Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Od urodzenia jeleniogórzanin, mieszkaniec Zabobrza.

Podziel się z innymi

| |

Zaraza kontra PiS.

2020-03-11 14:12
To jak rząd Prawa i Sprawiedliwości poradzi sobie z koronawirusem SARS-CoV-2 zadecyduje o być albo nie być tej partii. Epidemia to najważniejszy dziś temat w domach Polaków. Afery PiS, kryształowy Banaś, "ideologia" LGBT, to co powiedziała Kidawa i drwiny z Dudy - wszystko zeszło na dalszy plan. Wygląda na to, że możemy stać u progu pandemii jakiej nie było od 100 lat. Zarazy, która nie tylko zrujnuje polską i światową gospodarkę, ale i zabije tysiące z nas.

Wysłuchałem wczoraj orędzia prezydenta Dudy. Sztucznego, czytanego z promptera i przerywanego wyuczonym machaniem rękoma. Orędzia na tle biało-pomarańczowych flag (sic!). Prezydent, którego wyborcami według badań są ludzie prości i bezrobotni opowiadał o porozumieniu z opozycją, o dialogu i wspólnocie. Facet, który potrafi pięknie przemawiać do kółka gospodyń wiejskich na wiejskim festynie nie był w stanie powiedzieć: Polacy, stanęliśmy właśnie u progu wielkiej epidemii. Zostańcie w domach, ograniczcie aktywność, myjcie ręce. Kilka prostych, a jakże ważnych słów. Słów, które mogą zadecydować o czyimś życiu. Zamiast tego usłyszeliśmy lanie wody nijak mające się do zagrożenia. Czego jednak możemy spodziewać się od człowieka, który lekką rączką przekazał 2 miliardy złotych na telewizyjną propagandę zamiast na walkę z pandemią, bo los pacjentów onkologicznych jest mu widać obojętny.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas spotkania w parlamencie powiedziała, że 60-70 % obywateli Niemiec zarazi się koronawirusem. Brytyjczycy zakładają zarażenie 80 % populacji. Tymczasem u nas długi czas bagatelizowano zagrożenie. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który w styczniu, gdy jeszcze epidemia do nas nie dotarła, nie wziął udziału w przetargu na testy na obecność koronawirusa, a to przecież kluczowa sprawa w walce z epidemią. Rząd zachęcał jedynie do mycia rąk, a uspokojeni obywatele wysyłali sobie wesołe obrazki na WhatsAppie. Dopiero, gdy COVID-2 zaczął zbierać swoje żniwo we Włoszech, a opozycja od tygodni bije na alarm, rozpoczęto jakieś działania. To, że zaczęto wreszcie coś robić oczywiście godne jest pochwały. Cóż jednak z tego kiedy w praktyce nie jesteśmy zupełnie przygotowani na tę chorobę. Gdzie badania przesiewowe??? W Polsce przeprowadza się zaledwie 43 testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 na milion mieszkańców!!! Dla porównania w Izraelu jest to 401 testów, a we Włoszech 826 - czyli ponad dwadzieścia razy więcej. Szpital w Zielonej Górze dokąd trafiła pierwsza osoba zarażona SARS-CoV-2 już po kilku dniach nie dysponował środkami ochrony dla pracowników. A to tylko jeden pacjent! Co będzie, gdy będą ich tysiące???

Co zrobić z ludźmi poddanymi kwarantannie, których będzie wielokrotnie więcej niż samych chorych? Pozostawieni sami sobie na 14 dni będą wychodzić z domów, by kupić najpotrzebniejsze produkty. A to rozniesie zarazę (tak było we Włoszech). Specustawa zobowiązuje do dostarczania żywności wojewodę tyle, że to tylko teoria, bo w praktyce nie ma żadnych procedur kto i jak ma to zrobić. Artykuł 17 specustawy stanowi, że na wypadek kryzysu Główny Inspektor Sanitarny lub działający z jego upoważnienia państwowy wojewódzki inspektor sanitarny może wydawać polecenia dystrybucji żywności: "osobom prawnym, osobom fizycznym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, w szczególności podmiotom wykonującym działalność leczniczą, pracodawcom, podmiotom prowadzącym działalność w zakresie lotnictwa cywilnego, użytkownikom statków powietrznych, użytkownikom cywilnych statków powietrznych niewpisanych do rejestru statków powietrznych oraz zarządzającym lotniskami". Tyle, że Sanepid odbija piłkę, że to wojewoda powinien przygotować plan i procedury. A te nie istnieją. Czyli jesteśmy w czarnej dziurze.

Nie wiadomo czy jeleniogórski szpital będzie przyjmował chorych z COVID-19. Na stronie Sanepidu widnieje informacja, że mieszkańcy mają szukać pomocy w Bolesławcu, Wałbrzychu lub Wrocławiu. Co jednak jeżeli i tam zacznie przybywać pacjentów z SARS-CoV-2? Jak i czym dojechać ponad 50 kilometrów z 40-to stopniową gorączką? Co jeżeli ktoś nie ma samochodu? Wtedy co? - pociągiem, autobusem??? Czy wystarczy karetek? I czy wystarczy respiratorów dla tych z nas, których dopadnie niewydolność oddechowa i zaczną się dusić? Bo brakuje ich nawet dla pacjentów, którzy nie chorują na COVID-19 (mało kto wie, że co trzeci respirator został kupiony za pieniądze zebrane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy)... Zadałem te pytania Wojewodzie i Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego - zobaczymy, co odpiszą. O ile odpiszą...

Może okaże się, że niepotrzebnie panikujemy i zaraza nie zburzy całkowicie dostatniego świata, do którego przywykliśmy. Oby. Póki co, kupcie sobie Państwo kilka puszek mielonki, parę opakowań kaszy lub ryżu, kilka rolek papieru toaletowego i jakiś środek na zbicie gorączki. Jeżeli sytuacja się pogorszy politycy z Warszawy nam nie pomogą i będziemy musieli radzić sobie sami. Wody nie musicie kupować - rozmawiałem dziś z prezesem "Wodnika", który zapewnił mnie, że dostawy będą zapewnione niezależnie od sytuacji. Unikajcie dużych skupisk ludzi, myjcie często ręce, starajcie się maksymalnie dużo czasu spędzać w domu. Rozważcie czy Pan Bóg obrazi się jeżeli pomodlicie się za Polskę i za bliskich w domu, a nie w kościele. To wszystko nie zatrzyma wirusa, ale spowoduje spowolni epidemię i sprawi, że szpitale będą miały kilkuset zarażonych zamiast kilku tysięcy. Pozdrawiam Państwa bardzo serdecznie: i przyjaciół i politycznych adwersarzy i życzę Państwu zdrowia.


Komentarze

Bella Italia @ 79.162.226.*

wysłany: 2020-03-11 15:41

Pana byłych kolegów z PiS ani pana senatora Mroza temat widzę nie interesuje?

[Rafał: Nie chciałbym wypowiadać się o moich byłych kolegach ad personam. Zapytajcie ich Państwo sami.]

Siostra Irena @ 31.60.79.*

wysłany: 2020-03-11 17:40

Pan senator trzyma łóżko w rządowej klinice żeby mu ktoś nie zajął.

Wkurzony @ 37.30.23.*

wysłany: 2020-03-11 17:42

Los szpitala radnych PiS też chyba nie interesował skoro odmówili glosiwania za jego ratowaniem... Hańba!

Genek @ 193.9.112.*

wysłany: 2020-03-11 17:49

Gest Lichockiej po raz wtóry. Widać mają rozkaz tak robić...

Wieńczysław @ 5.173.255.*

wysłany: 2020-03-11 18:03

"To jak rząd Prawa i Sprawiedliwości poradzi sobie z koronawirusem SARS-CoV-2 zadecyduje o być albo nie być tej partii. "

To jest Pańskie myślenie życzeniowe. Otóż nawet jeśli rząd by sobie ewidentnie nie poradził z epidemią (a jak na razie rząd zachowuje się w tej sprawie więcej niż poprawnie, co dostrzega nawet totalna opozycja), to na wyniki sondaży zbytnio by to nie wpłynęło. To po prostu zależy od wielu innych czynników.

Jasne, że opozycja chciałaby, żeby epidemia pogrążyła PiS, ale na szczęście to tak nie działa.

" Zarazy, która nie tylko zrujnuje polską i światową gospodarkę, ale i zabije tysiące z nas."

"Póki co, kupcie sobie Państwo kilka puszek mielonki, parę opakowań kaszy lub ryżu, kilka rolek papieru toaletowego i jakiś środek na zbicie gorączki."

O, a to ciekawe, bo dotychczas słyszałem, że tego typu panika i wykupowanie wszystkiego na zapas to postępowanie charakterystyczne dla ludzi starszych, głupich, niewykształconych, z małych miejscowości, głosujących na PiS, którzy obawiają się zarazy tak jak by miał nastąpić koniec świata. A tu proszę - Pan, taki świadomy, obyty, światły, nowoczesny człowiek i takie czarne wizje roztacza?!

"Prezydent, którego wyborcami według badań są ludzie prości i bezrobotni opowiadał o porozumieniu z opozycją"

Jakich znowu badań? Jak widać, to Pan jest człowiekiem prostym. Gdyby Pan odrobinę znał matematykę, to np. policzyłby Pan, że nawet gdyby założyć, że wszyscy spośród ok 1 mln bezrobotnych głosują na Dudę, to i tak jest to zaledwie 20% spośród jego ok. 5 mln wyborców (tylu miał w 2015r. w I turze). Jeśli miałbym więc wymienić jakąś główną cechę wyborców Dudy, to raczej nie byłoby to bezrobocie, które notabene jest rekordowo niskie po 2015r.

Pan żeruje na kompleksach Pańskich czytelników, których jak widać uważa Pan za idiotów. Panu się wydaje, że jak Pan napisze o tym, że wyborcy PiS-u są prości i bezrobotni to czytelnicy tego bloga uznają, że nie wolno głosować na PiS, bo to partia ludzi prostych i bezrobotnych, a do takich przecież należeć nie wypada. Żenujące, niskie, podłe, chamskie i głupie są takie zabiegi retoryczne.

"Zostańcie w domach, ograniczcie aktywność, myjcie ręce"

Przecież to dokładnie powiedział: że naszą bronią jest w walce z epidemią jest higiena, solidarność i odpowiedzialność. Czy wyborcy PO rozumieją słowo "higiena" czy są zbyt prości i trzeba im mówić jak do dzieci: "kochani, myjcie rączki"?

"Wojewoda powinien przygotować plan i procedury. A te nie istnieją. Czyli jesteśmy w czarnej dziurze."

" to tylko teoria bo w praktyce nie ma żadnych procedur kto i jak ma to zrobić."

W tej czarnej dziurze jest jednak pewne światełko: otóż wystarczy zagłosować na Małgorzatą Kidawę-Błońską. Ona ma już, wraz ze swoimi ekspertami od służby zdrowia: Bartoszem Arłukowiczem, Sławomirem Neumannem i Ewą Kopacz przygotowane wszystkie procedury. One są gotowe, napisane, wystarczy je wdrożyć.

"Rozważcie czy Pan Bóg obrazi się jeżeli pomodlicie się za Polskę i za bliskich w domu, a nie w kościele"

Proszę także zaapelować do homoseksualistów, aby zaprzestali umawiania się na seks grupowy pod wpływem narkotyków (tzw. "chemsex"). Powinni wytrzymać te parę miesięcy i zmniejszą tym samym ryzyko zarażenia się także innymi chorobami, nie tylko koronawirusem z Chin.

Wieńczysław @ 5.173.255.*

wysłany: 2020-03-11 18:53

Oczywiście tak naprawdę opozycja nie ma nic do zaoferowania oprócz populizmu, rozdawnictwa i nadęcia.

Kandydatka Kidawa-Błońska:
"Moja propozycja: wypłata 100% dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców lub opiekunów dzieci do ukończenia podstawówki, nie tylko 8. r. życia. Zmiany muszą obowiązywać przez cały okres zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków. W tym celu wnoszę o jak najszybsze zwołanie Sejmu."

A Jaśnie Pan Marszałek Tomasz Grodzki po tym, jak naraził swoich kolegów senatorów na niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem tyle ma do powiedzenia i do pokazania Polkom i Polakom:

https://bit.ly/33aTVan

Ten wulgarny gest dobrze pokazuje, gdzie Platforma Obywatelska ma zdrowie obywateli.

Wieńczysław @ 5.173.255.*

wysłany: 2020-03-11 20:28

A jak tam Unia Europejska? Co Juncker i Tusk mają do zaproponowania w sprawie walki z epidemią (oprócz dezynfekcji alkoholem)? Czy uchwalono już "ostrą dyrektywę" antywirusową? Jak tam solidarność europejska? Ile krajów wysłało swoich lekarzy do Włoch, by pomagali tamtejszej służbie zdrowia ratować chorych? Jedyne, co wymyślili, to zamknięcie granic:

https://www.rp.pl/Koronawirus-2019-nCoV/200319945-Austria-zamyka-granice-dla-podroznych-z-Wloch.html

A przecież zamykanie granic to ksenofobia, populizm i powrót do PRL.

B+ @ 83.7.105.*

wysłany: 2020-03-11 20:52

Ja to bym spytał, co robić, wybitnego lekarza Marszłkissimusa Senatu Tomasza Grodzkiego, który zachowując się wyjątkowo "odpowiedzialnie", spędził niedawno tydzień urlopu we Włoszech, a następnie po powrocie będąc potencjalnym siewcą choroby jak gdyby nigdy nic udał się na izbę przyjęć zrobić sobie test na koronawirusa i do gmachu Parlamentu między setki ludzi. To się nazywa fachowoć, co nie!?

Pi @ 83.26.82.*

wysłany: 2020-03-11 20:53

Pana Rafała byli koledzy wyrzucili z grona przyjaciół i teraz są be. Wcześniej byli cacy.

B+ @ 83.7.105.*

wysłany: 2020-03-11 20:57

youtube.com/watch?v=zFvsYoKL5C8&t=1250s

Wieńczysław @ 5.173.240.*

wysłany: 2020-03-12 09:57

Na świńską grypę w 2009 roku zmarły w Polsce 182 osoby.
Nie spowodowało to żadnego kryzysu politycznego, w wyniku którego rząd PO zostałby "zmieciony". Nie przeszkodziło to tej partii wygrać kolejne wybory.

Na "wuhanowirusa" jak na razie ani jedna osoba nie zmarła i mam nadzieję, że nie umrze, ale niechby to było choćby i 5 osób, a założę się, że nasi światli "analitycy" do spółki z totalną opozycją obwiniać będą rząd i wzywać do dymisji.

Może więc przeceniam zdrowy rozsądek obywateli, bo siła rażenia "obiektywnych mediów" jest wciąż ogromna.

[Rafał: Szanowny Panie Wieńczysławie. Pierwsza chora już zmarła. Myślę, że to nie czas byśmy przerzucali się tym, co powiedział Tusk 10 lat temu, bo nie Tusk jest problemem w tym kraju. Ważne, żebyśmy potrafili ochronić Polaków i sprawić, by śmiertelność była jak najmniejsza. A to zależy nie od Tuska tylko od rządu. Pozdrawiam.]

Wieńczysław @ 5.173.255.*

wysłany: 2020-03-12 15:37

Polecam Państwu wypowiedź prof. Krzysztofa Simona, lekarza z wrocławskiego oddziału chorób zakaźnych przy ul. Koszarowej:

https://twitter.com/domurzy/status/1237743251508981761

Okazuje się, że studenci medycyny odmawiają pomocy chorym, bo obawiają się zakażenia. Prof. Simon ubolewa nad upadkiem etosu zawodu lekarza. Moim zdaniem zupełnie niesłusznie. Tzn. słusznie, że poddaje to krytyce, ale niesłuszne jest zdziwienie, że ma to miejsce. Przecież żyjemy w tzw. demokracji liberalnej. Jak inaczej mają zachować się studenci? Mają narażać własne zdrowie, żeby za darmo pomagać w opiece nad zarażonymi koronawirusem? A kto tak powiedział? Gdzie tak jest napisane? Ktoś im za to płaci? Gdzie jest taka umowa?

Etos lekarski? A co to jest? Przecież to są jakieś burżuazyjno-chrześcijańskie przesądy ze średniowiecza albo z XIX wieku. W demokracji liberalnej każdy ma wolność osobistą, którą dysponuje tak, jak mu się to podoba. Kto niby zadekretował, że jesteśmy zobowiązani do solidarności, wzajemnej pomocy, poświęcenia? Ci studenci zachowują się po prostu rozsądnie i zgodnie z zasadami systemu, w jakim funkcjonują. To jest właśnie liberalna demokracja w działaniu. Jest to po prostu system, w którym wszelkie relacje społeczne mają charakter wyłącznie kontraktowy i dobrowolny, a jedyną zasadą etyczną jest poszanowanie wolności drugiego człowieka. No więc czy ci studenci zabraniają pacjentom chorować? Nie, nie zabraniają, więc o co chodzi? Każdy ma wolność i jeśli chce chorować, to choruje, a jak nie - to nie. Podobnie każdy mając wolność sam decyduje, czy chce pomagać innym, czy nie i robi to tylko wtedy, gdy zobowiązał się do tego formalną umową, gwarantującą mu wynagrodzenie.

Prof. Simon stwierdza, że "ci studenci w przypadku wojny powinni być natychmiast włączani do walki z epidemiami". I tutaj posunął się zdecydowanie za daleko i powinien stracić swoje stanowisko, gdyż podważył podstawową zasadę demokracji liberalnej, jaką jest właśnie wolność drugiego człowieka. Nikt nikogo nie ma prawa zmuszać do udziału w wojnie i "walce z epidemiami". Zresztą - jaka wojna? Przecież dopóki jesteśmy w Unii Europejskiej nie ma i nie będzie u nas żadnej wojny. Prof. Simon mówi o przygotowaniach do wojny, zamiast wpajać studentom pacyfizm, który jest jedynym środkiem na uniknięcie wojen.

Mam nadzieję, że studenci masowo będą domagać się zwolnienia prof. Simona za jego skandaliczne, godzące w ustrój słowa.

mix @ 217.99.241.*

wysłany: 2020-03-12 15:43

Co kolejne pańskie wypociny to kolejny poziom dna . Czy pan naprawdę uważa , że ludzie są tak głupi ?
Ja rozumiem wolność słowa , każdy ma prawo no dobrze ok ale są jakieś granice . Rozumiem że pan oraz cała opozycja tylko czekacie aż sytuacja będzie naprawdę zła. Będzie na kogo zwalić winę i może Małgorzata wygra wybory:)

Wieńczysław @ 5.173.255.*

wysłany: 2020-03-12 15:50

Szanowny Panie Szymański, ja nie wspomniałem żadnej wypowiedzi Tuska. Nie przerzucam się żadnymi jego wypowiedziami. Odnoszę się jedynie do Pańskiej tezy o tym, że epidemia zaważy o poparciu dla PiS. Moim zdaniem nie zaważy, a przynajmniej nie powinna - biorąc pod uwagę dotychczasową logikę działania naszej sceny politycznej, której odzwierciedleniem jest to, co wydarzyło się w związku z epidemią sprzed 11 lat. Ale dopuszczam możliwość, że propaganda antypisowska będzie do tego stopnia nasilona i wściekła, że nawet jeśli umrze "tylko" (tylko - w porównaniu do 182 ofiar świńskiej grypy) 5 osób, to będzie to wystarczające, by ogłosić, że "rząd sobie nie radzi" i że powinien ustąpić. Tylko komu ma ustąpić minister Szumowski? Arłukowiczowi - największemu dyletantowi, szkodnikowi i niezrównoważonemu populistycznemu krzykaczowi? Również pozdrawiam.

Wieńczysław @ 5.173.255.*

wysłany: 2020-03-14 12:37

Uwielbiam takie teksty "światłych analityków":

https://wiadomosci.onet.pl/opinie/bierzynski-nie-epidemia-ale-wywolana-epidemia-panika-moze-zmiesc-wladze-pis-opinia/8zjq7d6

Podziwiam konsekwencję, z jaką na siłę szukają sposobów, by "zmieść PiS" ze sceny. I byle co jest dla nich jaskółką zmiany. No i jeszcze to wymądrzanie się o wszechobecnej "panice" i "spirali strachu". Najpierw mówią, że nie ma co panikować, a potem, że wszystkie restrykcje związane z kwarantanną są niezbędne, ale wprowadzone "za późno".

Takie tezy, że "PiS może przegrać" to każdy analityk z klasy 7c może wygłaszać. PiS może przegrać, a może nie przegrać, tzn. oczywiście wszyscy chcielibyśmy, żeby PiS przegrał, ale nie bardzo wiemy, z jakiego powodu miałoby to się stać, ale ponieważ dla nas każdy powód jest dobry, więc bierzemy pierwsze z brzegu wydarzenie i podajemy je jako przyczynę porażki PiS, żeby przekonać ludzi, że na PiS nie ma co głosować, bo jest to partia spisana na straty - tym samym uruchamiamy mechanizm samospełniającej się przepowiedni. Ale to raczej nie jest zbyt wydajny i dobrze naoliwiony mechanizm, więc dałbym sobie spokój z takimi "analizami".

O wiele ciekawsze jest spojrzenie od strony metapolitycznej:

https://teologiapolityczna.pl/dariusz-gawin-politycznosc-w-czasach-zarazy-felieton-1

[Rafał: Myślę, że w chwili obecnej to, kto wygra wybory jest dla Polaków drugorzędne. Ważniejsze jest zdrowie nasze i naszych rodzin. Dobrze, że rząd coś robi, choć to działania mocno spóźnione. Ale to, jaki będzie bilans tej katastrofy nie zależy od rządu, ale od naszej własnej roztropności i wydolności służby zdrowia. Służby zdrowia rząd w jednej chwili naprawić nie da rady. Nie ma lekarzy, pielęgniarek, brakuje sprzętu. PiS miał pięć lat na to, by coś z tym zrobić i po to ma co trzeciego posła wiceministra, by wydedukować, że katastrofy i sytuacje niespodziewane się zdarzają. Zamiast tego pchał wszystkie pieniądze w propagandę i rozdawnictwo. Za chwilę, gdy setki chorych trzeba będzie gdzieś położyć - rzeczywistość powie nam boleśnie "sprawdzam". A kolejnym ciosem będzie zniszczona przez pandemię gospodarka, która nie ma żadnych rezerw na podniesienie się z powirusowej recesji. Ale, póki co, nie martwmy się polityką i gospodarką. Ograniczmy aktywność i spowolnijmy rozprzestrzenianie się koronawirusa. Życzę Panu, Panie Wieńczysławie i wszystkim czytelnikom tego bloga, zdrowia i jeszcze raz zdrowia w czasie zarazy. Pozdrawiam.]

Wieńczysław @ 5.173.255.*

wysłany: 2020-03-14 19:03

To jakie działania powinien był podjąć rząd, a których nie podjął, by liczba lekarzy, pielęgniarek i ilość sprzętu była odpowiednia? Nakłady na służbę zdrowia przecież systematycznie wzrastają i rokrocznie zbliżamy się do celu, jakim jest 6% PKB.

[Rafał: Zamknąć granice i lotniska. Tak zrobiła Australia podczas pandemii grypy-hiszpanki w 1918 roku. Niestety, zrobili to dopiero teraz, gdy mamy już wirusa w Polsce i tylko czekamy na wystąpienie objawów.]

Wieńczysław @ 5.173.255.*

wysłany: 2020-03-15 10:23

Czy opozycja w swojej mądrości apelowała o zamknięcie lotnisk i granic wtedy, gdy jeszcze nie było za późno?

[Rafał: Nie wiem kto apelował. Rząd rozważał ten wariant, lecz go odrzucił. W mediach było sporo informacji na ten temat.]

Wieńczysław @ 5.173.255.*

wysłany: 2020-03-15 14:05

Jaką książkę poleca Pan na czas kwarantanny?

[Rafał: Ja czytam "Teologię Kościoła Wschodniego" Włodzimierza Łosskiego i "Wolny wybór" Miltona Friedmana. Coś coś dla duszy i coś dla ciała.]

Wieńczysław @ 5.173.255.*

wysłany: 2020-03-15 17:47

Świetnie, bardzo ciekawe :)

Ja z kolei zacząłem wczoraj "Holokaust" Laurence'a Reesa.

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-03-15 20:43

A ja kończę'Tak wymyślono chrześcijaństwo Leo Zena,

Wieńczysław @ 5.173.255.*

wysłany: 2020-03-15 21:38

"A ja kończę'Tak wymyślono chrześcijaństwo Leo Zena,"

Proponuję na dokładkę "Słowiańscy królowie Lechii" Janusza Bieszka

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-03-16 12:11

Czekam na książkę Stanisława Obirka ;;;Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła..

Dla czytających dużo zdrowia roztropności ,pomocy dla sąsiadów, nie karmić trolli ,nie wierzyć w moc nauki ,myć ręce i nogi, nie pić alkoholu i przestać palić papierochy wszelkiej produkcji.

Jednak cywilizacja zachodnia dociera tylko do linii Wisły ,przekraczasz średniowiecze .
Po rozmowie z byłymi sąsiadami na ścianie wschodniej wracają wierzenia w cuda, duchy, wiedźmy, egzorcyzmy.

Zabili Naród! @ 79.162.226.*

wysłany: 2020-03-16 13:08

Obudźcie się piewcy PiS-u!!! Ten wasz pacynkowy rząd nie wziął nawet udziału w europejskim przetargu na testy na koronawirusa!!! Jak mają leczyć, skoro nie wiedzą, kto jest chory??? To tylko kłamliwa propaganda, że jakoś to będzie, że samo minie. A kto do pracy będzie chodził, jak wszystko zamknęli??? Kto rachunki zapłaci? Duda??? Kur*upel??? Życie powiedziało "sprawdzam" i zostaliśmy z ręką w nocniku z rządem, który jedyne, co potrafi to powiedzieć, że wszystko to wina Tuska.

Wieńczysław @ 5.173.248.*

wysłany: 2020-03-16 13:08

Z dedykacją dla socliba:

https://youtu.be/F0fTX84WYlk

Robcio @ 109.70.100.*

wysłany: 2020-03-16 13:22

Gdzie jest kur*upel, nasz wódz i naczelnik??? Zafoliowany i karmiony przez rurkę w rządowym bunkrze???

Wieńczysław @ 5.173.248.*

wysłany: 2020-03-16 15:00

We Włoszech do tej pory potwierdzono ok. 25 000 przypadków.

Polska ma ponad 50 000 testów i planuje zakup kolejnych.

Czy ci psychole powyżej odpowiedzą, w jaki niby sposób tych testów miałoby zabraknąć?

[Rafał: Tutaj ma Pan dane odnośnie wykonanych testów https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-na-swiecie,ile-testow-na-koronawirusa-wykonuje-sie-w-roznych-krajach-,artykul,20645172.html Maja Włoszczowska do dziś nie była w stanie wykonać testu choć przyleciała z czerwonej strefy. Ona poddała się dobrowolnej kwarantannie - inni chodzą i zarażają, bo nie mają objawów, a 80% infekcji przebiega bezobjawowo...]

B+ @ 83.7.55.*

wysłany: 2020-03-16 15:55

Komisja Europejska z jej przewodniczącą na czele Ursulą von der Leyen już krytykuje Polskę za zamknięcie granic. Krytykuje też Czechy i Danie. I co Pan na to Panie radny euroentuzjasto? Bruksela wie lepiej?

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-03-16 19:29

Testy może i są ale trzeba je jeszcze "przerobić" .
Łóżek w szpitalach nie przybędzie i najważniejsze zabraknie obsługi .Średnia wieku pielęgniarek powyżej 50 lat nikt nie jest z żelaza ani z marmuru.

Może by tak Episkopat pomyślał i skierował siostry zakonne do pomocy.

A wieńczysław niech się weźmie za pomoc sąsiadom ,starczym ludziom.

B+ @ 83.7.55.*

wysłany: 2020-03-16 20:31

wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/6463530,koronawirus-francja-macron-zamykanie-granic.html Czy z takim podejściem zatrzymanie epidemii w Europie będzie w ogóle możliwe?

[Rafał: Wielka Brytania nie chce go zatrzymywać. Chce zarazić swoich obywateli: "Aby uzyskać tak zwaną odporność stadną, trzeba zarazić około 60 proc. ludzi i tego właśnie chcemy." Źródło: https://kobieta.wp.pl/marzena-od-13-lat-mieszka-w-wielkiej-brytanii-brytyjczycy-nie-boja-sie-koronawirusa-6488862634337921a]

B+ @ 83.7.55.*

wysłany: 2020-03-16 21:07

Odnośnie tego linku to Macron chyba otrzeźwiał, bo teraz już chce zamykać granice, podobnie w KE nastąpiło otrzeźwienie, bo też już zmiana frontu i zaprzestanie krytyki Polski, Czech i Danii w sprawie zamykania granic. Przypuszczam, ze to po tym jak Niemcy podjęły decyzję o zamknięciu granic. Szwecja natomiast jak na razie podobnie do Wielkiej Brytanii, ale jak umieralność wzrośnie to i oni przypuszczam, zmienią podejście. A Brytyjczycy, możne jak zacznie się u nich to co we Włoszech to zmienią podejście, ale kto wie, bo to dziwny naród?!

[Rafał: Mam rodzinę w Szwecji. Są przerażeni biernością władz. Dzieci chodzą do szkoły, nikt się nie przejmuje.]

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-03-17 07:20

"W Niemczech są podobno tylko 3 ECMO płuco- serca, kluczowe przy ratowaniu życia krytycznie chorych na #COVID w Wielkiej Brytanii ok. 15, a w Polsce mamy ich 47. Jakby ktoś nie wiedział skąd je mamy w polskich szpitalach...Dziękujemy WOŚP i Jurek Owsiak."

Na co się zdadzą złocone ołtarze, złocone szaty, pałace biskupie .jak w piosence "na nic ci srebro i złoto lecz chodzi o to by zdrowym być.

Czego się boję ,jak przeżyję , że po wygaszeni epidemii kler obwieści sukces wymyśli jakiegoś świętego i zacznie budować nowych przybytków próżności.
Na razie się czai .

Każdy odpowiedzialny obywatel powinien złożyć deklarację na czas epidemii aby po zgonie nastąpila kremacja ,ochroni żałobników i obsługę .

Dla wierzących Pan Bóg jakoś Go poskłada.

Do @Wieńczysław @ 78.88.142.*

wysłany: 2020-03-17 19:49

Daj nam **** debilu w ****ę wielokrotnie (stąd Wię) odpocząć od swoch przemyśleń na poziomie dzieciaka z podstawówki. O ile Rafała Sz.osobiście nie znoszę za działalność w PiS i 1 wypowiedź o macicach na obradach miejskich, o dokładnie tyle samo Go cenię za zdolność myślenia-nie za kota tylko z odpowiedzialnością za własne słowa.
2020-03-11 14:12
Proste przykłady:
PiSi rząd dogaduje się z LOT na powrót obywateli RP do Polski->obywatele kaczpospolitej lądują w Warszawie->jadą do domów metrem i PKP/PKS...

Idziemy dalej:
To jest Pańskie myślenie życzeniowe. Otóż nawet jeśli rząd by sobie ewidentnie nie poradził z epidemią (a jak na razie rząd zachowuje się w tej sprawie więcej niż poprawnie, co dostrzega nawet totalna opozycja), to na wyniki sondaży zbytnio by to nie wpłynęło. To po prostu zależy od wielu innych czynników.(ciach....)

Rząd (hehehe) nakazał funkcjonariuszom SG pobyt na granicy Państwa w mundurach i kamizelkach odblaskowych-bez żadnych środków ochrony osobistej. SG pracuje w rękawiczkach nitrylowych i (ci mądrzejsi) w ochraniaczach na obuwie. Po czym, kończąc służbę, udają się do miejsc zakwaterowania w tej samej odzieży. Żródłem pandemii w PL(IMHO) będzie jedna ze służb.
PS. Według "prasówki porannej" dziś do domu wróciła czarterem Maja Włoszczowska-bardzo ją lubię,ale wróciła z Włoch. Tymczasem "jakiś lekarz" 'PODOBNO' zezwolił jej na jazdę rowerem bez "zatrzymywania się". Jeleniogórzanka.

Pischke @ 37.30.19.*

wysłany: 2020-03-22 19:29

Wieńczysław pisze, że Polska ma 60 tysięcy testów na koronawirusa, tymczasem Niemcy robią 45 TYSIĘCY TESTÓW DZIENNIE! Orędzia władzy to już tylko podawanie coraz wyższych liczb wszystkich ofiar - najpierw minister mówił o kilku tysiącach, obecnie o kilkunastu. Na razie nie widać żadnych efektów działań rządu poza zniszczeniem gospodarki. To my sami bronimy się przed zarazą - siedzimy w domach, gromadzimy żywność. Bo nikt nam nie pomoże...

dim @ 37.30.19.*

wysłany: 2020-03-22 19:29

10 maja rząd pójdziemy wszyscy do urn - na cmentarzu...

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-03-23 07:09

Po szczęśliwym zakończeniu pierwszej tury epidemii koniecznym musi być cofnięcie licencji Telewizji Trwam na nadawanie POLITYKI,tylko i wylącznie puszczać same modlitwy.

Odciąć tube dla politykierów ,zaoszczędzi się .
Zrezygnować z budowy kanału Za te pieniądze ponowić budowę zapory i elektrowni w MŁOTACH.To tu blisko .

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: