Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Urodzony jeleniogórzanin, mieszkaniec Zabobrza. Żonaty, tata Konstancji.

Podziel się z innymi

| |

Czy Ziobro pęknie?

2020-09-22 08:22
Trzeszczy w Zjednoczonej Prawicy. Tym razem o ból głowy przyprawia Prezesa nie Jarosław Gowin, ale Zbigniew Ziobro. Dawny przyboczny i wychowanek Lecha Kaczyńskiego od dłuższego czasu próbuje wybić się na niezależność. Ziobro to człowiek o dużym potencjale, ambitny, dbający o swoich ludzi - za co ci odpłacają się lojalnością. W przeciwieństwie do Gowina nie obawia się, że najbliżsi współpracownicy wbiją mu nóż w plecy. Musi jednak wytrzymać ciśnienie - a stawką jest wylot z polityki, utrata stanowisk, odwołanie rodziny ze Spółek Skarbu Państwa, a członków partii z zarządów i rad nadzorczych.

Dzisiejszy PiS funkcjonuje na innych zasadach niż kiedyś. Dawna centroprawicowa partia mająca za cel rozbicie okrągłostołowego układu i walkę z korupcją przekształciła się populistyczno-nacjonalistyczny kombinat centralizujący gospodarkę, rozdający pieniądze najgorzej wykształconym wyborcom i opierającym polityczny marketing na ciągłym szukania wroga: Tuska, Platformy, Unii, gejów. Kiedyś układ sił w Prawie i Sprawiedliwości był prosty: Zakon - czyli dawni towarzysze Prezesa z czasów Porozumienia Centrum i reszta, która dołączyła już po powstaniu PiS. Dziś wygląda to nieco inaczej. Prezes, wzorem Hitlera czy innych dyktatorów, szczuje na siebie frakcje, by żadna z nich nie stała się wystarczająco mocna, by wysadzić go z siodła. Poza Zakonem, ziobrystami z Solidarnej Polski i uznawanymi za spady z PO gowinowcami, w siłę urosła czwarta frakcja - premiera Mateusza Morawieckiego. Ten były "bankster", milioner i doradca Tuska stał się narzędziem w ręku Kaczyńskiego, służącym do skłócenia wszystkich ze wszystkimi. On ma największe wpływy w PiS, a jego ludzie bezkarnie wywalają ze Spółek i rad nadzorczych wiernych partii ludzi. Nic dziwnego, że złoty chłopiec Kaczyńskiego jest znienawidzony przez wszystkich, którzy przez lata wiernie bronili etosu PiS: uczciwości, chrześcijańskich wartości i patriotyzmu.

Solidarna Polska to esencja dawnego PiS. Bardziej agresywna, bardziej radykalna, nie cofająca się przed walką. Nic więc dziwnego, że ziobryści mieli trudność z przełknięciem ustawy bezkarnościowej - pozwalającej wstecz zwolnić od kary wszystkich odpowiedzialnych za wielomilionowe przekręty związane z Covid-19. Dziś być albo nie być Solidarnej Polski zależy od wyparcia się własnych poglądów i zagłosowania za tym obrzydliwym dla każdego uczciwego człowieka aktem prawnym. Na szali mają z jednej strony stanowiska, miejsca na listach i kasę ze Spółek, a z drugiej - wierność zasadom. Rozum i chłodna polityczna kalkulacja podpowiadają, że powinni wybrać to pierwsze, ale fakt, że Kaczyński nie pozostawił ziobrystom możliwości honorowej kapitulacji może być powodem odrzucenia ugody. Dlaczego? Ziobryści jako dwukrotni zdrajcy, nie mają już co liczyć na dobre miejsca na listach ani stanowiska. Zbigniew Ziobro zostanie publicznie przeczołgany i rzucony na kolana. Taka jest cena za pozostanie w Zjednoczonej Prawicy. Czy zaciśnie zęby i zniesie upokorzenie? Czy zrobią to jego posłowie?

W PiS nie ma już fajnych ludzi. Odeszli, zostali wyrzuceni, a Prezes otoczył się miernotami przyklaskującymi każdej głupocie i nie mającymi własnego zdania. Wystarczy przypomnieć sobie ministra Szumowskiego co pięć minut zmieniającego zdanie w sprawie pandemii czy Mateusza Morawieckiego zapewniającego dziennikarzy, że Jarosław Kaczyński byłby znacznie lepszym premierem niż on sam. Niezależnie od tego, co zrobi Ziobro jest on na przegranej pozycji. PiS nie uznaje czegoś takiego jak różnica poglądów. Masz wykonywać polecenia, a jak nie to wypad. Dzięki takiemu traktowaniu ludzi nie ma już w PiS Trzeciego Bliźniaka - Ludwika Dorna, Pawła Zalewskiego, Radka Sikorskiego, Kazimierza Ujazdowskiego, Marka Jurka, Pawła Kowala, Marka Migalskiego, Pawła Poncyliusza i Michała Kamińskiego. Czasem sobie myślę, że Lech Kaczyński, jeżeli zerka na nas z chmurki, nie jest szczęśliwy z tego, co jego brat uczynił z Polski i partii, którą wspólnie budowali.


Komentarze

lolo @ 176.114.233.*

wysłany: 2020-09-22 09:22

Ma Pan rację. To niesamowite, jak bystrzy przecież ludzie, jak Szumowski czy Morawiecki pozwolili zrobić z siebie coś takiego. Są przecież bogaci, wykształceni i nie muszą robić z siebie pośmiewiska...

kazimierzp @ 83.4.199.*

wysłany: 2020-09-22 15:23

O jakim etosie ty piszesz? Teraz szczególnie główny ich cel to nachapać się, zgarnąć jak najwięcej stołków i byc bekarnymi. Do tej pory to było "skromne" TKM (teraz q.. my)

[Rafał: Być może Solidarna Polska zapłaci głowami i stołkami za zawetowanie ustawy bezkarnościowej. Zobaczymy. Panowie miny mają niewesołe po dzisiejszych rozmowach ostatniej szansy.]

Wieńczysław @ 5.173.245.*

wysłany: 2020-09-22 19:44

Szanowny Panie Szymański,

czy zagłosuje Pan za zwiększeniem deficytu budżetu miasta JG o 5 mln zł?

[Rafał: A jest taka propozycja?]

bu3las @ 176.114.236.*

wysłany: 2020-09-23 01:31

Uważa Pan wywalenie z PiS kogoś takiego jak Michała Kamińskiego, czy Radosława Sikorskiego to strata? Strata dla polskiej polityki? Ja takie decyzje Kaczora odczytuję jako genialne. Bo niełatwo się pozbyć takich ludzi, a Kaczyński to potrafi i to cenię u niego jako jedną z zalet.
M. Kamiński to kreatura, potrafi każdą bzdurę pokryć słowami. To łajza buszujący po gabinetach, pochlebca bez kręgosłupa moralnego, przykład działacza politycznego zajmującego miejsce w polityce uczciwym ludziom. To po prostu pustak łażący od partii do partii. R. Sikorski podobny błazen. Co innego Paweł Kowal, ale on mędrzec, profesor wolał karierę naukową.

Kaczyński się poznał na Marcinkiewiczu, Niesiołowskim i innych. I to jest właśnie sztuka prowadzenia polityki. To umiejętność lawirowania w szambie, wśród kreatur i cwaniaków, zrobienie czegoś sensownego. Sam Kaczyński jest przecież też nie bez wad, ale wobec tego co pokazała PO, to jest mimo wszystko podniesienie polskiej polityki na wyższy poziom. A na opozycji dalej cienko, na Platformę nikt trzeźwy nie zagłosuje.

[Rafał: Zawsze ceniłem Dorna za cięty język, Kowal jest sympatyczny, a Misiek Kamiński piekielnie inteligentny. Podobnie zresztą, jak Adam Hofman, na którym poznałem się dopiero, gdy wylali go z Prawa i Sprawiedliwości. Z odętego grubaska wysiadującego rano wraz kotem na wycieraczce u Kaczyńskiego stał się wysportowanym, samodzielnym i błyskotliwym facetem. W dzisiejszym PiS jedynym politykiem z potencjałem jest Patryk Jaki, ale jego wysłano na polityczną emeryturę.]

jaa @ 37.248.178.*

wysłany: 2020-09-23 11:39

kasa misu kasa.....

Wieńczysław @ 5.173.233.*

wysłany: 2020-09-24 00:38

Projekt 230.2020 Par 3. 1.?

[Rafał: Rozmawiałem ze Skarbnikiem w tej sprawie. Planowane jest zwiększenie deficytu, ale nie zwiększenie zadłużenia (różnicy tłumaczyć chyba nie muszę). Skarbnik twierdzi jednak, że jest to rodzaj rezerwy finansowej na wypadek, gdyby sytuacja w kraju nadal się pogarszała. W przypadku zatrzymania się spadku wpływów do miejskiej kasy, będziemy dążyć do zrównoważenia budżetu. Pozdrawiam.]

Wieńczysław @ 5.173.233.*

wysłany: 2020-09-24 00:48

": Zawsze ceniłem Dorna za cięty język, Kowal jest sympatyczny, a Misiek Kamiński piekielnie inteligentny."

LOL, ja zawsze myślałem, że to Kamiński ma cięty język, Kowal jest inteligentny, a Dorn i inteligentny, i sympatyczny.

Kamiński jest wyjątkowo obrzydliwym, cynicznym indywiduum, który nigdy nie powinien pojawić się w polityce. Był już wszystkim: antysemitą i "antypedałem", spin doktorem Lecha Kaczyńskiego, potem "muzealnikiem", a skończył jako specjalista od doradzania Ewie Kopacz ws. dinozaurów i oczywiście teraz jest w 100% tolerancyjny dla "pedałów".

Cenię Kowala jako naukowca, ale niech Pan zauważy co się dzieje z ludźmi, którzy odchodzą z PiSu? za chwilę zaczynają się zachowywać jak pajace. W ostatnich wyborach Kowal, specjalista od prometeizmu i giedroycizmu, zajął się służbą zdrowia i zaproponował... Agencję do Walki z Rakiem - jako alternatywę dla pisowskiej propozycji zbudowania dużego szpitala - Centrum Onlologii. LOL, biurokracja zakiast leczenia - oto recepta PO na rzecz służby zdrowia.

*** @ 176.114.233.*

wysłany: 2020-09-25 13:33

No i Ziobro wybrał życie na kolanach zamiast samodzielności. Dobrze Ludwik Dorn to kiedyś skwitował: "sułtan otoczony przez dwór eunuchów".

Wieńczysław @ 5.173.155.*

wysłany: 2020-09-26 11:52

"różnicy tłumaczyć chyba nie muszę"

Musi Pan, ponieważ Leszek Balcerowicz powiedział kiedyś, że każde zwiększenie deficytu, czyli dodatniej różnicy między wydatkami, a dochodami (w tej kolejności) wiąże się z zadłużeniem, bo z czegoś trzeba te wydatki sfinansować - z czego, jak nie z długu?

"W przypadku zatrzymania się spadku wpływów do miejskiej kasy, będziemy dążyć do zrównoważenia budżetu"

Czyli do ograniczenia wydatków. Jakie wydatki będziecie chcieli ograniczyć? Na szkoły, na utrzymanie dróg, na inwestycje, na pomoc społeczną?

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-09-27 12:46

Trzeba przestać finansować kler katolicki . Przez 30 lat obłowił się ponad miarę . Niech członkowie kościoła zaczną utrzymywać swoich "pasterzy".

Wieńczysław @ 5.173.250.*

wysłany: 2020-09-27 18:27

Szanowny Panie Szymański,

polska gospodarka odnotowała w ostatnim czasie gwałtowny spadek PKB. Jak Pan sądzi, czy wynika to ze złej polityki gospodarczej rządu PiS, czy może jest to efekt światowej dekoniunktury?

[Rafał: Fatalne wyniki polskich spółek Skarbu Państwa to wynik światowej dekoniunktury czy fatalnego zarządzania?]

Wieńczysław @ 5.173.250.*

wysłany: 2020-09-28 00:28

https://www.wnp.pl/finanse/spolki-skarbu-panstwa-traca-odkad-rzadzi-pis-sprawdzilismy-to,341147.html

https://www.money.pl/gielda/cztery-lata-rzadow-pis-spolki-skarbu-panstwa-prawie-20-mld-zl-na-plusie-6432830818859137a.html

https://www.timsa.pl/kondycja-spolek-skarbu-panstwa-w-trakcie-rzadow-pis/

Jak wynika z powyższych artykułów, wyniki finansowe spółek Skarbu Państwa pod rządami PiS nie są fatalne, lecz całkiem dobre. Czas pandemii jest bardzo specyficzny i na ocenę tych wyników w tym kontekście przyjdzie jeszcze poczekać.

Proszę zaniechać tego skrajnego antypisowskiego zacietrzewienia, gdyż niepotrzebnie sam przynosi Pan sobie szkodę. Lepiej na pewne sprawy spojrzeć obiektywnie, a nie kierować się resentymentem. Tylko idiota jest w stanie uwierzyć Panu, że po tylu latach w PiSie nagle "odkrył" Pan, jak te rządy są niby "fatalne". Przez początkowe 3 lata jakoś nie były fatalne, tylko dopiero od 2,5 roku?

[Rafał: Powtórzę: to, co Pan pisze przeczy faktom. Pomijam, że podaje Pan stare dane. Wyniki spółek Skarbu Państwa wypadają gorzej niż WIG. Orlen od początku rządów PiS stracił 10%. Nie wspomnę już o stadninie w Janowie Podlaskim - jej upadek pogrążył cały region. Polecam bezstronne źródło: https://www.parkiet.com/Analizy/308269992-Panstwowe-spolki-wypadaja-za-rzadow-PiS-gorzej-niz-WIG.html]

Dodo @ 51.81.83.*

wysłany: 2020-09-28 12:24

82 miliardy deficytu! Może o tym pogadamy Wieniu? Rozdawali kasę patusom, żeby wygrać wybory, a teraz nasze wnuki będą to spłacać. https://www.money.pl/gospodarka/82-mld-zl-deficytu-budzet-na-2021-r-przyjety-przez-rzad-6558847619528833a.html

Wieńczysław @ 5.173.155.*

wysłany: 2020-09-28 19:45

Szanowny Panie Szymański, po raz drugi poleca Pan ten artykuł z "bezstronnego", jak Pan twierdzi, portalu - a dlaczego 3 podane przeze mnie źródła miałyby nie być bezstronne? W żadnym z tych 4 źródeł nie ma nic o tym, że to jakoby "fatalne" zarządzanie spółkami przez PiS spowodowało jakieś gwałtowne i bezprecedensowe obniżenie wartości tych spółek. Polecany przez Pana artykuł rzuca pewne światło na kilka spośród bardzo wielu aspektów związanych z funkcjonowaniem tych spółek. Nie ma tam żadnej ostatecznej oceny rządów PiS-u pod tym względem. Jest za to stwierdzenie, dość oczywiste nawet dla laika, że wycena spółek podlega fluktuacjom i możemy znaleźć takie okresy w ciągu minionych 5 lat, kiedy wartość SSP była wyższa niż WIG. Jest to efekt wielu wydarzeń na rynku, a nie tylko sposobu zarządzania. Pan natomiast z tego wszystkiego wyciągnął tylko nagłówek o tym, że wartość spółek jest niższa niż WIG - i co z tego? Niech Pan policzy średnioroczny zysk operacyjny netto osiągnięty w ciągu minionych 5 lat i porówna z tym, co było za rządów PO. Niech Pan porówna zwiększenie przychodów tych spółek (a co za tym idzie - skali prowadzonej działalności). Wtedy możemy porozmawiać, bo na chwilę obecną to Pan osiąga wyżyny populizmu. A stare dane owszem, podaję dlatego, że jak zaznaczyłem, pochodzą one sprzed pandemii i są bardziej miarodajne w kontekście oceny ewentualnego wpływu rządzącej partii na kondycję tych spółek.

A druga sprawa - dlaczego Pan, jako wrażliwy społecznie były działacz NSZZ "Solidarność" przyzwala na chamstwo użytkownika "Dodo"? Czy Pan uważa, że to jest OK, że miliony Polaków nazywa się "patusami"? 500+ pobiera bardzo wielu moich znajomych, ludzi którzy łączą pracę (na stanowiskach kierowniczych i specjalistycznych) z wychowywaniem dzieci i wypraszam sobie, żeby nazywać ich patusami! Co za chamstwo! "Dodo" sam jest takim małym, złośliwym patusem, który nie mając na koncie żadnych osiągnięć, hejtuje w internecie normalnych, ciężko pracujących ludzi, którzy wychowują młode pokolenia, które później będą zarabiać na jego emeryturę.

82 mld zł deficytu - no to Dodo, proszę bardzo, przedstaw nam swoje światłe propozycje - jak uniknąć bankructw firm, nie zaciągając długu, żeby sfinansować tarczę antykryzysową? Nie masz pomysłu? To zamilcz, bo g**** wiesz na ten temat. Obrażać i wyzłośliwiać się potrafi każdy internetowy troll i hejter, gorzej gdy trzeba porozmawiać o realiach ekonomicznych, w których przyszło się mierzyć nie tylko polskiemu rządowi.

[Rafał: Pan źródła pochodzą z początku 2019 roku.]

Wieńczysław @ 5.173.155.*

wysłany: 2020-09-28 20:30

"Trzeba przestać finansować kler katolicki . Przez 30 lat obłowił się ponad miarę . Niech członkowie kościoła zaczną utrzymywać swoich "pasterzy""

90 lat temu takich właśnie "argumentów" używano wobec Żydów: obłowili się naszym kosztem, pasibrzuchy, nieroby, wyzyskiwacze, krwiopijcy! To przez nich przegraliśmy wojnę, to przez nich jesteśmy biednym krajem, to oni nas gnębią, ciemiężą, okradają! Kiedyś wrogiem było "światowe żydostwo", a dzisiaj - znienawidzony "kler katolicki". Ponoć kiedyś nowojorscy bankierzy albo syjoniści z Izraela (wtedy jeszcze oficjalnie nieistniejącego na mapie) mieli sterować diasporą żydowską tak, aby właśnie "wyciskać soki" z poszczególnych krajów europejskich, a dzisiaj to Watykan i sterowana przez biskupa Rzymu "czarna mafia" rzekomo terroryzuje biedny naród Polski.

Ale pod tym względem akurat nic się nie zmieniło, albowiem czołowi dygnitarze reżimu nazistowskiego w równym stopniu dokładali Żydom, co "czarnym". Seksualni przestępcy w sutannach już niedługo zobaczą, jak się z nimi rozprawimy! Ich obrzydliwe skłonności zostaną wkrótce ujawnione! Tę seksualną zarazę należy doszczętnie wytępić! To wszystko są dosłowne cytaty z przemówień Goebbelsa.

Czy tego właśnie chcesz, soclibie? Czy celowo nakręcasz nienawiść po to, aby za chwilę ktoś znowu dźgnął nożem jakiegoś księdza, jak to się kilka razy już zdarzyło ostatnimi laty? A może marzy ci się powrót komuny i "nieznanych sprawców", którzy zamordowali ks. Popiełuszkę?

Wieńczysław @ 5.173.248.*

wysłany: 2020-09-29 11:52

"Pan źródła pochodzą z początku 2019 roku"

No i dobrze, bo posługiwanie się danymi, na które wpływ miała epidemia, byłoby błędem. To jest specyficzna sytuacja, która wymaga innych kryteriów oceny. A może Pan niech poczeka pół roku, aż WIG spadnie, a wartość SSP wzrośnie i wtedy ogłosi, że PiS rządzi świetnie, bo spółki są wyceniane wyżej niż WIG?

[Rafał: Szanowny Panie Wieńczysławie. Znam trochę PiS, by byłem w nim niemal od początku jego powstania. Niestety polityka kadrowa w tej partii wygląda w ten sposób, że nie zawsze osoby o odpowiednich kwalifikacjach trafiają do spółek. Mamy przykład wójta Pcimia, mamy niechlubny przykład szefa stadniny w Janowie Podlaskim. I na naszym lokalnym podwórku znajdzie Pan osoby o dość egzotycznym wykształceniu w stosunku do funkcji, które piastują. I to nie tak, że w PiS nie ma ludzi z kwalifikacjami. Są. Ale kryterium zatrudnienia nie jest doktorat czy doświadczenie, ale dostęp do odpowiedniego ucha. Oczywiście i historyk może nauczyć się bankowości - vide premier Morawiecki - ale to jeden z nielicznych przykładów. Rzucona na głęboką wodę osoba bez odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia zazwyczaj utopi swoja firmę. Dlatego sektor państwowy wygląda jak wygląda. Gorliwość tu niestety nie wystarczy.]

Wieńczysław @ 5.173.248.*

wysłany: 2020-09-29 14:53

"Mamy przykład wójta Pcimia"

Wójt Pcimia jest świetnym przykładem, ponieważ jest to bardzo dobry prezes Orlenu.

Bycie wójtem Pcimia jest tak często podkreślane, że należało się spodziewać, że Orlen za jego rządów sprowadzony zostanie do skali osiedlowego sklepiku. No bo skoro ktoś był wójtem Pcimia, to będzie to zarządzanie na poziomie Pcimia. A tymczasem Orlen jest dobrze prosperującym koncernem, generującym zyski, zwiększającym skalę działalności, inwestującym i myślącym o rozwoju w długoletniej perspektywie, by wspomnieć choćby o planach związanych z technologią wodorową.

"I na naszym lokalnym podwórku znajdzie Pan osoby o dość egzotycznym wykształceniu w stosunku do funkcji, które piastują"

Pan ma świetne wykształcenie i kwalifikacje do tego, by komentować wpływ śmierci irańskiego generała Kasema Sulejmaniego na potencjalny wybuch światowego konfliktu zbrojnego, ale czy na pewno odpowiednie, by piastować funkcję wiceprzewodniczącego miasta?

Wieńczysław @ 5.173.248.*

wysłany: 2020-09-29 14:57

" sektor państwowy wygląda jak wygląda. "

Pan by pewnie mianował "piekielnie inteligentnego" Michała Kamińskiego na wszelkie możliwe stanowiska i wtedy byśmy zobaczyli, jak wygląda profesjonalnie zarządzany sektor państwowy.

[Rafał: Uważam, że to nie politycy powinni zarządzać gospodarką. Ich rola to stanowienie prawa. Ale zważywszy, że przeciętnie prezes w spółce Skarbu Państwa zarabia ponad 100 tys. złotych miesięcznie - nikt tego nie odpuści.]

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-10-03 08:43

"W" proszę posłuchać przyszłego ministra Czarnka ,sama miłość i miód leje mu się z "ustów".
Co do Popiełuszki to ta śmierć była niepotrzebna ,jak by posłuchał biskupa Glempa toby żył. Słuchał podszeptów radykalnych takich jak Solidarność Walcząca. Po za tym kler wmanipulował Go biednego chłopaka z zacofanej wiochy na Podlasiu. Tak działali aby tak zginął ,już wówczas planowali że musi robić za świętego . SB mogły Go aresztować ,mógł jechać do Watykanu jak planowano . Jestem przekonany że to była ustawka .

Powoli wychodzą machlojki kleru.

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-10-03 08:54

/twitter.com/WojSadurski?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Eembeddedtimeline%7Ctwterm%5Eprofile%3Arevelstein&ref_url=https%3A%2F%2Ftabloidonline.blog%2F

Wieńczysław @ 5.173.240.*

wysłany: 2020-10-04 22:13

soclib - jesteś solidnie p*****y, wiedziałem o tym od dawna

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-10-07 07:04

A dziękuję ,dziękuję za diagnozę . Proszę o nr. konta prześlę honorarium .Tylko tą przypadłość się leczy i wyleczy i to szybko po upadku pisu i sekt katolickich. Pan Franciszek już jednego wywalił będą następni.
Przypadlość twoja "inteligentnego idioty" jest nieuleczalna.Jest WAS więcej;//tabloidonline.blog/2020/09/26/o-pochodzeniu-idiotow/.

Cieszę się bo mogło być gorzej np,łamanie kołem i spalenie na stosie.

Wieńczysław @ 5.173.241.*

wysłany: 2020-10-07 22:44

To może tak się zabawmy: "Holokaust był niepotrzebną zbrodnią, ale jak by Żydzi posłuchali przywódców syjonistycznych, którzy nawoływali do emigracji z Niemiec, to by żyli. Mogli wyjechać do Izraela, a nawet choćby na Madagaskar jak planowano. Niestety za sprawą judenratów stało się inaczej. Jestem pewien, że to była ustawka."

Fajnie?

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: