Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Członek Rady Nieruchomości Noskowskiego I-X. Od urodzenia mieszkaniec Zabobrza.

Podziel się z innymi

| |

Bezpłatna komunikacja kontra smog.

2019-02-15 11:54
Jeszcze w poprzedniej kadencji wnioskowałem do prezydenta Zawiły o to, by wzorem innych miast wprowadzić w Jeleniej Górze bezpłatną komunikację miejską. Wtedy się nie udało. Argumentem było, że nas na to nie stać. Tymczasem już na początku urzędowania nowego prezydenta temat okazuje się nie tylko finansowo wykonalny, ale staje się rzeczywistością. Napawa mnie to optymizmem i każe wierzyć w możliwość wskoczenia mojego miasta na właściwe tory.

Bezpłatna, ekologiczna komunikacja miejska ma zasadnicze znaczenie w walce ze smogiem, który stawia Jelenią Górę w niechlubnej czołówce najbardziej toksycznych polskich miast. Poza rezygnacją ze spalania węgla i rozwojem sieci kolejowej to jeden z najważniejszych czynników mogących poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Jest szansa, by wielu młodych ludzi zamiast tkwić w porannych korkach, zdecydowało się zostawić samochód pod domem i pojechać do szkoły czy na uczelnię autobusem. Malkontenci będą oczywiście twierdzić, że szkoda, że nie wszyscy możemy z tego skorzystać. Oczywiście - szkoda, ale lepiej zrobić coś, niż nie zrobić nic. Udało się przecież dać tę możliwość uczniom i studentom, seniorom, osobom niepełnosprawnym, pionierom Jeleniej Góry, nauczycielom tajnych kompletów, dużym rodzinom. Godna podkreślenia jest możliwość bezpłatnej komunikacji dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. W sytuacji, gdy krwi dramatycznie brakuje, a ludzie sprzedają ją za zachodnią granicą rozwiązanie to stanowi szczególne wyróżnienie postawy tych, którzy po cichu i bez rozgłosu ratują życie innym. Pojawiła się również możliwość bezpłatnego przewozu rowerów, co jest niezbędne, jeżeli mamy być "Rowerową Stolicą Polski" nie tylko na papierze.

W Jeleniej Górze jest jeszcze wiele tematów do załatwienia. Zapewne nie na wszystko wystarczy pieniędzy. Budujące jest jednak to, że małymi kroczkami nawet tak duże przedsięwzięcia, jak bezpłatna komunikacja udaje się zrealizować. Mam nadzieję, iż ta Rada będzie radą dialogu ponad podziałami, a nie radą politycznej awantury. Ci z nas, którzy są radnymi od kilku kadencji zapewne dostrzegli już różnicę - pracujemy szybciej i bardziej efektywnie. Jako przedstawiciele mieszkańców powinniśmy zastanowić się czy mamy być głosem polityków z Warszawy, którzy i tak pomylą nas z Zieloną Górą, czy głosem mieszkańców Zabobrza, Cieplic, Jagniątkowa czy Śródmieścia.

Komentarze

Lola @ 79.187.102.*

wysłany: 2019-02-15 12:55

Wolę Pana, jako radnego niezależnego. Zdecydowanie :)

Ciamek @ 37.47.180.*

wysłany: 2019-02-15 13:03

Końcówka mocna ; )

szperacz @ 78.8.193.*

wysłany: 2019-02-15 13:19

dla wszystkich jeleniogórskich FUJAR ! ! !

https://jeleniagora.pl ;

https://jeleniagora.pl/sites/default/files/37.V.2019.pdf

xy @ 185.25.122.*

wysłany: 2019-02-15 15:37

Pracujecie szybciej i efektywnie? Najszybciej to POszła uchwała o płatnych nieobecnościach radnych. To może zwolnijcie, bo jeszcze diety na następnej sesji POdniesiecie o 1500%.

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2019-02-16 15:27

Panie Rafale, Genialne! Gratulacje z powodu osiągniecia już takiego poziomu samoświadomości Radnego. Na Nagrodę Nobla jednak niech pan nie liczy, bo niektórzy radni wiedzą o tym że "W Jeleniej Górze jest "" wiele tematów do załatwienia (i) "" nie na wszystko wystarczy pieniędzy" od pierwszego dnia swojej pierwszej kadencji.
W sprawie miejskiej komunikacji to chyba wciąż brakuje ze strony proponujących to rozwiązanie w przestrzeni publicznej racjonalnego wyjaśnienia zysków i informacji o kosztach zaprzestania pobierania opłat za przejazd. Wiemy z okresu kampanii wyborczej, że roczny koszt takiego rozwiązania to dla podatnika ponad 12 milionów złotych rocznie. Z czego zatem trzeba zrezygnować? Poza tym rzecz chyba też powinna obejmować jakiś plan urbanistyczny. Jeżeli zostały wydane ogromne sumy na budowę dróg to dlaczego samochody mają po nich nie jeździć? Jeżeli ma być w przyszłości w jakimś regionie tylko komunikacja miejska to trzeba już teraz zakazać budowy nowych dróg i remontów, w miejscu gdzie taka komunikacja ma powstać bo po co wydawać pieniądze na rzeczy z których nie będzie się korzystało. Jaki to region i dlaczego?
W krajach gdzie ludzie korzystają tylko z komunikacji publicznej nie buduje się dróg, a na już wybudowane wpuszcza się tylko niektóre pojazdy. Rzecz całą prowadzi się zgodnie z planem i w ramach kampanii informacyjnej dyskutuje się o tym i wprowadza latami.
Cieszy fakt że pan radny napisał: "Mam nadzieję, iż ta Rada będzie radą dialogu ponad podziałami, a nie radą politycznej awantury" ale wątpię że tak będzie. No, a ten fragment: "Jako przedstawiciele mieszkańców powinniśmy zastanowić się czy mamy być głosem polityków z Warszawy, którzy i tak pomylą nas z Zieloną Górą, czy głosem mieszkańców Zabobrza, Cieplic, Jagniątkowa czy Śródmieścia" to chyba jakieś rozliczenie z przeszłością ale moim zdaniem marne, bo tekst powinien się zaczynać od słów "nigdy więcej ...." .
Apel o to by "nauczycielom tajnych kompletów" należała się darmowa komunikacja miejska też mnie ubawił, bo z moich obliczeń wychodzi, że takie osoby mają ponad 75 lat i już mają do tego prawo.

PK @ 81.219.7.*

wysłany: 2019-02-16 17:08

Otóż trochę o dietach radnych, pensjach posłów i senatorów, ministrów, premierów, prezydentów, burmistrzów i temu podobnych. Istnieje takie sprzężenie zwrotne: im niższe wynagrodzenie, tym gorsza kadra. Ludzie, którzy mają dobrze i wydajnie służyć Państwu, miastu, gminie, muszą też przyzwoicie zarobić. Inaczej chętnymi nie będą specjaliści. PiSowi specjaliści nie są do rządzenia potrzebni, bo i tak rządzi jeden poseł, ale Polsce tak.

Dla oszczędności można np. zlikwidować senat, ograniczyć ilość posłów i radnych, ale ci wybrani muszą być dobrzy i przyzwoicie opłacani. Takie bezmyślne i czysto populistyczne nawoływanie do marnych wynagrodzeń odbija się na wszystkich Polakach.

DRX @ 87.105.135.*

wysłany: 2019-02-17 22:47

Chciałbym korzystać z komunikacji miejskiej lecz niestety nikt nie pomyślał o poprawie połączeń na ul Spółdzielczej. Pracuje tam w strefie ok 3000 osób. A autobusy kursują jedynie w porach zmianowych. Nikt nie pomyślał o tym że ludzie też mogą nieregularnie pracować. Nagłe Sprawy itp. Już częściowym rozwiązaniem byłaby zmiana trasy linii 11 właśnie przez obwodnicę od Godyszyna przez Spółdzielczą.

[Rafał: W jakich godzinach powinien kursować autobus?]

bumcyk @ 83.26.166.*

wysłany: 2019-02-19 00:06

Do PK nie wiem czy pan zauważył ale w Jeleniej Górze PiS nie rządzi.
Co do opłacania były prezydent Zawiał zaczął swoje rządy od podwyżki pensji o 1000 zł. Jakie są efekty jego polityki to chyba widać.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: