Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Od urodzenia jeleniogórzanin, mieszkaniec Zabobrza.

Podziel się z innymi

| |

Wojna w PiS.

2020-02-19 14:20
Od kilku dni obserwujemy walkę pomiędzy Zbigniewem Ziobro i Jarosławem Gowinem o przyszłe przywództwo na prawicy. Gowin ma za sobą premiera Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudę, Zbigniew Ziobro - młodych, zdolnych spin doktorów i twardy pisowski elektorat liczący na ostry kurs wobec Unii Europejskiej, zamknięcie Platfusów w więzieniach i wysłanie sędziów na zieloną trawkę. Przedłużająca się nieobecność Jarosława Kaczyńskiego dała asumpt do rozpoczęcia bratobójczej wojny, której ofiarą może paść Andrzej Duda.

Pomimo świetnych sondaży i znakomitej oprawy wizerunkowej kampania Andrzeja Dudy kuleje. Inauguracyjną konwencję wyborczą przykrył środkowy palec posłanki Lichockiej, która pokazała Polakom, gdzie PiS ma służbę zdrowia i chorych na raka. Ale może to i lepiej, bo rozpoczęcie kampanii było nijakie i bez sensacji. Brakowało typowych dla PiS obietnic socjalnych i przechwałek, jak to dobrze żyje się Polakom. Powód jest prozaiczny: kasa państwa jest pusta, zrównoważony budżet to już tylko wspomnienie, a każdy widzi, jak wszystko zdrożało. Ostatnią deską ratunku dla prezydenta są emerytury stażowe, które postuluje Solidarność, kłopot jednak w tym, że rząd wie, że rozwalą one do końca rynek pracy i jeszcze bardziej zdestabilizują i tak niepewny już budżet. Dlatego ci, którzy z polityki uczynili źródło swojego utrzymania postanowili nie siedzieć bezczynnie tylko wziąć sprawy w swoje ręce.

W rozgrywce Ziobro-Gowin to ten drugi czuje się pewniej. Kaczyński woli jego, bo Ziobro kiedyś go zdradził wychodząc z PiS i zakładając konkurencyjne ugrupowanie. To Gowin dostał fuchę wicepremiera i to on ma za sobą Mateusza Morawieckiego. Kłopot jednak w tym, że obaj panowie, zarówno premier, jak i wicepremier, jako spadochroniarze z PO, nie czują zupełnie elektoratu PiS. Mówiąc delikatnie - wyborcy uważają ich za element politycznie niepewny. Takich problemów nie ma Zbigniew Ziobro. Solidarna Polska od początku wybrała kurs ostrzejszy niż PiS. Jej gwiazda - Patryk Jaki - udowodniła, że wyborcy Zjednoczonej Prawicy cenią sobie dążenie do konfrontacji, radykalizm i głośne mówienie o sprawach dla nich ważnych: Kościele, walce z PO, LGBT, sędziami i Unią Europejską. Tego twardego elektoratu PiS ma około 25%. To niedużo, ale wystarczy, by przez lata być mocną opozycją z szansą na samodzielne rządy w przyszłości. Tak samo zrobił Jarosław Kaczyński rozbijając PO-PiS i idąc na wojnę z Platformą. Stracił dwie kadencje, ale po nich udało mu się przejąć instytucje państwa i stać się Prezesem Wszystkich Prezesów, bez którego zgody nikt nie podejmie żadnej decyzji.

Jarosław Gowin patrzy tylko na najbliższą kadencję. Wie, że porażka Andrzeja Dudy oznacza przedterminowe wybory i bardzo prawdopodobne zwycięstwo opozycji. Ten wariant nie martwi jednak Zbigniewa Ziobry. Rozumie, że porażka oznacza koniec Mateusza Morawieckiego - głównego politycznego konkurenta, na którego spadnie odpowiedzialność za klęskę. Mając za sobą twardy pisowski elektorat Zbigniew Ziobro jest w stanie przetrwać czas bycia w opozycji i ponownie zebrać siły do walki o wszystko. Tyle, że w wtedy to już nie Jarosław Kaczyński, ale Zbigniew Ziobro będzie rozdawał karty na prawicy. I o to właśnie toczy się gra. W tej bitwie to on wykazuje polityczną przenikliwość i umiejętność przegrania bitwy, by wygrać wojnę. Krótkowzroczny Jarosław Gowin w przypadku klęski PiS zostanie sam ze swoją kanapową partyjką, próbując dogadać się z Platformą lub PSL i nie odpaść od koryta.

Patrząc na to wszystko wydaje się, że wygrana Andrzeja Dudu nie jest już tak pewna, jak kilka miesięcy temu. Dla wielu polityków Zjednoczonej Prawicy byłoby lepiej, gdyby poniósł klęskę. Duda rozdarty pomiędzy chęcią bycia fajnym chłopakiem, a próbą pokazania się, jako twardziel, który bierze sędziowską kastę za twarz jest totalnie niewiarygodny. Po podpisaniu ustawy kagańcowej nie ma już szans stać się bezstronnym arbitrem, a na to by być pisowskim Johnem Waynem po prostu brakuje mu jaj. W efekcie zraża do siebie twardy elektorat i odstrasza tych umiarkowanych. "Kandydat marzeń" Jarosława Kaczyńskiego nie potrafi być ani miękki, ani twardy, co w praktyce oznacza, że być może powinien powoli pakować walizki. Polska nie potrzebuje bowiem rozmodlonego figuranta, ale męża stanu reprezentującego polskie interesy.

Komentarze

Widz @ 31.60.105.*

wysłany: 2020-02-19 16:45

1. To " nie duzo" lepiej napisać "niedużo". Razem.
2. " Spadochroniarze z PO", nie czują...
Tego co czuje np. spadochroniarz z PiS-u?
Ufają mu nowi towarzysze czy element jeszcze niepewny, chociaż nadgorliwy. Aż do... wyrz... gania!
3. Czekam teraz na kolejny odcinek eseju. poltologicznego(?) o walce Tuska że Schetyna, marionetkami w tle.
4. Co do " przechwalek PiS-u",to widocznie jest to szokujące dla " w gruncie liberalna", daw ego i obecnego członka PO, czyli Pana, że oni te przechwalek realizują.
5. Trochę nauki się Panu przyda.
Niech Pan poczyta sobie, czy PO-PiS rozwalił Kaczyński, czy PO, które chciało kluczowych resortów, jakby to oni wygrali wybory.

kazimierzp @ 83.26.108.*

wysłany: 2020-02-19 19:21

@widz! Rafał nigdy nie był w PO. Do 1998 roku był członkiem Unii Wolności i przeszedł za Andrzejem Pawluszkiem do PiS. Ja zresztą też nigdy nie byłem w PO UW była moją ostatnią partią. PO-PiS nigdy nie powstał bo PiS nigdy nie miał na ten układ ochoty. Wcześniej były to tylko gesty, takie same jak przed każdymi wyborami pan Kaczyński przybierał maskę dobrotliwego wujka aby tylko ściągnąć jak najwięcej głosów.

Pawka Korczagin @ 31.13.191.*

wysłany: 2020-02-19 19:21

Jakość partii poznaje się nie po tym, jak zaczyna, ale po tym, jak kończy. PiS zaczął pięknie - łapiąc łapówkarzy i mówiąc o uczciwym państwie. Dziś newsem dnia jest aresztowanie przez PiS byłego posła PiS, zatrzymanie syna urzędnika PiS i przeszukania mieszkań jego rodziny. Jak dla mnie wystarczy tego pisianego kryminalnego serialu.

Widz @ 31.60.126.*

wysłany: 2020-02-19 20:14

@kazimierzp z ostatnich enuncjacji Pana RPS wynika, że duchem był zawsze PO, które utworzono przecież z UW + KLD (zwani pieszczotliwie aferalami).
Dlaczego wybrał PiS?
Mogę się tylko domyślać, ale, moim zdaniem, nie był to wybór ideowy, raczej koniun...
Co do prawdomowownosci w kampaniach wyborczych, to chyba ktoś z PO był uchchany na pytanie o realizację obiektnic z kampanii wyborczej.

Wzorem dotrzymywania słowa, takim wzorem z Sevre's był niejaki "kierownik" Tusk, ktory
uż przed odejściem na lukratywna fuche " krula Europy", zarzekal się, że najważniejszy dla niego jest zaszczyt bycia premierem Polski.
Tak samo PO - PiS-em, każdy wierzy komuś innemu.

Tyle, że moja wersję chyba potwierdził Jan Rokita.

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-02-20 02:53

Wczoraj chłopcy z ferajny dal sobie po szaleć poobrażali się w wioskowym stylu kogucik na konwencie coś tak cienko zakukurykał kurki nioski nie stroszyły piórek.
Przez noc leczyli moralnego kaca.Co przyniesie ranek?
Rankiem Mateuszek leci do Brukseli /ciekawy jestem czy się zawstydzi/po fundusze z tego co słychać będą okrojone oby nie same obierki.
A w kraju na fermie od rana stan konta i zawszedziewica a rządowym kabarecie TVPmają występy różniaści komicy ,stetryczali kabareciarze i tak do 23.A miała być kultura ,nauka rozrywka z górnej półki .
W obozach i obozowiskach cisza nikt nie ćwiczy nie słychać na koń ,ale taki mały zamach by się przydał. A dolar po 4 zeta.

Niech wszelkie agencje szybko robią remanenty ab byś gotowy na wizytę z prawa cze ze sprawiedliwości.
2 Miliady na szczujnie kilka miliardów na głupi pomysł kanału teraz jak idzie zastój trzeba zbierać bo będzie przednówek.
Duda jak każdy instrument taki mocny jak dudy zgrał się i może w trakcie pompowania i dymania pęknąć ,,,,itak niechaj się stanie.
Tylko takie rozgrywki odbywają się jakiś takich egzotycznych krajach co mówią w obcych językach.

Główni szamani przycichli bo w swoim konsorcjum coraz więcej afer takich z pogranicza lgbtq+.
Nie ma się co bać wot siedzi na zadzie wojska nima a jak prowadzą kartki to DAMY RADĘ.

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-02-20 02:57

Zmieniam wystrój mieszkania i chciałem przewiesić ,zawiesić trochę pamiątek obrazków chciałem kupić haki ponoć hurtowowykupiono.

Widz @ 31.60.126.*

wysłany: 2020-02-20 12:35

WOW, soclib, co to za bełkot!
Lol, " po szalales"!

panika @ 83.30.241.*

wysłany: 2020-02-20 13:39

Gdy w wpadnie w tą przypadłość wzrasta paranoja ,wzrasta zagarożenie dla obywateli..Panikarze nie ugną się przed niczym i będą brnąc od absurdu ,do absurdu ,po drodze łamiąc wszystkie kanony życia społecznego.Tu już nie chodzi ,kto wygra ,czy przegra ,dziś stoimy nad załamaniem państwowości ,jak to się zdarzyło przed wiekami.Wczoraj w telewizji ,widz ,powiedział ,że pan Duda jako młody chłopiec brzydko się zachowywał ,nadajac.a A czy można zapomieć ,sytuacji , w której mamusia prezydenta ,zbierała na uczelni podpisy poparcia od studentów ,w kampanii wyborczej,,?

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-02-20 19:14

Widzu bełkot? Słuchałeś dziś mowy prezydenta w Turku? Jest dopiero 4 dzień w drodze ,co będzie za miesiące jak mu się obietnice skończą .Już nie wrzeszczy a bajdurzy zaczyna się powtarzać ,gubi wątek ,jak miło patrzeć jak upada.

/24jgora.pl/artykul/zbyt-zadluzony-by-leczyc/929136?refresh=1#komentarze.
Tu jet lokalny dramat którego nie można rozwiązać od 2011 roku.

Widz @ 31.60.117.*

wysłany: 2020-02-21 16:47

Soclib-ie, przeczytałem linkowany materiał i … znalazłem tam takie wpisy jakiegoś „ soclib-a”:

soclib - niezalogowany
2020-02-20 18:55:00
Pomyślcie ile kosztuje utrzymanie kościoła watykańskiego?W Kielcach przepisują relikwie .
soclib - niezalogowany
2020-02-20 19:02:13
Ile kosztuje utrzymanie sekt toruńskiej, smoleńskiej szalonego Antoniego ?

Czyżbyś Ty to popełnił, szalony?

Czytałem też posty, bardzo jednostronne, niejakiego socliba na Jelonce.

Czy Twój organizm składa się wyłącznie z cieknącego antypisowskiego i antykościelnego woreczka żółciowego?

Zła sytuacja, chroniczna zresztą, będąca min. wynikiem złej wyceny świadczeń medycznych przez NFZ i …Kościół ???

To ja , równie populistycznie zapytam: „ Ile kosztuje utrzymanie teatrów, filharmonii, domów kultury, sportu dzieci i młodzieży, bibliotek itd. itp.

Po co nam to?

Przecież je również można zaorać i zrobić, podobnie jak z kościołów, sklepy, hotele czy restauracje!

Jeżeli chodzi o Twoją obsesję i „ Schadenfreude” na temat PAD-a, to ja, w przeciwieństwie do Ciebie , się nie cieszę, jestem naprawdę zasmucony poziomem jego kontrkandydatów.
Zawsze uważałem, że w demokracji potrzebna jest dobra opozycja, która nie tylko kontroluje obecnie sprawujących władzę, ale też konkuruje na programy.
Przynajmniej powinna.

Dlatego też smucą mnie bolesne upadki sympatycznej pani Małgosi.

Nawet prompter nie daje rady i dlatego musi z odsieczą przybywać sam Tusk.

Czy pomoże?

Obawiam się, że wątpię.

PS. Oszczędzaj woreczek żółciowy.

bu3las @ 176.114.236.*

wysłany: 2020-02-22 01:23

"Polska nie potrzebuje bowiem rozmodlonego figuranta, ale męża stanu reprezentującego polskie interesy. " - I kto w miejsce Dudy?

"Jest jeszcze paru innych ciekawych zawodników" napisał w poprzednim wątku Real Politik, zarzucając jednocześnie obecnemu prezydentowi postawę Maliniaka z Czterdziestolatka. Istotnie, wielkiej charyzmy Duda nie posiada, ale który kandydat jest charyzmatyczny?

Wg mojej oceny Władysław Marcin Kosiniak-Kamysz jest, używając sportowego języka, zawodnikiem o porównywalnej sile gry. Ma nawet przewagę, gdyż jest szefem partii, jest to też jednocześnie słabość, bo partia skompromitowana. Obaj mają coś z postaci stworzonej przez Romana Kłosowskiego, to nadmierne ugrzecznienie, uprzedzający uśmiech... Kosiniak do gumofilców lepiej pasuje, bo rolnik. To, że Kaczyński nim steruje nie jest takie złe, bo prezes ma spójną wizję i ją realizuje.

Jeżeli pani Kidawa jest przeciwnikiem budowy przejścia wodnego do Elbląga, bo jest wbrew naturze, czyli mostów też nie będzie pozwalała budować? Ale do fryzjera chodzi - a przecież "gdyby natura chciała...". Zapewne Rosjanie też tak uważają.

Przeczytałem gdzieś:

Widocznym znakiem kultury zmierzchu:
Prezydentka Gdańska w pochodzie z piz_dą na wierzchu.

[Rafał: Rosjanie trzymają kciuki za zwycięstwo PiS, który wspólnie z Le Pen, Orbanem i Salvinim rozwali Unię Europejską i rzuci ją do stóp Rosji. 150 tysięcy rosyjskich kont na Twitterze wspierało Brexit. Zapewne przypadkiem i bez powodu... https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/brexit-a-rosja-i-putin-macki-moskwy-siegaja-daleko/scfnpsy]

bu3las @ 176.114.236.*

wysłany: 2020-02-23 03:14

Panie Rafale cenię Pana przywiązanie do wartości (nawiasem mówiąc wszyscy politycy tak mówią, przykładowo kandydat Biedroń miał zrezygnować z mandatu europosła i redaktor Żakowski próbował mu to przypomnieć, to skoczył na niego i tymi wartościami właśnie tłumaczył, mało, zakrzyczał biednego redaktora), ale co innego realnie je obronić. Panu ufam, że Pan szczerze upomina się o wartości i nie znajduje Pan u cwanych wyjadaczy politycznych zrozumienia. Jest też mądrość ludowa, że dobrymi chęciami jest piekło wymurowane...

Onet to Niemcy. Podprogowo sączą niechęć do PiS, ale ma dobre strony, bo zamieszcza krytyczne informacje o Izraelu, w odróżnieniu od "gazeta.pl". Kaczyński nie jest antyunijny, bo choćby papież nasz owo wstąpienie akceptował. Pani Małgorzata niechcący powiedziała prawdę, że Kaczyńskiego interesuje Polska. Tylko, że dla mnie to nie jest zarzut, a ona, Biedroń, lewactwo nie potrafią tego pojąć, że można się czuć Polakiem, tak po prostu...

Jeżeli Unia, jej biurokracja (Niemcy mają tam przewagę) chce ograć Polaków, to ja jestem przeciw Unii i to winno być twardo wyartykułowane. Albo partnerstwo, trzymanie się traktatów, albo się żegnamy - zwykła asertywność. Oczywistym interesem Rosji jest rozbicie Unii, ale to Francja ją rozbija grając nieczysto, a pozwalanie na to jest działaniem antyunijnym.

[Rafał: "Albo partnerstwo, trzymanie się traktatów, albo się żegnamy - zwykła asertywność." - jest dokładnie tak, jak Pan pisze. Dlatego podważanie przez Polskę prawa unijnego może źle się dla nas skończyć. Wydaje mi się jednak, że lepsza jest UE z lewicą i paradami gejów niż antygejowski i antyokcydentalistyczny Władimir Władimirowicz. Pytanie, której cywilizacji czuje się Pan częścią - zachodniej z jej liberalizmem, prawami mniejszości i ekologią czy wschodniej z bezprawiem, kultem siły i jedynej słusznej doktryny. Tu i tu to geograficznie jeszcze Europa...]

Wieńczysław @ 5.173.232.*

wysłany: 2020-02-23 10:20

Matko Przenajświętsza! Panie Szymański Szanowny! To jest straszne co Pan napisał! Jak oni w tej tam Zjednoczonej Prawicy się żrą! Jak dołki pod sobą podkopują! Tam się toczy tylko brutalna, bezwzględna, bezlitosna walka o władzę, o wpływy i pieniądze! A miało być inaczej: mądrzej, lepiej, profesjonalniej, polityka miała być blisko ludzi - tak obiecywali. Zdradzili!

Czy polityka może być inna? TAK! Szansa już 10 maja! To w wyborach prezydenckich startuje Robert Biedroń - kandydat z innej bajki, kandydat nowoczesny, uśmiechnięty i który jeździ na rowerze i nie je mięsa! To w wyborach prezydenckich startuje też Małgorzata Kidawa-Błońska - równie uśmiechnięta, miła i sympatyczna i do tego kompetentna!

W innych ugrupowaniach nie ma takiej walki i cynicznej gry o wpływy - w SLD, w Koalicji Obywatelskiej, w PSL - wszędzie tam panuje atmosfera miłości do drugiego człowieka, szacunku i tolerancji, a polityka polega tylko na rzetelnej, uczciwej pracy programowej, pracy nad ulepszaniem prawa, wzmacnianiem gospodarki. Jedynym kryterium doboru ludzi na odpowiednie stanowiska w tychże ugrupowaniach są kompetencje, wiedza i doświadczenie. To w ludziach takich jak Borys Budka, Włodzimierz Czarzasty, Joanna Mucha czy Władysław Kosiniak-Kamysz można upatrywać nadziei na lepszy los Polski, na ostateczne rozwiązanie kwestii stagflacji i innych problemów ekonomicznych, które trawią Polskę od czasów dojścia do władzy PiS.

Tak więc wybór istnieje, tylko trzeba przejrzeć na oczy, odrzucić pisowską czerń, a świat stanie się kolorowy!

"Ostatnią deską ratunku dla prezydenta są emerytury stażowe, które postuluje Solidarność, kłopot jednak w tym, że rząd wie, że rozwalą one do końca rynek pracy i jeszcze bardziej zdestabilizują i tak niepewny już budżet"

No właśnie, jak Pan myśli, co się stało z "Solidarnością"? Jeszcze do niedawna ten największy obok OPZZ związek zawodowy pełnił rolę strażnika wolnego rynku, prezentował poglądy oparte na rzetelnych opracowaniach naukowych, analizach najlepszych ekspertów ekonomicznych, pilnował niskich podatków i postulował szeroko zakrojoną prywatyzację, a teraz - co się stało, skąd nagle ten wybuch populizmu? Mniej więcej od grudnia 2018r. zaczęło się stopniowe przechodzenie na pozycje socjalistyczne. Jak Pan sądzi, skąd ta niedobra zmiana?

Wieńczysław @ 5.173.232.*

wysłany: 2020-02-23 10:23

"Rosjanie trzymają kciuki za zwycięstwo PiS, który wspólnie z Le Pen, Orbanem i Salvinim rozwali Unię Europejską i rzuci ją do stóp Rosji."

Zapomniał Pan o Amerykanach. PiS chce kupić od nich nowoczesne samoloty F-35, gaz ziemny oraz w przyszłości być może także elektrownię jądrową. Zwiększa obecność wojsk amerykańskich w Polsce i postuluje stałą obecność w postaci baz. To wszystko po to, by ułatwić Rosji ewentualną napaść na Polskę i aby zwiększyć jej wpływy.

Wieńczysław @ 5.173.232.*

wysłany: 2020-02-23 19:23

" Pytanie, której cywilizacji czuje się Pan częścią - zachodniej z jej liberalizmem, prawami mniejszości i ekologią czy wschodniej z bezprawiem, kultem siły i jedynej słusznej doktryny"

Cywilizacja zachodnia zaczęła się w 1998r., kiedy to Holandia jako pierwszy kraj zalegalizowała związki osób tej samej płci. Wcześniej w Europie Zachodniej panowała cywilizacja wschodnia. Na przykład jeszcze 4 lata wcześniej, w Niemczech obowiązywał formalnie przepis kodeksu karnego przewidujący kary za homoseksualizm. W Polsce takich przepisów nigdy nie było, a więc oznaczałoby to, że to u nas, na wschodzie, panowała cywilizacja zachodnia, dużo wcześniej niż na Zachodzie. Taki paradoks.

[Rafał: Jeszcze sto lat temu kobiety nie miały w Polsce prawa głosu i nie mogły studiować (słynna Olga Boznańska musiała nawiązać romans z profesorem ASP, by uczył ją malarstwa). To, że czegoś kiedyś nie było to żaden argument.]

Ram @ 176.114.238.*

wysłany: 2020-02-24 00:06

Pisze Pan glupoty

Wieńczysław @ 5.173.232.*

wysłany: 2020-02-24 09:42

"To, że czegoś kiedyś nie było to żaden argument."

Za to argumentem jest to, że coś jest aktualnie na tzw. "Zachodzie", przy ukrytym założeniu, że postęp idzie zawsze w jednym, określonym kierunku.

Chciałem tylko zwrócić uwagę, że stawianie alternatywy, że albo będziemy zgadzać się na wszystko, co nakaże nam brukselka biurokracja, albo będziemy "u stóp Władimira Putina" jest niemądre i nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. To zwykłe, populistyczne strachy na Lachy. Unia Europejska jest projektem, w którym możemy uczestniczyć dopóki, dopóty będzie się on rozwijał w słusznym kierunku. To co się dzieje w Europie Zachodniej skłania do wniosku, że kierunek ten nie jest słuszny, na co odpowiedzią nie musi być od razu "polexit", tylko próba wpłynięcia na politykę europejską tak, aby dokonać niezbędnych reform. Ale tego jak rozumiem "Polaczkom" już nie wolno? Mają siedzieć cicho i potulnie wykonywać polecenia?

Wieńczysław @ 5.173.232.*

wysłany: 2020-02-24 09:56

Serdecznie polecam wywiad ze znanym analitykiem i badaczem mechanizmów społecznych, Panem Arkadiuszem Szczurkiem:

https://bit.ly/2PfVG00

To właśnie tacy ludzie jak Pan Szczurek, stanowiący o zapleczu intelektualnym opozycji, budzą moją największą nadzieję na naprawę Polski po ostatecznym pokonaniu rządu PiS.

To jest reprezentatywny przedstawiciel tego, co słusznie ktoś nazwał "Polską Racjonalną".

Wieńczysław @ 5.173.232.*

wysłany: 2020-02-24 15:57

Szanowni Państwo,

oto zdjęcie wykonane kilka dni temu na corocznej paradzie karnawałowej w belgijskim Aalst, czyli w kraju niejakiego Guya Verhofstadta, który zasłynął ze stwierdzenia, że w Marszu Niepodległości szło "60 tysięcy nazistów".

https://bit.ly/2T5B3EY

Zdjęcie to przedstawia uczestników parady przebranych za insekty symbolizujące Żydów.

Doskonale wpisuje się to w atmosferę panującego na Zachodzie antysemityzmu. Można podać wiele przykładów raportów różnych instytucji zajmujących się tym zjawiskiem, które poświadczają o wielu "incydentach" i zdarzeniach o podłożu antysemickim. Przy czym na Zachodzie do owych "incydentów" należą głównie pobicia, morderstwa oraz podpalanie i niszczenie synagog oraz żydowskich restauracji, natomiast np. w Polsce są to głównie komentarze w internecie oraz coraz rzadsze już napisy na murach.

Są jednak tacy, którzy do tego stopnia gotowi są zohydzić Polskę w oczach samych Polaków oraz reszty świata, że przypisują Polakom antysemityzm... największy na świecie.

Oto np. Pan Paweł Kucharski, "analityk i badacz mechanizmów społecznych", jak sam siebie określa, a w przeszłości wieloletni dziennikarz najbardziej obiektywnej i rzetelnej telewizji w PRL, stwierdził tak:

"Polska jest więc takim dziwnym krajem, gdzie kwitnie antysemityzm przy braku Żydów. Jeśli przeliczymy ilość incydentów antysemickich na głowę żyjącego w Polsce Żyda, to zdecydowanie nasz kraj prowadzi."

Prawda, że to genialne? Z takiego rozumowania wynikałoby, że skoro w Belgii mieszka relatywnie więcej Żydów, tzn. ok. 30 000, a nie 3 000, jak w Polsce, tzn. że antysemityzm "w przeliczeniu na głowę żyjącego Żyda" jest tam mniejszy niż w Polsce. Prowadzi to nieuchronnie do wniosku, że im więcej Żydów mieszka w danym kraju, tym antysemityzm jest zjawiskiem łagodniejszym, czyli na takie incydenty jak ten z obrazka można prędzej przymknąć oko, niż w Polsce, gdzie Żydów prawie w ogóle nie ma. Ciekawe "rozumowanie", nieprawdaż?

bu3las @ 176.114.236.*

wysłany: 2020-02-26 02:17

Z dzieciństwa pamiętam kawał o wariacie, który został wyleczony z przeświadczenia, że jest kanarkiem. Kazano mu iść ze szpitala do domu, ale w drzwiach się cofnął przerażony, bo zobaczył kota. Lekarz, który go odprowadzał zapytał:
- Czego się pan obawia? Przecież pan wie, iż nie jest kanarkiem.
- Ale kot tego nie wie. - Odparł wariat.

Wielu Polaków ma problem z własną tożsamością. Nominalnie są Polakami, ale… - Ale co powiedzą inni? Czy wypada tak po prostu być Polakiem i ustalać we własnym kraju własne zasady.

- Której cywilizacji czuje się Pan częścią? – Zapytuje Pan.
Czy to jest kwestia mego odczucia? Ja jestem częścią cywilizacji zachodniej, nazywanej łacińską, tak jak cała Polska. Zdecydował o tym Mieszko I dawno temu. Posługuję się alfabetem łacińskim, w prawie Polskim są fundamenty starożytnych Rzymian. Parę lat temu musiałem się w sądzie opowiedzieć w sprawie zachowku po moich rodzicach. Pięćdziesiąt lat bolszewii to cios, owszem, wracamy jednak do normy.

Dr Ewa Kurek przystępnie, zwięźle tłumaczy zasadnicze różnice między prawosławiem, czyli Rosją a nami. Łatwo znaleźć na Youtubie.

Jesteśmy dumni z naszej zachodniej cywilizacji, patrząc na dokonania mocarstwa amerykańskiego - choćby lot na Księżyc. Przecież wielu Polaków brało aktywny, znaczący udział w budowie zrębów tego państwa. I nie jest to jakaś patriotyczna bajka. Ale wytworem tej cywilizacji jest też III Rzesza Niemiecka. Uderzający jest fakt, że przy powstaniu obu tych potęg zasadniczy udział miała społeczność protestancka, czyli schizma w kościele katolickim.

Zderza mnie Pan ze wschodem, zachodem, tymczasem ciekawsze i bardziej efektywne poznawczo jest porównanie cywilizacji ludów północy w zderzeniu z ludami południa. Dopiero to porównanie daje odpowiedzi, pozwala zrozumieć, co się obecnie dzieje.

[Rafał: Prawosławie jest bardzo ciekawe. Zachowało wiarę pierwotnego Kościoła, nie dodało nowych dogmatów. Wiele wspólnot katolickich na Zachodzie praktykuje dziś wschodnią liturgię. Polscy jezuici i benedyktyni propagują prawosławną modlitwę Jezusową i prowadzą dystrybucję prawosławnej literatury. Pozdrawiam.]

Wieńczysław @ 5.173.232.*

wysłany: 2020-02-26 09:58

A to już zabawy karnawałowe w Hiszpanii:

https://twitter.com/AmichaiStein1/status/1232361475341266945?s=20

Ach, ta nowoczesna, postępowa Europa, do której aspirujemy!

Wieńczysław @ 5.173.224.*

wysłany: 2020-02-26 19:56

Krótko: nasza cywilizacja opiera się na 3 filarach: greckiej filozofii, rzymskim prawie i chrześcijańskiej etyce. Te idee najlepiej są odzwierciedlone w Katolickiej Nauce Społecznej Kościoła Rzymskokatolickiego z siedzibą w Watykanie.

Nasza cywilizacja natomiast nie opiera się, a w każdym razie nie powinna opierać się na: islamie, herezjach protestanckiej i prawosławnej, kolektywistycznych ideologiach totalitarnych, lewactwie, rosyjskim imperializmie i chińskim autorytaryzmie.

bu3las @ 176.114.236.*

wysłany: 2020-02-27 02:05

Tak, prawosławni pięknie śpiewają, bliżej nam mentalnie do nich niż do judaizmu. Ale to prawosławni popi walczą o wiernych i ich pieniądze, zwłaszcza, że mają rodziny na utrzymaniu. Bandera był synem popa, któremu uciekali wierni. Wierni nagonieni wcześniej przez carat. Po odrodzeniu Polski zaczęli mu brykać. Bieda w domu i wściekłość ojca położyły się cieniem na życiu tego człowieka.

Ja patrzę na prawosławnych jak na leśnych dziadków, bo niby odrzucili kalendarz gregoriański, by się trzymać tradycji, co można zrozumieć. Ale rzeczywistości się nie oszuka i trzeba co cztery lata doliczać jeden dzień, by rok astronomiczny zgadzał się w miarę z kalendarzem. Gdyby zastosować ściśle kalendarz juliański, to dziś święta Bożego Narodzenia wypadłyby wiosną, czy w lecie. Dlatego cały świat żyje wg kalendarza gregoriańskiego, bo to mądre rozwiązanie. Ale oni na zasadzie chłop żywemu nie przepuści, muszą po swojemu.


Wieńczysław zajął się promocją pomysłu P. Kucharskiego, co jest chwalebne, bo krajan i trzeba sąsiada wspierać. Chodzi o pomysł wyliczania wskaźnika poziomu antysemityzmu.

Jak zrozumiałem, wg teorii kucharskiego - użycie nazwiska w nazwie teorii jest chyba zrozumiałe - poziom antysemityzmu (Pa) wzrasta wraz z ilością incydentów antysemickich (ii) i winien być odniesiony do ilości Żydów w społeczeństwie. Tzn., gdy ilość Żydów maleje przy stałej ilości incydentów (ii), to (Pa) też rośnie. Inaczej mówiąc, ilość incydentów na jednego Żyda rośnie... Określenie: incydenty na jednego Żyda źle brzmi samo w sobie, dlatego wprowadźmy roboczy wskaźnik nasycenia (nż), czyli proporcję: ilość Żydów (iż) w populacji w stosunku do jej wielkości (wp). Przykładowo w Belgii 30 tys. (Wieńczysław) do ludności 11.303.000 (Wiki) wskaźnik "nż" wynosi 2,6 promila.

Wskaźnik "nż" zawiera się w przedziale zero do jeden. Zero gdy nie ma wspomnianej mniejszości, jeden gdy mniejszość jest sama.

Gdy przyjmiemy, że w Belgii jest jeden incydent ("ii" =1) ów wspomniany marsz insektów w stosunku do "nż" = 2,6 promila, poziom antysemityzmu(Pa) wyniesie 384.

W Jeleniej nie znam kogoś, kto mówiłby o sobie Żyd. Domyślam się trochę, ale to tylko domysły. Przyjmijmy, że jest jeden na sto tys. mieszkańców dla uproszczenia rachunków, to wskaźnik "nż" wyniósłby jedna stutysięczna. Wtedy poziom "Pa" wyniósłby sto tys. przy jednym incydencie (ii = 1). Wysoko!

NYT (The New York Times) tylko czeka na takie informacje.

Swoją drogą, gdy Żydów jest tak w Polsce niewielu, to ile przypadło kasy na jednego Żyda z miliardowych kwot ze zwrotów mienia gmin żydowskich? Panie Rafale może Pan wie jako wieloletni radny ile pieniędzy, czy innego majątku przekazało miasto na ten cel?

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: