Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Urodzony jeleniogórzanin, mieszkaniec Zabobrza.

Podziel się z innymi

| |

Polska premiera Kaczyńskiego.

2019-10-07 09:55
Prawo i Sprawiedliwość jest prawdopodobnym zwycięzcą nadchodzących wyborów. Wyborów, w moim przekonaniu najważniejszych od 1989 roku, bo decydujących o kierunku, w którym pójdzie Polska. Według nieoficjalnych zapowiedzi polityków PiS to Jarosław Kaczyński stanie na czele przyszłego rządu, co należy uznać za krok w dobrą stronę, bo wszyscy przecież wiemy, że Polską rządzi Prezes, a nie premier. Jarosław Kaczyński zapowiada kontynuowanie procesu przebudowy państwa. Kierunek jest znany: podporządkowanie samorządów władzy centralnej, repolonizacja mediów, dalsza reforma sądów, gospodarka oparta nie o inwestycje, ale o transfery socjalne. Możemy spodziewać się również oczekiwanego przez Kościół zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej - aborcja zostanie zakazana również wtedy, gdy ciąża będzie wynikiem gwałtu lub kazirodztwa, kiedy jest zagrożeniem dla życia lub zdrowia kobiety oraz w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Jeżeli PiS uzyska taki wynik, jak pokazują sondaże dojdzie również do zmiany Konstytucji i zapisania w niej podstaw ustrojowych nowego państwa.

Jakie będą skutki tych zmian? W większości nie odczujemy ich od razu. Płaca minimalna wysokości 4000 złotych spowoduje likwidację wielu małych firm - pracodawców nie będzie stać na tak wysokie pensje. W związku z wzrostem kosztów pracy wzrosną ceny. Obserwujemy to już dziś, gdy wiele spółdzielni mieszkaniowych, w tym Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znacząco podniosło opłaty w związku z wprowadzeniem pracowniczych planów kapitałowych i wyższą płacą minimalną. Osoby z najniższymi kwalifikacjami zostaną zwolnione, jak stało się to w Korei Południowej, gdzie w ciągu 3 lat poniesiono płacę minimalną o 55%, a w konsekwencji 200 tysięcy ludzi straciło pracę. Brakować zacznie policjantów, nauczycieli, urzędników, pielęgniarek, pracowników socjalnych, których wynagrodzenie okaże się porównywalne z wynagrodzeniem sprzątaczki. Zmniejszy się zainteresowanie studiami, bo po co psuć oczy nad książkami, skoro dostanie się tyle samo, co ten, który się nie uczył? Przy spadającej stopie inwestycji, najniższej obecnie od ponad 20 lat, spadnie tempo wzrostu gospodarczego. Część pracowników o najniższych dochodach nie będzie chciała podjąć zatrudnienia woląc korzystać z zapomogi państwa. W konsekwencji spadającej liczby osób aktywnych zawodowo i fatalnej demografii z czasem załamie się system emerytalny. Stopa zastąpienia wyniosła w 2018 roku 56,4%, czyli otrzymacie Państwo w formie emerytury 56,4% dzisiejszego wynagrodzenia. Prognozy ZUS mówią o stopie zastąpienia wysokości maksymalnie 25%.

Jeżeli chodzi o kwestie polityczne to Polska będzie coraz bardziej izolowana w Unii Europejskiej. Kandydaci PiS nie są dopuszczani do stanowisk unijnych - wystarczy wspomnieć niechlubny wynik 27:1 Beaty Szydło w głosowaniu na szefa Rady Europejskiej. Przy fatalnych stosunkach z Rosją oznacza to izolację Polski na arenie międzynarodowej. Przypomina to niestety coraz bardziej sytuację z 1939 roku, gdy Polska nie chcąc sojuszu ani z hitlerowskimi Niemcami, ani z sowiecką Rosją oparła swoje bezpieczeństwo o mgliste obietnice Anglii i Francji. W chwili, gdy światowe mocarstwa ustalają nowy układ sił jest do dla nas olbrzymie niebezpieczeństwo. Sny o Międzymorzu i dzielnych Bułgarach broniących nas przed Rosją możemy włożyć między polityczne bajki. Zapewne pozostaniemy nadal państwem demokratycznym z wiodącą rolą jednej partii i zduszoną opozycją.

To czy mój scenariusz się spełni zależy od wielu czynników: od mobilizacji elektoratu PiS, od udziału w wyborach przedsiębiorców wkurzonych astronomiczną płacą minimalną i rosnącym ZUS-em, od osób LGBT zastraszanych rządową propagandą, od młodzieży, która troszczy się o klimat, chce zwiedzać świat i nie boi się innych kultur. Oni mogą wywrócić stolik. Pamiętać należy, że twardy elektorat PiS to jedynie 25%. Reszta to ludzie, którzy do partii Jarosława Kaczyńskiego przekonały transfery socjalne. Według badań są to osoby w większości słabo wykształcone, z niskimi kwalifikacjami. Nie czują one konieczności "odwdzięczania" się swoim głosem partii rządzącej, podobnie jak beneficjenci programu 500+, którym wsparcie zwyczajnie od lat się należało. Przy deklaracjach wszystkich polityków, że programy socjalne nie zostaną zlikwidowane, nie mają powodów do obaw.

George Bernard Shaw powiedział kiedyś, że w demokracji wolno głupcom głosować, w dyktaturze wolno głupcom rządzić. My powinniśmy zagłosować mądrze i wybrać mądrych polityków, choć wiem, że to niełatwe. Tym razem nie chodzi bowiem o zwykłą "zmianę przy korycie", ale wybór Polski, jaką pozostawimy naszym dzieciom. Niezależnie czy jesteście Państwo zwolennikami dobrej zmiany, jednej z partii opozycyjnych czy nie interesujecie się polityką i nie głosujecie, tym razem zróbcie wyjątek. Idźcie na wybory. To wy zdecydujecie, jaka ta Polska będzie. Czy otwarta, europejska i przewidywalna, czy wciąż napinająca muskuły i śniąca sen o potędze, jak Pola z piosenki Muńka Staszczyka.


Komentarze

Durell @ 79.187.102.*

wysłany: 2019-10-07 13:51

Mocna analiza, ale mam podobnie obawy...

[Rafał: Nigdzie na świecie nie udało się zbudować dobrobytu rozdając pieniądze. Amerykański New Deal, na który powołują się ekonomiści PiS to były wielkie inwestycje generujące miejsca pracy, a tym samym nakręcające koniunkturę. Zatrudnionych zostało 8,5 miliona bezrobotnych, zbudowano ponad 120 tysięcy budynków publicznych, 77 tysięcy mostów i niemal 300 lotnisk. My nie idziemy tą drogą.]

500 @ 31.60.109.*

wysłany: 2019-10-07 14:56

Skończymy jak Rosja - niby demokracja, a odezwać się strach.

Jurek @ 185.220.101.*

wysłany: 2019-10-07 15:01

Rafale, byliśmy razem w PiS dawno temu. To już nie jest ten sam PiS z czasów PO-PiSu. Tamten nie był nacjonalistyczny, ksenofobiczny, antyunijny. Ale teraz jest. Nie dziwię Ci się, że nie możesz odnaleźć się w czymś takim. Trzeba móc spojrzeć sobie w lustro z czym nasi dawni koledzy mają zapewne coraz większe trudności pomimo coraz grubszych portfeli. Fajnie poczytać Twoje felietony, bo zachowujesz obiektywizm i nie uprawiasz propagandy. Trzymaj się!

AS @ 78.8.232.*

wysłany: 2019-10-07 16:29

"bo wszyscy przecież wiemy, że Polską rządzi Prezes, a nie premier."
Ryli?
Czyli co?
Morawiecki to bezwolna kukła?

"gospodarka oparta nie o inwestycje, ale o transfery socjalne."
Kaczor wszystko rozda?
I zdechniemy z głodu, jak już to przejemy?

"aborcja zostanie zakazana"
No tragedia!
A czym jest aborcja, jeśli nie dodaniem tragedii do tragedii
gdy nowe życie jest wynikiem gwałtu?

"w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu."

Pewnie.
Lepiej zamordować, niż pozwolić po ludzku umrzeć.

"Jeżeli PiS uzyska taki wynik, jak pokazują sondaże dojdzie również do zmiany Konstytucji i zapisania w niej podstaw ustrojowych nowego państwa."

Tak. Budki i Sławki z Tczewa
nie będą pisać nowej konstytucji. Tragedia.

Potem już będą tylko same tragedie.
Jak mawiali ekonomiści pokroju Balcerowicza i jego uczniów.

Makabra.
PO-KO, Biedroń i Jahira
nie będą w Polsce kreować polityki i gospodarki.
Kaczor zlikwiduje Polskę.

No to do niedzielnego wieczora
a potem cały Anty - PiS co zrobi?

Ddd @ 37.248.164.*

wysłany: 2019-10-07 18:36

Dziwne, tylko został Pan wyrzusony z PiS za swoje zachowanie i nagle nic z polityki rządu Panu nie odpowiada czemu? Czyżby nagle spodobało się Panu to co wypracowali Ci z PO? A może żałuje że teraz "lodów już kręcić" się nie da?

[Rafał: PiS nigdy nie miał w programie rozdawania pieniędzy - przypomnę, że ministrem finansów rządu PiS była prof. Zyta Gilowska, która do PiS została "wypożyczona" z liberalnej Platformy. Mateusz Morawiecki doradzając Tuskowi również dawał inne rady. Coś o obiecywaniu i wygaszaniu oczekiwań oraz zap...u za miskę ryżu... Pamięta pan? Obecne propozycje to efekt sukcesu programu 500+ przygotowane na potrzeby wyborów. Dlatego do dymisji podała się minister finansów Teresa Czerwińska rozumiejąca jakie będą tego konsekwencje.]

bumcyk @ 5.173.250.*

wysłany: 2019-10-07 21:43

Widzę radykalny zwrot poglądów. Czyżby punk siedzenia zmienił i punkt widzenia?

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2019-10-08 06:56

Witam Pana ,Witam wszystkich realistów .Także ASa,Wieńczysława;chwała wielkiemu Jarozbaw.

a)Lepiej zamordować, niż pozwolić po ludzku umrzeć.>Nie zamordować a przerwać rozwój uszkodzonego płodu.Czy Asie wiesz jak wyglądają domy opieki prowadzone przez zakonnice, jak wyglądają domy,rodziny z takimi dziećmi ? Pomagasz im? byłeś? TY wielki polak katolik brzydzisz się takimi tragediami .
Na pewno to grzesznicy Bóg ich pokarał.

Kaczyński tworzy dyktaturę na wzór Turcji czy Korei pół. Senior na Powązkach syn następcą .Tylko pomnika jeszcze nie ma.

A Pan Rafał zawsze miał swoje zdanie i "kręcił lodów" jak naczalstwo PISu ub kliki Jeleniej.

Pilna sprawa to wejście lewicy do sejmu aby kontrolować ten chocholi taniec.

Idą jakieś zmiany bo Pan Jędraszewski pisze nowy życiorys i wymazuje swoich kumpli.
Do usłyszenia po 13tym.
Młodzi do urn bo do was należy przyszłość.

Konserwatysta @ 81.17.27.*

wysłany: 2019-10-08 10:33

To co wyprawia PiS jest przerażającym populizmem, który zrujnuje gospodarkę. Tym konserwatysta różni się od lewaka, że potrafi mówić rzeczy niepopularne, nawet za cenę utraty stołka. Dlatego szacunek dla Pana Rafała, ale także Kazimierza Ujazdowskiego, Marka Migalskiego, Pawła Kowala czy Michała Kamińskiego.Katolicka nauka Kościoła wspiera rodzinę, która PRACUJE, a nie od trzech pokoleń siedzi na zasiłku. Opus Dei naucza, że praca jest naszą służbą Bogu. Oparcie polityki na ludziach niepracujących czy skłanianie mniej zarabiających zachętami ekonomicznymi do porzucenia pracy jest wysoce niemoralne, a w dalszej perspektywie sprowadzi nas do pozycji Białorusi. Proszę pana Prezesa, by w tym tonie agitował sobie pod budką z piwem, a nie wycierał sobie buzię konserwatyzmem, bo to co robi PiS nie ma nic wspólnego ani z polityką Ronalda Reagana, ani z Margaret Thatcher, którzy doprowadzili swoje kraje do potęgi i bogactwa.

Uczciwość PiS, sondaż @ 199.249.230.*

wysłany: 2019-10-08 11:01

37 proc. ankietowanych wskazało, że politycy rządu PiS "są nieuczciwi, mają wiele na sumieniu". Tyle samo Polaków wybrało odpowiedź "czasem są uczciwi, a czasem nie, ale taka jest polityka". 21 proc. badanych wskazało, że "są uczciwi, trudno im coś zarzucić". Czyli twardy elektorat PiS to 21%.

AS @ 78.8.156.*

wysłany: 2019-10-08 15:37

Nieuczciwy PiS uzyska 48%
a uczciwa inaczej PO-KO
będzie na-na.

Jak ja nienawidzę PiS-u!
Ja chcę rządu Budki, Sławka z Tczewa i Jahiry!

Gej @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-10-08 16:45

Jestem gejem, ale nie zamierzam głosować ani na lewicę, ani na POKO. Przez całe lata nie miałem z tym problemu, że jestem homoseksualny i moi znajomi też nie mieli. Ale od paru lat skrajnie lewicowe środowiska zaczęły - rzekomo w moim imieniu - organizować różne parady, wiece i zadymy, które niszczą wizerunek zwykłych gejów, takich jak ja, którzy nikomu nie chcą wchodzić w drogę, ani też nie chcą, żeby ktoś im nie pozwalał żyć po swojemu. Ci aktywiści uzurpują sobie prawo do występowania w moim imieniu, a efekt ich działań jest tylko taki, że wszędzie zamiast być kojarzonym z tego, co robię - a jestem drobnym przedsiębiorcą - ludzie zwracają na mnie uwagę, że jestem gejem, zadają różne pytania, ale nie robią tego w złej intencji, po prostu te ruchy LGBT zaczęły mieszać w szklance wody i teraz ludzie wkoło tylko pilnują się, żeby mnie nie obrazić i tak dalej. A nikomu to nie jest potrzebne i wcześniej nie było z tym problemu, wiedzieli o tym tylko ci ludzie, którzy powinni wiedzieć. Ja szanuję, że ktoś ma rodzinę i dzieci i z doświadczenia wiem, że związek mój i mojego partnera to nie jest dobre miejsce do wychowywania dzieci - sam byłem wychowywany w zwykłej, normalnej rodzinie i nie chciałbym, żeby było inaczej. Będę w tych wyborach głosował na PiS, bo wydaje mi się szkodliwe takie rozchwianie podstawami społeczeństwa - powinno być tak jak było zawsze w Polsce, czyli normalnie, bez tych wszystkich zadym i awantur, które się działy na ulicach, ale też w Sejmie za sprawą niektórych posłów PO. Ludzie chcą żyć normalnie, spokojnie, wg swoich tradycji i upodobań i to zapewnia PiS, a środowiska lewicowe i PO szukają tylko okazji, by rozkręcać nowe rozruchy i narzucać ideologie.

[Rafał: Jeżeli czuje się Pan bezpiecznie w dzisiejszej Polsce i uważa Pan, że osoby LGBT nie mają powodów do obaw to może się Pan nam przedstawi z imienia i nazwiska?]

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2019-10-08 17:11

Polecam dla asa/mój pies to był AS/i tego jak tam wieńczy czy dzierżywstyd.

http://www.100aferpis.pl/

Grzesiek @ 109.241.47.*

wysłany: 2019-10-08 18:44

Pisze Pan o mądrych politykach, że trzeba ich wybrać. Czyli kogo? Wychodzących z krypty spadkobierców PZPR? Obrotowych polityków z PSL-u? Polityków z PO, partii która zmarnowała 8 lat? Czy jednak z PIS-u, partii która może robi dużo błędów, ale coś robi!!! Twardy elektorat tej partii to minimum 30 - 35%. Generalnie wróży Pan z fusów, ale ważne że ma Pan swoje zdanie. Tak jak Pańscy interlokutorzy. Ja sądzę, że jeśli frekwencja będzie około 60% (jak w wyborach w roku 1989) to PIS wszystko pozamiata i będzie miał większość konstytucyjną w Sejmie. I wtedy może być naprawdę groźnie.

[Rafał: Metka nie zawsze mówi, kto jest kim. Znienawidzony przez PiS Grzegorz Schetyna był w młodości członkiem Solidarności Walczącej - najbardziej bezkompromisowej organizacji antykomunistycznego podziemia. Tymczasem lista działaczy PZPR w PiS jest - jak pokazują poniższe, losowo wybrane, linki - bardzo długa.
https://wiadomosci.wp.pl/akcja-piotrowicze-kto-z-pis-nalezal-do-pzpr-6067060569051777a
https://www.facebook.com/janusz.korwin.mikke/posts/10153289097457060/
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/byli-w-pzpr-sa-w-pis/kr311b2#slajd-1
https://koduj24.pl/maria-nurowska-stworzyla-liste-politykow-pis-zasluzonych-pzpr-owi/
Mamy też znanego, jeleniogórskiego polityka PiS z PZPR-owskim rodowodem.]

do Gej @ 192.160.102.*

wysłany: 2019-10-09 09:09

No i Pan Rafał cię zatopił, kolego z PiSu. W żadnym cywilizowanym kraju gej czy lesbijka nie boją się do tego przyznać. Wiem, bo od lat mieszkam z moją partnerką w Niemczech i nikt nie robi z tego żadnego problemu. Ty, nawet gdybyś naprawdę był gejem (a przecież nie jesteś, prawda?), nie podpiszesz się prawdziwym nazwiskiem, bo stałbyś się obiektem ataku. Nie pisz mi więc farmazonów, jak to PiS broni naszych praw, bo mieszkam w Niemczech właśnie dlatego, że tu nikt mnie nie zaczepi i nie obrazi, gdy idę z Sabine za rękę na zakupy.]

Gej @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-10-09 16:15

No i właśnie to jest ten zamordyzm, o którym mówię - jak ktoś ma inny pogląd niż ruchy LGBT, to od razu na niego napadają - nazwisko! pokaż twarz! to nieprawda, że jesteś gejem! Jak ktoś jest homofobem i atakuje homoseksualistów to nie ma znaczenia czy oni się mu przedstawiają czy nie. I jak jest napisane "Wpisz swoje imię, pseudonim:", to wpisuję wybrany przeze mnie pseudonim, bo takie są zasady wszędzie w internecie, tylko nie tutaj.

[Rafał: Pan się wstydzi swojego nazwiska? Nie podaje go pan w urzędach, hotelach, boi się pan umieścić go na domofonie, wizytówce, nie podpisuje pan PIT-ów? Cóż, w przeciwieństwie do pana ja, pan Kazimierz Piotrowski, Paweł Kucharski, Andrzej Pawluszek, Mariusz Synówka, Marcin Kaflik, Mariusz Gromek nie chowamy się za bezpiecznym nickiem tylko podpisujemy swoje komentarze imieniem i nazwiskiem. Pomimo, że różnimy się poglądami i czasem ostro polemizujemy.]

Czytam i płaczę @ 78.88.141.*

wysłany: 2019-10-09 16:33

Wy chyba nie zrozumieliście... ani Pan Rafał ani Pani Dogej. Pan obawia się podać swego imienia, bo lewicujący LBGTyści tak zbrzydzili jego środowisko, że poczuł się wystawiony na środek, czego nigdy nie chciał...
I niech sobie sprawdzi Pani Dogej, jak w cywilizowanej Europie prześladują homoseksualistów, zwłaszcza przyjaźnie nastawieni imigranci. Statystyki napadów proszę przejrzeć. Nie rozumiem też dlaczego Pani nie podpisze się pod postem, czego
Pani się boi w tych Niemczech ( a może nie jest Pani w Niemczech, tylko na Zabobrzu...)
Jak mi Pan Rafał natomiast pisze o Schetynie, to płaczę ze śmiechu. Natomiast przeraża mnie straszenie nienarodzonymi dziećmi, że będą musiały się narodzić...ja naprawdę myślałam, że Pan rozsądny jest....

[Rafał: Widzi pan, ja znam osobiście trochę osób zaangażowanych w walkę z komuną w czasach PRL. Takich, którzy narażali swoje życie, zdrowie, kariery dla Polski, byli internowani, bici, siedzieli w więzieniach. I szanuję ich niezależnie od tego, jakie mają dziś poglądy. Bo Solidarność i antykomunistyczna opozycja to nie był PiS. To byli ludzie związani z ruchem robotniczym, działacze katoliccy, obrońcy praw człowieka, liberałowie, niepodległościowcy, endecy, socjaliści, konserwatyści, monarchiści. Dziś są w różnych partiach, ale każdy z nich jest dla mnie bohaterem. Łatwo być bohaterem w czasach pokoju i demokracji, gdy za głoszenie własnych poglądów nie grozi więzienie....]

Gej @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-10-10 11:04

No widzi pan, jakoś od innych nie wymaga pan podania nazwiska, tylko ode mnie... bo jestem gejem.. i to ma być ta tolerancja? Smutne :(

[Rafał: Cóż, chcę żyć w takiej Polsce, gdzie ludzie mogą ze sobą rozmawiać, choć różnią ich poglądy. Nie w Polsce "zdradzieckich mord", "dorzynania watahy" i kopania między Polakami coraz głębszego rowu, który cieszy tylko Władimira Putina. Dotyczy to również osób nieheteronormatywnych. Nie wiem, czy jest pan osobą z PiS, która robi tu powszechnie znany PR "na geja", czy realną osobą. Skoro jednak tak boi się pan ujawnienia swojej tożsamości to z polską demokracją jest chyba coś nie tak. Dlatego nie dziwi mnie, że osoby LGBT walczą o to, by bezpiecznie i godnie żyć pośród nas, tak jak walczyły o to wcześniej sufrażystki - bo nikomu nie przyszło do głowy, że kobieta też może głosować, studiować czy zechcieć robić karierę, a nie tylko stać przy garach i zajmować się dziećmi. A ledwie 100 lat temu było to zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn...]

PK @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-10-10 19:24

No i Pan Rafał w nowych szatach! Jakie zaskoczenie! Już nie popiera senatora Mroza?

[Rafał: Życzę panu Senatorowi wszystkiego najlepszego i wierzę, że po wyborach będzie znakomitym prezesem spółki Skarbu Państwa.]

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: