to jest ostateczny dowód, że jesteś wielkim poetą. Pamiętaj, że każda krytyka Twojej poezji służy przede wszystkim do ćwiczeń asertywności i nauki mówienia „Nie”.

4. Nie ucz się nowych rzeczy. Broń Boże się nie rozwijaj! Ogranicz się do machinalnie stosowanych zabiegów, bo one są autentyczne i szczere. Jeśli wzbogacisz czymś swoją poezję, to staje się sztuczna i nieprawdziwa.

5. Wszystko, co jest do rymu, jest automatycznie wierszem. Dobrym wierszem.

6. Nie ma czegoś takiego jak dobry i zły wiersz. Każdy wiersz jest dobry, to czytelnicy bywają źli i z zazdrości nie chcą podziwiać autora. Gdyż wiersz sam w sobie się nie liczy, liczy się jego autor. Nie wolno krytykować wiersza, bo jest on częścią duszy jego autora i krytykując wiersz pokazujemy, że nie akceptujemy człowieka. A wszystkich ludzi trzeba akceptować. Musi być tolerancja, akceptacja, miłość i dobroć między ludźmi. I poezja.

7. Podstawowym zadaniem poezji w ogóle jest czucie. Chodzi o czucie tego wszystkiego, co czują Twoje wiersze. Ludzie niewrażliwi tego nie czują. Do czucia nie jest potrzebne pisanie poprawnie gramatycznie, ortograficznie, nie trzeba też mieć nic do powiedzenia. Kto naprawdę umie czytać poezję, to wyczuje swoim czuciem to, co ma wyczuć. Źli czytelnicy nie czują czucia.

8. Pisz tak jak pisali inni. Zwłaszcza Asnyk i Tetmajer, ale najlepiej w ogóle tak, jak jacyś inni. Im bardziej to, co piszesz jest podobne do tego, co zostało uznane już za poezję, tym bardziej poetycka jest Twoja poezja. Jeśli nie bardzo wiesz, kogo naśladujesz, po prostu pisz coś, co przypomina inne rzeczy, które czytałeś i słyszałeś, i plączą Ci się w pamięci.

9. I co wynika z powyższego: mów dużo o duszy i sercu, kwieciu i „dłoniach twych”, używaj inwersji gdzie tylko się da oraz gdzie się nie da, wstawiaj archaizmy. Idealny wiersz prawdziwego grafomana to np: „w dłoniach twych serce i dusza me niczym kwiecie”

10. O jakości wiersza nie decyduje forma, tylko treść. Wiersze na słuszne tematy są z natury rzeczy dobrymi wierszami (np. antywojenne, o katastrofie smoleńskiej, o papieżu, przeciw nietolerancji, proekologiczne itd.). Wierszy na słuszne tematy nie wolno krytykować. Jeśli ktoś np. wskaże błędy stylistyczne w wierszu na temat zanieczyszczenia środowiska, to znaczy że nie kocha polskich lasów i naszego barwnego ptactwa.

Widz @ 37.30.112.*

wysłany: 2022-01-13 17:31

Panie Rafale, nie chce mi się z Panem " polemizować " w temacie " komunistów z PiS-u.

Ani tym bardziej na temat prawdziwych komunistów czy postkomunistów z tzw. totalnej opozycji.

Był Pan uprzejmy napisać:

" Ten felieton jest prześmiewczy, ale nie jest mi do śmiechu. Banda dyletantów doprowadziła mój kraj do katastrofy."

Szkoda czasu na " ekonomiczne przekomarzanki, bo musiałbym zadać Panu pytania, jak to jest z tym PiS-em, który powoduje wzrosty cen u

naszych przyjaciół, inflację niespotykaną w wielu krajach od dziesięcioleci a ich władze tłumaczą ich " ciemnym ludom", że to wina wzrostu

cen nośników energii, lockdownami i w konsekwencji zerwaniami ciągów kooperacyjnych oraz inną ich konsekwencją, czasowym

zamrożeniem popytu i obecnie jego wzrostem nie zaspokajanym przez nienadążająca podaż.

Czytam to o gospodarce np. Niemiec i nie ma tam ani słowa o roli w tym PiS -u.

Bo piszą to analitycy niemieccy, nie polscy korespondenci ich mediów.

Oni też nie znają, tak jak Pan realiów komunizmu.

Gdyby w Polsce już była komuna, to Pan za swoją twórczość dostałby od jakiegoś sędziego w mundurze, teraz w SN, co najmniej 3 lata bez

zawiasów.

Co najmniej, bo 3 lata dawał za ulotki.

To tylko takie pojedyncze uwagi, bo zdaję sobie sprawę, że pisze te wszystkie prostackie, " zaangażowane " agitki, bo dalej Pan orze, żeby

jednak znaleźć się na jakiejś liście wyborczej, najlepiej na miejscu " biorącym".

Niestety, niektórzy tutaj, byli Pana koledzy, w szale zawodu, że nie zrobili kariery, ośmieszają się do cna.

Na zakończenie, jako dobra rada na następne Pana " felietony".

Ponieważ ja się uchachałem do łez z tego Pana " duszyszcypatielnowo " :

" Dziś o poranku w piekarni człowiek przede mną zapytał czy starczy mu na chleb, bo ma tylko sześć złotych", to proponuję, żeby on był

w następnym " felietonie " przynajmniej bez nóg, na zapuszczonym, starym wózku inwalidzkim, z białą laską niewidomego i rękami

poskręcanymi reumatyzmem.

Itd. itp.

I żeby był spoza JG, bo był pierwszy raz w tej piekarni, nie wiedział więc ile kosztuje w niej chleb.

I żeby miał wskazania lekarskie na piśmie, które zabraniają mu jeść chleby w marketach , po 3 PLN za bochenek, nawet za cenę śmieci z

głodu.

Wtedy ... będzie jeszcze ...śmieszniej.

grafo-AS @ 82.139.16.*

wysłany: 2022-01-13 21:38

A co tam panie w cyrku?
A nowości!
Oto naukowcy białostoccy wykryli gen
odpowiedzialny za ciężki przebieg kowida!
Dotyczyć to ma 14 procent populacji.
Nasz doktor mengelski także czuje się ojcem tego odkrycia!
Jak? Aaaa! To jego tajemnica!

I co teraz będzie?
Podejrzewam, że to samo, co z cudownymi właściwościami osocza,
które to właściwości też odkryli białostoccy naukowcy.
Osocze miało załatwić problem kowida.
I co?
No jak to co?
NOBEL!
I to podwójny!

A to już nie cyrk:
Czterdzieści milionów aborcji
i trzy miliony ofiar kowida.
Co na to Pan Bóg?
Pan Bóg?
Normalnie!
Nierychliwy, ale sprawiedliwy!
Młyny Boże mielą powoli,
żeby każdy miał czas na opamiętanie się.
Skorzystamy z okazji?
Pytanie retoryczne.

Widz @ 37.30.112.*

wysłany: 2022-01-14 09:27

grafo-AS @ 82.139.16.*

wysłany: 2022-01-13 21:38

A to już nie cyrk:
Czterdzieści milionów aborcji
i trzy miliony ofiar kowida.

Tako rzecze grafoman - " poeta", oderwany od rzeczywistości.

Fakty?

Po co, najważniejsze jest napisać i opublikować kilkadziesiąt słów bez sensu.


https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,zasieg-koronawirusa-covid-19--mapa-,artykul,43602150.html

OFIARY ŚMIERTELNE

Polska: 101 419 (+481)
Świat: 5 522 846

Widz @ 37.30.112.*

wysłany: 2022-01-14 10:07

BUHAHAHAHAHAHAHAHAHA:

Europa bierze przykład z Polski


W grudniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą akcyzę na energię elektryczną, paliwa silnikowe, podatek od energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe oraz podatek od sprzedaży detalicznej paliw.

Obowiązywać będzie niższy VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i cieplną. To elementy ogłoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego tarczy antyinflacyjnej. Jednak opozycja nie ustaje w bezpardonowym ataku na rząd, zapominając o tym, że wiele państw UE bierze przykład z Polski i obniża podatki na energię, odwracając się od programu Fit for 55.

Już 20 spośród 27 państw UE idzie drogą wskazaną przez Polskę, bo jak tłumaczy dziennik „Tagesspiegel”: „Prąd, ogrzewanie, transport to dobra podstawowe. Dlatego ich cena musi pozostać przystępna”.

Rządy UE zdają sobie sprawę, że eksplozja cen może doprowadzić do społecznego buntu, może dlatego prezydent Macron, pamiętając protesty żółtych kamizelek, zarządził, że do kwietnia cena gazu dla konsumentów nie może wzrosnąć, a wzrost ceny prądu może wynieść maksymalnie 4 proc.

W Polsce opozycja marzy o tym, żeby wywołać niepokoje społeczne, żeby wyprowadzić ludzi na ulicę. Niestety to ich jedyny program dla Polski!

Ryszard Kapuściński | Niezalezna.PLKomuna wraca w całej Europie za sprawą PiS-u?

WE FRANCJI BĘDĄ CENY REGULOWANE ???

A MOŻE NAWET ... KARTKI :)?

No weź Pan ...

A może nie mają ,tak jak Tusk nie miał, takiego guzika do inflacji?

A może nie mają takich specjalistów od inflacji, jak pani Leszczyna, czołowa "ekonomistka" PO, która twierdzi, że inflację się tłumi "

" niezawisłymi sądami " i " niezależną prasą" ?

BUHAHAHAHAHAHA

na cito @ 78.88.139.*

wysłany: 2022-01-14 16:01

I tak jest ze wszystkim !!!! Proponuję pozamykać te antypolskie szczujnie i V kolumnę działającą bezkarnie w Polsce !!!!

grafo-AS @ 82.139.16.*

wysłany: 2022-01-15 06:52

Prawda czasu, prawda ekranu:

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/581806-to-politycy-a-nie-eksperci-sa-od-podejmowania-decyzji

Czyli:
Są nowe wytyczne i prawda etapu!
Hasło
"nikt nie ma prawa wypowiadać się
na temat pandemii i szczepionek, prócz ekspertów"
zamieniamy na równie wiarygodne:
"chu..j z ekspertami, rządzą polityczne szury!"

A co!
Roma locuta, causa finita!

Co się wykłada:
"Wóc! A za wodzem wierni!"
Naczelnik państwa, zbawca narodu, miłośnik kota,
no, wiadomo.
Chyba, że on dement, ale utajniony,
i teraz rządzi jakiś triumwirat, albo inna banda czworga.
Oj! Biedni my łykacze telewizorów...

No. Pstryk i
po dymisji większości członków Rady Medycznej!
Horban chyba został i jeszcze trzech.
To wystarczy, żeby nadal mordować.

Bo przecież:
"to politycy, a nie eksperci,
są od podejmowania kluczowych decyzji,
także w sprawie walki z pandemią."
Wygłosił uroczyście Karnowski.
Też bliźniak jednojajowy.
Może w w niedalekiej przyszłości zostanie następcą zbawcy narodu?
W końcu jednojajowość zobowiązuje!

Oczywiście!
Szczególnie, jak się do rady wzięło typy łase na szmal.
Ktoś pamięta Szumowskiego i jego Matkę Teresę z Kalkuty?

A hasło:
"To ekonometra rządzi ministerstwem zdrowia,
a nie jakiś lekarz!"
To od kiedy obowiązuje?

Powariowali.
I to jest tragiczne.
Jak widać.

W komentarzach pod artykułem czytamy:

"Przecież oni byli tragiczni, żadne z proroctw się nie sprawdziło. Należy się skupić na wczesnym leczeniu, a nie na politycznym zmuszaniu do szczepień,
w szczególności ludzi młodych i zdrowych.

Przeproś za sianie strachu, naganianie na szczepienia, obrzydliwy paszkwil na dr Hałata, promowanie sprzedajnych „specjalistów”, poniżanie tzw. antyszczepionkowców. Wejdź pod stół i odszczekaj.
(to apel do autora artykułu - AS)

Oni są obrzydliwi, ale wolę aby dmuchali w trąbę antypandemiczną.
Kończyć z tym cyrkiem!"
(To o Karnowskich - AS)

Starczy.

Taki nasz grajdoł.
Ogólnoświatowy zresztą też.
Czego się trzymać?

Kpiny!
Ona jest bronią bezsilnych.
Śmiech może zabić
więc jest nadzieja.

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2022-01-15 11:49

Z radością zauważam, że ten blog jednak trwa. Plucie i Szczucie na Gospodarza nie zniechęciło (jak niestety pana Jacka) Go i Blog „trwa i trwa mać”. W sprawie i co z tego? Czyli „i” oznacza idiotokrację, idiotokreację, inwigilację, indoktrynację, inflację, itd. Co jednocześnie oznacza opór przeciwko tym, nie biblijnym, jeźdźcom upadku – oby tymczasowego.
O tych „i” można książki już pisać, a ja nie mam czasu na to. Gospodarz napisał na temat pierwszego „i”: ”Banda dyletantów doprowadziła mój kraj do katastrofy”. Oczywiście też mam odczucie, że kraj się stacza. Przede wszystkim skutecznie rozbijana jest jedność w poczuciu wspólnego interesu. Czy władza ma taki program? Nie słyszałem i nie czytałem na ten temat, ale wszyscy wiemy, że tak po prostu jest. Otwarcie i "na bezczela" niszczy się zaufanie do demokratycznych instytucji.
Gdy To się zaczęło Biskup Pieronek przyjechał do Jeleniej Góry i zakomunikował „Pieniądze ze Wschodu” umożliwiły uruchomienie rozgłośni, która i Jemu się nie podoba - ze względu na treści, które głosi i metody głoszenia, które promuje. Teraz już wiemy do czego to doprowadziło, bo media które powinny być publiczne i szanujące wartości demokratyczne działają według tych metod. Mamy zatem „idiotokreację”.
Czy wiemy jak się Podle i Szalbierczo wygrywa wybory? Już dzieci w przedszkolach tego uczą! Przykład z tekstów pana Brzechwy:
„Jak co rok w Zielone Święta
Zgromadziły się zwierzęta
Dla obioru prezydenta.

Jest to taka ważna sprawa,
Że zwierzęce wszystkie prawa
Dzień ten czynią dniem przymierza:
Zwierz na zwierza nie uderza,
Gęś jest pewna swego pierza,
Pies nie czai się na jeża,
Owca może wyjść ze stada -
Nikt nikogo nie napada.
Kot nie drapie, wilk nie zjada,
Nawet zając, choć ma pietra,
Z odległości kilometra
Obserwuje te wybory,
Nawet mysz wychodzi z nory,
Nawet tchórz ze strachu chory
Na wybory śpieszy żwawo,
Bo mu wolno. Bo ma prawo.

Lis Witalis, wielki szelma,
Łypie białkiem swego bielma,
Pręży ogon znakomity,
Zwisający na kształt kity,
I w tyrolskim kapeluszu
Krąży pełen animuszu.

Tu do wilka się przymili
I coś szepnie, tam po chwili
Do niedźwiedzia chyłkiem sunie,
Jakieś słówko rzuci kunie,
Chytrze mrugnie do jelenia,
Jeża muśnie od niechcenia,
Mysz ogonem połaskocze,
Mimochodem, Bóg wie o czym,
Porozmawia chwilkę z rysiem.
- Świetnie, lisie Witalisie!

Wszyscy myślą: "A to szelma!
Jakiś w tym, widocznie, cel ma"

Już najstarszy wilk buławą
Machnął w lewo, machnął w prawo;
Takie jest zwierzęce prawo.

Już wybory rozpoczęta -
Któż zostanie prezydentem?

Lis spryciarzem był bezsprzecznie,
Więc o głos poprosił grzecznie,
Wszedł na pień i w słowach kilku
Tak powiedział:
- Zacny wilku,
I wy, wszyscy tu zebrani,
Tak przeze mnie szanowani,
Albo mówiąc wprost - zwierzęta!
Macie wybrać prezydenta.
Czyż jest ktoś, kto nie pamięta
Zasług lisa Witalisa?
W pięciu tomach ich nie spisać!
Otóż ja przed wielu laty,
Gdym był młody i bogaty,
W ciągu jednej tylko wiosny
Zasadziłem tutaj sosny,
Buki, dęby - niemal wszystko,
By zwierzętom dać schronisko!
Dla was szereg lat z zapałem
Drób w kurnikach hodowałem,
Dla was w chlewach tuczę wieprze,
Byście mieli życie lepsze.
Jestem waszym dobrodziejem,
A sam nie śpię, a sam nie jem,
Tylko myślę dniem i nocą,
Jak zwierzętom przyjść z pomocą...

Mruknął niedźwiedź do sąsiada:
- Co tu gadać - dobrze gada!
Szepnął borsuk: - Jaka swada,
Jaka dykcja i wymowa,
To przynajmniej tęga głowa!

A tymczasem lis po chwili
Ciągnął dalej: - Moi mili,
Nie namawiam, ale radzę:
Jeśli dziś otrzymam władzę,
Daję słowo, że zasadzę
W ciągu pięciu dni na piasku
Drzewa mego wynalazku.
Już nie szyszki, nie żołędzie,
Ale rosnąć na nich będzie
Schab wędzony i pieczony,
Boczki, szynki, salcesony,
Mortadela i serdelki,
Mięs przeróżnych wybór wielki,
Nawet prosię w galarecie,
Jeśli tylko zapragniecie.

Wszystkim oczy aż zabłysły:
- Lis niezgorsze ma pomysły,
Niech zostanie prezydentem!
- Czy przyjęte? - Tak! Przyjęte!
Niedźwiedź objął go za szyję
I zawołał: - Niech nam żyje!
- Żyj nam, lisie Witalisie! -
Powtórzyły za nim rysie,
Kuny, tchórze i jelenie
Oraz całe zgromadzenie.”

Zatem drodzy blogoczytacze: gdzie to „prosie w galarecie”?
Informuję Wielce Szanownego Pana AS, że Porozumienie Paryskie uroczyście podpisała pani premier Beata Szydło i tym samym zobowiązała się do redukcji CO2 o 40% (do 2030r.) i co najwyżej do zgody na kolejne redukcje. Kolejna deklaracja redukcji padła podpisem premiera Mateusza Morawieckiego do 55%. Zatem pakiet „Fit for 55%” to wykonanie polecenia Rady Europejskiej (czyli premiera Morawieckiego) przez Komisję.
W tym kontekście i duchu tekstu Gospodarza napiszę „Banda Dyletantów” doprowadziła do katastrof: Ostrołęka, Jaworzno, Turów, itd...

grafo-AS @ 82.139.16.*

wysłany: 2022-01-15 13:23

Nareszcie!
Wykrzyknął nieboszczyk,
gdy usłyszał pukanie w wieko trumny.
A z nim razem grubo ponad sto tysięcy
nieboszczyków ponadnormatywnych.

Dlaczego?
Oto powód:

https://www.kontrowersje.net/w-koncu-odwrocily-sie-wektory-gry-psychologicznej-przesladowcy-przegrywaja/

"Doskonałym tego przykładem jest dymisja „rady medycznej”!
Oni mówią wprost w swoim żałosnym piśmie,
że przegrali z „szurami”
i nikt ich już nie chce słuchać.

Głos ludu, jakby chcieli „eksperci”, ciemnego ludu,
zaczął dominować nad głosem „nauki”.

najczęściej używany argument brzmiał [...]:
„Nie jestem przeciwnikiem,
ale nie mam zaufania do wynalazków
wyklepanych na kolanie w pół roku”.

Po drodze ludzie widzieli
jak zmieniano cykle, dawki, temperaturę przechowywania,
zalecenia dla młodych i starych,
wreszcie przyszły boostery i kolejne dawki.

„eksperci” i politycy nie mają pomysłu na odzyskanie przewagi.

Minął czas dominacji i triumfu prześladowców,
nadszedł czas bojowych nastrojów prześladowanych
i tego zwrotu nie da się zatrzymać.

Od początku do końca
mieliśmy do czynienia tylko i wyłącznie
z psychologiczną grą, w której przegrywali słabsi,
teraz przegrywają źli."

I niech ich piekło pochłonie za życia.

W razie gdyby okazało się,
że piekła jednak nie ma,
co wydaje się rzeczą nieprawdopodobną.

Co na to
miłościwie nam panujący konus?

I nic mnie nie obchodzi,
że bolek, jaruzel, kwachu, czy miller,
są od niego niżsi.

grafo-AS @ 82.139.16.*

wysłany: 2022-01-15 23:16

"na cito @ 78.88.139.* wysłany: 2022-01-14 16:01

I tak jest ze wszystkim !!!! Proponuję pozamykać te antypolskie szczujnie i V kolumnę działającą bezkarnie w Polsce !!!!"

Pozamykać?
To takie proste?

Nie rozumiem.
Co masz na myśli pisząc
"...antypolskie szczujnie i V kolumnę..."?


"Buniek @ 176.111.153.* wysłany: 2022-01-15 11:49

Z radością zauważam, że ten blog jednak trwa."

Ja też.

"”Banda dyletantów doprowadziła mój kraj do katastrofy”. Oczywiście też mam odczucie, że kraj się stacza."

Tylko dyletantów?
Za łagodnie, ale nie wiem jakich słów użyć.

grafo-AS @ 82.139.16.*

wysłany: 2022-01-16 08:35

Tak dziś przeczytałem:

"Tylko masowe protesty
są w stanie powstrzymać totalitaryzm
narzucony nam pod pretekstem fikcyjnej pandemii.
Ważne jest, by demonstracje odbywały się równocześnie
w możliwie największej ilości miast i miasteczek.
Wtedy okupant nie może przerzucać policji z miast do miast,
a oddziały prewencji nie wystarczą na obstawę nawet 1/10 demonstracji.
I to byłby po prostu koniec tego pandemicznego szaleństwa!"

Gotowa recepta!
To w związku z tym, że zawsze wiemy jak jest,
a nie wiemy, jak to zmienić.

Ale żeby o Zbawcy Polski pisać per "okupant"?
Jak tak można!

Widz @ 37.30.117.*

wysłany: 2022-01-16 11:37

Naprawdę nie da się spokojnie czytać tego irytującego i mocno "inteligentnego inaczej " grafomana AS-a.

Facecik, który w każdym swoim wpisie wpisie udowadnia, że jest kowadłem swojego losu, że ma problemy z ludźmi i samym sobą, że nic mu

się w życiu nie udawało, bo nikt nie rozpoznał w nim geniusza itd., usiłuje niezdarnie w swoim bełkocie,, uprawiać ...

No właśnie co ?

Grafomańskie, bełkotliwe teksty, o wszystkim i niczym, w tym o pandemii, z przywoływaniem Pana Boga, piekła itp.to norma u niego, ale ...

to ... jeszcze ... Pikuś.

Gorzej, gdy do tego bełkotu próbuje włączać elementy pseudo - inteligenckich odniesień historycznych z nazwiskami, typu Stalin, Hitler,

Makarenko, Pawka Morozow, Mengele itd. itp.

Widać wtedy jak na dłoni histeryczny, infantylny " mental" naszego grafomana.

Najgorzej jednak jest, gdy usiłuje być dowcipny, kiedy próbuje stosować " kpinę".

W jego wydaniu jest to tak prymitywne, że aż powalające.

Sarkazm , ironia, kpina wymagają wysokiego IQ, bo inaczej stają się żałosnym markerem żałosnego poziomu próbującego je uprawiać

delikwenta, w tym przypadku, grafomana AS-a.

Po serii " dowciapnych " " przeróbek nazwisk, typu Makrela, Puto ( ? ), Kaczor, Szumi, przyszedł czas na " inteligentne" kpiny ze wzrostu

nielubianego, obecnie, byłego idola, czyli Kaczyńskiego:

grafo-AS @ 82.139.16.*

wysłany: 2022-01-15 13:23
Co na to
miłościwie nam panujący konus?

I nic mnie nie obchodzi,
że bolek, jaruzel, kwachu, czy miller,
są od niego niżsi.

Kulturalny ( ? ), były nauczyciel ( ?), dziennikarz ( ?), śpiewak chórowy, tancerz towarzyski bez towarzystwa partnerki do tańca, działacz

kulturalny, " krzykacz białośpiewny"*, zasłużony kombatant śpiewania chórowego, odrzucony z The Voice of Poland a nie wie, że " żarty" z

nazwisk, cech fizycznych, takich , jak wzrost, waga, wygląd itp. świadczą tylko o tym, że ktoś , kto to uprawia, jest skończonym prymitywem.

Ja zapytam więc , ile ty masz wzrostu i dlaczego, o ile jesteś wysoki, to nie jest ten wzrost wprost proporcjonalny do twojego IQ, a nawet

jest wręcz odwrotnie proporcjonalny?

Jeżeli uważasz , że jesteś wyższy od Kaczyńskiego, to ja ciebie wyprowadzę z błędu, posługując się nazwiskiem ... Napoleona.

Na stwierdzenie adiutanta, że on sięgnie po coś, bo jest wyższy, Napoleon miał powiedzieć, że jest tylko dłuższy, bo wyższy jest on,

Napoleon!


*/ Biały śpiew – specyficzny rodzaj śpiewu, zwany także śpiewokrzykiem (biały głos) – technika wokalna typowa dla muzyki ludowej.

Tzw. "jasność" i natężenie głosu jest tu nadrzędna względem starannej kontroli nad barwą i artykulacją.

/ https://pl.wikipedia.org/wiki/Bia%C5%82y_%C5%9Bpiew /

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2022-01-16 12:34

Gnida Putina wątpi w tezę, którą promuje pani poseł Leszczyna, że inflację tłumi się " niezawisłymi sądami " i " niezależną prasą". Zatem warto napisać co to jest inflacja. Można wyczytać, że to jest podatek. Podatek to coś takiego, że mimo pracy możemy kupić mniej niż gdyby tego podatku nie było. Zatem gdyby inflacji nie było moglibyśmy kupić więcej za posiadane lub zarobione pieniądze.
Kto jest odpowiedzialny za inflację? Czyli kto może podwyższyć ten podatek i kto może obniżyć? Oczywiście rządzący mogą to robić i robią. Tak się robi, robiło i robić będzie. Gdy rządzący chcą, to poprzez ten podatek zabierają ludziom oszczędności. Rządzący nakładają podatki by mieć pieniądze i od zawsze się tak dzieje, bo oni nie mają pieniędzy. Pieniądz generuje para producent-klient, a nie rząd.
Tu dochodzimy do pojęcia „cena” , a w tym do „ cena nie gra roli” dla przy****ów rządu i spanikowanych ciułaczy oraz „nie stać mnie” dla milionów pozostałych.
Art. 227 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówi: Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza.
To znaczy, że podstawowym zadaniem NBP jest niedopuszczenie do nadmiernej inflacji, która jest bardzo niekorzystna dla ogółu obywateli.
Czy prawo określa wysokość inflacji? Tak.. „Bank centralny ma wyznaczony cel inflacyjny (teraz na poziomie 2,5%). Ale dopuszcza odchyłki od tego celu o plus/minus jeden punkt procentowy. Czyli zakłada się, że inflacja musi się zmieścić w naszym przypadku w przedziale 1,5 – 3,5%.
Powstaje pytanie, a co gdy poza ten przedział wykracza?
Tu wracamy do pytania: Po co są „niezawisłe sądy”. Skoro Konstytucję zawieszono i sądy są partyjne to komuniści i złodzieje mają używanie. Obligacjami są obdarowywani wybrańcy władzy, Szaleją z inwestycjami (w tym prywatnymi) i kasa płynie strumieniami na potrzeby „widzimisi” macherów od świetlanych wizji.
Czy te świetlane wizje przysłużą się do sfinansowania poniesionych wydatków to się okaże. Skoro inflacja rośnie to znaczy, że tak się niestety nie dzieje. Ostrołęka - 3 mld dodrukowane i wrzucone w błoto i nie ma towaru czyli prądu. Jaworzno - 6 mld wydrukowane i wrzucone w błoto i prądu nie ma. Turów, Przekop, CPK, itd. Propaganda i Szamaństwo.
W normalnym państwie „niezależna prasa” by rzecz Wyborcom wyjaśniła i świadomy wyborca na taki rabunek państwa by nie pozwolił. Niestety „idiotokreacja” jest skuteczna. Bajki typu „pieniądze są, bo mafie VAT-owkie zlikwidowaliśmy” płynące z ambon i innych „szczujni” mimo powszechnej widoczności inflacji w wymiarze tejże góry pieniędzy oraz „Inflacja to wina Tuska i UE” są częściej opowiadane niż „Bajka o Lisie Witalisie” w przedszkolach.
W związku z zauważanym jednak problemem inflacji oraz skokowym wzrostem akceptacji metod średniowiecznych czyli użycia relikwii jako metody (Według Marii Kurowskiej sytuacja na polsko-białoruskiej granicy zaczęła się względnie stabilizować za sprawą sprowadzenia do Sejmu relikwii św. Andrzeja Boboli. - Była już tak napięta sytuacja, dlatego ja, starając się o te relikwie (...) chciałam, żeby to zrobić szybko - powiedziała posłanka klubu PiS. ) zanosi się na akcję promocji relikwii na Covid i Inflację.
Zatem Wielce Szanowny Panie AS, będąc świadom tego, że Pan jest w tych rzeczach obeznany jak mało kto i treści ze stosownych „szczujni” łyka na bieżąco, czy mógłby Pan nam wyłożyć tu pisemnie jakież to relikwie będą promowane na wspomniane dolegliwości? Publicznie Pan głosi, że szczepienia nie działają na choroby i potępienia dodrukowywania i rozdawania pieniędzy na „widzimisie” władzy w Pańskim wykonaniu nie czytałem. O niszczeniu przedsiębiorców i posiadaczy kredytów przyszłymi odsetkami też Pan nie pisuje, ale przecież Pan wie, że to nas czeka jako kara za głosowanie na Podłość i Skundlenie. Problem jednak w tym, że Pan tak głosował i nie czuje swojej winy i wstydu, bo ciągle jest pod wpływem "Pedagogiki Bezwstydu"?

Widz @ 37.30.117.*

wysłany: 2022-01-16 20:47

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2022-01-16 12:34

Gnida Putina wątpi w tezę, którą promuje pani poseł Leszczyna, że inflację tłumi się " niezawisłymi sądami " i " niezależną prasą". Zatem warto napisać co to jest inflacja. Można wyczytać, że to jest podatek. Podatek to coś takiego, że mimo pracy możemy kupić mniej niż gdyby tego podatku nie było.To do ciebie, Buniek, śmieciu:

/ ... /

Nie powiem nawet pies cię je6ał,

bo to mezalians byłby dla psa.


PS Panie Rafale, może Pan, jako, przynajmniej z formalnego wykształcenia, ekonomista, wyjaśni temu śmieciowi Buńkowi, rzekomo "

inżynierowi", a na pewno, analfabecie, co to jest inflacja?

On gdzieś wyczytał, że jest to ... BUHAHAHAHAHAHAHAHAHA ...podatek.

To teraz Pana polityczny przyjaciel, to może Pan ... może, bo mi na tego śmiecia- idiotę szkoda czasu!!!

grafo-AS @ 82.139.16.*

wysłany: 2022-01-16 21:00

Buniek @ 176.111.153.*wysłany: 2022-01-16 12:34:

"Zatem Wielce Szanowny Panie AS, będąc świadom tego, że Pan jest w tych rzeczach obeznany jak mało kto i treści ze stosownych „szczujni” łyka na bieżąco, czy mógłby Pan nam wyłożyć tu pisemnie jakież to relikwie będą promowane na wspomniane dolegliwości? Publicznie Pan głosi, że szczepienia nie działają na choroby i potępienia dodrukowywania i rozdawania pieniędzy na „widzimisie” władzy w Pańskim wykonaniu nie czytałem. O niszczeniu przedsiębiorców i posiadaczy kredytów przyszłymi odsetkami też Pan nie pisuje, ale przecież Pan wie, że to nas czeka jako kara za głosowanie na Podłość i Skundlenie. Problem jednak w tym, że Pan tak głosował i nie czuje swojej winy i wstydu, bo ciągle jest pod wpływem "Pedagogiki Bezwstydu"?"

Taki tekst przysłał AS-owi pan Buniek.

Treści ze stosownych „szczujni” łykam na bieżąco?
Nic mi o tym nie wiadomo.
Ale ja słabo siebie znam...

Czy mógłbym wyłożyć tu pisemnie jakież to relikwie będą promowane na wspomniane dolegliwości?

No nie. Niekompetentny jestem.

Pan Buniek do pana AS-a:
"Publicznie Pan głosi, że szczepienia nie działają na choroby..."

AS:
Nie potwierdzam i nie zaprzeczam.

Pan Buniek do pana AS-a:
"O niszczeniu przedsiębiorców i posiadaczy kredytów przyszłymi odsetkami też Pan nie pisuje..."

Cysto prawdo.

Pan Buniek do pana AS-a:
"Pan tak głosował i nie czuje swojej winy i wstydu..."

Nie zdementuję
ale winy i wstydu nie czuję.
Smaku, zapachu, węchu też.
Mam kowida!
Ale nie znajdą mnie siepacze!

Podpisał AS
Adres:
Głęboki las
gdzie niedźwiedzia
spotkał ras.

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2022-01-16 21:08

Nie dajmy się ogłupić głupocie, bo przecież głupi nie jesteśmy...
Z rozbawieniem ale i z trwogą czytam apele Wielce Szanownego Pana AS do obalania władz, które sam kilka lat temu gorąco popierał, teraz pod pretekstem obrony boskiego prawa do plucia na innych (nie nakładania maseczki) i konieczności (mimo, że już jest szczepionka) zachorowania na chorobę którą bóg zesłał, a nam śmiertelnym nic do tego. Dla mnie to przykład postawy Paranoja i Schizofrenia.
Po ulicach bezkarnie spacerują osoby wzywające do zabijania lekarzy - profesorów, którzy doradzali by jednak w sprawie epidemii rząd działał bardziej spójnie, a w tym samym czasie Policja łamie protestującym kobietom w innej bardziej dla proputinowskich hierarchów istotnej sprawie.
Czytając w Internecie o ruchach antyszczepionkowych można się dowiedzieć, że są wspierane przez propagandystów Kremla. To też są kolejne „mendy Putina”.
Informuję: Nie mam problemów po trzykrotnym szczepieniu.
W sprawie szczepionek na Covid podobnie jak i innej czyli „transformacji energetycznej” oczekuję od władz powołania „okrągłego stołu”. Absolutnie nie rozumiem tego rozdwojenia politycznego obecnych władz. Szczepionki tak bardzo za, że aż przeciw, bo połowa rządu przeciw. Energetyka tak bardzo za, bo podpisane uroczyście Porozumienie Paryskie i deklaracja na forum UE i ONZ redukcji 55% do 2030 r. i jednocześnie taka "chamówa" w kontrolowanych mediach publicznych i kościelnych.
Jedyne tłumaczenie jakie się nasuwa to chęć „rozwalenia Polski” i przyłączenia jak największej części do ZBIR. Na ten temat to obecna tutaj Gnida Putina mogłaby skrobnąć? Zamieszczę zajawki – może zamiast wyzywać coś napisze...
Kary za ID w imię czego?
„To ETS, europejski System Handlu Emisjami odpowiada za wzrost cen energii elektrycznej w ostatnim czasie – przekonuje rząd. Z tym, że ten sam rząd zarobił na ETS w ostatnich latach 60,2 mld złotych.”
Inne komentarze internautów w tym duchu:
„Sprawa Turowa jest łatwa do ogarnięcie. Cena, jakiej żądają Czesi za naprawę szkód spowodowanych przez kopalnię w Turowie, to ok. 50 mln euro. A Polska musi już zapłacić 57 mln euro kary. Ten upór jest zupełnie bez sensu. Mam wrażenie, że oni robią to celowo. Chcą, by kary naliczone za Turów i Izbę Dyscyplinarną były tak wysokie, by dalsze pozostawanie w Unii stało się przynajmniej finansowo zupełnie bez sensu. „
„Tej ekipie jest to na rękę - tylko czekają, aż nam Unia potrąci należne kary! Będą mogli wtedy już nieskrępowanie ją opluwać i otwarcie dążyć do Polexitu. A suwerenowi tak to przedstawią w rządowej telewizji, że nie będzie się mógł doczekać dnia, w którym opuścimy UE ... "

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: