Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Urodzony jeleniogórzanin, mieszkaniec Zabobrza.

Podziel się z innymi

| |

Demokracja, nienawiść, dyktatura.

2019-07-12 13:56
Bertrand Russell powiedział kiedyś: W dyktaturze wolno głupcom rządzić, w demokracji wolno głupcom głosować. Dzisiejsza Polska stała się areną walki o właściwe zrozumienie słowa "demokracja". Jedni twierdzą, że zawiodła i potrzeba silnej ręki, by nami pokierować. Inni zarzucają wyborcom, że dali się kupić za 500 złotych. Jedni i drudzy w gruncie rzeczy podkopują wiarygodność systemu, który powojennemu pokoleniu zapewnił pokój i dobrobyt.

Kiedy w 1989 roku wraz z murem berlińskim legł w gruzach komunizm, Francis Fukuyama ogłosił w swym słynnym eseju koniec historii. Uznał, że nikt już nie nabierze się na socjalizm, a centralne planowanie i krwawe dyktatury staną się przeszłością. Przyszłością świata ma być liberalna demokracja czyli ustrój oparty o gospodarkę rynkową i demokratyczne zasady wyboru władz. Niestety, pamiętający sklepowe półki na których był tylko ocet przestają interesować się polityką, a zmęczeni upadkiem obyczajów, chłopcami w spodniach-rurkach i marszami LGBT zaczynają marzyć o rządach silnej ręki. Odejście od demokracji do dyktatury zaczyna się zawsze tak samo - od wskazania wroga: Żyda, geja, członka przeciwnej partii. Potem wystarczy wmówić ludziom, że wszystkie ich nieszczęścia są wyłącznie jego winą. Tak nakręca się spirala nienawiści, która napędza głosy politykom, ale wcześniej czy później prowadzi do tragedii. W Polsce mamy już dwie ofiary bratobójczej wojny: Marka Rosiaka - pracownika biura poselskiego PiS oraz Pawła Adamowicza - prezydenta Gdańska. Obaj zapłacili najwyższą cenę za podział, który rozdarł nasz kraj.

Wiele lat temu w Hiszpanii poznałem Serba, który mieszkał kiedyś w Krakowie. Zaprzyjaźniliśmy się i rozmawialiśmy długie godziny o kulturze, Europie i przyszłości świata. Zapytałem go, co stało się w Jugosławii, że ten piękny kraj stał się nagle areną tak okrutnej wojny. Odpowiedział mi, że do wszystkiego doprowadzili politycy. Byli komunistyczni działacze próbowali zdobyć głosy wyborców rozniecając dawne narodowe waśnie i przypominając krwawą historię. Koledzy z jednej klasy nagle stali się wrogami: jeden brodatym muzułmaninem, drugi prawosławnym obrońcą Wielkiej Serbii, trzeci katolickim Chorwatem. Mimo, że jeszcze niedawno wspólnie pili wino i podobały im się te same dziewczyny teraz opluwali się wzajemnie i mierzyli do siebie z karabinów. Mój serbski przyjaciel uciekł z Jugosławii. Nie chciał patrzeć, jak mordowali się jego rodacy, gwałcili kobiety i palili domy.

Demokracja i wolny rynek są wielkim osiągnięciem naszej cywilizacji. Możemy głosować na kogo chcemy i kupić to, co nam się podoba. Żaden, choćby najgenialniejszy dyktator nie może mówić nam w co mamy wierzyć, z kim się przyjaźnić, jak uprawiać seks i jakie filmy oglądać. Jednak wolność wyboru ma swoją cenę - musimy uszanować poglądy innych. Nie możemy pozwolić, by zamykano usta tym, z którymi się nie zgadzamy, bo za chwilę może to oni zażądają, by zamknięto usta nam.

Dziś jesteśmy członkami Unii Europejskiej. Możemy pracować i mieszkać gdzie chcemy. To wspólny rynek, a nie czołgi i karabiny położyły kres wojnie w Irlandii Północnej. Dlatego nie warto niszczyć tego, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawało się nierealne. I nie warto oddawać wolności ludziom, którzy mówią, że wiedzą lepiej niż my, co dla nas dobre. Dla których podzielony, mierzący do siebie z karabinów świat jest lepszy niż współpraca i dobrobyt. Podobnie trzeba chronić tych, którzy są słabsi lub ich krzyk jest zbyt cichy. Bo właśnie cichość i pokora serca są esencją chrześcijaństwa, a nie pycha i nienawiść.


Komentarze

Miso @ 79.162.226.*

wysłany: 2019-07-12 15:34

Dobre

Milla @ 31.60.73.*

wysłany: 2019-07-12 15:48

Polacy staną jesienią przed wyborem czy sprzedać swoją wolność za 500 plus. To smutny i tragiczny wybór...

Małgorzata @ 31.60.89.*

wysłany: 2019-07-12 15:51

Zapłacą za ten wybór ceną jedzenia, podatkami i kolejkami do lekarza. Nie ma darmowych obiadów.

PYTANIE @ 83.30.138.*

wysłany: 2019-07-12 16:31

A u nas kto rozpętał wojnę z innymi nacjami ,i poglądami innych?A kto niby jest zmęczony marszami LGBT.?I CZY JEST POTRZEBna SILNA RĘKA ,ABY TE MARSZE ZLIKWIDOWAĆ?Beczka miodu i łyżka dziegciu w wynurzeniach pana.Facio zażyczył swojej partii i zgotował nam taki los.Nic nowego w historii..

Litr @ 188.146.224.*

wysłany: 2019-07-12 17:19

Wolność odbiera się po plasterku. Nie poczujemy nawet kiedy obudzimy się w drugiej Białorusi. Socjal jest ok,ale ta szczujnia w publicznej telewizji jest odrażająca. Jak za komuny.

Schengen @ 81.219.59.*

wysłany: 2019-07-12 21:26

Pisząc o spodniach rurkach i LGBT zapomniał Pan o posiadaczkach macic...
Zacny tekst, tylko jakoś nadal pamiętam popisy Autora z całkiem nieodległych czasów.

Buniek @ 176.111.153.*

wysłany: 2019-07-13 12:05

Panie Rafale, super tekst!!! LGBT byli, są i będą żyć wśród nas! Migranci i uchodźcy też! Nacjonaliści rozpętując wojny między nacjami w różnych krajach byli przyczyną śmierci i biedy setek milionów ludzi Europy (Wołyń!!!). Niestety, kościoły chrześcijańskie też się dają politykom wmanewrować w brudne gierki. Ktoś kto uważa, że LGBT, uchodźcy i nacjonalizm to paliwo polityczne może być śmiało traktowany jako ZDRAJCA interesów narodowych. Na takich ludzi i partie mogą głosować tylko tacy ludzie. Moim zdaniem LGBT mają prawo teraz uważać się za prześladowanych i demonstrować na ulicach potrzebę WOLNOŚCI. Kredą, węglem, długopisem wszyscy piszą "Precz z .....

AS @ 82.139.14.*

wysłany: 2019-07-13 18:03

'W Polsce mamy już dwie ofiary bratobójczej wojny: Marka Rosiaka - pracownika biura poselskiego PiS oraz Pawła Adamowicza - prezydenta Gdańska. Obaj zapłacili najwyższą cenę za podział, który rozdarł nasz kraj."

Pan naprawdę wierzy, że to są wydarzenia porównywalne?
Jeśli tak, to nie ma rozmowy!

I jeszcze jedno.
Komu Kaczor - Dyktator zamyka usta?

Oj!
Gubimy się panie RPS!
Polacy sprzedali wolność za 500+?
Paradne. Te komentarze.

Daria Minta @ 66.70.228.*

wysłany: 2019-07-13 21:51

Polityczny mord Pawła Adamowicza dokonany na oczach tysięcy ludzi jest zdarzeniem bez precedensu. Przykre, że Polacy tak szybko zapomnieli...

PS Świetny tekst Panie Radny, choć dla ASa chyba za trudny :)))))))

bu3las @ 176.114.236.*

wysłany: 2019-07-15 01:32

PiS mi nic nie dał. Jestem za stary na 500+.
Poza tym dostają je wszyscy, i biedni, i bogaci. To taki zwrot podatku dla bogatych i zapomoga dla ubogich.

Pani K. Janda obrazkiem, przestawiającym wyborcę PiS jako aportującego psa, łączy, zasypuje podziały. - Dobre sobie.

Ci pomazańcy Lenina uważają, że im rząd dusz się należy z przydziału, że nie trzeba sobie na ten zaszczyt zapracować.

Są jeszcze inni, którzy nie rządzili. Są to wyznawcy Witolda Gadowskiego, Brauna, Michalkiewicza, Ewy Kurek...

Domagam się pluralizmu!

korzystająca @ 109.241.46.*

wysłany: 2019-07-15 10:42

Czy mord Pawła Adamowicza miał podłoże polityczne? Wątpię.

AS @ 78.8.109.*

wysłany: 2019-07-16 11:11

bu3las @ 176.114.236.*: "PiS mi nic nie dał. Jestem za stary na 500+.
Poza tym dostają je wszyscy, i biedni, i bogaci. To taki zwrot podatku dla bogatych i zapomoga dla ubogich"

Przyzwoici bogaci nie biorą.
Nie ma przymusu.
Mogą se brać bo to i tak mniejsza strata niż różnicowanie.

Byłem wyznawcą Michalkiewicza.
Powoli i Gadowskiego nie mogę słuchać.
Może Gadowski na to nie zasługuje?

A tak w ogóle to nudy polityczne.
Wszystko się wydało!

Może na odmianę zacznie pan, panie RPS-ie,
pisać tu krótką historię jeleniogórskiego PiS-u?

Widz @ 185.25.122.*

wysłany: 2019-07-16 18:02

Z całym szacunkiem, ale ...

Tekst miałki.

Banały.

Mądrości typu : " Lepiej jest być bogatym i zdrowym, niż chorym i biednym".

PS. Czy w następnej kampanii wyborczej zaprzestanie Pan walki o głosy i zda się na fluidy między Panem a potencjalnymi wyborcami ?

Nie będzie hałaśliwej i jarmarcznej, choć jak widać, skutecznej, kampanii ogłuszania swoim nazwiskiem, wydobywającym się z tub wzmacniaczy na samochodzie, przechodniów i mieszkańców Zabobrza ???

bu3las @ 176.114.236.*

wysłany: 2019-07-17 01:40

Mówi się: nie święci garnki lepią. To samo miał na myśli Otto von Bismarck mówiąc, że nie pokazuje się ludziom jak robiona jest kiełbasa. Są recenzenci życia społecznego i ci, którzy robią politykę.

Kaczyński robi politykę. I choć mam wiele zastrzeżeń, np. burdel w szkolnictwie, to nie mam wyboru.

Podstawowym mankamentem opozycji jest jej brak wiarygodności. Liczę na to, że Kaczyński im pokaże, iż oszustwo ma krótkie nogi i wyeliminuje blagierów platformerskich z polityki, choćbym miał na tym stracić. Stracić dla Ojczyzny, to tak jakby zyskać.

Dziady @ 88.108.211.*

wysłany: 2019-07-18 04:28

Za PO to chociaż sprawdzali czy zimna woda w kramie leci A dziś , dają 500+ i to jest sprawiedliwe?

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: