Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Urodzony jeleniogórzanin, mieszkaniec Zabobrza. Żonaty, tata Konstancji.

Podziel się z innymi

| |

Strajk kobiet czy antypisowska rewolucja?

2020-11-03 10:29
Prawo i Sprawiedliwość w 2006 roku rozpoczęło swoją rewolucję. Początkowo miała na celu rozbicie postkomunistycznego układu, walkę z korupcją, przywrócenie Polsce miejsca w świecie i Europie. Cele szczytne. Pasmo wyborczych porażek zmusiło jednak PiS do zmiany strategii. Strzałem w dziesiątkę okazał się program 500+, który wprawdzie nie zwiększył dzietności, ale nakręcił koniunkturę i poprawił sytuację materialną tysięcy polskich rodzin. Problemem Prawa i Sprawiedliwości jest jednak to, że nie jest to formacja oparta o pozytywne przesłanie - propozycje dla obywateli, która mają uczynić ich życie lepszym. PiS, jak wcześniej Porozumienie Centrum, istnieje dzięki konfliktowi. Jarosław Kaczyński czuje się znakomicie pośród powszechnego chaosu i z lubością wskazuje kolejnych wrogów: komunistów, Tuska, Platformę, Unię Europejską, muzułmanów, elity, LGBT, sędziów, lekarzy. Gdy szczucie przestanie wzbudzać emocje, znajduje kolejnych. Może będą to Żydzi, może ekolodzy, może ateiści, może hodowcy storczyków? Kto wie, kogo Wódz uzna za najlepszego chłopca do bicia? Ideą politycznych strategii PiS jest kreowanie wroga i walka z nim. PiS to partia, która stwarza problem, by go potem bohatersko rozwiązać.

Tym razem Jarosław Kaczyński do rozpętania kolejnej wojny użył aborcji. Ustawa futerkowa okazała się zbyt słaba, by wzbudzić medialną burzę, podobnie jak wojna z LGBT, która szybko przestała kogokolwiek zajmować. Aborcja jest jednak tematem, który wszyscy politycy obchodzą z daleka, jak pordzewiały niewypał. Nie da się bowiem go poruszyć, by ktoś przy tym nie zginął lub nie stracił ręki czy nogi. Sam wiem o tym najlepiej. Przyczyną jest ostre stanowisko Kościoła w tej sprawie. Większość polityków niezależnie od wyznawanego przez nich naprawdę światopoglądu stara się utrzymać z nim poprawne, bądź przyjazne stosunki. W kraju, gdzie 90% populacji deklaruje się jako osoby wierzące, polityk otwarcie atakujący Kościół i wiarę kończy jak Biedroń czy Palikot - z kilkoma procentami poparcia. Mistrzowie gry z Kościołem - tacy jak Aleksander Kwaśniewski - podają się za tolerancyjnych agnostyków i są z honorami przyjmowani przez Papieża i duchowieństwo. Obie strony mają tu bowiem coś do ugrania: Kościół pieniądze i przywileje, politycy poparcie.

Dziś w dobie pandemii koronawirusa i pękających w szwach oddziałów szpitalnych, Jarosław Kaczyński zdecydował się wrzucić do ogniska niewypał aborcyjny i przykryć tym kłamstwa premiera o wirusie, którego nie należy się bać i porażkę rządu w walce z epidemią. Liczył na to, że zamiast liczenia zmarłych w szpitalnych kostnicach wygodniej będzie dyskutować z nielicznymi przeciwnikami zaostrzenia przepisów. Ustawy antycovidowe zabraniają demonstracji - więc na ulice nikt nie wyjdzie, a jak jednak wyjdzie to dostanie pałą po głowie i wniosek do sądu o ukaranie. Nieomylny Prezes przeliczył się jednak bardzo. Odebranie kobietom prawa decydowania o sobie przelało czarę goryczy. Na ulice, pomimo deszczu wyległy tysiące wkurzonych ludzi, każących politykom PiS po prostu wypier...ć. To nie jest język politycznej debaty, ale i demonstracje nie są inspirowane przez polityków. Choć pisowska propaganda usiłuje powiązać znak błyskawicy z hitlerowską symboliką tylko najstarsze i najbardziej zaciekłe Mohery są w stanie w to uwierzyć. Ulicami nie idą bojówki SA, ale młodzież, studenci, motocykliści, pracownicy naukowi, samorządowcy, raperzy, artyści, przedsiębiorcy i cała masa innych ludzi, którzy nagle zrozumieli, że PiS to nie tylko 500 złotych co miesiąc na koncie, ale partia, która zamyka ich w domach bez powodu, likwiduje miejsca pracy i ingeruje w najintymniejsze rejony ich życia. W ciągu paru tygodni sondaże PiS poleciały na łeb u rolników, mieszkańców małych miast, młodzieży i studentów. Nawet docelowy elektorat - czyli zarabiający do 1000 złotych - przestał postrzegać PiS jako swoją partię. W segmencie wyborców Prawa i Sprawiedliwość 60% nie popiera decyzji rządu. To polityczna katastrofa.

Jarosław Kaczyński już zapowiedział, że nie cofnie się o krok. Żeby zmienić przepisy trzeba zmienić Konstytucję. Zastawił też pułapkę na opozycję proponując niewiele zmieniającą wykładnię nowych przepisów. Jeżeli opozycja jej nie przyjmie będzie można powiedzieć, że to wszystko jej wina. Jako wicepremier mający w ręku resorty siłowe może w parę godzin wyłapać wszystkich liderów protestów, a pozostałych ukarać grzywnami. W końcu narażają Polaków na utratę zdrowia i życia, a na to wicepremier Kaczyński pozwolić nie może. Stale rosnąca liczba zachorowań ułatwia mu tylko robotę. Problem w tym, że Polacy mają już dosyć pandemii i zdali sobie sprawę, że podejmowane w 5 minut decyzje o zamknięciu cmentarzy, odwołaniu Bożego Narodzenia czy zakazie pływania w basenie nic nie dają. Kto nie będzie uważał na siebie i tak zachoruje. Dlatego za chwilę do protestujących kobiet dołączą rolnicy, kwiaciarze, ogrodnicy, hotelarze, restauratorzy, pracownicy handlu, właściciele siłowni, wkur...a młodzież i ludzie, którzy na skutek spadku dochodów przestali spłacać swoje zobowiązania. Stoimy na krawędzi zamieszek i rewolucji, która na taczkach wywiezie nie tylko Prezesa i jego akolitów, ale całą zdziadziałą klasę polityczną. To oczywiście wariant dla Polski najgorszy i osoby odpowiedzialne za kraj nigdy nie powinny do tego dopuścić. W normalnej demokracji osoby odpowiedzialne za chaos zostałyby zdymisjonowane, a rząd próbowałby ratować sytuację wycofaniem się błędnych z decyzji. Problem w tym, że zdymisjonować Jarosława Kaczyńskiego może jedynie Jarosław Kaczyński. Dymisja rządu jest możliwa dopiero wtedy, gdy sytuacja na ulicach wymknie się spod kontroli, a PiS będzie chciał uciec od odpowiedzialności. Ale to już zdecydowanie za późno.

Przed Polską trudny czas. Z jednej strony SARS-CoV-2 zbierający śmiertelne żniwo, z drugiej Polacy mający dość rzeczywistości, którą zafundował im Jarosław Kaczyński. Mam nadzieję, że rząd w walce o swoje stołki nie sięgnie po ostateczne rozwiązania. Bo nie wierzę, by zachowali się honorowo.


Komentarze

kot Prezesa @ 37.120.129.*

wysłany: 2020-11-03 15:54

PiS wrzuci orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego do zamrażarki, ludzie się rozejdą, bo zima idzie i po kłopocie. A jak już nie będzie komu protestować wyciągną.

Karol @ 109.241.119.*

wysłany: 2020-11-03 17:57

Jak można mieć dość rzeczywistości ? Rzeczywistość to coś co istnieje tu i teraz, jak można się temu sprzeciwiać ? Jak zwykle pewny na cześć towarzysza.Kwasniewskiego (SLD) , nieskrywany zachwyt ujawnia Pana lewackie preferencje. Pisze Pan w imieniu lewicujących Polaków a nie wszystkich Polaków. Pan J.Kaczynski posiada honor w przeciwieństwie do Pana lewicowego idola cierpiącego na chorobę " filipińska" . Hipokryzja lewicy sięgnęła szczytu , podważają Konstytucję, którą sami stworzyli, nie chcą już publikacji orzeczenia TK a jeszcze nie tak dawno broni Konstytucji i żądali publikacji irzeczen TK ! Żałosne, żenujące tak jak i cała lewica !

[Rafał: Przypomnę, że Jarosław Kaczyński nazwał Edwarda Gierka patriotą. To było w czasach kiedy PiS sondował koalicję z SLD. Czyli Prezes nie dość, że lewak to jeszcze komuch? Panu też się Gierek podoba?]

xy @ 188.146.102.*

wysłany: 2020-11-03 19:40

Interpelacja - dziura ul. Wolności.
2020-08-07 10:06
07.08.2020 - zwróciłem się z prośbą o załatanie dziury jezdni przy ul. Wolności na wysokości zjazdu do sklepu "Kora" (na pasie w kierunku Centrum). Dziura jest głęboka i wjechanie w nią będzie skutkowało uszkodzeniem felgi i opony - szczególnie w mniejszych autach.

I co, załatane?

Proszę o informację?

[Rafał: Oczywiście. Załatane. Już dawno temu.]

xy @ 188.146.102.*

wysłany: 2020-11-03 19:52

Problemem Prawa i Sprawiedliwości jest jednak to, że nie jest to formacja oparta o pozytywne przesłanie - propozycje dla obywateli, która mają uczynić ich życie lepszym. PiS, jak wcześniej Porozumienie Centrum, istnieje dzięki konfliktowi. Jarosław Kaczyński czuje się znakomicie pośród powszechnego chaosu i z lubością wskazuje kolejnych wrogów: komunistów, Tuska, Platformę, Unię Europejską, muzułmanów, elity, LGBT, sędziów, lekarzy. Gdy szczucie przestanie wzbudzać emocje, znajduje kolejnych. Może będą to Żydzi, może ekolodzy, może ateiści, może hodowcy storczyków? Kto wie, kogo Wódz uzna za najlepszego chłopca do bicia? Ideą politycznych strategii PiS jest kreowanie wroga i walka z nim. PiS to partia, która stwarza problem, by go potem bohatersko rozwiązać.

I Pan, taki porządny do takiej tyle lat należał i frukty spożywał?

Nie chcę napisać, żeś Pan wpie..dalał, bom nie Strajk Kobiet!

[Rafał: Dlatego właśnie, jako PiS-owiec na wygnaniu mogę coś niecoś o tej partii powiedzieć.]

Och Karol @ 188.146.176.*

wysłany: 2020-11-03 20:31

Kaczor ma honor? Jedyne co ma teraz to manię władzy, kota oraz coraz większą demencję starczą. Ten człowiek jest niebezpieczny i powinien odejść.

Wieńczysław @ 5.173.224.*

wysłany: 2020-11-03 22:24

Jakie działania podjęła ostatnio Rada Miasta Jeleniej Góry w ramach walki z epidemią koronawirusa?

Konfederacja @ 31.60.75.*

wysłany: 2020-11-03 22:27

Fajny tekst. Dobrze się czyta byłego pisiora. Wnioski mam podobne - PiS to chaos w działaniach, brak strategii, ruina gospodarki i ograniczenie naszej wolności pod płaszczykiem pandemii.

xy @ 46.204.53.*

wysłany: 2020-11-04 12:33

Czy dobrze zrozumiałem, że po zasypaniu tej dziury, może tam bezpiecznie zap...ać Marsz Kobiet?

A może nawet, śladami Gretkowskiej wyp..ać z " tenkraju", który pisowscy siepacze uparcie nazywają Polską?

To jednak Pana z tego PiS-u wyp ...lili a nie Pan manifestując już od 2006r. niezgodę na ich praktyki?

PS. Pozwalam sobie na kwiecisty język, bo kieruję się opinią wybitnego znawcy języka polskiego i bon tonu, za przeproszeniem, członka Rady Konsultacyjnej przy

nowym Wałęsie, czyli M. Boniego.

Wieńczysław @ 5.173.224.*

wysłany: 2020-11-05 08:43

Dlaczego Pan podrzuca nam tutaj jakieś wulgarne, ohydne nagrania promujące lewicową ruchawkę uliczną? Do kogo to jest adresowane? Do nas, czytelników Pańskiego bloga? My mamy w****ć? Może Pan niech w****a?

Zapewniam Pana, że wprowadzanie rynsztoka do debaty publicznej bardzo szybko obróci się przeciwko wam. Nie idźcie tą drogą, bo się wywrócicie.

[Rafał: To ilustracja tego, jak protestujący oceniają Polskę rządzoną przez PiS. Może warto otworzyć oczy i posłuchać żywych ludzi a nie przekazów z Nowogrodzkiej?]

Wieńczysław @ 5.173.224.*

wysłany: 2020-11-05 12:32

Tak, warto otworzyć oczy i spojrzeć na to, kto przeciwko PiS protestuje, jakiego rodzaju są to ludzie: wulgarni, prymitywni, agresywni i często bezmyślni.

Wypraszam sobie te impertynenckie uwagi o słuchaniu przekazów z Nowogrodzkiej. Ja zawsze byłem niezależny i wiem, za co PiS popieram, a za co nie popieram. To Pan przez 20 lat słuchał i powtarzał przekazy z Nowogrodzkiej, ale nagle zmienił zdanie z powodów oczywiście tak "pryncypialnych" jak to, że PiS nie chciał poprzeć Pańskiej kandydatury na funkcję wiceprzewodniczącego RM.

Niech Pan lepiej napisze, jakie są aktualne osiągnięcia Rady Miasta, jakie nowe uchwały szykujecie? Chyba zbliża się półmetek kadencji i co? Jaki bilans osiągnięć?

jaki taki @ 37.120.129.*

wysłany: 2020-11-05 19:32

Panie Wieńczysławie. PiS wrócił w sondażach do swoich 25%. Czar prysł. Kaczyński swoimi głupimi zagraniami z futerkami i aborcją zniechęcił nasz elektorat na wsi i wśród młodzieży. Po co to było? Komu to potrzebne? Bycie w PiS to dziś symbol obciachu. A mogliśmy rządzić kolejne dwie kadencje...

Wieńczysław @ 5.173.224.*

wysłany: 2020-11-05 23:55

Proszę Pana, zgadzam się, że wiele decyzji PiS z ostatnich 2 lat do mądrych nie należy i sam to krytykuję. Jednak to nie powód, byśmy mieli zafundować sobie w zamian lewacką rewolucję. Czy na Zachodzie jest tak pięknie, żebyśmy mieli stwierdzać, że u nas jest do bani i państwo z dykty? Wystarczy spojrzeć na Hiszpanię, Francję.

Czekam na rozsądną konserwatywną alternatywę, a nie koalicję grubych lesbijek ze starymi komuchami i ukraińskimi aferzystami.

,,,,,,SMIECH @ 37.248.159.*

wysłany: 2020-11-06 11:55

A kto wiciowi będzie płacil ,po upadku paranoika?

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-11-06 19:45

To wszystko to jest pryszcz . Bąba dnia ,degradacja kardynała Gulbinowicza.
Teraz kolej na M M.Tatuś Kornel dużo wiedział aby synuś za dużo nie mówił opchnięto mu hektary.
Jeden "kamień" został usunięty z bastionu ZŁA.
Następny będzie kapciowy Dziwisz,pijaczyna Głudź się nie liczy ,demontaż pomników JP II.
Czas na przeprowadzę sarkofagu z Wawelu. Uwolnić Wawel !!
Pomimo cwida myślę że dożyję tej chwili,radosnej chwili.

Ciekawy jestem jak czują się ci wszyscy co przez tyle lat podlizywali się TW.kardynalowi.

jaki taki @ 37.120.129.*

wysłany: 2020-11-06 22:00

Czytam, że system służby zdrowia właśnie się wywrócił i szpitale przestają przyjmować chorych. Mamy 5x tyle chorych, co Włosi na wiosnę - a wiemy, co tam się działo. Ale - parafrazując premiera - wirus jest w odwrocie i nie ma się czego bać. Słabo to wygląda Panie Wieńczysławie.

B+ @ 83.7.51.*

wysłany: 2020-11-07 09:46

youtube.com/watch?v=H1CnX9WhNO4

xy @ 188.146.174.*

wysłany: 2020-11-07 11:47

Ten Pana blog a zwłaszcza niektóre wpisy - to BĄBA!!!

BĄBA złożona z tysiąca gwoździków, wbijanych cierpliwie dzień po dniu.

Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą.

Wieńczysław @ 5.173.224.*

wysłany: 2020-11-08 12:04

Panie Szymański, czy napisze Pan felieton pt. "Mamy dwie Ameryki" - wszak różnice wyników w wyborach na prezydenta USA były niewielkie, a antagonizm obu obozów politycznych podobnie silny, jak u nas, czy może jednak napisałby Pan to dopiero, gdyby wygrał Trump, a teraz napisze Pan, że "wygrała demokracja"?

A tak BTW jak Pan sądzi, jak wyniki tych wyborów wpłyną na dalsze losy irańskiej generalicji? Czy Pana zdaniem Kasem Sulejmani pozostałby przy życiu, gdyby rządził Joe Biden?

[Rafał : Kibicowałem Trumpowi w poprzednich wyborach, bo sporo czytałem o nim, jako o biznesmenie. Niestety, jako polityk okazał się nieprzewidywalnym przywódcą rządzącym supermocarstwem przy pomocy Twittera, rozwalającym globalną gospodarkę i pchającym świat do wojny z Chinami. Generalnie wolę republikanów niż demokratów, ale playboy Trump niewiele ma wspólnego z republikańskim etosem. Jako polityk próbował swoich sił również u demokratów...]

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-11-08 17:16

Do xy>Interpelacja - dziura ul. Wolności::
Co tam słychać na lokalnym rynku? Co słychać o ruinie w budowie kościoła na Morcinka?
Ile to lat naciągano ludzi .

xy @ 188.146.228.*

wysłany: 2020-11-09 08:14

do soclib @ 77.252.60.*:

Ten Pana wpis to prawdziwa " BĄBA" !

Co ma dziura w drodze do budowy kościoła?

Nie jestem radnym od interpelacji w sprawie dziur.

Jestem bezradnym mieszkańcem Jeleniej Góry.

Nie jestem psychoterapeutą pomagającym osobom z antyreligijną manią prześladowczą.

Tym bardziej nie jestem psychiatrą.

trudno nie publikować. @ 37.248.153.*

wysłany: 2020-11-10 13:07

A chciałem z panem rozmawiać .Zablokował pan telefon.wIELE BYM PANU POWIEDZIAŁ .

[Rafał: Przepraszam, mam nowy numer telefonu. Proszę o kontakt przez formularz kontaktowy.]

pytanie @ 37.248.157.*

wysłany: 2020-11-10 15:41

W czołówce pokazują gęby 7 tchórzy ,którzy od miesięcy i lat nie publikują swojego zdaania .A redakcjo ,dlaczego to czynisz?Dlatego mam pełne uznanie dla pana radnego.A PISIACZE KUNDLE ,NIE KRYTYKUJCIE GO ,ŻE ODSZEDŁ ,OD WASZEJ FAMILII .Dawno temu.A tych, co się stawiają się wodzowi dziś ,to szczury uciekajaće z tonącej łajby.nazywajmy.

xy @ 46.204.22.*

wysłany: 2020-11-21 13:53

https://wpolityce.pl/swiat/527501-wielka-pomylka-szwecji-ich-strategia-okazala-sie-porazka

" BĄBA" co nie?

[Rafał: Taaak. Super restrykcje - zakaz zgromadzeń powyżej 8 osób i nie podają wódki po 22:00. Gospodarka działa, dzieciaki w szkołach, maseczki nieobowiązkowe...]

xy @ 46.204.20.*

wysłany: 2020-11-23 17:15

Owszem, " super restrykcje", ale ...

Jest wytworzona " odporność stadna" czy to porażka tej strategii?

Co jest bardziej prawdopodobne, że " restrykcje" będą luzowane czy wprost przeciwnie ?

[Rafał: Skoro u nas prawie 33 tysiące zachorowań i zamordowany handel, hotele, restauracje, kultura, edukacja i branża fitness, a w Szwecji 5 tysięcy przy braku restrykcji i działającej gospodarce - to oczywista oczywistość, gdzie to lepiej działa. W hotelarstwie 50% pracowników poszło na bruk. Zapewne na Podkarpaciu wyborcy PiS skaczą z radości.]

xy @ 46.204.48.*

wysłany: 2020-11-26 16:41

Niech mi Pan łaskawie wytłumaczy, dlaczego WSZYSTKIE kraje CAŁEGO ŚWIATA nie słuchają Pana i Szwedów, tylko tego PiS-u?

A nawet, we Francji wprowadzają godzinę policyjną.

Boją się Kaczyńskiego czy to tajni agenci PiS ulokowani w rządach wszystkich państw?

xy @ 188.146.224.*

wysłany: 2020-11-27 11:13

Dlaczego inne , WSZYSTKIE KRAJE ŚWIATA, nie słuchają Pana i jeszcze tych ... no ... Szwedów, tylko ten PiS?

No, dlaczego?

[Rafał: Bo tylko w Szwecji za walkę z epidemią odpowiada naukowiec a nie polityk.]

Wieńczysław @ 5.173.224.*

wysłany: 2020-11-29 19:33

Szanowny Panie Szymański,

co Pan sądzi na temat zabójstwa irańskiego naukowca pracującego nad programem atomowym, Mohsena Fakhrizadeha? Czy sądzi Pan, że to wydarzenie może stać się zarzewiem globalnego konfliktu zbrojnego?

Wieńczysław @ 5.173.129.*

wysłany: 2020-12-05 14:47

Serdecznie polecam wypowiedź dra Jerzego Targalskiego na temat podwyżki cen biletów MZK w Jeleniej Górze:

https://www.youtube.com/watch?v=1wFNUEikO7M

Wieńczysław @ 5.173.224.*

wysłany: 2020-12-07 09:35

https://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/8028954,masowe-testy-na-covid-19-na-slowacji-skutki-wyniki-poparcie-dla-partii-rzadzacej.html

Wieńczysław @ 5.173.248.*

wysłany: 2020-12-09 19:48

Od 2 lat rząd PiS systematycznie niszczy gospodarkę, marginalizuje Polskę na arenie międzynarodowej, odstrasza inwestorów. A na dodatek ludzie stąd uciekają, o czym świadczy dodatnie saldo migracji.

https://wei.org.pl/raport/bilans-otwarcia-2020-30-lat-kapitalizmu-w-polsce

Wieńczysław @ 5.173.248.*

wysłany: 2020-12-09 20:29

"Bo tylko w Szwecji za walkę z epidemią odpowiada naukowiec a nie polityk"

1. Jaka jest liczba zgonów osób z Covid-19 na milion mieszkańców w Polsce i w Szwecji?
2. Jaki jest przyrost bezrobocia w porównaniu do grudnia 2019r. w obu tych krajach?
3. Jaki był wzrost PKB w 2020r. w obu tych krajach?
4. Jaki był w tym roku wzrost zadłużenia w relacji do PKB w obu tych krajach?

Dopiero jak ustalimy te fakty, to będzie można stwierdzić, co jest "oczywistą oczywistością", a co nie, jeśli chodzi o porównanie strategii obu krajów.

Wieńczysław @ 5.173.248.*

wysłany: 2020-12-12 11:43

https://forsal.pl/swiat/artykuly/8041472,pogarsza-sie-kondycja-francji-rekordowy-dlug-publiczny-duzy-deficyt-budzetowy.html

Francja - państwo z dykty. Czekamy na polskiego Macrona!

xy @ 188.146.36.*

wysłany: 2020-12-16 06:47

[Rafał: Bo tylko w Szwecji za walkę z epidemią odpowiada naukowiec a nie polityk.]

No właśnie:

https://niezalezna.pl/369408-szwecja-przyznala-sie-do-bledu

[Rafał: Szwecja wprowadziła straszne restrykcje - ZALECA zakładanie maseczek w komunikacji publicznej :))))))) ]

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: