Rafał Piotr Szymański

Blog

Kilka słów o mnie

Ekonomista, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Wychowany w tradycji patriotycznej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Urodzony jeleniogórzanin, mieszkaniec Zabobrza. Żonaty, tata Konstancji.

Podziel się z innymi

| |

Narodowa katastrofa.

2020-12-19 18:04
Wszystko w naszym kraju jest dziś narodowe: narodowa kwarantanna, narodowe media, narodowy program szczepień. Niebawem jednak będziemy mieli narodowe bezrobocie, narodowe pasmo bankructw i w efekcie narodową zapaść gospodarczą. Nie trzeba być uważnym obserwatorem politycznym, by zorientować się, że rząd nie ma żadnej strategii w walce z SARS-CoV-2. Premier zapewnia, że nie ma co się bać wirusa, który jest w odwrocie, by za chwilę zamknąć połowę kraju i zakazać Polakom wstępu na cmentarze w Święto Zmarłych. 81% hoteli podaje, że stan rezerwacji na grudzień nie przekracza 10% posiadanych pokoi. To katastrofa. Wcześniej branży turystycznej wypadły święta Wielkiej Nocy i Majówka. Redukcje zatrudnienia w hotelarstwie sięgają 80%.

Rząd zamyka, otwiera, i za chwilę znowu zamyka. Z niesprzedanym zimowym towarem zostały galerie handlowe, świeżo naśnieżone stoki narciarskie nie będą użytkowane. Hotele, które zakupiły jedzenie na Święta i ferie wyrzucą wszystko do kosza. Żywność zgodnie z przepisami może być przechowywana w zamrażarkach maksymalnie 2 tygodnie. Wcześniej rządowe wymysły zmiotły restauratorów, siłownie, kulturę, estradę, turystykę i obsługujące ją firmy przewozowe. Straty przedsiębiorców idą w setki tysięcy złotych. Trzeba przecież spłacać kredyty i leasingi oraz płacić pensje pracownikom, których chcemy zatrzymać. Koszty stałe hotelu z 200 miejscami noclegowymi i basenem to 150 tys. zł miesięcznie. Zarabia się w wakacje, święta, ferie i w długie weekendy. Tymczasem wszystko leży. Odbudowanie zespołu pracowników, by taki hotel był w stanie działać i zarabiać pieniądze trwa około roku. Ale dzieciak w okularkach doradzający premierowi ma czelność powiedzieć, że lockdown jest w korzystny, bo Polakom więcej pieniędzy zostanie w portfelu! Gdzie ty robiłeś dyplom z ekonomii, synku? Na kursie korespondencyjnym w Korei Północnej???

Rząd zapewne ma rozwiązanie na pasmo bankructw, które niebawem zastąpi. Socjalista Jarosław Kaczyński przejmie w ramach Narodowej Strategii Odbudowy za grosze upadające hotele i pensjonaty. Centralnie zarządzane przez następców Misiewicza podzielą los stadniny w Janowie Podlaskim i innych państwowych firm, które chłopaki z parciem na kasę i bez kwalifikacji zaszczyciły swą obecnością w fotelach prezesów. Polacy dostaną bony wakacyjne do wykorzystania w państwowych domach wypoczynkowych. W turystycznych miejscowościach PiS wymieni burmistrzów na komisarzy, gdy te przestaną funkcjonować z powodu brak wpływów z podatków. A my będziemy, jak chciał Mateusz Morawiecki, zap...ć za miskę ryżu i cieszyć się, że między 17 a 18 możemy wyjść z domów na godzinę. Oczywiście w maseczkach. Małymi krokami wrócimy do PRL. Tyle, że tym razem Rzeczpospolita nie będzie Ludowa, ale Narodowa.

Za chwilę junta zacznie nas szczepić. Przymusu nie będzie, ale zaraz zapewne okaże się, że kto nie dał sobie zrobić zastrzyku nie będzie mógł zrobić zakupów w sklepie, iść do lekarza, pracować w grupie czy korzystać z komunikacji publicznej. Cóż z tego, że nikt nie wie, jakie skutki uboczne mają wyprodukowane w kilka miesięcy szczepionki, ważne, że rząd dzielnie walczy z zarazą! Nie słyszałem jednak by ktokolwiek z ministrów, poza bojącym się własnego cienia Jarosławem Kaczyńskim, zamierzał się zaszczepić.

PiS stracił wielki kapitał zaufania jakim obdarzyli go Polacy. Mieliśmy szansę stać się liczącym się partnerem w Europie. Zamiast tego staliśmy się symbolem homofobii, antysemityzmu i nietolerancji. Narodowe symbole zostały zredukowane do narodowej kwarantanny, narodowych niewypałów i narodowego pałowania kobiet. Czy Polacy uznają, że czas pokazać PiS-owi środkowy palec czy może dojdą do wniosku, że takie państwo im odpowiada? - zobaczymy. Na razie sondaże pokazują, że PiS stracił 10% i zrównał się z Platformą. Tyle, że ta też powinna zastanowić się co w zamian może zaproponować Polakom. Szczególnie tym z małych miast i ze wsi.

Komentarze

***** *** @ 193.56.254.*

wysłany: 2020-12-19 21:06

23 grudnia ogłoszą zapewne zakaz podróżowania...

[Rafał: Niewykluczone.]

mks @ 37.249.51.*

wysłany: 2020-12-19 22:43

Panie ekonomisto w innych krajach pisu nie ma i sa wieksze zakazy i nakazy jak u nas . Ze szczepionka jest to samo Anglicy juz sie szczepia to oni tez dzielnie walcza z zaraza. Zdrowia zycze i do nastepnych wyborow oby tylko juz bez zabojczych kopert.

[Rafał: Zachorowań w Polsce jest - według słów ekspertów - pięć razy tyle, ile podaje rząd. Nasze statystyki nie są uznawane na świecie (w statystykach pomijano kilkadziesiąt tysięcy przypadków dziennie!), a Polska robi najmniej testów w Europie. Przez dłuższy czas mieliśmy tyle samo zachorowań co o wiele większe Niemcy. To wszystko świadczy o totalnej ignorancji rządzących, bo ich działania nic nie dają poza rozwaleniem gospodarki. Pozdrawiam świątecznie i również życzę doczekania w zdrowiu końca zarazy :) ]

mks @ 46.76.190.*

wysłany: 2020-12-20 11:02

A jaka pan widzi roznice czy jest podane 7 tys zachorowan czy 12 tys. To sa tylko liczby.

[Rafał: Taką, że albo rząd nie potrafi liczyć chorych, albo celowo zaniża ich liczbę, by pokazać jaki jest skuteczny.]

Racjonalny @ 31.0.84.*

wysłany: 2020-12-20 13:16

Całą Europa walczy z pandemią, raz lepiej, raz gorzej. Czasami rządzącym udaje się przeprosić za swoją nieudolność (np. Premier Czech). Niestety nasze władze w tym co robią, kierują się brakiem logiki i totalnym chaosem. Może ich jednak nie doceniam i logika w tym jakaś jest. Tylko ta logika jest sprzeczna z interesem większości.
Weźmy na przykład kilka "nielogicznych" decyzji:
1. Zakup respiratorów u handlarza bronią - a może tu właśnie o to chodziło, by pieniądze tam poszły
2. Podobnie z maseczkami kupionymi u instruktora narciarskiego.
3. Ogłoszenie przed wyborami, że pandemię opanowaliśmy jest oczywiście logiczne. Wszyscy poszli na wybory. Myślę, że gdyby za dwa tygodnie były wybory to ferie byłyby normalnie.
4. Posługiwanie się nieprawdziwymi statystykami, by uzasadnić zamknięcie hoteli też jest logiczne. Polski Holding Hotelowy (państwowa spółka) będzie mógł taniej kupić hotele.
5. Otwieranie i zamykanie stacji narciarskich może będzie służyło temu samemu. Za chwilę się dowiemy, że powstał Polski (albo "Narodowy") Holding Narciarski przy pomocy którego Państwo będzie wspierać regiony turystyczne poprzez zakup upadłych stacji narciarskich.
6. Brak wsparcia dla spółek komunalnych działających w obszarze sportu i rekreacji. Te spółki są samorządowe i to samorządy będą miały z nimi problem. Za trzy lata wybory, wiec wsparcie z Państwa dostaną w tym zakresie "nasi". Powoła się Narodowy Fundusz Sportu i da się pieniądze tym którzy się "zasłużyli".

itd

pytanie @ 37.248.154.*

wysłany: 2020-12-20 13:43

Narodowy socjalista ,tak się zwie wódz.?A co ,robił inny wódz narodowego socjalizmu ,wiemy.Nasz zbliża się do ideału ,.Narazie dziewczynom łamią ręce ,,itd.

B+ @ 83.7.44.*

wysłany: 2020-12-20 15:21

Idą trudne czasy? Co w takim razie mają do zaproponowania PO/KOwscy włodarze i pan mieszkańcom miasta!? Ano mają do zaproponowania podwyżki o 30% cen biletów komunikacji miejskiej i opłat za śmieci. Brawo panie radny, macie jeszcze w zanadrzu więcej takich niedźwiedzich przysług na trudne czasy? Junta zacznie nas szczepić? A co jak przyjdzie odgórny "prikaz" z Brukseli, że wszyscy w UE mają się szczepić? Ewentualnie któreś pojedyncze "postępowe" państwa Europy zachodniej, południowej będą wprowadzały taki nakaz, zmieni wtedy Pan pogląd o 180 stopni, bo przecież "postępowe" kraje zawsze mają rację i wiedzą lepiej?

[Rafał: W miejskich autobusach musi być o połowę mniej pasażerów więc trzeba puścić dwa autobusy, by wszystkich zabrać. Pan sądzi zapewne, że to nic nie kosztuje? No chyba, że mamy wozić połowę mniej jeleniogórzan? Podobnie, elektryczne autobusy, które rząd nakazał kupić gminom. Proszę z ciekawości zobaczyć ile kosztuje takie cudo. Zaś składowanie odpadów, które nie dość, że drożeje to dodatkowo wysypiska nie są zainteresowane przyjmowaniem polskich śmieci, bo taniej wychodzą te z Niemiec. Proszę pojechać do Rębiszowa i pogadać z mieszkańcami. Nie przypominam sobie, by senator Mróz kiwnął palcem w tej sprawie. Woli konferencje pod Ratuszem...]

B+ @ 83.7.44.*

wysłany: 2020-12-20 17:51

No tak, ludziom dojeżdżającym do pracy podnieść ceny biletów o 30%, ale młodzieży zostawić darmowe!? A z tym wożeniem o połowę mniej pasażerów to Pan się nie martwi, po tych podwyżkach wielu pasażerów zrezygnuje z autobusów na rzecz samochodów, bo po prostu samochodem teraz będzie się bardziej opłacało jak autobusem. Już kilku znajomych mówiło mi, ze po nowym roku tak zrobią. Ceny śmieci!? Jeśli jestem w błędzie to proszę mnie z niego wyprowadzić, ale czy przypadkiem po podwyżce od przyszłego roku Jelenia Góra nie będzie drugim najdroższym miastem w Polsce po Warszawie jeśli chodzi o ceny śmieci? I w ogóle opłaty komunalne. Kilka miesięcy temu podesłałem link o komunalnej drożyźnie z którego wynika, ze Jelenia jest jednym z najdroższych miast powiatowych w Polsce. Oczywiście bez pańskiej odpowiedzi. Teraz po podwyżkach Jelenia jeszcze bardziej umocni się w czołówce tej drożyzny!?

[Rafał: Jakie ma Pan rozwiązanie tego problemu? Wpływy miasta w wyniku pandemii spadły o 30 %. Podwyżki dla nauczycieli, które przyznał rząd finansujemy z pieniędzy jeleniogórzan, bo nie zwiększono nam subwencji oświatowej. Co powinniśmy zrobić? Wypuścić obligacje? Sprzedać Ratusz? Skoro rząd wydaje decyzje, które skutkują wzrostem kosztów, a jednocześnie wpływy spadają co Pan proponuje? Przejedzenie majątku czy zadłużenie Miasta? Wie Pan co dzieje się w Karpaczu, Szczyrku czy Zakopanem??? Te miasta za chwilę zbankrutują.]

Robbb @ 195.14.112.*

wysłany: 2020-12-20 22:53

CO SIE STALO ZE PAN SZYMANSKI TAK JEZDZI PO RZADZIE PIS JESZCXE NIE TAK DAWNO BRONIL ICH, HIPOKRYZJA....

[Rafał: Jak Pan pewnie wie w PiS obowiązuje tzw. "przekaz dnia". Dostaje się na kartce to, co wolno powiedzieć. Odkąd jestem "PiS-owcem na wygnaniu" nie muszę już czytać z kartki i mogę pisać, co czuję. Pozdrawiam.]

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-12-21 08:41

A wszystko zaczęło się od "kremówek" .Wybrali 'nic nie widział nic nie słyszał"+ Don Stanislao,>>>//virtualo.pl/ebook/demon-w-watykanie-i223002/?utm_source=criteo&utm_medium=display&utm_campaign=web_conversion_similar_audience>>Szaman w Toruniu, zboczeniec w Licheniu, pijaczyna w Gdańsku, cala masa biskupów kardynałów zwykłych klechów wyprodukowała "ciemną masę " wierzącą w cudnie mnożące się pieniądze.
Chcąc coś zmienić musi być jeszcze gorzej aby nie na własnej skórze a na własnych dzieciach doświadczyli dobrodziejstw rządów PISu.

Przez następne 100 lat nic się nie zmieni ,nie będziemy mieli nowego Lutra , nowego Kwiatkowskiego czy Kościuszkę.

Zdrowych świąt i obyśmy sieEusłyszeli w 2021roku

ciekawy @ 78.88.147.*

wysłany: 2020-12-21 09:07

Panie Szymański - jaki ma tytuł Pana etat w Termach Cieplickich ? To jest chyba konformizm czy jakoś tak ?

[Rafał: Taki sam jak miałem zarządzając przez kilka lat kompleksem 4 hoteli i krytym basenem w Szklarskiej Porębie. Tylko bliżej domu, bo mam malutkie dziecko. Czy odpowiedź satysfakcjonuje?]

ciekawy @ 78.88.147.*

wysłany: 2020-12-21 09:24

nie kliknąłem czy recenzujesz Panie Rafale ?

jeżyk @ 5.173.56.*

wysłany: 2020-12-21 09:53

Po co te wszystkie zakazy?Puścić wszystkich na ulicę, do galerii,do kina,na ferie , ko kin i teatrów.Będzie naturalna selekcja,słabsi i starzy poumierają. Po co nam starzy i chorzy ludzie? ALE BY BYŁO FAJNIE!!!!!.Ale może nie,przecież ja też.jestem stary....?????

Pi @ 82.139.17.*

wysłany: 2020-12-21 10:52

Panie Rafale po to został Pan (ekonomista) wybrany radnym aby szukać rozwiązań ekonomicznych dla mieszkańców. Popieranie zatrudniania nowych dyrektorów i biurokratycznego rozrostu spółek miejskich temu nie służy.

***** *** @ 193.56.254.*

wysłany: 2020-12-22 21:05

Radny pisze o burdelu w Polsce, pisiory pytają go ile bilet ma potanieć, choć muszą jechać dwa autobusy zamiast jednego, dwóm kierowcom trzeba zapłacić, dwóch mechaników musi rano obejrzeć maszyny... Rzeczywiście - parafrazując Jarosława Kaczyńskiego - poziom intelektualny fanów Narodowego Niszczenia Gospodarki i Odbierania Swobód Obywatelskich, należy ocenić surowo.
PS @B+ To radni PiS, o ile mnie pamięć nie myli - chcieli darmowej komunikacji miejskiej. Mróz miał to chyba nawet jako hasło wyborcze. Bezpłatna dla wszystkich, nie tylko dla młodzieży. https://www.jelonka.com/piatka-kandydata-mroza-76839

Grzesiek @ 109.241.118.*

wysłany: 2020-12-23 01:57

Panie RADNY zajmij się Pan może sprawą remontu Wojska Polskiego, a nie szukaj problemów w Polsce. Posprzątaj Pan najpierw swoje podwórko, a potem leć Pan w przestworza. Może Pan napisze dlaczego budżet remontu ulicy urósł z 4 do 12 mln zł, dlaczego termin został przedłużony bez naliczania kar umownych.

[Rafał: Proszę złożyć zawiadomienie do prokuratury jeżeli ma Pan wiedzę, że doszło do naruszenia prawa.]

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-12-23 17:14

Dla Grzesia wierszyk 'Idzie Grześ przez wieś...."

Remont ulicy starej która ma z 200 lat to nie to samo co wybudować nową drogę na czystym terenie.

xy @ 37.30.28.*

wysłany: 2020-12-29 12:30

Jakie mamy szczęście, że ten utalentowany organizator życia publicznego w JG, nie może decydować o niczym więcej, niż tylko załataniu dziury w jezdni.

Dał już , swojego czasu, pokaz " mądroty", gdy, żeby tylko dowalić swojemu do niedawna< PiS-owi, że nie rozumie, dlaczego musi chodzić oddalony od swojej

małżonki, podczas gdy w domu z nią SYPIA !!!

Rzeczywiście, służby nie miały i nie mają nic lepszego do roboty, niż uczyć się, jak wygląda prawowita małżonka jeleniogórskiego celebryty RPS - a.

Żeby jej nie pomylić z potencjalną wyborczynią, nie mówiąc o ... " lewiźnie ", czyli o kontakcie pozamałżeńskim.

I taki " gigant myśli", pisze w tonie kpiącym o narodowym charakterze ...

Zalecam więc, w nadziei, że POtrafi czytać ze zrozumieniem, taki tekst, o " ćwierć Michniku", obecnie " towarzyszem walki " RPS-a:

https://wpolityce.pl/polityka/532744-przedszkolny-kurs-o-narodowosci-szczepionek

PS. O fundamentalistycznym, dobrze wykształconym " ekonomiście", zwolenniku " wolnego rynku ", litościwie nie wspomnę.

soclib @ 77.252.60.*

wysłany: 2020-12-31 20:52

Zdrowia ,zdrowia , szczepionki, wytrzymałości w wykazywaniu obłudy piślaków zjednoczenia opozycji przed wyborami. Daj Duchu Święty że w tym 2021 roku.

[Rafał: Ja również życzę Panu i wszystkim Czytelnikom rychłego końca szeroko pojmowanej zarazy :) ]

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: