Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Urodzony jeleniogórzanin, mieszkaniec Zabobrza.

Podziel się z innymi

| |

Krajobraz po bitwie.

2019-10-14 09:26
Prawo i Sprawiedliwość zgodnie ze wszystkimi znakami na niebie i ziemi wygrało wybory parlamentarnie. Zasługa to zarówno transferów socjalnych, które spodobały się Polakom, jak i potężnej kampanii wyborczej. Gdy jedna osoba proponuje ci 500 zł na konto, a druga obietnicę - wybór jest jeden - bierzesz gotówkę. Z czymś takim nie nikt nie wygra. Aby zmobilizować kandydatów do pracy i wydania dziesiątek tysięcy złotych na reklamę posłużono się sztuczką, którą PiS stosuje od lat - przedstawiono "tajne" sondaże, w których partia ma grubo ponad 50% poparcia. Większość startujących w wyborach ambicji ma w nadmiarze, a pokory i trzeźwej oceny własnych możliwości zwykle im brakuje - w związku z czym wszyscy mieliśmy okazję podziwiać na billboardach i przydrożnych tablicach podobizny ludzi, którzy nie mają cienia szansy, by zasiąść na Wiejskiej w Warszawie. Jako, że skromna kampania do parlamentu to koszt minimum 50 tysięcy złotych, większość z nich niebawem gorzko zapłacze nad swoją łatwowiernością. Oczywiście problem przerostu formy nad treścią nie dotyczy wyłącznie Prawa i Sprawiedliwości.

Pomimo samodzielnej większości sukces Prawa i Sprawiedliwości nie jest jednak takim, jakiego oczekiwali sztabowcy PiS. Jarosław Kaczyński liczył na miażdżące zwycięstwo i większość konstytucyjną. Tymczasem zdobyto tylko 7% głosów więcej niż w 2015 roku i ani jednego nowego mandatu. Utracono również większość w Senacie. Dodatkowo PiS wpuścił sobie żmiję w nogawkę. Jest nią Konfederacja z medialnymi gwiazdami takimi jak Janusz Korwin-Mikke, Krzysztof Bosak, Robert Winnicki i Grzegorz Braun. Ugrupowanie podbiera Prawu i Sprawiedliwości młodzież, wolnorynkowych konserwatystów zniechęconych socjalnym szaleństwem i środowiska antyaborcyjne. Jako formacja otwarcie antyunijna zabiera PiS-owi również radykalny elektorat, który dotąd, nie mając na kogo głosować, dzielnie znosił udawane umizgi polityków Prawa i Sprawiedliwości do Unii Europejskiej i Izraela. Konfederacja, będąc z założenia antysystemową jest mało poddatna na propozycje politycznej korupcji i lukratywne transfery do PiS. Dziś po doświadczeniach pożartych przez Prezesa Ligi Polskich Rodzin, Samoobrony, Solidarnej Polski, Porozumienia i Kukiz15, mało kto odważy się paktować z diabłem. Dla Jarosława Kaczyńskiego pojęcie koalicji i partnerstwa nie istnieje - albo robisz co każemy, albo będziesz zniszczony.

Jaka będzie Polska najbliższych lat? Trudności na pewno czekają przedsiębiorców, których pogrąży wysoka płaca minimalna. Osoby o najniższych kwalifikacjach stracą zatrudnienie. W związku ze wzrostem kosztów pracy wszystko podrożeje - już dziś spółdzielnie mieszkaniowe w całym kraju podnoszą opłaty, a powszechną drożyznę odczuwamy wszyscy. Wybierając skrzyżowanie skandynawskiego państwa dobrobytu z nacjonalistyczną władzą Polacy zgodzili się na wysokie pensje, ale również drogą żywność i wysokie koszty utrzymania. Nadchodzące spowolnienie gospodarcze może skutkować odejściem PiS od wyborczych obietnic - nie da się ich po prostu spełnić, chyba że rząd - jak Gierek (który dla Jarosława Kaczyńskiego "był komunistycznym, ale jednak patriotą") - zadłuży kraj. Minister finansów - Teresa Czerwińska nie bez powodu podała się przecież do dymisji i uciekła na bezpieczną posadkę.

Powyborczy czas będzie zapewne czasem rozliczeń w Platformie Obywatelskiej, która zapłaciła wysoką cenę za bycie partią elit i nie zwracanie uwagi na potrzeby zwykłych ludzi. Decyzja Grzegorza Schetyny o budowaniu kopii Koalicji Europejskiej, ale już bez nieprzewidywanej lewicy i obrotowego PSL, była trafna. Łączny wynik KO, Lewicy i PSL jest wyższy niż Koalicji Europejskiej. Podbierając PiS Pawła Kowala, Marka Migalskiego, Pawła Poncyliusza, Kazimierza Ujazdowskiego Schetyna zbudował mocne konserwatywne skrzydło, a zapraszając Barbarę Nowacką przechwycił część umiarkowanej lewicy. Jeżeli Platforma przestanie rywalizować z PiS na obietnice, a zbuduje program w oparciu nie o rozdawnictwo, ale o konkurencyjną gospodarkę i wsparcie dla tych, którzy pomocy naprawdę potrzebują - ma szansę w przyszłości odzyskać swoją pozycję. Musi jednak nauczyć się pokory i spokojnego, rzeczowego tłumaczenia Polakom, że inna Polska jest możliwa.

Komentarze

Molka @ 83.26.95.*

wysłany: 2019-10-14 11:32

Jeszcze nie dośc PO, same straty dla naszego miasta, kolesie kolesią. Co z młodymi ludzmi. Co z opłatami - śmieci. I tak dalej czy Pan tego nie widzi.

Dziki @ 31.60.103.*

wysłany: 2019-10-14 11:47

Polacy wybrali chwilówkę zamiast oszczędności. Nie rozumieją, że rząd nie ma własnych pieniędzy i żeby komuś coś dać musi komuś coś zabrać. Podwyżki i drożyzna zeżrą ten cały socjal.

Beti @ 31.60.98.*

wysłany: 2019-10-14 11:52

Na Białorusi też jest dobrobyt i wszyscy kochają prezydenta Łukaszenkę. Polacy odrzucili Unię Europejską i Zachód na rzecz paru miedziaków. Cofamy się do PRL.

AS @ 109.241.118.*

wysłany: 2019-10-14 11:53

"Dziś, po doświadczeniach pożartych przez Prezesa Ligi Polskich Rodzin, Samoobrony, Solidarnej Polski i Porozumienia, mało kto odważy się paktować z diabłem. Dla Jarosława Kaczyńskiego pojęcie koalicji i partnerstwa nie istnieje - albo robisz co każemy, albo będziesz zniszczony."

Teraz nareszcie wiem, kim jest Kaczor!
Jarosław Kaczyński to diabeł pożerający i niszczący.
Gratulacje za finezyjną diagnozę.

A poza tym:
Może pan RPS napisze w końcu jakiś program dla Platformy?
Kiedyś w końcu taki program powinien powstać!
No ile można czekać?
Cztery, pięć kadencji?
Jedna już minęła!
Cztery lata w piach.
Czemu nie ma programu?
Itd.

Artysta @ 217.99.226.*

wysłany: 2019-10-14 15:05

Grzegoez, a nie Juliusz Braun. A Godek nie ma już w Konfederacji od kilku miesięcy. Warto by się doinformować przed dodaniem tekstu

Artysta @ 217.99.226.*

wysłany: 2019-10-14 15:06

Przed opublikowaniem*

[Rafał: Słusznie.]

Michał @ 37.47.38.*

wysłany: 2019-10-15 03:38

Panie Rafale, jako jeleniogórzanin mieszkający w Warszawie jestem zdruzgotany nagonką medialną środowisk "parti elit" i negowaniem wszystkich pozytywnych zmian, jakie w ostatnich latach ten rząd dokonał. Sukcesywne zmiany i pozytywne wskaźniki gospodarcze bardzo często przegrywały z partiami bez żadnych realnych zasług, które bazując na emocjach uaktywniły się kilka miesięcy przed wyborami. Nie mogę uwierzyć, ze tak można robić w PL politykę. Lata upokorzeń ze strony Lewicy, będącej spuścizną najgorszych narodowych komunistycznych klęsk i zbrodni tak szybko poszła w niepamięć? Gro społeczeństwa wygodnie osadzone w komunistycznych realiach, w nowej rzeczywistości tak naprawdę wciąż z sentymentem wspomina tamten czas -inaczej nie potrafię sobie wytłumaczyć poparcia dla Lewicy. Wynik PiS w obliczu medialnej nagonki, wbrew temu co pisze prasa jest bardzo dobry. UE w obecnej sytuacji nieustannie stara się narzucić Polsce swoje racje i filozofie, forując stanowisko dyskredytujące pozytywne aspekty rządów PiS, sprowadzając je do rozdawnictwa socjalnej kasy. Teraz przez rządem 4 lata trudnej pracy i walki. Chciałbym poznać Pana szczerą opinię na ten temat. Między wierszami da się z Pańskich słów wyczuć rozgoryczenie i żal, jednak czy biorąc wszystkie za i przeciw czy taki wynik wyborów nie jest dla Polski najlepszym rozwiązaniem??

[Rafał: 1. Moje obawy dotyczą braku inwestycji (najniższy poziom od 1989 roku), pobudzania wzrostu gospodarczego wyłącznie konsumpcją, wzrostu płacy minimalnej nie mającego odbicia w realiach gospodarczych. To, co dobre jest by wygrać wybory niekoniecznie musi służyć gospodarce w dłuższym okresie. Prezes Kaczyński nienawidzi neoliberalizmu, który był podstawą sukcesów ekonomicznych USA i Wielkiej Brytanii za czasów Ronalda Reagana i Margaret Thatcher. Wystarczy porównać wskaźniki ekonomiczne Chile za czasów "Chicago Boys" i Miltona Friedmana z sąsiednimi krajami, by przekonać się, że to działa. Nikt nie zbudował dobrobytu rozdając pieniądze. Gdyby wystarczyło ustalić płacę minimalną na poziomie 10 tysięcy złotych, by wszyscy byli bogaci i na wczasy latali do Dubaju, Nobla z ekonomii mógłby dostać ktoś po podstawówce. Niestety tak to nie działa.
2. Oczywiście okres komunizmu jest mroczną kartą w naszych dziejach, jednakże w dzisiejszych niespokojnych czasach kopanie rowu między Polakami i szczucie ich na siebie to prezent dla Putina, podobnie jak rozbijanie Unii Europejskiej. UE nie jest doskonała, ale Polacy nie marzą o Polexicie. Świat właśnie ustala swój nowy porządek, a ja nie chcę, byśmy znów pozostali sami na placu boju porzuceni przez sojuszników zza siedmiu mórz. Mój dziadek został ciężko ranny w obronie Warszawy w tym samym czasie, gdy minister Beck, odpowiedzialny za wciągnięcie Polski w wojnę, uciekał sobie z kraju. Dlatego mam ograniczone zaufanie do honoru, bohaterstwa i troski o naród polityków, nawet tych najbardziej złotoustych. A ci, którzy za wolną i demokratyczną Polskę siedzieli w więzieniach, byli bici, szykanowani - są i w szeregach PiS, i w opozycji - również na lewicy (Ryszard Bugaj, Piotr Ikonowicz). Nie odmówię im patriotyzmu tylko dlatego, że nie zgadzam się z ich poglądami.
3. Lista członków PZPR w PiS jest - jak pokazują poniższe, losowo wybrane, linki - bardzo długa. Nie przeszkadza to Panu?
https://wiadomosci.wp.pl/akcja-piotrowicze-kto-z-pis-nalezal-do-pzpr-6067060569051777a
https://www.facebook.com/janusz.korwin.mikke/posts/10153289097457060/
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/byli-w-pzpr-sa-w-pis/kr311b2#slajd-1
https://koduj24.pl/maria-nurowska-stworzyla-liste-politykow-pis-zasluzonych-pzpr-owi/
Mamy też znanego, jeleniogórskiego polityka PiS z PZPR-owskim rodowodem... Pozdrawiam serdecznie.]

AS @ 109.241.118.*

wysłany: 2019-10-15 08:36

PiS potrzebuje rzetelnej krytyki.
Szczególnie po tym, jak moim zdaniem ledwo wygrał.

Ale to co pan RPS wypisuje po przejściu na "jasną stronę mocy"
jest porównywalne tylko do blogera PK, choć tego akurat trudno przeskoczyć.

Jak to leciało?

"PK @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-10-10 19:24

No i Pan Rafał w nowych szatach! Jakie zaskoczenie! Już nie popiera senatora Mroza?

[Rafał: Życzę panu Senatorowi wszystkiego najlepszego i wierzę, że po wyborach będzie znakomitym prezesem spółki Skarbu Państwa.]"

Tak to leciało.

A Mróz?
Znowu senatorem.
Co z tą czerwoną kotliną!

do Asa @ 144.217.80.*

wysłany: 2019-10-15 14:34

Asie, tak bronisz senatora Mroza. Napisz proszę, co zrobił dla Jeleniej Góry poza zasileniem własnego konta? Jest lepszy od tamtych?

Wieńczysław @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-10-16 00:47

"Trudności na pewno czekają przedsiębiorców, których pogrąży wysoka płaca minimalna. Osoby o najniższych kwalifikacjach stracą zatrudnienie. W związku ze wzrostem kosztów pracy wszystko podrożeje"

Pańska opinia na temat skutków podwyższenia płacy minimalnej to typowe wróżenie z fusów i myślenie życzeniowe przeciwników PiS-u, którzy liczą na nadejście jakiegoś kryzysu, który "zmiecie" PiS. Równie dobrze ja mogę przewidywać, że podwyżka będzie miała same dobre skutki. Dotychczas swoją konkurencyjność opieraliśmy bowiem na taniej sile roboczej. Wiadomo, że daleko się na tym nie zajedzie. Wpadliśmy w pułapkę średniego dochodu. Według wszelkich badań polscy przedsiębiorcy mają na kontach duże oszczędności. Podwyższenie płacy minimalnej spowoduje, że z jednej strony będą lepiej opłacać pracowników, a z drugiej inwestować w ich rozwój, w szkolenia, w wiedzę i nowe umiejętności - by wartość ich pracy pokryła wysokość zarobków. Owszem, część firm może zwolnić pracowników, ale za to zainwestować w automatyzację, w maszyny, w innowacyjność i działania optymalizacyjne, co zwiększy wydajność i przyczyni się po jakimś czasie do obniżenia końcowej ceny produktu - dla gospodarki to silny impuls rozwojowy. Dla pracowników, nad którymi zacznie wisieć groźba zwolnienia to także bodziec do rozwoju - mogą liczyć na godne zarobki, ale pod warunkiem, że będą spełniać określone, wysokie wymogi co do kompetencji. A więc podwyżka płacy minimalnej to koniec tych wszystkich bieda-przedsiębiorców i Januszy biznesu, którzy sprzedają g****e produkty i usługi, bo nie chce im się pomyśleć nad rozwojem (a znam takich), a zamiast tego w ramach "cięcia kosztów" chętnie zatrudniają młodocianych albo Ukraińców na umowy śmieciowe. Na podobnej zasadzie skończy się czas słabo opłacanych, nisko wydajnych stanowisk pracy, którymi przecież trudno zawojować globalizujący się rynek. To jest pod każdym względem podniesienie jakości gospodarowania.

A jak na razie tempo wzrostu płac w Polsce jest ok. dwukrotnie albo i ponad dwukrotnie wyższe niż inflacja i nie widzę powodu do obaw jeśli chodzi o "drożyznę".

[Rafał: "Janusze biznesu" - jak Pan pogardliwie nazwał polskich przedsiębiorców to potrzebni nam wszystkim hydraulicy, wulkanizatorzy, fryzjerzy, kosmetyczki, restauratorzy, małe sklepy, piekarnie, pensjonaty, mechanicy, firmy budowlane. Generują oni 60 % PKB i generują 70% miejsc pracy. Chce Pan ich wszystkich wysłać na zasiłki? Pan zatrudnia jakiś pracowników? Daje Pan komuś pracę czy tylko, jak za PRL, gardłuje Pan za państwem chłopów i robotników?]

Badylarz @ 185.220.101.*

wysłany: 2019-10-16 09:11

Pan Wieńczysław nie lubi prywaciarzy, badylarzy i straganiarzy. Lubi hipermarket, najlepiej taki, gdzie samemu się kasuje. Nie chodzi do fryzjera, sam maluje mieszkanie, a samochody kupuje tylko nowe - więc do mechanika nie jeździ. Wieńczysławie miły, gadasz pan jak komuchy w Trybunie Ludu za czasów mej młodości. Widać, że PRL wraca tyle że tym razem nie bezbożny, ale okryty płaszczem ludowego katolicyzmu, takiego co nie lubi ani Żydów, ani odmieńców.

LBGT @ 45.154.255.*

wysłany: 2019-10-16 09:23

Kościół ropoczął nagonkę na gejów tak jak niegdyś na żydów, protestantów, prawosławnych. Abp Jędraszewski: "LGBT to prawdziwie pogańska ideologia. Dysponuje bardziej perfidnymi środkami niż bolszewizm i nazizm." Jasne: geje mordują, gazują, zsyłają na Sybir... Dlaczego Kosciół nie tropi gejów we własnych szeregach??? Dlaczego chroni pedofili??? - ludzi, którzy naprawdę krzywdzą w przeciwieństwie do par homoseksualnych, które są z sobą z własnej woli i dobrowolnie?

PK @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-10-20 13:02

PiS uzyskał u nas ponad 42% i 6 posłów oraz Senatora Mroza o wielkich zasługach dla regionu i to widać po komentarzach i u Pana i u mnie. Niestety chyba myślący wyjechali do Wrocławia, Warszawy, Niemiec lub GB.

Życzę wytrwałości i niech się pan nie da rozmaitym Wieńczysławom prowokować.

Pozdrawiam

[Rafał: Nawet premier Gowin przebudził się z czteroletniego letargu i przemówił ludzkim głosem, że wykańczamy przedsiębiorców i szczujemy Polaków na siebie. Mam nadzieję, że to prawdziwy głos pana ministra, a nie jedynie wyrachowanie w targu o ministerialne stołki i spółki Skarbu Państwa.]

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2019-10-20 17:30

Jak ocenicie wystąpienie prezydenta ?;https://wiadomosci.onet.pl/kraj/kontrowersyjny-zart-prezydenta-andrzeja-dudy-podczas-100-lecia-agh/y05yfn4

Bo mnie jest w przykro i wstyd w dodatku ziomek z Krakowa.
Czy wieńczysław też to samo zażywa?

W piątek byłem w okolicach Krakowa i musiałem uczestniczyć w nabożeństwie żałobnym i wysłuchać kazania,temat Łazarz ,treść pis,tvn kaczyński.

Widz @ 185.25.122.*

wysłany: 2019-10-20 18:41

Naprawdę jest Pan tragicznie żałosny. Ekonomista nagle uaktywniony. Kto jest Pana guru,

Balcerowicz czy Rzońca? " Druga Grecja " czy Polska - bankrut 2016" ( po roku rządów PiS!!!).

I to jeleniogórski " frontmen" PiS-u, słynny na cały kraj, "radny macica"!

Mam nadzieję, że to kolejny Pana głos, wynikający z pogonienia Pana z PiS-u za tą wpadkę,

brak nadziei na karierę i frukta ogólnokrajowe.

Czyżby to wyrachowanie w targach o utrzymanie miejskiego stołka ( vice RM) i ewentualne frukta ( Rady Nadzorcze w spółkach miejskich ) i kiedyś prezesury w jakichś Wodnikach lub Termach?

Ideowiec RPS.

Widz @ 185.25.122.*

wysłany: 2019-10-20 20:16

PS Dlaczego zostaliście z panem PK w JG skoro, cytuję baaardzo uprzejme jego słowa, pełne szacunku, pełnego bufona*:

Niestety chyba myślący wyjechali do Wrocławia, Warszawy, Niemiec lub GB.

Jesteście bezmyślni?!

* bufon - jako określenie kogoś zarozumiałego

» bufon - w kontekście egocentrycznym

» bufon - pogardliwie o osobie lubiącej robić wrażenie

» bufon - jako określenie osoby efekciarskiej

» bufon - w kontekście zarozumiałego człowieka

» bufon - w odniesieniu do kogoś, kto uważa się za pępek świata

» bufon - w odniesieniu do zarozumiałego mężczyzny

» bufon - w kontekście człowieka samochwalnego

» bufon - w odniesieniu do osoby nieokrzesanej

» bufon - w kontekście nadętego człowieka

» bufon - w kontekście osoby zadufanej w sobie

» bufon - jako określenie osoby chwalącej się nieprawdziwymi rzeczami

» bufon - w odniesieniu do osoby udającej coś

» bufon - w kontekście czyjejś zarozumiałości

Widz @ 185.25.122.*

wysłany: 2019-10-21 15:02

Gratulacje, jest Pan w dooooobrym towarzystwie ...pana PK

Obszczekiwanie zza płota i ... cenzura niewygodnych wpisów.

Moja racja jest najmojsza.

" Prawdziwy polityk".

Malutenieńki człowieczek!

Wieńczysław @ 176.114.235.*

wysłany: 2019-10-21 18:12

"Niestety chyba myślący wyjechali"

Co trzeba zrobić, by zyskać opinię "człowieka myślącego"? Wystarczy skrytykować PiS czy coś jeszcze trzeba umieć?

Wieńczysław @ 5.173.225.*

wysłany: 2019-10-21 19:43

Panie Rafale, proszę pamiętać, że twierdzenie o tym, że obniżenie podatku CIT jest niekorzystne, bo uderza przedsiębiorców po kieszeni, gdyż po przekształceniu JDG do spółki kapitałowej i tak trzeba zapłacić do tego jeszcze podatek PIT od dywidendy to fakt naukowy podany przez wybitnego znawcę prawa podatkowego i praktyka biznesu - Pana Kucharskiego, natomiast zaprzeczanie temu faktowi i pisanie, że dla oceny decyzji o obniżeniu podatku nie można porównywać sytuacji przed przekształceniem i po przekształceniu tylko przed wprowadzeniem zmiany i po wprowadzeniu, to głupia prowokacja bezmyślnego pisiora Wieńczysława. Niech się Pan się nie da prowokować, tylko niech Pan przytakuje "myślącemu obywatelowi", Panu Kucharskiemu i wtedy znajdzie się Pan w gronie światłych, mądrych demokratów. Zresztą sądząc po innych poglądach (których Pan wszak nie zmienił, bo zawsze był Pan zwolennikiem wolnego rynku oraz liberalnej demokracji, to tylko PiS zmienił program w grudniu zeszłego roku, co starannie ukrywa poprzez kasowanie archiwalnych wersji programu) już jest Pan w tym gronie, za co należą się Panu gratulacje.

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2019-10-26 07:14

Witam Pana.
Pozwolę sobie podrzucić taki temat związany z ochroną powietrza ,smog.
Zbliżają się święta zamarłych a związku z tym szaleństwo sztucznych kwiatów . Przecież to też różnej maści plastik i do tego setki ton spalanych zniczy wyprodukowanych z ropy naftowej.

Wystarczy wyjść za miasto wieczór lub podróż przez kraj obserwując łuny i czarne dymy nad cmentarzami .

Pan się zna na ekonomice to Pan wyliczy. Pozdrawiam .

Wieńczysław @ 5.173.234.*

wysłany: 2019-10-28 20:50

Pisałem już w innym miejscu, że "soclib" jest głupkiem i prymitywnym chamem, ale mimo to postaram się udzielić mu satysfakcjonującej odpowiedzi na trapiący go problem. Otóż na jego rozwiązanie wpadli już warszawiacy, a konkretnie ta ich część, która głosowała na Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz Rafała Trzaskowskiego i miała już okazję zastosować je podczas różnego rodzaju uroczystości po katastrofie smoleńskiej, mianowicie wystarczy nasikać do zniczy, wtedy momentalnie one gasną i po chwili już nie ma niepokojącego dymu. W ogóle racjonalny, nowoczesny, światły człowiek powinien zmienić swój sposób obchodzenia się z ciałem ludzkim po śmierci, które jest niczym innym jak tylko zbiorem atomów i cząsteczek, czyli materią. Świeże zwłoki świetnie nadawałaby się jako naturalny fantom na zajęciach praktycznych z edukacji seksualnej (po co produkować tony plastiku i gumy?), a po ich zużyciu można by je używać jako nawóz w rolnictwie lub jako wsad w biogazowni. Pomysłów jest mnóstwo, tylko trzeba chcieć i myśleć perspektywicznie, a nie trzymać się ułomnych, średniowiecznych wizji ciała ludzkiego podyktowanych przez Kościół.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: